ödev bilgisayar laboratuvarları olması gereken araç gereçler

Kodla Büyü

szgn62

Üye
ben marmara böte okuyorum bir mdev konusunda sizden yardım ıstıyorumda ; biz öğrenciler bir okula atandığımızda bizleri nasıl bir sınıf bekliyorr yani bilgisayar laboratuvarları genel durumları ve bir bilgisayar laboratuvarları olması gereken araç gereçler nelerdir bunları yazarsanız sevinirim

Ne yazık ki çoğu zaman pek iyi bir sınıf beklemiyor.
Bazı lablar birkaç yıllıkken çoğu 5-10 yıllık arasında değişiyor. Eğer sizden önce bir BT öğretmeni gelmemişse büyük ihtimalle dağılmış, çalışmayan, problemli bilgisayarlarla karşılaşacaksınız, ilk birkaç ayınız bunları toparlamakla geçecek.
Size tavsiyem çevrenizdeki bilgisayar öğretmeni olan herhangi bir ilköğretim ya da meslek lisesine gidip, öğretmen arkadaşa durumunuzu anlatmanız ve yardım istemeniz olacaktır. Eminim ki yardımcı olmaktan mutlu olacaktır.
Buradan birkaç kısa şey yazmak gerekirse.
* 15 öğrenci 1 öğretmen ya da 20 öğrenci 1 öğretmen masaüstü bilgisayarı.
* Bunlar için aynı sayıda bilgisayar masası ve öğrenci sayılarına göre sandalye ya da tabure
* Bilgisayarların birbirine bağlandığı bir switch ve dolabı
* Projeksiyon cihazı, yazıcı, tarayıcı gibi çevre birimleri.
* Beyaz yazı tahtası
* Bilgisayar malzemelerinin ya da ders araç gereçlerinin bulunduğu bir dolap
Bilgisayar sınıflarında genelde bunlar oluyor.

hocam öncelikle şunu belirtin ödevinizde eğer bilgisayar laboratuvarı olan bir okula atanırsak deyip genel durumlarını öyle sıralayın derim. Çünkü yeni atandım ve labaratuvarsız bir okula geldim.

Bu üçüncü okulum oldu, üç okulumda da bt sınıfına ilk girdiğimde bulduğum şey hep aynı oldu; harabe bir bt sınıfı...
Eylül semineri döneminde 15 gün boyunca tüm bilgisayarları çalıştırıp eğitim-öğretime hazırlayabilme çabası...
Okullar açılıp dersler başlayınca 40 kişilik sınıfı 15 bilgisayarlı bt sınıfına sokup, 1 bilgisayara 3 öğrenciyi oturtup düzen kurabilme tasası...

Benim de ikinci okulumda 10 bilgisayara 45 öğrenciyi oturtmuşluğum var. Hatta esprisini bile yapıyordum, 4 öğrenciyi bir bilgisayara nasıl oturtursun diye? Cevap: 2 öne 2 arkaya :)
2004'te ilk başladığım okuldaki bilgisayarlar 1994'den kalma pentium 60 (60Mhz hızında) bilgisayarlardı. Tam 8 MB Ram'leri vardı. Üstüne üstlük klavye ve bilgisayar sistemi Almancaydı. Vaktinde bir vakıf yurtdışından getirip hibe etmiş.

Geri