össye hazırlanmayı düşünüyorum benim gibi düşünen var mı?

Kodla Büyü
Buzkırıcı' Alıntı:
bak değerli hocam önce seni tebrik ederim düşüncenden dolayı.Şu anda mesleğimiz halen istenilen pozisyonda değil.yaşın genç mesleğin başındasın ne yap ne et git oku.Ben 13 sene önce üniversite bitirdim.İgsden çektim takım elbiseyi elimde notebook.Elime yazıyı tutuştırdular çay bile ikram etmeden.Takım elbiseyle önce tarlaları geçtim çitler üstünden atladım akşam ilk önce tuvalet temizledim.Ertesi gün elime badanayı aldım okulu boyadım.O günden bugüne sadece sınıflar okullar değişti ama meslek ilerlemedi.Kardeşim önce öğretmenlik yaptı sonra 2.üniversiteyi bitirdi ben dalga geçtim üstüme bir de y lisans yaptı.Şimdi mesleğini değiştirdi sadece çay içiyor yolluk alıyor 1 gece nöbet tutuyor tam 3 gün işe gitmiyor güzel meslekler de var.Not sakın sınıf öğrt olmayın
Neden hocam?

Rüzgara Karşı'' Alıntı:
bötezede' Alıntı:
Rüzgara Karşı'' Alıntı:
hocam okul öncesi öğretmenliği ygs-5, sınıf öğretmenliği tm-2'den alıyor. ygs 1,2,3,4,5,6 dediğimiz eski 1. bölüm oluyor. yani okul öncesi öğretmenliği için sadece ygs'ye gireceksin, sınıf öğretmenliği için ise muhtemelen ygs + matematik + türk dili edebiyatı sınavına girmelisin...
hocam ygs ortak zaten, bütün dersler var ve herkesin girdiği sınav. diğer sınavlar ise alan sınavları oluyor. ösym'nin yayınladığı ygs-lys kılavuzu vardı, orada hangi bölümün hangi türden aldığı, hangi tür için hangi sınavlara girildiği yazıyordu. internetten bulabilirsin ayrıca şuraya da bakabilirsin: http://www.dogrutercih.com/program2011/tablo4/goster
hocam sizi takip ediyorum forumdan ilköğretim matematik öğretmenliği okudugunuz biliyorum ve bende çok istiyorum şu branştan kurtulmayı.bu yıl formatörlük yapmayacagım genelde evde izinli olacağım için sınava girmek istiyorum bu yıl olmazsa hiç olmaz diye düşünüyorum kaç net yapmıştınız hatırlıyormusunuz ygs ve lys den kaç puan almıştınız
hocam netlerimi hatırlamıyorum ama ygs 468, lys 425 çekmiştim. ortaöğretim puanım çok kötü (61) geldi. ayrıca lysdeki konuların yarısından çoğuna hiç bakamadım bile. çok yanlış yaptık ama hiç beklemediğim bir şekilde bölüme girdim. 1 yıl düzenli çalışarak batıda bir üniversite kazanabilirsin hocam :)
batıda gözüm yok hocam zaten alan değişikliği olacağı için üniversitenin adı önemli değil diye düşünüyorum( yanlış mı düşünüyorum)gaziantep yakın oldugu için çok isterim mesela:) bir kazansam kayıt olsam başka bişey istemiyorum bişekilde bitiririm

ben açık öğretim kamu yönetimi okuyorum. bitince kpss ye girip farklı bir memuriyete geçmek istiyorum

"buzkırıcı" hocam kardeşiniz ne işle meşgul merak ettim? bizlere de örnek olabilecek bir bölümse tercih etmeyi ben de isteyebilirim.BÖTE mezunlarının hepsi kaçış peşinde :( tekrar öğretmenlik okumak isteyen arkadaşları da anlayamıyorum açıkçası.Şu durumda ne olacağımız tam bir muamma gerçekten.Bu bölüme girdiğim güne lanet ediyorum.Bitirdiğim bölümü söylemekten utanmaya başladım.kendimi vasıfsız biri gibi hissettiriyor BÖTE bölümü.Tüm üniversitelerdeki BÖTE ler kapanmalı! biz yandık başkaları yanmasın en azından.

