örnek-ileri- bir demokrasi örneği

Kodla Büyü

teksen

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Süper Üye
Seçkin Üye
thy 29 Mayıs günü gece saat 3'ten 24'e kadar iş bırakacağını duyurmuştu.

gerekçesi ve ayrıntıları aşağıda,
Ayrıca thy sitesi ve airporthaber.com'a erişilemiyor.

Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava-İş), AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk'ün TBMM Başkanlığı'na sunduğu havacılık sektöründe grev ve lokavt yapılmamasını öngören kanun teklifinin Meclis'te gündeme alınacağından dolayı bugün grev kararı aldı.

25 çalışanın işine son verildi bile. airporthaber.com'da en son aldığım sayı idi.

milliyet daha yeni manşete çekti haberi.

http://ekonomi.milliyet.com.tr/dikkat-h ... efault.htm

easytr' Alıntı:
grev ve lokavt hakkı konusunda bazı kısıtlamalar zaten, sağlık çalışanları, kolluk kuvvetleri v.s grev hakkına sahip değil. düşünün ki bugün uçağa binecektiniz ailenizin cenazesine, yada daha önemli bir işe. grev var, uçak kalkmıyor, ne yaparsınız. maddi imkanlar açısından bu ülkede en son grev hakkı havacılarındır. biz öğretmenler ise en önce olmalıyız ama ek ders başlığından anlaşıldığı üzere korkak öğretmenlerle grev yapılmaz.

yinede havacıları cesaretlerinden dolayı tebrik ediyorum. biz gibi sanalda herşeyden şikayet edip, yapılan eylemlere katılmayan pısırık öğretmenler gibi olmadıkları için.
emek kutsaldır.

"maddi imkanlar açısından bu ülkede en son grev hakkı havacılarındır",
demek ile
"öğretmenler zaten ne iş yapıyor ki,
haftada 15 saat derse girip 1600TL maaş alıyorlar."

demek arasında hiçbir fark yoktur. -ikisinde de emeğe saygı yoktur.-

bi öğretmen de eğer sizin gibi düşünüyorsa,
öğretmenden daha düşük gelirlilerin, "1600TL+ekders alıyorsunuz, şükredin"
demelerini hoş karşılamak gerekir.

benim asıl dikkat çekmek istediğim,
-haberi buraya taşımamın sebebi-;
uluslararası boyutta da güvence altına alınmış bir hakkın-grev hakkının-
havacılık iş kolunda çalışanların elinden alınıyor olması.

dünyanın her yerinde hava yolu çalışanlarının grev hakkı vardır.
itfaiye ya da asker, polis gibi değildirler.
http://www.aksam.com.tr/iberia-pilotlar ... 8218h.html
http://tr.euronews.com/2012/03/27/frank ... -grev-var/

THY personeli de, daha çok zam almak için değil,
bu haklarının-grev haklarının- ellerinden alınmak istenmesi için grev kararı aldılar.

easytr' Alıntı:
grev ve lokavt hakkı konusunda bazı kısıtlamalar zaten, sağlık çalışanları, kolluk kuvvetleri v.s grev hakkına sahip değil. düşünün ki bugün uçağa binecektiniz ailenizin cenazesine, yada daha önemli bir işe. grev var, uçak kalkmıyor, ne yaparsınız. maddi imkanlar açısından bu ülkede en son grev hakkı havacılarındır. biz öğretmenler ise en önce olmalıyız ama ek ders başlığından anlaşıldığı üzere korkak öğretmenlerle grev yapılmaz.

yinede havacıları cesaretlerinden dolayı tebrik ediyorum. biz gibi sanalda herşeyden şikayet edip, yapılan eylemlere katılmayan pısırık öğretmenler gibi olmadıkları için.

kaç greve katıldın acaba?
tüm emekçilerin grev hakkı olmalıdır.
grev yapıldığında kritik meslek kollarında iş yavaşlatma olur ama olur.
olmaz demek olmaz

HAVA-İŞ'E ULUSLARARASI DESTEK!
Atatürk Havalimanı’nda eylemine devam eden Hava-İş Sendikası 38. gününde Alman Milletvekili Andrej Hunko’yu ağırladı.

