İl Dışı...

Kodla Büyü
Arkadaşlar biraz konuyla alakasız olacak ama il dışı atama için soruyorum. Sınıf öğretmenliğinden falan alan değiştirip Bilişime geçen hocalarımız olmuştu. Emeklilik yaşında olanlar var mı cevrede duyduğunuz? Böyle birkaç kişi olsa şans artar diye düşündüm de düşündüğümüz şeye bakın bölüm ne halde :(

Sınıftan bilişime geçen duymadım ama çözüm olmazdı bu da. Ya ders saatleri artmalı, ya btr normu gibi bir şey gelmeli. Başka bir çözüm yolu göremiyorum açıkçası. Becayiş bile kısmi bir çözüm olur.

İş bul araba al evlen ev sahibi ol.milletin hedefi bu.üretkenlik nasıl olacak milletin hayali yok.altın biriktir,araba al sat emlak işine gir.Bu nasıl iğrenç bir sistem.valla %90lık kesimin mutsuz olmasının nedeni bu.sıg hayatımız var.köselerden vazgecmiyoruz 10 yıl sonra ölü bir vücut ve ölü hayaller olması normal.gidisat kötü çünkü.Yol bozuk.

Sınıftan bilişime geçen duymadım ama çözüm olmazdı bu da. Ya ders saatleri artmalı, ya btr normu gibi bir şey gelmeli. Başka bir çözüm yolu göremiyorum açıkçası. Becayiş bile kısmi bir çözüm olur.
Haklısınız hocam. Ben duymuştum ama bir elin beş parmağını geçmez sanırım. Dersten umduğumuzu bulamadık bari BTR normu için uğraşsak.

İş bul araba al evlen ev sahibi ol.milletin hedefi bu.üretkenlik nasıl olacak milletin hayali yok.altın biriktir,araba al sat emlak işine gir.Bu nasıl iğrenç bir sistem.valla %90lık kesimin mutsuz olmasının nedeni bu.sıg hayatımız var.köselerden vazgecmiyoruz 10 yıl sonra ölü bir vücut ve ölü hayaller olması normal.gidisat kötü çünkü.Yol bozuk.
beklentileri fazla tutmamak lazim
memurlukta diyelim gecelim oyle bakma milletin bol keseden attigina padan varsa denizde kumda gunesde senin...velhasil kelam belli bir yildan sonra insan bikiyor her seyden...

Bundan 6-7 sene önce öğretmen eşlerden biri merkeze atandığında, diğeri ilin herhangi bir ilçesine atanıp 6 ay ya da 1 sene sonra eş durumuyla merkeze gelebilirdi. Ancak 4 senedir bir türlü merkeze gidemedim. Bu durum hemen hemen talep gören tüm iller için geçerli. Tayin isterken yol gidip gelmeyi göze alın arkadaşlar. Her şey yapboz parçaları gibi yerine oturmuyor maalesef.

madem konu hareketlendi arkadaşlarımın da başından geçen bir iki isyanbul'dan kaçış hikayesi oldu. paylaşayım...

1. arkadaşı il dışı ile bodrum'a eşini fethiye'ye vermişler. (3 saat)
olmadı sizi marmaris'te birleştirelim demişler.
olmadı seneye bakarız demişler bu sene arkadaş geri dönecekti...

2.arkadaş buraya geldiğinde kendisini merkeze eşini turgutreis'e vermişler.
akıllı davranıp hanıma yakın ev tutmuşlar ama turgutreis tam emekli yeri sıkılmışlar.
küçük çocuk hastalanınca doktor bulamamışlar, merkeze git gel koordinatörlük derken yorulmuş.
büyük kızı istanbul'da ünv kazanınza o da döndü geriye.

biraz şartlar biraz şansınız biraz kişiliğiniz etkin böyle büyük hareketlerde.
sonuçta ben de annemi babamı arkadaşlarımı bıraktım.
hergün her hafta gördüğüm insanları 3 ayda bir belki göreceğim.
ama memnun muyum evet.