A grubu mesleklerden şartları uygun olanları paylaşabilirseniz sevinirim.Ben de geçiş düşünüyorum çünkü :(

aysegul_01' Alıntı:
merhaba arkadaşlar valla öyle kızgın öyle küskünüm ki böteye. yüksek lisans başvurusu yaparken böte ile ilgili hiçbir şey görmek istemedim. şu an gazi de eğitim programları ve öğretimde y.lisans yapıyorum. böteden kurtulmak herkes gibi benim de en büyük dileğim. okullarda 2.sınıf öğretmen muamelesi görmekten bıktım. aycan seni de tebrik ederim. kurtuluşun hayorlı olsun
teşekkürler ama ben kurtuluş olsun diye düşünmedim, o mesleği gerçekten istiyorum diye okuyorum. bu arada hangi ayşegülsün?

cavzer' Alıntı:
Rüzgara Karşı'' Alıntı:
bötezede' Alıntı:
Rüzgara Karşı'' Alıntı:
hocam okul öncesi öğretmenliği ygs-5, sınıf öğretmenliği tm-2'den alıyor. ygs 1,2,3,4,5,6 dediğimiz eski 1. bölüm oluyor. yani okul öncesi öğretmenliği için sadece ygs'ye gireceksin, sınıf öğretmenliği için ise muhtemelen ygs + matematik + türk dili edebiyatı sınavına girmelisin...
hocam ygs ortak zaten, bütün dersler var ve herkesin girdiği sınav. diğer sınavlar ise alan sınavları oluyor. ösym'nin yayınladığı ygs-lys kılavuzu vardı, orada hangi bölümün hangi türden aldığı, hangi tür için hangi sınavlara girildiği yazıyordu. internetten bulabilirsin ayrıca şuraya da bakabilirsin: http://www.dogrutercih.com/program2011/tablo4/goster
hocam sizi takip ediyorum forumdan ilköğretim matematik öğretmenliği okudugunuz biliyorum ve bende çok istiyorum şu branştan kurtulmayı.bu yıl formatörlük yapmayacagım genelde evde izinli olacağım için sınava girmek istiyorum bu yıl olmazsa hiç olmaz diye düşünüyorum kaç net yapmıştınız hatırlıyormusunuz ygs ve lys den kaç puan almıştınız
hocam netlerimi hatırlamıyorum ama ygs 468, lys 425 çekmiştim. ortaöğretim puanım çok kötü (61) geldi. ayrıca lysdeki konuların yarısından çoğuna hiç bakamadım bile. çok yanlış yaptık ama hiç beklemediğim bir şekilde bölüme girdim. 1 yıl düzenli çalışarak batıda bir üniversite kazanabilirsin hocam :)
hocam lys ne kadar etkili puan ortalaması mı alınıyor
%40 ygs, %60 lys etkili

bötezede' Alıntı:
Rüzgara Karşı'' Alıntı:
bötezede' Alıntı:
Rüzgara Karşı'' Alıntı:
batıda gözüm yok hocam zaten alan değişikliği olacağı için üniversitenin adı önemli değil diye düşünüyorum( yanlış mı düşünüyorum)gaziantep yakın oldugu için çok isterim mesela:) bir kazansam kayıt olsam başka bişey istemiyorum bişekilde bitiririm
batıda gözün yoksa işin daha rahat hocam, antep benim okuduğum bölümler arasında sonlara yakın. ben de antepte okuyorum...

fen edebiyat okusak mesela matematik matematik öğretmenliğine geçebilr miyiz?? Yoksa fen edebiyat olduğu için tekrardan formasyon mu gerekli???Bizim okulda çalışan matematik hocamız zamanında hiç formasyon almadan atanmış .Burası türkiye:)Ben düz lisedeyim ortaöğretim alanndada demek ki formasyona sahibiz.Haksız mıyım??

bravehard2010' Alıntı:
fen edebiyat okusak mesela matematik matematik öğretmenliğine geçebilr miyiz?? Yoksa fen edebiyat olduğu için tekrardan formasyon mu gerekli???Bizim okulda çalışan matematik hocamız zamanında hiç formasyon almadan atanmış .Burası türkiye:)Ben düz lisedeyim ortaöğretim alanndada demek ki formasyona sahibiz.Haksız mıyım??
mantıken fen edebiyat okusak formasyon almadan branş değiştirmemiz gerekiyor ama resmi işlemlerde mantık aranmıyor her zaman. sorunun yanıtını da net bilmiyorum. il / ilçe mem'lerin ilgili bölümlerine sormak lazım, ya da meb bilgi edinmeye.
şöyle bir durum da var, bazı üniversiteler mezun olanları 2. bölüm okurken ortak derslerden muaf etmiyor. formasyon derslerini almış olabiliriz ama eskide kaldığı için geçersiz olabilir....
fen edebiyatta çift anadal yapmış biri formasyonu bu 2 branştan sadece 1'i için alabiliyor. mantıken formasyon alsa istediği branşta bunu kullanabilmeli.

