İşin içinden çıkamadığımız koordinatörlük saatleri

Kodla Büyü

tiditeyno

Üye
merhaba, taşrada meslek teknikte öğretmenim, bu ay gelmiş, hala bölümler arası (bilişim dahil 4 bölüm var okulumuzda) koordinatörlük ek ders karmaşası var, idaremiz değişti, ek ders dağılımı konusunda hala belirsizlik ve memnuniyetsizlik devam ediyor, siz tecrübeli hocalarımdan bilgi istiyorum

bilişim bölümü o kadar 2 zümreyiz 12. sınıfta 8 tane öğrencimiz var 4 tane işletmemiz var
ben alan şefiyim, tek atölyemiz olduğu için atölye şefimiz yok.

ben de 6 öğrenci 3 işletme var 8 saat alıyorum
zümremde 2 öğrenci 1 işletme ayrıca giyim bölümünün 3 işletmesi var 12 saat alıyor (giyimin öğrencilerini çocuk gelişimi öğretmeni bakabilir çünkü çocuk gelişimi 12 sınıf öğrenci sayısı 6)
bütün bölümlerde 1 grup var (çocuk gelişimi hariç) ama toplam ek ders bile birbirimizden farklı
her kafadan bir ses çıkmasına, koordinatörlükte net bir madde olmamasından, her il ilçe ve okulun kendisine göre maddeleri yorumlamasından bıktım, ve öğretmenler olarak birbirimizi boğazlamak üzereyiz

bu işin dağılımı nedir? en son müdürümüz bakanlıktan görüş yazısı almayı teklif etti çünkü kendisi yeni geldi okulumuza ve kültürcü?

yardımcı olursanız sevinirim, şimdiden teşekkür ederim :)

grup sayısı x 24 olarak hesaplanır diye biliyorum ama o 24 nereden geliyor bilmiyorum.
sizde de bilişim olarak 1 grup olduğundan 12'şer saat (birbuçuk gün) olarak dağıtırdım. (ben olsam)

ayrıca müdürün kültürcü olması ne kadar iyi niyetli de olsa bir meslek lisesi için olabilecek en kötü durum bence

ben bunu söylüyorum çünkü norm hesaplanırken ki "işletmelerde beceri eğitimi" dersi okulda işlenirse 24 saattir. ona göre norm öğretmen atanır, ısrarla yok elektriğin işletmesi uzak onlara haksızlık oluyor vs vs gerekçeler gösteriliyor, ki zümreme de neden 12 saat de bana 8 saat onu da anlamış değilim yani

normalde
bana 2 işletme 4 öğrenci 12 saat
zümreme 2 işletme 4 öğrenci 12 saat

adil olan böyle değil midir?

İşletme konusu farklı bir olay. Öncelikle okuldaki bütün teknik öğretmenler aynı koordine ücretini alacak diye bir zorunluluk yok. Bir alanda o alanın öğretmeni koordine saatini doldurmadan başka Öğretmene koordine verilmez. Alan öğretmeni yetmediği takdirde yakın alan gözetilerek Öğretmen görevlendirilmesi yapılabilir.
İsletmeler için saat belirlenirken okulda Müdür veya yardımcısı başkanlığında bir komisyon kurulur ve bu komisyon hangi işletme kaç saat ücret alacak belirler, bu iş kabaca 1km lik işletme 2 saat, 2km 3 saat , 3km 4 saat, 4km 5 saat 5km ve üzeri 6 saat gibi belirlenir. İşletmedeki Öğrenci sayısı fazla ise o işletmeye ekstra bir iki saat eklenebilir. Aynı işletmeye bir alandan sadece bir Öğretmen görevlendirilir. Ders programı hazırlanırken dersler el verdiği ölçüde işletme ücretleri eşit dağıtılmaya çalışılır.
Elektriğin işletmeleri uzaksa onlar kendi işletmeleri saat hesabı yetiyorsa 16 saat alır, sizin alanınızdaki saat hesabı 8er saate yetiyorsa siz 8 alırsınız.

Bu meselenin halli için sayfalarca yazılsa kâfi gelmez.
Şuradan başlayalım:
1- 12. sınıftaki Anadolu Meslek Programı öğrencilerinin haftada 24 saat işletmelerde meslek eğitimi adı altında dersleri vardır. Bu ders, öğrenciler işletmeye gönderilmek suretiyle verilir. Öğrencileri işletmede takip etmek içinse alanı atölye ve laboratuvar olan yönetici ve öğretmenlerden koordinatör öğretmen görevlendirilir.
2- Okuldaki meslek dersleri dengeli dağıtıldıktan sonra koordinatörlük görevi verilir.
3- Koordinatörlük görevi verilirken ödenecek ek ders için; işletmelerin okula uzaklığı, ulaşım durumu, işletme sayısı, işletmeler arası uzaklık ve işletmedeki öğrenci sayısıyla bunlarla ilgili iş ve işlemlerde harcanılacak zaman gibi ölçütler esas alınır.(zannediyorum sizin okulda bu şekilde bir tespit yapılmamış)
4- Hangi güzergâhtaki, kaç işletme ve öğrenci için kaç saat ek ders görevi verilebileceği, koordinatör müdür yardımcısının başkanlığında alan zümre başkanlarıyla birer alan öğretmeninden oluşan komisyonca planlanır. Okul yönetimince, bu planlama da göz önünde bulundurularak ilgili alan öğretmenlerine görev dağılımı yapılır. Bu kapsamda bir öğretmene aynı gün için 8 saatten fazla ek ders görevi verilmez.
5- Koordinatörlük ek ders saati hesaplanırken grup sayısıx24 + alan şefi : sizin bölümün ime ders yükü 1x24 + 10 = 34 saat çıkıyor.
6- Çıkan bu 34 saatin tamamı dağıtılacak diye bir kaide yok. Bu sayı koordinatörlük ek dersinin üst sınırını gösterir. Koordinatörlük görevinden alınacak ekderse esas saat 3. maddedeki esaslarda belirlenir.
7- Bir alanda koordinatör olarak görevlendirilecek yeterli sayıda öğretmen yoksa, ihtiyaç yakın alandan veya diğer alandan öğretmenlere görev vererek giderilir.(Burada şu hususa dikkat çekmek lazım. Son zamanlarda okullarda bir havuz kuruluyor. Tüm alanların ime ders yükleri burada toplanıyor. Toplanan ime ye göre okuldaki koordinatör öğretmenlere görev taksim ediliyor. Halbuki bilişimin koordinatörlük görevi kendi içinde karşılanırken veya diğer alanlarınki de hakeza kendi içinden karşılanırken bu havuz sistemi aslında mevzuatta olmayan bir uygulama.) Zaten yönetmelikte açıkça görevlendirilecek yeterli sayıda öğretmen yoksa diğer alanlardan takviye yapılabileceğini mümkün kılıyor. Koordinatörlük görevi alanın içinden karşılanıyorsa diğer alan öğretmenlerine görev vermek yanlış.