eşim ve kızlarım güzel okullarına yürüyerek gidiyorlar.
koca motoru sattım aldım bir 50cc ekmek almaya onla gidiyorum park sorunu yok.
sabah kalkıp yeni sahiplendiğimiz köpeğimizle 5km yürüyoruz deniz kenarında.
isyanbul'da ki apartman daire kirasının üstüne biraz ekleyip 3+1 müstakil deniz manzaralı villa da oturuyoruz.
kışın belki 15-20 kere klima açtık ısınma için doğalgaz faturam yok.
su 17.40tl geliyor ;)
arabam 100.000'de debriyaj bitirmişti isyanbul'da burada tahminen 500bin yapar.
kredi kartının tüm yakıt kampanyalarına katılıyor hepsini kazanıyordum, şimdi araba yattığı için akü masrafım oluyor :)

isyanbul'da 20 saat ders 10 saat maöl 6 saat satranç 16 saat kood (5-6 işletme) vs 6gün çalışıyordum 2-3bin ek ders alıyordum zaman zaman
burada 16 saat dersim var 3 güne toplamışlar :)
btr olmadım ama okulun tahtalarına da bir sıfırdan imaj operasyonu yaptım öğretmen arkadaşların bir boynuma sarılmadığı kaldı

daha daha da yazardım ama okumazsınız diye yazmıyorum. :)
kalın sağlıcakla
hocam villa nerede :D kira ne kadar ortalığa yazmak istemiyorsan özelden de mesaj atabilirsin :D Tamam yazmışsın gördüm :) Biraz tuzluymuş.

Son düzenleme:
Egenin incisi İzmirde öğretmenlik yapmak kulağa güzel geliyor.tamda denildigi gibi Ege küçük kışın sessiz sahile yakın ilçede oturmak...4sene Doğu Anadolu Van Erciş,4 sene Güney doğu Anadolu Gaziantepde çalıştıktan sonra 2015 yılında memlekete geldik.İzmir Tire geldiğim okul da norm yokmuş yanlışlikla açılmış 1 dönem 2 okulda gorevlendirme çalıştım.norm fazlası atamasında merkeze geçtim eşimin tayini çıkmadı 1 sene haftada 6 gün 75km yol yaptım.sabah 06:40 da trene bin okula git...esimin tayini merkeze çıkmayacagini anlayınca yolu yarıladık .oturdugum ilçeye 35 km mesafeli bir ilçeye geçtim.1.5 yıl çalıştıktan sonra öğrencilerin bilişim bölümünü secmemesinden yine norm fazlası oluyordum ki evime 35 km mesafe ilçede bile açık yok diye müdür yardımcısi oldum.1.5 sene yaptım kendi oturduğum ilçede 1 okul açıldı istifa ettim fakat yine gelemedim, kendi çalıştığın ilçede boş norm var dedi meb .simdiki okulum evime 30km çok yakın geliyor....

İzmir gibi çoğu talep edilen şehirler full dolu kıpırdamak çok zor...mesafeler çok oluyor yollar da büyük şehir gibi yoruyor...
egenin en guzel yer neresı hocam sızce

Bizim muradimiz da izmite tayinimizin çıkması. 1 yıl Edirne, 5 yıl İstanbul. Bu sene biraz daha istiyoruz. İstemeye istiyoruz da forumda da yazdım arkadaş cevap verdiler. İzmitte normlar sıkıntı diyorlar. Bilemiyoruz. Puan 144. Aksi eşimde bilişimci. Bilişimde normlar sıkıntı. Bize extra sıkıntı oluyor bu haliyle. Tabiri caizse iyice kilit oldu. İstanbul içinde norm sayıları az. Bu sene umudum yok. Seneye birseyler olabilir. Herkesin gönlüne göre olsun.
Hocam geçen sene çok kotu yerler acıldı ıl dısında ıstanbul ıcın. hatta açılmadı desek doğru olur. Sizce bu sene istanbul ıcın artıs olur mu ozeellıkle meslek lısesı bazında ?

Hocam geçen sene çok kotu yerler acıldı ıl dısında ıstanbul ıcın. hatta açılmadı desek doğru olur. Sizce bu sene istanbul ıcın artıs olur mu ozeellıkle meslek lısesı bazında ?

Şimdi bile 2 norm gerekiyor hocam. Meslek lisesi için konuşuyorum. Müdür yard. olanlardan kaç kişinin dönüşü olur. Norm fazlası ne durumda kestiremiyoruz tabii. Norm güncellemesi gelirse belirdi bir artış olacaktır.