Türk Hava Yolları’nın 305 personeli işten çıkarmasını ve havacılık kolunda görev yapanların grev yapmasının yasaklanmasına ilişkin yasayı protesto eden Hava-İş Sendikası direnişinde 38. güne girdi.

Hunko; “Dünyanın hiçbir yerinde grev yasağı gibi bir şey söz konusu değil. Ben bu uygulamayı önce basından daha sonra ikili görüşmelerde öğrendim. Asla kabul edilemez bir uygulama. Grev uluslar arası boyutlarda temel bir haktır. Bunun yasaklanması kabul edilemez. Türk Hava Yolları’nın işçilerine uyguladığı politika ise beni adeta şoka uğrattı. Asla hiçbir yerde karşılaşamayacağınız bir durum bu. SMS ile işten çıkarma nasıl olabilir anlayamıyorum. Ben bu direnişi sonuna kadar destekliyorum. Dünya çapında engel olunmaya çalışılan bir hakkı burada savunuyor olmak saygı duyulması gereken bir harekettir. Ben de Almanya’ya döndüğümde parlamentoya bu konu hakkında geniş bir rapor sunup tüm desteği almaya çalışacağım. Grev yasağını asla kabul etmiyorum” şeklinde konuştu.
http://www.airporthaber.com/havacilik-h ... estek.html

maasin niceligi ile grev hakkini nasil bagdastiriyorsunuz hic anlam veremiyorum
isterse 20 bin alsin
grev her calisanin hakkidir

Hayır neden o kadar yüksek maaş gerev yapamama gibi bir riski var ...Yani işe girerken böyle olacağını biliyor. Ki iş yavaşlatma gibi bir seçenek zaten var....O günlerde acil bir işiniz olsaydı THY ile şimdi böyle düşünmezdiniz büyük ihtimal
Ha bu arada sendikayı eleştirmek lazım asıl...sen grev yaptır memura ondan sonra da sahip çıkma olmaz öyle iş
ben öğretmenliği bırakırım burada memur olurum
şayet imkan varsa ve tabi grev olmaksızın.....
Memur : 3.064
Uzman : 3.448
Teknisyen : 5.983
Mühendis : 5.104
Kabin Memuru : 4.338
Kabin Amiri : 5.499
2. Pilot : 13.169
S.Kaptan Pilot : 24.129

havacılık çalışanlarının var olan grev hakları ellerinden alındı.

şimdi grev haklarını ellerinden aldıklarına göre,
size göre,
tüm havayolu şirketleri patronları,
bütün çalışanlarını paraya boğar heralde.

Grev yasağı kesinlikle doğru bir karar.

sendika başkanı belki 10.000TL maaş arıyor. milleti gaza getir. Sonra ukala bir şekilde marksist refleks ile devleti tehdit ediyor.
Olmaz.

ilon' Alıntı:
Hayır neden o kadar yüksek maaş gerev yapamama gibi bir riski var ...Yani işe girerken böyle olacağını biliyor. Ki iş yavaşlatma gibi bir seçenek zaten var....O günlerde acil bir işiniz olsaydı THY ile şimdi böyle düşünmezdiniz büyük ihtimal
Ha bu arada sendikayı eleştirmek lazım asıl...sen grev yaptır memura ondan sonra da sahip çıkma olmaz öyle iş
ben öğretmenliği bırakırım burada memur olurum
şayet imkan varsa ve tabi grev olmaksızın.....
Memur : 3.064
Uzman : 3.448
Teknisyen : 5.983
Mühendis : 5.104
Kabin Memuru : 4.338
Kabin Amiri : 5.499
2. Pilot : 13.169
S.Kaptan Pilot : 24.129
bunların hepsi thy'de geçerlidir.
özel havayollarında yarısını bile alamazlar.

THY den bahsediyoruz zaten ...ve grev yapılıp işten atılan yerde THY !
Zaten grev hakları yoktu bizim 3 haziranda yaptığımız grev gibi kanunlara uymuyordu aslında...ve MEBının yaptığı ceza vermeyeceğiz açıklaması onlar içinde bir emsal oluşturabilir...ama sendika bunu kullanmıyor nedense.

joombal' Alıntı:

sendika başkanı belki 10.000TL maaş arıyor. milleti gaza getir. Sonra ukala bir şekilde marksist refleks ile devleti tehdit ediyor.
Olmaz.
thy'de kaptan da 20bin TL alıyor.

joombal' Alıntı:

Olmaz.
Aslanı kediye, eğitimliyi cahile kırdırma projesidir bu...

