öğretmenlikten üniversiteye geçiş

Kodla Büyü

Buzkırıcı

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Arkadaşlar şu sorunun tam cevabını nette bulamadım:
Üniversiteye mesela araştırma görevlisi kadrosundan başlayalım.Mebden geçişte sahip olduğum derece ve kademe buradan devam ediyor mu?Emeklilik nasıl oluyor?

Hocam Öncelikle Ar.gör lük için ales ve dil puanı gerekli, Öğretim görevlisi olmak için önlisans eğitimi veren myo larda ales ve 2 yıl deneyim şartı var, 4 yıllık eğitim veren fakültelerde ales puanı, dil, deneyim hepsi lazım....Sahip oldupun görev süresi ve kademe derecen muvaffakat alırsan geçerli olur...

Sağol Hakan hocam.Anladığım kadarıyla 3/1'm şu an. Üniversiteden mebden muvafakat alma şartı ile özlük haklarım devam ediyor.

Buzkırıcı' Alıntı:
Sağol Hakan hocam.Anladığım kadarıyla 3/1'm şu an. Üniversiteden mebden muvafakat alma şartı ile özlük haklarım devam ediyor.
..
Kurumlar arası geçişle (Muvafakat dediğiniz şey) geçerseniz tüm haklarınız korunuyor. Yok istifa edip geçerseniz sil baştan DİYE BİLİYORUM...

seni araştırma görevlisi alırken diyorlar şu derece ve kadroya atıcaz diye. meble alakası yok. 2. araştırma görevliliği kadrolu değildir. unide doçent ve proflar hariç diğerleri sözleşmelidir. zaten istifa edip geçemezsin. istifa eden 6 ay devlet memurluğuna alınmaz kanuna göre. mecbur muvafakat beklicen

mobile' Alıntı:
seni araştırma görevlisi alırken diyorlar şu derece ve kadroya atıcaz diye. meble alakası yok. 2. araştırma görevliliği kadrolu değildir. unide doçent ve proflar hariç diğerleri sözleşmelidir. zaten istifa edip geçemezsin. istifa eden 6 ay devlet memurluğuna alınmaz kanuna göre. mecbur muvafakat beklicen
..
ÖĞRETİM GÖREVİSİ için durum nedir hocam ?

BaRBaRYaN' Alıntı:
mobile' Alıntı:
..
ÖĞRETİM GÖREVİSİ için durum nedir hocam ?
aynı değişen bişi yok

Hocam zaten araştırma gör. olmaktansa öğretim görevlisi olmak daha iyidir. Zaten şimdiye kadar çalıştıgın gözönüne alınır. hazır zamanıyken bir an önce kararını vermelisin.
temmuzda çok ilan çıkacak.

mobile' Alıntı:
istifa edip geçebilirsin hocam bunu yapan bir çok arkadaşım var kesin biliyorum ama muvafakat alıp geçtiğin zaman hem yolluğunu alıyorsun hemde ilerleyen zamanda tekrar öğretmenliğe dönmek istersen daha rahat oluyor

Akademik çevrelerin içine girince ne öğretim görevliliği ne araştırma görevliliği mantıklı geliyor artık bana.

Önce üniversiteye atanmanız ya da kabul edilmeniz gerek. Sonra siz muvafakatname istediğinize dair başvuracaksınız. Üniversite MEB den sizi istemek üzere yazı gönderecek.Kurumdan olumlu cevap gelirse muvafakat ile tüm haklarınız devam ederek, kurumlar arası geçiş yapmış gibi geçeceksiniz. Eğer MEB muvafakatname vermezse. İstifa eder gider üniversitede görevinize başlarsınız. 6 ay gibi bir durum söz konusu olmaz.

meb'den üniversiteye muvafakat ile geçmenin tam olarak şartları nelerdir? Geçişler belli dönemlerde mi gerçekleşir? bilgisi olan var mı?

Değerli arkadaşlar,
Öğretmenlikten üniversite kadrosuna geçiş sürecinde olan biri olarak, konu hakkında sizlere detaylı bilgi vermek için yazıyorum.

1. Öncelikle üniversitede eleman alımı yapılacağına dair ilan çıkar. Bu ilanlar YÖK Akademik Kadro İlanları sayfasında düzenli olarak yayımlanır. Bu sayfadan başvurmayı istediğiniz ilanları takip edebilirsiniz. İlanda istenen belgeler arasında kadronun türüne göre (Öğretim görevlisi, uzman, okutman vb.) ALES, yabancı dil (ÜDS veya KPDS) belgesi, lisans not ortalaması gibi belgeler istenir. Üniversitede başvurduğunuz kadronun yazılı ve sözlü sınavlarına girersiniz.
Not: Doktorasını tamamlamış olanlar, atama yönetmeliği gereği ALES'ten muaf tutulur. Doktoranızı tamamlamış iseniz ve güncel tarihli bir ALES belgeniz yoksa, bunu belirten bir dilekçe yazıp ALES belgenizin olmadığını, muafiyetten yararlanmak istediğinizi belirtmeniz gerekir. Bu durumda ALES puanınız 70 kabul edilir.