grup sayısı x 24 olarak hesaplanır diye biliyorum ama o 24 nereden geliyor bilmiyorum.
sizde de bilişim olarak 1 grup olduğundan 12'şer saat (birbuçuk gün) olarak dağıtırdım. (ben olsam)

ayrıca müdürün kültürcü olması ne kadar iyi niyetli de olsa bir meslek lisesi için olabilecek en kötü durum bence
o 24 sayısı işletmelerde beceri eğitimi yani staja giden öğrencilerin haftalık ders saatinden geliyor hocam.

Yönetmelikte gurup sayısı * 24 olarak hesaplanır diyor ancak bu verilecek maksimum saattir. Zira yönetmelik gereği diğer unsurlar da göz önünde tutulur diyor. Şöyle ki ;
b) İşletmelerde meslekî eğitim ek ders görevi verilmesinde, işletmelerin kuruma uzaklığı, ulaşım durumu, işletme sayısı, işletmeler arası uzaklık ve işletmedeki öğrenci sayısı ile bunlarla ilgili iş ve işlemlerde harcanılacak zaman gibi ölçütler esas alınır.

Sene başında bir komisyon kurulur ve kime ne kadar verileceği görüşülürse işler daha sağlıklı yürür.

merhaba, taşrada meslek teknikte öğretmenim, bu ay gelmiş, hala bölümler arası (bilişim dahil 4 bölüm var okulumuzda) koordinatörlük ek ders karmaşası var, idaremiz değişti, ek ders dağılımı konusunda hala belirsizlik ve memnuniyetsizlik devam ediyor, siz tecrübeli hocalarımdan bilgi istiyorum

bilişim bölümü o kadar 2 zümreyiz 12. sınıfta 8 tane öğrencimiz var 4 tane işletmemiz var
ben alan şefiyim, tek atölyemiz olduğu için atölye şefimiz yok.

ben de 6 öğrenci 3 işletme var 8 saat alıyorum
zümremde 2 öğrenci 1 işletme ayrıca giyim bölümünün 3 işletmesi var 12 saat alıyor (giyimin öğrencilerini çocuk gelişimi öğretmeni bakabilir çünkü çocuk gelişimi 12 sınıf öğrenci sayısı 6)
bütün bölümlerde 1 grup var (çocuk gelişimi hariç) ama toplam ek ders bile birbirimizden farklı
her kafadan bir ses çıkmasına, koordinatörlükte net bir madde olmamasından, her il ilçe ve okulun kendisine göre maddeleri yorumlamasından bıktım, ve öğretmenler olarak birbirimizi boğazlamak üzereyiz

bu işin dağılımı nedir? en son müdürümüz bakanlıktan görüş yazısı almayı teklif etti çünkü kendisi yeni geldi okulumuza ve kültürcü?

yardımcı olursanız sevinirim, şimdiden teşekkür ederim :)

Aslında durumunuz çokda karışık değil, siz 4 işletme karşılığında 34 saat koord. kullanabilirsiniz.
toplam koord. saatiniz 34 olacak. Ancak üstteki hocalarımızın dediği gibi bu üst sınırdır. Hepsini dağıtmak zorunda değilsiniz.
Siz 3 işletme için 8 saat, diğer hocanın 4 işletme için(1 bilişim+3 giyim) 12 saat almış. Burda şuna dikkat etmeniz gerekir, diğer öğretmen 3 giyim işletmesine giderken, giyim bölümünün koord. ders saatini kullanacaktır, bilişim değil.Yani siz bilişimin şu anda yaklaşık 12 saat (8 saat sizin, 1 işletmeden yaklaşık 3-4 saat diğer hocan olmak üzere) korrd. ders saatini kullanmaktasınız. Sizin sıkıntı şu işletme sayınız az. 4 işletme için 34 saat dağıtmanız imkansız.
Burdan koord. ders saatinin eşit dağıtılması diye bir konu yok. "Dengeli" konusu var. Belkde sizin 3 işletme birbirne yakın, diğer hocanızın 4 işletmesi birbirine uzak, bilemeyiz,dediğim gibi "dengeli" olması önemli. Toplam ders yükünüz maksimumda ise sorun yok. Diğer bölümlerde yetersiz öğretmen var ise sizlerin diğer bölümlerdeki işletmelere gitmeniz sizin avantajınıza. Ancak yeterli öğretmen var ise siz onların koord. ders saatini kullanmış olursunuz.

Geri