Hakkını alamayanlar kendisinden hesap sormasın diye,
“Bak şunlar senden fazla alıyor” diye hedef göstermektir.
“Sen az kazandığına itiraz etme, onunkini de indirelim” demektir.
Refahı paylaştıracağına, yoksulluğu paylaşmayı doğruymuş gibi göstermektir.

Kendi suçunu örtbas etmek için, suçlu yaratma projesidir...
http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/13597438.asp

Ben onların maaşı düşürülsün mü dedim el insaf :!: maaşları yüksek zaten dedim grev yapamamak da bu yüksek maaşlı işin riski veya zorluğu dedim.Yoksa kolay değil tabiki THY de pilot olmak.Kaldı ki ben düz memurlardan bahsediyorum

Kaptan bulunmaz hint kumaşıdır.
Sendika başkanı öyle değil.

Devleti tehdit ederek hak aranmaz.
Kim olursa olsun.

ilon' Alıntı:
THY den bahsediyoruz zaten ...ve grev yapılıp işten atılan yerde THY !
Zaten grev hakları yoktu bizim 3 haziranda yaptığımız grev gibi kanunlara uymuyordu aslında...ve MEBının yaptığı ceza vermeyeceğiz açıklaması onlar içinde bir emsal oluşturabilir...ama sendika bunu kullanmıyor nedense.

Havacılıkta grev yasağı getiren madde kabul edildi

Genel Kurul'da, AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk'ün, korsan taksiciliğe cezalar da getiren yasa teklifinin birinci maddesi görüşüldü. Kabul edilen madde, grev ve lokavt yasağı kapsamına havacılık hizmetlerini de alıyor.
http://zaman.com.tr/haber.do?haberno=12 ... bul-edildi

joombal' Alıntı:

Kim olursa olsun.

grev anayasada güvence altına alınmış,
uluslararası hukuk ve sözleşmelerde belirtilen
ve tanınan yasal bir haktır.

pardon havacılar için,
artık yasa ile yasaklandı,
ileri demokrasimizde....

Ordaki memurlarda bizim gibi 657ye tabiler yani grev zaten yapamıyorlar getirilen yasak İşçilere kamuda çalışan işçilerin böyle bir hakkı varmış ki bu yasayla yasaklanmış....Kaldı ki ben sendika varsa grev hakkı da olmalı diyorum ama grevin kötü amaçlarla siyasi olarak kullanılmasının da tedbirleri alınmalı....
Aşağıda güzel bir eleştiri var
http://t24.com.tr/yazi/havacilikta-grev ... uzdur/5204

ilon' Alıntı:
Ordaki memurlarda bizim gibi 657ye tabiler yani grev zaten yapamıyorlar getirilen yasak İşçilere kamuda çalışan işçilerin böyle bir hakkı varmış ki bu yasayla yasaklanmış....Kaldı ki ben sendika varsa grev hakkı da olmalı diyorum ama grevin kötü amaçlarla siyasi olarak kullanılmasının da tedbirleri alınmalı....
Aşağıda güzel bir eleştiri var

THY, 1 Nisan 1991'deki grev sonrası, 581 çalışan ile 200'e yakın emekliliği gelmiş personeli işten çıkarmıştı. Şirkette muhtemel grev sonrası daha büyük bir küçülme yaşanacağı ifade ediliyor. 1991'deki grevde görev yapan iki THY çalışanı, o dönemde büyük sıkıntı çektiklerini belirterek, bir daha grev kâbusu yaşamak istemediklerini söyledi.
http://www.zaman.com.tr/haber.do;jsessi ... rno=565755

aşağıdakiler sizin verdiğiniz linkteki yazıdan aynen alınmıştır,
teşekkür ederim,

genel olarak taşımacılığı ve uçak pilotlarını temel zorunlu hizmetler arasında görmemekte ve bunların grev hakkının sınırlanmasını kabul etmemektedir.
Uluslararası hukuk açısından durum net: Havacılık sektöründe grev yasaklamaz. Türkiye ILO normlarını kabul ederek iç hukukunun bir parçası haline getirmiştir. Ancak TBMM açıkça anayasanın 90. Maddesini çiğneyen bir yasa kabul ederek havacılık sektörüne grev yasağı getirmiştir.

bu cümleleri sizin verdiğiniz linkteki yazıdan aynen aldım. tekrar teşekkürler...

