İl dışı tayin hakkında

Kodla Büyü

muamma25

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar bazı iller iliçi için açık normlarını paylaşmışlar. Ben istanbuldan artık güzel bir yere ildışı istemeyi düşünüyorum. Bu açıklanan iller sadece iliçi için mi paylaşıyorlar? Yani önce iliçinde buralar dolacak sonrada yer kalırsa biz il dışımı isteyeceğiz ? Yada ildışı için ekstra yerlerde açılacak mı?
Aynı şekilde özür grubunda durum nasıl. Bilen arkadaslardan yorum bekliyorum

10 yer açık olsun bir ilde bu il ister hepsini il dışına açar ister hiç birini açmaz. İyi yerler genelde il dışına açılmaz. Eğer açık çoksa o zaman iyi yerler görürsünüz.

Artık il içi il dışı bilişimden açık norm pek kalmadı zaten. Trabzon'da il içinde yok mesela. Birçok zümremiz ya norm fazlası ya da norm fazlası adayı.

İl içinde bütün boş normlar yayınlanır (yayınlamayan iller de olabiliyor maalesef). Boşluk olmasa da il içinde okullar tercih edilebilir (oradaki bir öğretmen başka okula tayin olursa onun yerine tayin olunabilir çünkü)

İller arasında bakanlık illere doluluk oranına göre kontenjan verir. Bu yüzden bazı branşlarda bazı illerde hiç okul açılmayabilir

Mazeret tayinlerinde ise bütün açıklar gösterilir (hatta tercih yapanların yerleri muhtemelen boşlacak olarak gösterilir)

Bakınız:
Atama yapılacak eğitim kurumlarının duyurulması
MADDE 59 – (1) Mazerete bağlı yer değiştirmelerde, öğretmenlerin mazeretlerinin karşılanabilmesi bakımından öğretmen ihtiyacı bulunan eğitim kurumlarının tamamına il millî eğitim müdürlüklerince elektronik başvuru sayfasında yer verilir.
(2) İller arasında isteğe ve zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı olarak yapılacak yer değiştirme suretiyle atamalarda öğretmenlerin tercihlerine yansıtılacak eğitim kurumları; o yerleşim yerinde görev yapan mevcut öğretmenlerle ihtiyacın karşılanabilirliği dikkate alınarak öğretmen ihtiyacı bulunan eğitim kurumları arasından il millî eğitim müdürlüklerince belirlenir. İller arasında yer değiştirecek öğretmenlerin alanlar bazındaki kontenjanları ülke genelinde dengeli dağılımı sağlayacak şekilde hizmet bölgeleri ve illerin doluluk oranları dikkate alınarak belirlenir.
(3) Öğretmenlik görevine atamalarda adayların tercihlerine yansıtılacak eğitim kurumları, illerin alanlar itibarıyla doluluk oranları esas alınarak ülke genelinde dengeli dağılımı sağlayacak şekilde belirlenir. Bu şekilde belirlenen eğitim kurumları, öğretmen atama döneminde başvuruda bulunan adayların tercihine imkân sağlayacak şekilde Bakanlıkça açılan elektronik başvuru sayfasında belirtilir.

https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuat?MevzuatNo=20694&MevzuatTur=7&MevzuatTertip=5

Son düzenleme:
Yani kusura bakmayın da arkadaşlar ben bu mazeret özür tayininden gerçekten bıktım usandım 16 senedir çalışıyorum 100 öğretmenin çoğunlunun özrü yada mazereti var.

10 yer açık olsun bir ilde bu il ister hepsini il dışına açar ister hiç birini açmaz. İyi yerler genelde il dışına açılmaz. Eğer açık çoksa o zaman iyi yerler görürsünüz.
Eşim istese ben istemezsem ve sonradan özür grubumu istesem acaba

Hocam hiç belli olmuyor. Geçen sene bir ilde il içinde açık olmayan okullar il dışına ve mazeret tayinine açıldı. Norm güncellemesine mi denk geldi veya başka bir durum mu oldu bilmiyorum . Ama böyle durumlarda olabiliyor.
Hatta şu anda bulunduğum okulda da aynı durum oldu. İl içinde ve ildisinda açık görünmedi. Mazeret tayini ile birçok arkadaş geldi farklı branşlarda.

Eşim istese ben istemezsem ve sonradan özür grubumu istesem acaba
Neyin ne olabileceği belli olmuyor hocam şöyle ki şuan çalıştığım okul il içinde kapalıydı ve bana uygun en iyi 3. okul.
Kapalıydı tercih yaptım ve okuldaki hocada tercih yapınca boşa çıkmış.

Bu sene neyin ne olacağı belli olmaz eytliler emekli olur bir sürü yer açılır vesaire.

Değişken çok.

Örnwğin sakaryaya baktim
Ben istanbuldayim. Esim dkabci. Ona cok yer var. Ama bize yer yok il ici icin. İl disinda esime kesin cikar merkezi bi yer. Ama bana yok duzgun bi yer. İl disi yapmayin ozur grubunu beklesem hatami olur? Yoksa ildisinda heryeri yazmalimiyim. Varmi basina gelen. 360 puanim var ama caresizim

İl dışı özürlü tayin için eşimin en az kaç ay sigortalı çalışması gerekir, bu konuda bilgisi olan yazabilir mi? Ayrıca eşim yabancı vatandaş ise bu özürlü atama için bir engel mi?

Örnwğin sakaryaya baktim
Ben istanbuldayim. Esim dkabci. Ona cok yer var. Ama bize yer yok il ici icin. İl disinda esime kesin cikar merkezi bi yer. Ama bana yok duzgun bi yer. İl disi yapmayin ozur grubunu beklesem hatami olur? Yoksa ildisinda heryeri yazmalimiyim. Varmi basina gelen. 360 puanim var ama caresizim
İl dışı isteyin çıkarsa il içinde yine eş durumundan tayin isteyin.

Yusuf Tekin:

Öğretmenler Odasındaki sohbetlerimizin bir sonucu daha: 2023 yılı “İsteğe Bağlı İller Arası Yer Değiştirme Duyurusu”nda görev sürelerinin hesabında esas alınan “30 Eylül 2023” tarihini, “31 Aralık 2023” olarak değiştirdik.

Tüm eğitim ailemize hayırlı olması temennisiyle…

Geri