Öğretmen dolulugunun çok olmadığı biraz yer değişikliği yapılabilir bir yeri neredeyse orası izmir için merkeze uzak ilçeleri Tire Ödemiş Selçuk Bergama Bayındır kiraz Kınık buradaysan İzmir de misin değil misin ?
izmirde değilim sadece merak ettiğim için sordum

@kaeii hocam, en çok talep gören ilçeler merkezde Karşıyaka, Bornova, Balçova ve Narlıdere ; merkez dışında Çeşme, Urla ve Güzelbahçe .
Tabi kiralar ve ev fiyatları mahalleye göre değişmekle birlikte çok yüksek.

@kaeii hocam, en çok talep gören ilçeler merkezde Karşıyaka, Bornova, Balçova ve Narlıdere ; merkez dışında Çeşme, Urla ve Güzelbahçe .
Tabi kiralar ve ev fiyatları mahalleye göre değişmekle birlikte çok yüksek.
teşekkur ederım hocam sayın hocam. bulundugum yer kucuk bır yer ve açıkcası cok yuksekbır puanımda yok ama ızmırın ılcelerını merak ettım tesekkur ederım bılgı ıcın.

bende umranıyelıyım normalde :) ıl dısında gorew yapıyorum bu sene sansımı denemeyı dusunuyorum ama kafam çok karısık açıkcası. cok kucuk bır yerde gorew yapıyorum ama okula 5 dakıka stres yok trafık yok ama vakıt gecırecek hıcbırsey de yok :) puanım dusuk oldugu ıcın ve zorunlu hızmet gorewım dewam ettıgı ıcın kafama gore tercıh de yapamıyorum. 5.5 sene oldu acıkcası sıkıldım ama bu korona belası bır de ıstanbul hayat şartları benı bıraz çekımser bırakıyor.

Kesinlikle sana katılıyor ve hayatın bir anlamı olmalı diye düşünüyorum...

bende umranıyelıyım normalde :) ıl dısında gorew yapıyorum bu sene sansımı denemeyı dusunuyorum ama kafam çok karısık açıkcası. cok kucuk bır yerde gorew yapıyorum ama okula 5 dakıka stres yok trafık yok ama vakıt gecırecek hıcbırsey de yok :) puanım dusuk oldugu ıcın ve zorunlu hızmet gorewım dewam ettıgı ıcın kafama gore tercıh de yapamıyorum. 5.5 sene oldu acıkcası sıkıldım ama bu korona belası bır de ıstanbul hayat şartları benı bıraz çekımser bırakıyor.

Nasıl bir yermiş hocam orası. Şu 9. Sınıflara gelen derslerle beraber bu şekilde bu hale gelecek. Normlar da iyice oturmuş olacak. Tercih sizin. Bekleriz.

bunları duyan gazagelip arabasını satıp eşinden boşanmaya kalkmasın hocam :D (Tabiki dediklerinizde haklısınız dediklerinizi yapmak için farklı bir motivasyon kaynağı gerekir )
Anadolu'daki felsefeyi anlatıyoruz.evlenen evlenir bazıları deha fakat onun için en büyük hedef bazen iyi bir eş oluyor o deha bir şeylerde yine de uzman oluyor.bizdeki evlenince farklı oluyor dibi görüyoruz yıllar ilerledikce.tabi Kimse boşanmasın sakın hayatınızın hatasını yaparsınız heleki 5 yıl ve üzeri ise ve çoluk çocuk varsa.çocuk aslında en büyük yatırımdır ev araba boştur söyliyim.Geride bırakacagın eserin mirascısıdır.İyi yetişirse mirasın ileriye tasınır senden kaynaklı iyi yetişmezse öbür dünyada da sana ayrıca eziyettir.

Eşim de öğretmen, ikimizde tayin istedik diyelim. Olmaz ya hadi olur da il misin de tayini farklı ilçelere veya illere çıkarsa prosedür nasıl işliyor.

Birimiz tayini iptal ettirip diğerinin yanına tayin isteyebiliyor değil mi?