gelişimci' Alıntı:
aynen...al benden de o kadar...ben de düşünüyorum okumayı ama maaşsız da olmaz ne yaparım bilmiyorum..şimdilik sınıf öğretmenliği ya da okul öncesi öğretmenliği düşünüyorum ama bakalım sonuca göre hareket edicem
Hocam açıköğretimde kontenjanlı olarak okul öncesi bölümü var. Onu bir araştırın isterseniz yararınıza olabilir.

bravehard2010' Alıntı:
hocam sorduğunuz sorunun başka versiyonunu ben meb e maille sormuştum. ama o kadar karışıık ve yuvarlak bir cevap geldi ki mebin her zamanki hali ben de kendi bildiğime göre hareket etmek zorunda kalmıştım.açıköğretim edebiyat okuma niyetindeydim o zaman. Formasyon sonradann sıkıntı olursa diye çok debelendim durdum ama nafile meb den yardımcı olan çıkmadı. Şu an üçüncü sınıfım edebiyat öğretmenliği için, yaşayıp görecez artık..

Ben yeniden üniversite okusam bu kesinlikle öğretmenlik olmazdı. Geri kafalı diyebilirsiniz ama bana göre rehber öğretmenlikten sonra yine yapılabilecek tek öğretmenlik BT dir. Bana beden eğitimi vermeye çalışıyorlar şu an onu bile kabul etmiyorum. Hele ki sınıf öğretmenliği isteyenleri hiç anlayabilmiş değilim. Ayrıca hiç de ikinci sınıf insan muamelesi görmedim. Valla biraz da bizim arkadaşların tavırları sanki kendilerini okulda bu duruma düşürüyor gibi geliyo bana. Bir kere kendinizin diğer branşlardan daha birikimli olduğunuza inanmalısınız. Valla ben bir konuşuyorum diğer öğretmenlerle bizim branşa hayran kalıyorlar. "Ben sizin işi hiç yapamazdım sürekli tahta başındasınız amaca ulaşıp ulaşamadığınız konusunda hep şüpheleriniz var, oturmak yok, hem yenilikçi eğitimden bahsederken hala sürekli müfredat yetiştirmeye uğraşmak ve sınavlarla bunu değerlendirmeye çalışmak gibi geleneksel yöntemleri bırakamıyorsunuz ama bana bak üniversitede aldığım tüm eğitimi günlük hayatımda kullanabiliyorum sizinse sadece ders anlatmada işinize yarıyo..." gibi diyalogların sonunda verdikeri tepki "valla ne kadar şanslısın istesen başka işlerde yapabilirsin milli eğitimde daha kolay yüksebilirsin" bu gibi yani. Siz neden denemiyorsunuz da sürekli ikinci sınıf vatandaşım ben diye yakınıyorsunuz ki. Diyeceksiniz ki herkes böyle davranmıyo ama. İşte benim demek istediğim de ürünü iyi pazarlamayı bilmeliyiz. Yoksa bir sınıf öğretmenine bile imreniriz.

bilgisayarmı' Alıntı:
Bende bu yıl sınava girmeyi düşünüyorum. ama ben ne istediğime karar veremedim. ilköğretim matematik mi? sınıf öğretmenliği mi? yoksa öğretmenlikten farklı birşey mi? bunun bir kararını verebilsem :(
HOCAM AYNI BENİM RUH HALİM.
sınıf olsun diyorum, edebiyat coğrafya, mat olsun diyorum fizik kimya biyoloji, mühendislik olsun diyorum ama hangi mühendislik? bilgisayardan nefret ettim. inşaat bence bayana göre değil, endüstri iş alanı doğuda yok gibi.........
Allah yardımcımız olsun. karar veremedim

