öğretmenim diğer sınıflar yaptıklarımı silmiş

Kodla Büyü

sertokus

Süper Üye
Süper Üye
Anlaşıldı sanırım.

d sürücüdeki öğrencilerin kaydettiği belgelerini nasıl koruyorsunuz?

Not: Bulut tavsiyesi vermeyin 1 dönemdir drive işinde tüm emeklerime rağmen başarılı olamadım. Aynı zamanda çok zaman alıyor indir kaydet işi.

Geçen yıl bu sitede Drive Locker programı linki vardı.
Aradığınız şey bu hocam.
Sanırım Kendinize ek bölüm açmanız gerek harddisk te

Ben FTP sunucusu oluşturmuştum ana makinede. Öğrenci benim makinedeki sınıf klasörüne kullanıcı adı-şifre bilgileriyle girip işini görüyordu. Bu olmadan önce kim-kimin klasörüne ne yapmış belli olmuyordu. 1 hafta emek verdikleri klasörleri acımadan sildikleri olurdu. Şöyle önlem aldım:

20 bilgisayarım vardı. Her şube için 20 tane kullanıcı tanımını yapmak lazım. Ya öğrenciler kullanıcı oluşturma sırasında kendisi gelip bilgileri girecek ya da siz belirli bir formatta/kuralda kullanıcı bilgileri oluşturacaksınız.(Random bilgiler de olabilir tabi...) İşin bu kullanıcı oluşturma kısmı zahmetliydi ama sonrası rahat.

1. Yol: Öğrenci bilgisayarlarını Fat Client haline getirebilirsiniz. İzlenecek adımlar: BT sınıfına Ubuntu kur -> Ana makinaya nis server kur -> Öğrenci bilgisayarlarına nis client kur -> Öğrenci bilgisayarını login authentication'ı server üzerinden yapacak şekilde ayarla. -> Clonezilla ile klonla -> Her öğrenciye şifre ver. Bitti. Öğrenciler istediği bilgisayara oturup oturum açabilir. Kaç öğrenciniz var bilmiyorum ama Fat Client olayına girmeden yapayım derseniz, her çocuğa oturduğu bilgisayarda kullanıcı hesabı açabilirsiniz.

2. Yol: Ana makinayı local ftp server haline getirebilirsiniz. Tonla döküman bulabilirsiniz bununla ilgili.

3. Yol: "git push" :D:cool: Ciddiyim. Neden olmasın? Buna alternatif olarak svn server kurabilirsiniz ama hiç kurmadım.

Çocukların kullanıcı adları ve şifreleri ile ağ üzerinden kendi klasörlerine erişebilmelerini sağlayan başka yollar da geliştirilebilir belki.

Ben FTP sunucusu oluşturmuştum ana makinede. Öğrenci benim makinedeki sınıf klasörüne kullanıcı adı-şifre bilgileriyle girip işini görüyordu. Bu olmadan önce kim-kimin klasörüne ne yapmış belli olmuyordu. 1 hafta emek verdikleri klasörleri acımadan sildikleri olurdu. Şöyle önlem aldım:

20 bilgisayarım vardı. Her şube için 20 tane kullanıcı tanımını yapmak lazım. Ya öğrenciler kullanıcı oluşturma sırasında kendisi gelip bilgileri girecek ya da siz belirli bir formatta/kuralda kullanıcı bilgileri oluşturacaksınız.(Random bilgiler de olabilir tabi...) İşin bu kullanıcı oluşturma kısmı zahmetliydi ama sonrası rahat.
Hangi FTP sunucuyu kullandınız hocam? Uzun sürüyor mu işlemler?

Anlaşıldı sanırım.

d sürücüdeki öğrencilerin kaydettiği belgelerini nasıl koruyorsunuz?

Not: Bulut tavsiyesi vermeyin 1 dönemdir drive işinde tüm emeklerime rağmen başarılı olamadım. Aynı zamanda çok zaman alıyor indir kaydet işi.
öğrencilerin flash bellek edinmelerini sağlayın. yaptıklarını flash belleğe kaydetsinler. onlar uğraşsın, siz uğraşmayın...

Ben eski usulden gidiyorum. Ogretmen bilgisayarinda bir klasor paylastim. Butun ogrenciler calismalarini oraya kopyaliyor dersin sonunda da paylasilmis klasorden aliyorum dosyalari.

Çocuklar in çalışmalarını eba dan giriş yaptır. Duvarda paylaşsın. Hem eba kullanımı artırmış olursunuz. Okey?

serv-u ftp server kesinlikle tavsiye ederim. Çok kapsamlı ayarlar yapabiliyorsun. Hem http den hemde ftp den kullanabiliyorsunuz. Dil İngilizce ama ayarları bir kez yapınca dil ile işiniz kalmıyor.

Geri