Peki eş durumu tayininde benim bulunduğum ilçede hiç açık gosterilmezse nasıl bir durum oluşuyor. Başka bir ilçeye mi tayin istemek zorunda? Tayin istemezse şimdiki görev yerinde mi devam ediyor, eskiden il emri diye birşey vardı sanırım kalktı. Prosedürü bilen aydınlatabilir mi?

Eşim de öğretmen, ikimizde tayin istedik diyelim. Olmaz ya hadi olur da il misin de tayini farklı ilçelere veya illere çıkarsa prosedür nasıl işliyor.

Peki eş durumu tayininde benim bulunduğum ilçede hiç açık gosterilmezse nasıl bir durum oluşuyor. Başka bir ilçeye mi tayin istemek zorunda? Tayin istemezse şimdiki görev yerinde mi devam ediyor, eskiden il emri diye birşey vardı sanırım kalktı. Prosedürü bilen aydınlatabilir mi?

Hocam il dışından gelirken il emri ilçe emri çıkarsa ki bakanlık bazı seneler veriyo verip vermeyeceği belli değil adam tercihine vermez diye uzak ilçeleri de yazıyor eşinin çalıştığı ilçeye 100km öteye ataniyor.meb açıklama yapıyo ilçe emri verdik ondan düşük puanlı merkez ilçeye atanıyor.sonra il içinde yakına gelmek için hersene tayin isteki çıkmaz.yani il dışından gelirken yakın yerde birleştin yoksa hergün bir sürü yol yaparsın.

İl ilçe emri verildiği zaman merkezdeki doluluk oranı daha da yükseliyor...vermese adam Doğu hizmetini tamamlamış batıda hiç gitmeyen öğretmen var diye hep mi Doğuda çalışacak velhasil zorr

Baya sıkıntılı bı durum yani. Eşlerden birinin isteği yere tayinin çıkması yeterli değil o zaman.
Kılavuzu bekleyip sonra da iyi bir planlama yapmak lazım. Bakalım. Hayırlısı.

Hocam il dışından gelirken il emri ilçe emri çıkarsa ki bakanlık bazı seneler veriyo verip vermeyeceği belli değil adam tercihine vermez diye uzak ilçeleri de yazıyor eşinin çalıştığı ilçeye 100km öteye ataniyor.meb açıklama yapıyo ilçe emri verdik ondan düşük puanlı merkez ilçeye atanıyor.sonra il içinde yakına gelmek için hersene tayin isteki çıkmaz.yani il dışından gelirken yakın yerde birleştin yoksa hergün bir sürü yol yaparsın.

İl ilçe emri verildiği zaman merkezdeki doluluk oranı daha da yükseliyor...vermese adam Doğu hizmetini tamamlamış batıda hiç gitmeyen öğretmen var diye hep mi Doğuda çalışacak velhasil zorr

hocam ikinizde il dışı isteyeceksiniz.

a) aynı şehir aynı anda çıkarsa ikinizde tayin, ocakta eş durumu isteyeceksiniz biriniz eğer farklı ilçeler çıkarsa
b) farklı şehir çıkarsa birini seçip diğeri agustos'ta eş durumu isteyecek
c) birinize çıkar diğerinize çıkmazsa ağustos'ta eş durumu isteyeceksiniz.

Anladım hocam teşekkürler.

hocam ikinizde il dışı isteyeceksiniz.

a) aynı şehir aynı anda çıkarsa ikinizde tayin, ocakta eş durumu isteyeceksiniz biriniz eğer farklı ilçeler çıkarsa
b) farklı şehir çıkarsa birini seçip diğeri agustos'ta eş durumu isteyecek
c) birinize çıkar diğerinize çıkmazsa ağustos'ta eş durumu isteyeceksiniz.