aak' Alıntı:
Ben yeniden üniversite okusam bu kesinlikle öğretmenlik olmazdı. Geri kafalı diyebilirsiniz ama bana göre rehber öğretmenlikten sonra yine yapılabilecek tek öğretmenlik BT dir. Bana beden eğitimi vermeye çalışıyorlar şu an onu bile kabul etmiyorum. Hele ki sınıf öğretmenliği isteyenleri hiç anlayabilmiş değilim. Ayrıca hiç de ikinci sınıf insan muamelesi görmedim. Valla biraz da bizim arkadaşların tavırları sanki kendilerini okulda bu duruma düşürüyor gibi geliyo bana. Bir kere kendinizin diğer branşlardan daha birikimli olduğunuza inanmalısınız. Valla ben bir konuşuyorum diğer öğretmenlerle bizim branşa hayran kalıyorlar. "Ben sizin işi hiç yapamazdım sürekli tahta başındasınız amaca ulaşıp ulaşamadığınız konusunda hep şüpheleriniz var, oturmak yok, hem yenilikçi eğitimden bahsederken hala sürekli müfredat yetiştirmeye uğraşmak ve sınavlarla bunu değerlendirmeye çalışmak gibi geleneksel yöntemleri bırakamıyorsunuz ama bana bak üniversitede aldığım tüm eğitimi günlük hayatımda kullanabiliyorum sizinse sadece ders anlatmada işinize yarıyo..." gibi diyalogların sonunda verdikeri tepki "valla ne kadar şanslısın istesen başka işlerde yapabilirsin milli eğitimde daha kolay yüksebilirsin" bu gibi yani. Siz neden denemiyorsunuz da sürekli ikinci sınıf vatandaşım ben diye yakınıyorsunuz ki. Diyeceksiniz ki herkes böyle davranmıyo ama. İşte benim demek istediğim de ürünü iyi pazarlamayı bilmeliyiz. Yoksa bir sınıf öğretmenine bile imreniriz.

kesinlikle katılıyorum, aynı şekilde düşünüyor ve aynen uyguluyorum ve gördüklerimde aynen bu şekilde...
artı, maaş konusunda da bence a kadrolarından çokta düşük değiliz(çalışılan ay bölü alınan yıllık maaş)...
ama yine de benimde kararsızlıklarım var:S
6111 af kanunu ile böte den önce okuduğum ve terk ettiğim ist üniv işletmeye tekrar başvuru yaptım (matematik öğretmenliği için terk etmiştim, ve öğretmen lisesine ek puan verildiği için kazanamamıştım), ve 9 gün içinde kayıt yapmam gerekiyor,daha sonra buluğum şehire yatay geçiş hakkı kazanıyorum aynı zamanda da formatörlük yapabilecem, ve dahası aynı anda böte eğitimden yüksek lisans okuyorum,okumam gerekiyor...
sonrasını düşünerekten bir b planı yaparak işletmeyi okusam mı? yoksa hiçbir faydası olmaz mı..yorumlarınız sanki ben farklı bi meslek yapıyormuşum havası uyandırmıştı ki bu mesajı gördüm ve ben gibi düşünen biri varmış dedim...

storm hocam sizin durumunuz da gerçekten karışıkmış :) ama tebrik ediyorum sizi azminizden dolayı.İşletmeyi de bırakmayın derim hocam.BÖTE yükseklisanstan daha çok işinize yarayacağına eminim:)

açık öğretimde okulöncesi kontenjanlı bölüm demiş bir hocamız.Bu konuda bilgilendirirse beni çok sevinirim.??

angel_33' Alıntı:
storm hocam sizin durumunuz da gerçekten karışıkmış :) ama tebrik ediyorum sizi azminizden dolayı.İşletmeyi de bırakmayın derim hocam.BÖTE yükseklisanstan daha çok işinize yarayacağına eminim:)

açık öğretimde okulöncesi kontenjanlı bölüm demiş bir hocamız.Bu konuda bilgilendirirse beni çok sevinirim.??
ileride kamu düşünülecekse aöf ya da istanbul hiç farketmez, aöf çok daha rahat olur...
anadolu üniversitesi aöf okul öncesi öğretmenliği bölümüne sadece meslek lisesi çocuk gelişimi mezunları girebiliyor diye duymuştum