TC ANAYASASI,
madde90:................Usulüne göre yürürlüğe konulmuş temel hak ve özgürlüklere ilişkin milletlerarası andlaşmalarla kanunların aynı konuda
farklı hükümler içermesi nedeniyle çıkabilecek uyuşmazlıklarda milletlerarası andlaşma hükümleri esas alınır.

Önemli değil

bende
bir üstteki mesajımda gerev yasağına karşı olduğumu yazmıştım zaten

teksen' Alıntı:
joombal' Alıntı:

Kim olursa olsun.

grev anayasada güvence altına alınmış,
uluslararası hukuk ve sözleşmelerde belirtilen
ve tanınan yasal bir haktır.

pardon havacılar için,
artık yasa ile yasaklandı,
ileri demokrasimizde....
Bu zümreye grev yasağı getiren yasayı destekliyorum.
İsterse anayasanın 1. maddesi olsun.
Bir avuç kişinin keyfi yüzünden devlet zaafa uğrayacak ise grev yasak olmalı.
Benim de THY de teknisyen olarak çalışan 1.derece yakınım var. Kendisiyle aynı fikirdeyiz. Olay çıkaranlar ekseriyetle marksist olanlar.
Büyütmenin manası yok.

ne kadar cahilce düşünüyorsunuz. biz memurlar grev hakkı almak için neler vermezdik ama referanduma bile koymaya cesaret edemediler. adamlar grev yaptı diye işlerinde çıkarmak sizce ne kadar etik bir durum. sizde öğretmensizini bizde iş bıraktık ve başbakandan duymadığımız hakaret kalmadı ve sizin işinize son verseler ne yaparsınız. ama utanmadan sırf hükümeti haklı çıkarmak için sendikaya saldırdınız. birisi yazmış ki sendika başkanı 10 bin tl maaş alıyor diye. ben ona söyleyim cemaatin kurduğu aktif senin başkanıda 10 bin tl alıyor.

hükümete zarar gelmesin kimse hakkını aramasın kimse ağzını açmasın yaşasın hükümet. sizde öğretmen olarak aldığınız maaş ortada birde itibarınız kayboldu ek ödemede almadınız ama hak ediyorsunuz. size zam değil maaş bile vermemek gerekir

Arkadaş herşeye muhalefet olan senmi olacaksın illaki.....grev yasağı olsun demiyoruz ama bu kurum farklı bu kurum en son grev yapacak yerdir diyoruz maaşları zaten yüksek.... grev hakkı olan yerde çalışsınlar mademki istifa edip mesela ben değişebilirim öğretmenlikle yada formatörlükle düz memurluğu!
100 küsür mesajın var bir tane bile donanım yazılım vs ile ilgili mesajın yok! Hepsi siyasi sendikal yada maaşla ilgili...
branşını merak ettim şahsen?

ilon' Alıntı:
Arkadaş herşeye muhalefet olan senmi olacaksın illaki.....grev yasağı olsun demiyoruz ama bu kurum farklı bu kurum en son grev yapacak yerdir diyoruz maaşları zaten yüksek.... grev hakkı olan yerde çalışsınlar mademki istifa edip mesela ben değişebilirim öğretmenlikle yada formatörlükle düz memurluğu!
100 küsür mesajın var bir tane bile donanım yazılım vs ile ilgili mesajın yok! Hepsi siyasi sendikal yada maaşla ilgili...
branşını merak ettim şahsen?

bu kadar meraklı olma kimin mesajı, kimin branşı senin için neden bu kadar önem arz ediyor. grevin amacı nedir? grev yapılan işi aksatmaktır. yoksa yapılan iş devam edecekse niye grev olsun. her gün gerv yapılmaz yapılanda saygı göstermek gerekir ama hükümet ne yaptı işlerine son verdi bu çok acı bir durum oda yetmedi olmadık hakaret edildi hükümetin kartel medyası sendikayı suçladı oda yetmedi meclisten apartopar grev hakları alındı. sizde hükümetin bu yaptıkları görmeyeceksiniz ne kadar ayıp...

bütün dünyada gerv vardırk bu işçi memur her çalışanın hakkıdır. sendikların en büyük gücüde bu gervle olur. şimdi sendklara sallıyorsunuz ama sendkaların ellerinde ne kadar güç var diye düşünmüyorsunuz.