2. İlana bağlı kadro sınavı sonuçları açıklanır. Kazanmanız halinde atamanızın yapılacağı bölüme bir dilekçe ile başvurup atamanızın yapılmasını istersiniz.

3. Bu dilekçe personel dairesine gider ve personel dairesi ilgili işlemleri başlatır.

4. Personel dairesinden milli eğitim bakanlığına yazı yazılır ve muvafakat isteğinde bulunulur. Bazı üniversiteler bu yazıyı önce il milli eğitime yazıp oradan bakanlığa gidiş yolunu izleyebilir. Bu durumda yazışmalar uzayabiliyor bu nedenle artık üniversiteler doğrudan bakanlığa yazma yolunu tercih ediyor.

5. Muvafakatname onayınız uygun görülürse bakanlık ilgili onayı doğrudan üniversiteye yazar.

6. Muvafakatname onayının alınması ile üniversitedeki kurul toplanır ve atama kararınızı çıkarır.

7. Üniversite atama kararınız ile ilgili yazıyı il milli eğitim müdürlüğüne iletir.

8. Milli eğitim kararnameyi okulunuza gönderir. Okulunuz yazıyı size tebliğ ettikten sonra nakil işlemleriniz ve ilişik kesme süreci başlar.

9. İlgili belgelerinizle birlikte milli eğitimden maaş naklinizi onaylatırsınız.

10. Nakil bildirim formunuzu üniversite personel dairesine ilettikten sonra atamanız gerçekleşmiş olur ve göreve başlarsınız.

Aylıksız izinde, geçici görevlendirmede veya sağlık izninde iseniz kararnamenize bağlı ilişik kesme işlemlerinin başlaması için önce kadronuzun bulunduğu okulda göreve başlama isteğinde bulunmalısınız. Bütün resmi yazışmalar ve nakil işlemleri aktif görevde iken gerçekleşebilir. Bunun dışında izninizin devamını istiyorsanız izninizin bitişine değin bekleme hakkınız da var. İzninizin bitiminde okulunuzdan alacağınız evrakları elden milli eğitime götürerek kısa sürede hatta 1 günde ilişik kesebilirsiniz. Aktif görevde iseniz kararnameye bağlı işlemlerinizin tamamlanması için 15 gününüz var.

Benim üniversitedeki sınavı kazanmamın ardından üniversiteye göreve atanma dilekçesini vermemle okuluma kararname gelmesi yani 2. maddeden itibaren bahsettiğim tüm süreç yalnızca 7 hafta sürdü, iki ayı bile bulmadı. Yazışmalar normal posta ile yapılıyor. Süreçle ilgili hiç bir elden takip işlemi yapmadığım gibi okuluma yazı gelene kadar süreçten haberim dahi olmadı. Çünkü çok uzun sürer diye düşünüyordum, özellikle muvafakatname almak aylar sürer düşüncesindeydim. Daha önce üniversiteye geçen öğretmen arkadaşlarımla konuştuğumda 7-10 ay gibi sürelerden bahsetmişlerdi muvafakatname için. Hatta bir tanesi 1 yıllık süre dolmak üzereyken hala muvafakatname alamadığı için istifa ederek geçti üniversiteye (atamanızın gerçekleştiği yılın sonuna kadar üniversiteye geçiş işlemlerini tamamlamanız gerekmekte, süre en fazla 1 yıla kadar uzayabiliyor.). Bildiğim kadarıyla şu sıralar muvafakatname işlemleri hızlanmış durumda.

Ben doktorayı bitirdim, öğretmenlikteki görev sürem de 10 yıla yakın. Bunların etkisi olmuş mudur bilemiyorum. Ancak genellikle öyp ile atanan araştırma görevlilerinin muvafakatname almada sıkıntı yaşadıklarını duymuştum geçtiğimiz yıllarda, durum belki şu anda düzelmiştir.

Muvafakatname yoluyla geçişlerde tüm özlük haklarınız korunmuş olur, aslında siz 657'ye tabi devlet memuru iken nakil yoluyla 2547'ye geçmiş oluyorsunuz. O nedenle muvafakatname ile geçişi mutlaka tercih edin. Muvafakatname almak yerine doğrudan istifa etmeniz durumunda bazı hak kayıplarına uğramanız veya öğretmenliğe geri dönmek istediğinizde sıkıntı yaşamanız olasılığı var.

arkadaşım üniversitede 2 çeşit kadro var enstitü kadrosu ve üniversite kadrosu eğer enstitü kadrosu ile geçersen doktora bittikten sonra ihtiyaca göre seni gönderebilirler bu şekilde isiz kalan çok kişivar ama üniversite kadrosuna geçersen doktoradan sonra bile araştrma görevlisi olarak lalabiliyorsun bu anlattıklarım araştırma görevliliği ile ilgili.

Merakla takip ettiğim bir başlık, mutlaka bir gün lazım olacak. Mesajım bulunsun.

Geri