İki Modemi Tek Ağa Nasıl Bağlarız?

Kodla Büyü

nacar08

Üye
Arkadaşlar okulumuzda aynı binada 2 okul var ve tek ağ altyapısı var. İki okulun internetini bu tek ağda nasıl kullanabiliriz? Teşekkürler.

normalde bağlantı köprüleme var böyle durumlar için, bridge mode ama fatih ağı ise altyapı hangi okula aitse onun hattı kullanılır bence

neden böyle bir ortak kullanım istiyorsunuz? Ona göre çözüm önermek daha uygun olabilir. Ağ işlerinde Cemal Taner hoca iyiydi ama sanırım artık forumda yok.

Eğer fatih ağı ise fatih koordinatörüne söyleyin bir portu labaratuvar olarak ayarlatacak bakanlıktan. O porta bir switch bağlayıp dağıtabilirsiniz. Fatih değil fiberse uygun yine istediğiniz bir porta switch bağlayıp dağıtın. Fiber için ekstra işleme gerek yok.

Hocam muhtemelen mütahit altyapısı olan bir bina bizde de buna benzer bir durum vardı. 2 switch vardı idari odaları birisine sınıfları birisine bağladık sonra internetin birini bir switche diğerini diğer switche taktık sorun çözülmüş oldu.

Arkadaşlar okulumuzda aynı binada 2 okul var ve tek ağ altyapısı var. İki okulun internetini bu tek ağda nasıl kullanabiliriz? Teşekkürler.
Hocam biraz daha bilgi verebilir misiniz ?
İki aktif fiber internet hesabı mı var ?

İmkansız değil fakat gerek meb ağ yapılandırılması, gerekse donanımsal eksiklik nedeniyle imkansıza yakın zorlukta bence.

İki tane normal internet hattı olsa modemin birinden DHCP kapatılır, istemci bilgisayarlardan da Varsayılan ağ geçidi ayarı ile aynı ağdaki iki bilgisayarın, farklı internet hattı üzerinden internete bağlanması sağlanabilir.
Ancak Fatih hattı var ise ayarlara pek müdahale edemediğimiz için tek hattı kullanmak lazım.

Birde meb hattı olduktan sonra, hangi okulun interneti olduğunun bence bir önemi yok.

Uzun lafın kısası, İlk önce daha fazla bilgi vermeniz lazım.

2 tane vdsl meb interneti var, 2. si yeni geldi, henüz boşta, ağa bağlı değil...

okulumuzda fatih ağ altyapısı mevcut...

internet hızlarımız 24 -35 mbps civarı olduğu için sıkıntı yaşıyoruz ve birleştirmek istedik.

bence öncelikle Fiber datayı çeviren aygıta ihtiyacınız var. Fiber modemi oluyor adı bilmiyorum.

Şu an görev yaptığım okulda fatih ağ altyapısı yok ama MEB fiber geliyor ve kabinet üzerinden okula dağılıyor. Pansiyon katlarındaki yabancı öğrenciler için ayrı ve sınırsız bir internet de aldık. Bu sınırsız internetin modeminin varsayılan ağ geçidini MEB modeminkinden farklı olacak şekilde ayarladım. Pansiyon katlarındaki kablosuz AP'lerin ağ geçitlerini de aynı şekilde ayarladım ve iki interneti birden aynı switch üzerinden vermiş oldum.

Tek sorun, bazen MEB ağındaki bazı bilgisayarların tuhaf bir şekilde pansiyon ağından IP almaya çalışmaları oldu. Bunu yaptıklarında da mecburen ipconfig /release, flushdns gibi komutlarla sıfırlayarak MEB ağına döndürüyordum. Bir süre sonra bu iş sıkıcı hale geldiği için switch üzerinden pansiyon katlarına giden uçları bulup doğrudan sınırsız modeme taktım. Siz de ikinci bir çoklu switch kullanarak bağlantıları yarı yarıya bölebilirsiniz.

Geri