Arkadaş bilişimci değilsen burada bu kadar takılma diye sordum....sayenizde forum sendika yada dindersi forumuna benzedi bende kaç gündür size cevap yetiştirmekten size benzedim :!:
Hükümetin yaptığı herşeyi eleştirecek değiliz burada grev yüzünden mağdur olan/olacak bir çok insan var.Sen uçak kullanmıyorsan başkalarını neden düşünmüyorsun....Bizim kadar maaşı olsa grev hakkı olsun diyoruz ben kaç yıllık öğretmenim 2bin ancak maaş alıyorum düz memur 3bin küsür maaş alıyor daha ne grevi.?

ilon' Alıntı:
Arkadaş bilişimci değilsen burada bu kadar takılma diye sordum....sayenizde forum sendika yada dindersi forumuna benzedi bende kaç gündür size cevap yetiştirmekten size benzedim :!:
Hükümetin yaptığı herşeyi eleştirecek değiliz burada grev yüzünden mağdur olan/olacak bir çok insan var.Sen uçak kullanmıyorsan başkalarını neden düşünmüyorsun....Bizim kadar maaşı olsa grev hakkı olsun diyoruz ben kaç yıllık öğretmenim 2bin ancak maaş alıyorum düz memur 3bin küsür maaş alıyor daha ne grevi.?

bu formu neredeyse kuruldu kurulalı takip ederim branşım bilgisayar değil ama 5 yıl formatörlük yaptım. belkide sen öğrenci iken ben formatördüm. sendika hakkını arıyor mu? siz ona bakın memurun maaşı sendika başkanın maşı gibi şeyler tartışmanın ne kadar basit olduğunu gösterir sendiklar sadece maaş için çalışmaz özlük hakları içinde çalışır. bu gün devlet ünversitelerin sekrelerine bir bakın ne iş yapar kaç lira maaş alır. bunlarda düz memurdur. sen öğretmen olarak zaten hizmetliden bile az maaş alıyorsun sen hakkını aramaya bile korkuyorsun bırakın insalnar hak arasın siz hak aramasını bilmiyorsanız onlar arasın.

Herşeyi ne kadar basit önyargılı düşünüyorsun öğretmenliğe 97de başladım ben sonuçta herkes formatör olabiliyor önemli olan bilişimci olmak.Ha burada kalma demiyorum ama sürekli siyasi mesajlarla bıktırıyorusnuz resmen.Üniversitede eşim çalışıyor orda da ne olup bittiğini biliyorum hükümetim eğitime öğretmene bakışını bend eeleştiriyorum yazdımda bu forumda ...Ama THY konusunda durum farklı...Daha önce olan bir hakları ellerinden alınmadı ordaki memurların .....çünkü onlarda bizim gibi aynı kanun hükümlerine tabiler.

ilon' Alıntı:
Herşeyi ne kadar basit önyargılı düşünüyorsun öğretmenliğe 97de başladım ben sonuçta herkes formatör olabiliyor önemli olan bilişimci olmak.Ha burada kalma demiyorum ama sürekli siyasi mesajlarla bıktırıyorusnuz resmen.Üniversitede eşim çalışıyor orda da ne olup bittiğini biliyorum hükümetim eğitime öğretmene bakışını bend eeleştiriyorum yazdımda bu forumda ...Ama THY konusunda durum farklı...Daha önce olan bir hakları ellerinden alınmadı ordaki memurların .....çünkü onlarda bizim gibi aynı kanun hükümlerine tabiler.

memurların grev hakkı zaten yok ancak orda çalşıan işçilerin grev hakları ellerinden alındı. sözleşmleri çalışna işçi ve memurlar işten çıkarıldı. burda bunlar şukadar maaş alıyor işine girersek türkiyede sorgulanacak çok memur var. ancak şunu bir birinden ayıralım memur gerv hakkı yok ama iş bırakma hakkı vardır. öğretmnlerde bir gün iş bıraktı.

Geri