Mesele bilişim öğretmenliği artık değil meb in gözünde artık verilen mala kim bakacak onun meselesi oldu. Onun için şu an bende hatta mezun olmadan da düşünmüştüm de geçti geçti. 2. üniversite için şu an motive oldum bu formatörlükten sonra. Önemli olan ne iş yapacağımız ve çalışırken okuyabileceğimiz bölümler seçmek. Burada liste halinde yazabiliriz. Öğretmenlik hariç. Meb gibi bir kuruma bir daha asla(tabi Ğaybı Allah bilir ). Benim düşündüğüm
2. öğret. veterinerlik
2. öğret. hukuk
2. öğret. mühendislik gibi

şöylee zamanı geri alma imkanı olsa ve lise sona dönebilseydim tıp fakültesi harici okumazdım :(

angel_33' Alıntı:
şöylee zamanı geri alma imkanı olsa ve lise sona dönebilseydim tıp fakültesi harici okumazdım :(
benim ikiz kardeşim asistan doktor, o da doktor olduğuna çok pişman ;)

Benim de kardeşim tıp ta fakat pişman olamaz. Neden derseniz bana bakıyor ve öğretmen abisine. Pişman etmiyoruz tıp okuduğuna kendi pişmanlığımız sayesinde Allaha şükür :puhaha: . inş. olmaz tabii

aak hocam demek ki siz ders verilerek öğrenci ile karşılaşabilecek ve tahta başına geçen öğretmenleri kıskandırabilecek kadar derse girebiliyorsunuz.aramızda benim gibi 1 saat bile derse giremeyip okulda resmen teknik hizmetli muamelesi görenler var. bana şimdiye kadar hiçbir okulda böyle davranılmasına müsaade etmemek için hiç formatör olmadım ve olmayacağım. fakat bu defa da okul okul gezmek zorunda kalıyoruz. bir günde 3 okula gittiğim oluyor. ama siz şanslısınız demek ki sizin adınıza sevindim :)

aysegul_01' Alıntı:
aak hocam demek ki siz ders verilerek öğrenci ile karşılaşabilecek ve tahta başına geçen öğretmenleri kıskandırabilecek kadar derse girebiliyorsunuz.aramızda benim gibi 1 saat bile derse giremeyip okulda resmen teknik hizmetli muamelesi görenler var. bana şimdiye kadar hiçbir okulda böyle davranılmasına müsaade etmemek için hiç formatör olmadım ve olmayacağım. fakat bu defa da okul okul gezmek zorunda kalıyoruz. bir günde 3 okula gittiğim oluyor. ama siz şanslısınız demek ki sizin adınıza sevindim :)

hocam geçen yıl 3 okula gidiyordum aynı zamanda kendi okulmda da farklı derse giriyodum ve kulüp+sınıfım vardı böylelikle 20 saat ders toplamıştım. bu sene ise formatörlük başvurusu yaptım. zaten öğretmenlikte ikinci yılım. başka tecrübe ettiğim birşey de olmadı. :)

okunabilecek fakat puanı düşük herkesce bilinmeyen iş garantisi olan meslekler hakkında bilgi verebilecek olan var mı? bilgilerimizi paylaşırsak böylece kafamızda net bir şeyler oluşabilir

storm' Alıntı:
aak' Alıntı:

kesinlikle katılıyorum, aynı şekilde düşünüyor ve aynen uyguluyorum ve gördüklerimde aynen bu şekilde...
artı, maaş konusunda da bence a kadrolarından çokta düşük değiliz(çalışılan ay bölü alınan yıllık maaş)...
ama yine de benimde kararsızlıklarım var:S
6111 af kanunu ile böte den önce okuduğum ve terk ettiğim ist üniv işletmeye tekrar başvuru yaptım (matematik öğretmenliği için terk etmiştim, ve öğretmen lisesine ek puan verildiği için kazanamamıştım), ve 9 gün içinde kayıt yapmam gerekiyor,daha sonra buluğum şehire yatay geçiş hakkı kazanıyorum aynı zamanda da formatörlük yapabilecem, ve dahası aynı anda böte eğitimden yüksek lisans okuyorum,okumam gerekiyor...
sonrasını düşünerekten bir b planı yaparak işletmeyi okusam mı? yoksa hiçbir faydası olmaz mı..yorumlarınız sanki ben farklı bi meslek yapıyormuşum havası uyandırmıştı ki bu mesajı gördüm ve ben gibi düşünen biri varmış dedim...

bulunduğunuz şehire yatay geçiş hakkı kazandığınızı belirtmişsiniz hocam bu nasıl oluyor bilgi verebilir misiniz...