Ben de yıllarca İç Anadolu'nun şirin bir ilçesinde yaşadım ve 2017 de il dışı isteğe bağlı ile 150 küsür puanla İzmir'e geldim.Evim Urla ve Güzelbahçe arasında yer aldığı için evimden 52 km ötede bir okula 2.5 yıl gidip geldim.Haftada sadece 6 saat ve 2 gün dersim olduğu için bu durum çok yorucu olmadı.Sadece 1 yıl normda kalabildim ve ilçedeki 7 norm fazlasından biri oldum ve bu yıl norm fazlası atamasıyla Urla'ya gelebildim.Tabi okulum evime 35 km ama büyük şehir şartlarında çok uzun mesafe sayılmaz.İç Anadolu'da yaşadığım yıllarda hep İzmir'e gelmek istedim ama küçük yerler çocuk büyütmek için çok daha güvenli,arkadaşlık bağlarımız daha kuvvetli,trafiksiz,az yorucu,insanın kendine ayırabileceği çok fazla zamanı kalabildiği için bir türlü cesaret edememiştim.Ama ben bu konuda çekimser davranırken bütün köşe başları tutulmuş ve çember iyice daralmış,ben de son bir hamle ile bu çembere dahil olabilmişim.Keşke daha önce cesaret edebilseymişim,düzenimi daha önce kurabilseymişim.Demem o ki naçizane tavsiyem fırsatını bulduğunuzda fazla ayrıntıya takılmadan harekete geçin.

Ben de yıllarca İç Anadolu'nun şirin bir ilçesinde yaşadım ve 2017 de il dışı isteğe bağlı ile 150 küsür puanla İzmir'e geldim.Evim Urla ve Güzelbahçe arasında yer aldığı için evimden 52 km ötede bir okula 2.5 yıl gidip geldim.Haftada sadece 6 saat ve 2 gün dersim olduğu için bu durum çok yorucu olmadı.Sadece 1 yıl normda kalabildim ve ilçedeki 7 norm fazlasından biri oldum ve bu yıl norm fazlası atamasıyla Urla'ya gelebildim.Tabi okulum evime 35 km ama büyük şehir şartlarında çok uzun mesafe sayılmaz.İç Anadolu'da yaşadığım yıllarda hep İzmir'e gelmek istedim ama küçük yerler çocuk büyütmek için çok daha güvenli,arkadaşlık bağlarımız daha kuvvetli,trafiksiz,az yorucu,insanın kendine ayırabileceği çok fazla zamanı kalabildiği için bir türlü cesaret edememiştim.Ama ben bu konuda çekimser davranırken bütün köşe başları tutulmuş ve çember iyice daralmış,ben de son bir hamle ile bu çembere dahil olabilmişim.Keşke daha önce cesaret edebilseymişim,düzenimi daha önce kurabilseymişim.Demem o ki naçizane tavsiyem fırsatını bulduğunuzda fazla ayrıntıya takılmadan harekete geçin.
ben de o harekete geçmekte geç kalanlardandım hocam ama şükür ki son 3 yıldır hayal ettiğim şehirde yaşamak nasip oldu.. herkesin hakkında hayırlısı olsun

hayalleri degistiriyor meb:(alisiyor insan heryere herseye;)simdilik cocuklarin egitimi ile mesguluz ilerde kismet yer degistiririz mutlaka bos olacak ama ne kadar surer meb den baskasi bilemez...

Yazılanların bir çoğunu heves ederek okudum. Doğunun küçük bir şehrinde 9 yılı doldurmak üzereyim. Eşim çalışmıyor 2 çocuğum var. 4. Okulumdayım. Burda sosyal imkan yok denecek kadar az. Evvelinde ekonomik imkanlardan dolayı daha yaşanılır bir şehre tayini göze alamasam da son kaç yıldır artık ciddi ciddi tayini düşünmeye başladım.

Bu şehir adeta boğuyor beni. Dar bir döngüye girmiş gibi hissediyorum kendimi. Kurs açmak, egzersiz yapmak için adeta takla atlatmanız gerekiyor dar düşünceli yöneticiler yüzünden. Mesleğin ilk yıllarından bir çok yer hiçmetiçinde eğitmen olarak görev yaptım. Bireysel çabamla bir çok program öğrendim. Ama ne yazık ki artık hevesimi ciddi örselenmiş hissediyorum bu şehirde.
Yeni bir şehre gidip tekrar doğmak istiyorum adeta.
Bir yandan ekonomisi beni zorlamayacak öte yandan, kolay adapte olabilecek doğası güzel bie hayal ediyorum. Var mıdır böyle biryer onuda bilmiyorum da.
Galiba hayal kurmak insanı ayakta tutuyor ☺

Geri