öss ye hazırlanmaktansa geçen yılki p3=92 gibi bir şeydi puanımı kullanmak daha mı mantıklı acaba?
kafam öyle karışık ki ne tarafa baksam bilemiyorum bi de bu şubat atamaları olayından sonra iyice allak bullak oldummmmmmmmmmmmm :cry:

sadece kendim vaar sanıyordum. Bt öğretmnelri arasında tekrar öss ye girmeyi düşünnelerin çok olduğunu duymuştum da inanamamıştım. bende 4. yılında bt formatör öğretmeni olarak tekrar 2. bir üni okumayı düşünüyorum.nasıl olsa bu sene derse de giremeyecekmişim bari kendimi oyalyacak bir iş yapayım.yalnız benmde kafama takılanlar var?daha doğrusu tercihlerin karmaşıklığından kurtulamıyorum.
1- teknik eğitim fakültesi bitirip meslek liselerinde bt öğretmeni olmak.(okuması kolay olur diye bunu düşünüyorum fakat aynı şartlar da aynı maaşla aynı statü aklımı çeliyor)
2- açık öğretim işletme,iktisat veya kamu yönetimi okumak.(mezunların ne iş yaptıkları ve yükselme durumları hakkında bilgim yok yaniöğretmenliği ararmıyım diye korkum var)
3-oturup deli gibi sınava hzırlanıp fizik tedavi,mühendislik veya eczacılık gibi bölümleri kazanmaya çalışmak.(hem formatörlük hemde üni de derse girmeyi kladırabilir miyim.bu arada ailem ile ilgilenmek zor olur mu?
tavsiyelerinizi bekliyorum....

beyzadem' Alıntı:
sadece kendim vaar sanıyordum. Bt öğretmnelri arasında tekrar öss ye girmeyi düşünnelerin çok olduğunu duymuştum da inanamamıştım. bende 4. yılında bt formatör öğretmeni olarak tekrar 2. bir üni okumayı düşünüyorum.nasıl olsa bu sene derse de giremeyecekmişim bari kendimi oyalyacak bir iş yapayım.yalnız benmde kafama takılanlar var?daha doğrusu tercihlerin karmaşıklığından kurtulamıyorum.
1- teknik eğitim fakültesi bitirip meslek liselerinde bt öğretmeni olmak.(okuması kolay olur diye bunu düşünüyorum fakat aynı şartlar da aynı maaşla aynı statü aklımı çeliyor)
2- açık öğretim işletme,iktisat veya kamu yönetimi okumak.(mezunların ne iş yaptıkları ve yükselme durumları hakkında bilgim yok yaniöğretmenliği ararmıyım diye korkum var)
3-oturup deli gibi sınava hzırlanıp fizik tedavi,mühendislik veya eczacılık gibi bölümleri kazanmaya çalışmak.(hem formatörlük hemde üni de derse girmeyi kladırabilir miyim.bu arada ailem ile ilgilenmek zor olur mu?
tavsiyelerinizi bekliyorum....
1. teknik eğitim fakülteleri teknoloji fakülteleri olarak değişti. bu fakültedeki bölümü bitirdikten sonra formasyon almanız gerekebilir. bu şekilde meslek lisesinde derse girebilirsiniz ama önermiyorum. bu kadar emek vermişken branş değiştirin çok daha iyi...
2. A grubu kadrolarda güzel memurluklar var, ilk atamada kpds ve kpss istiyor ama siz kurumlar arası geçişle nasıl geçebilirsiniz bilmiyorum, gidip de maliyede ptt'de memur olacağınıza öğretmen olarak kalmanız çok daha iyi. ama bazı A grubu kadrolarında maaşlar çok iyi, düşünecekseniz oraları düşünün...
3. bu saatten sonra mühendislik , ya da fizik tedavi okumazdım ben. mühendislik prestijli bir meslek değil, yüksek maaşlı ve statülü zamanları eskidendi. fizyoterapistlerin durumu şu an iyi ama çoğu üniversitede bu bölümden açtılar, 4-5 sene sonra durum değişecek bence. eczacılık ve diş hekimliği gibi hala popülerliğini koruyan bir bölüm kazanabilecekseniz hiç durmayın bence... benim annem, babam, kardeşim onaylamıyordu. sadece eşim destek verdi, bir şekilde derslere giriyorum bakalım... tabi ki zorlanacaksınız yeri gelince, zorluk çekmeden birşey elde edemezsiniz ki...

Geri