öğretmen/bilgisayarcı

Kodla Büyü

yesimk06

Süper Üye
Süper Üye
formatorluk yapmak istemiyorum aslında. çünkü 3 çocugum var artık ve onlara daha çok zaman ayırmak istiyorum. ama şoyle bir düşününce öğretmen olduğumda da aynı işleri yapmak zorunda kalıcam ve öğretmen olmam gerek idareciler gerek öğretmen arkadaşlar tarafından bilgisayarcı olarak görülmemi engellemeyecek.

belki dersten çıkmam istenecek belki mesaiden sonra kalmam gerkecek. hergün sürekli beni arayan gözler olacak bilgisayardan ses gelmiyor, bilgisayar açılmıyor, format atılacak gib 5-6 sorunla uğraşmak zorunda kalacağım tenefüs yapamayacağım.Reddetmeyeceğim reddedemeyeceğimde. biliyorken hayır demek yardım etmemek bana göre değil ama bunları yaparken de benim canım burnuma gelecek. web sitesini okulda mesaide değil evde güncellememem gerekecek.

işte bu sorulardan dolayı kafam çok karışıyor. bu konularda siz neler düşünüyor nasıl çözümler buluyorsunuz, ne tavsiye ediyorsunuz?

Aslında ben bilgisayarcı değil öğretmen olarak bilinmek istiyorum. hizmetli gibi (küçümsediğimden değil kesinlikle ama meslegimizin de bir itibarı olmalı değil mi) her isteyen çağırdığında ayağına gitmek istemiyorum.

Hocam istemediğin şeyler belli, bunların olması için yapman gerekenler de belli,

fazla iyi niyetli olma bence. Üzülen sen olursun.

Benim yüzüm yumuşaktır. Kimseyi geri çevirmek istemem. Gelip insanca yardım isteyene, rica edene yardımcı olurum mutlaka. O açıdan size katılıyorum hocam. Formatör olmasam da yine benden aynı şeyler istenir ve ben de kıramayıp yerine getirmeye çalışırım. Teknik servis algısının kırılacağını sanmıyorum.

Haklısınız hocam bütün bunlar formatör olmasak da istenecek bizden, bu durumda kişiye göre muamele yerinde olur kanımca. Okulun işiyse zaten görevimiz, özel bir işse değecekse yaparsınız, değilse yapmazsınız olur biter, herkesi memnun etmek zorunda değilsiniz, edemezsiniz de...

bunlardan kurtulamazsın. formatör olsanda olmasanda her yerde hep bilgisayar sorunları. oda yetmez telefonla ararlar...

siz ağırlığınızı koymalısınız. Öğretmenlerde şunu unutmayacaklar;
----bizim onlara işimiz düşmez ama onların mutlaka bize işi düşecek.

hayır demeyi öğrenin. formatör değilseniz kimse o gözle bakmıyor merak etmeyin.
bakarlarsa formatör öğretmen ilgiliniyor o konularla dersiniz.
demezseniz sıkıntı çekmeye devam

yeşimk06 siz 45 yaşına geldiğinz zaman göreve yen başlamış ingilizceci bir öğrenci gönderecek ve hemen gelmenizi isteyecek bunlar iyi günler

ben formatörlük görevinden istifa ettim; ve kimse beni bilgisayar sorunları için rahatsız etmiyor çünkü yapmayacağımı biliyorlar;; ben herkesi düşünmek zorunda değilim önce kendimi ve ailemi düşünürüm.... ve insanlar sorunlarına her zaman çözüm bulurlar...

hocam formatörlüğü bırak derslerine gir çocukların ile ilgilen değmiyor hiç kimseye ve hiçbirşeye. Yazık günah o bebelere ayıracağın 3-5 dakikayı sırf ben yapamıyorum edemiyorum diye tutup da milletin işine ayırma... ha ben ayırırım dersen de o zaman emeğinin karşılığını al.

4 aylık bir kızım var, sadece bana bir gülümsemesine dünyaları değişmem, sizde 3 tane var :) isteksiz iseniz o verilen işleri yapmayacaksınız ki çocuklarınızın hakkını yemeyesiniz...

okuldaki bilgisayarlarda koruma var mı diye sorayım önce? koruma olduğu zaman çok sıkıntı olmuyor genelde bilgisayarlarda...

ben geçen sene formatör değildim, 16 saat dersim vardı ve normal ders saatimin dışında haftalık 4-5 saat ancak duruyordum, emin olun bundan daha fazlasına hiç ihtiyaç olmuyordu...

bu sene formatördüm, sabah 8 akşam 5 okuldaydım, bir dünya iş yaptık, devamlı da sorun çıkardılar(bilgisayarlarında) ben de büyük sıkıntılar yaşadım diyebilirm..sabah 8 akşam 5 çalışmak cidden çok zor bir işmiş... ben bu sene formatör olmayacağım... yine de okulun her işini yaparım ama boş vakitlerimde okulda olmam... Okuldayken en ufak şeye çağırıyorlar, okulda yokken ertesi gün geldiğimde o ufak işlerin hepsini halledebiliyorum...

5 yılda toplam 10 dönemin 4ünde formatör oldum. Formatör olmadığım zamanlarda bilgisayarla ilgili samimi arkadaşlarımın istekleri dışında elimi bile sürmedim. Size tavsiyem müdür bile olsa hayır demeyi öğrenmenizdir. Hatta bunu öğretmenler odasında herkesin olduğu bir zamanda yapınızki tek tek dert anlatmayınız.

hocam; o çocuklar o yaşa tekrar dönemeyecekler. Hayır demek zorundasınız. Bugün yanında (içiçe) olmazsanız çocukların emin olun ilerde hiçbir zaman olamazsınız. çünkü sizi belli bir yaşta bırakıp gidecekler. hele ilköğretim çağını geçince hiç vakit geçiremeyeceksiniz. (onlar için akran önemli olmaya başlayacak).
kız çocuğuyla evcilik oynayamıyorsanız, mutfağa girip hamur yoğuramıyorsanız, erkek çocuğuyla tek kale maç yapamıyorsanız, araba yarıştıramıyorsanız bunlara engel formatörlükse biraz düşünün derim.

Dün tanıdığınız insanlar olduğu için bugün hayır diyemezsiniz tabi. okul değiştirme imkanınız varsa... ya da dersim var diyip derse gidersiniz, dersim bitti diyip okuldan gidersiniz.

ya arkadaslar ben mi tembelim nedir anlamadım valla...
benim labımda 20+1 pc var. ayrıca okulda yaklasık 7 pc var... 1 fotokopi 5 yazıcı 3 switch 1 modem var.

1 yıldır ordayım 1 donemdir formatörüm... inanın canım cok sıkılıyor

geldigim ilk 1-1,5 ay tüm labı kullanıma hazır hale getirdim.
ghost imajı alıp arşiv yaptım. flashta duruyor. sıkıntı olursa 3-4 dakikada imaj yuklemesi tamam
deepfreze yukledim.
NSS yukledim.

lab kullanım cizelgesi hazırladım hem öğretmenlere hem öğrencilere serbest calısma icin
aylık ortalama 1400-1500 öğrenci faydalanıyor labdan...

çektiğim tek zorluk serbest çalışma saatleri dısındaki zamanlarda zırt pırt "bilgisayarı kullanabilr miyiz" diye soran öğrencilere hayır demek ve ısrarlarına kızarak cevap vermek.

bi de 5 e kadar okulda kalma mecburiyeti...

haa idare veya diger arkadaslar arada bir cagırıyorlar o kadar... onun dısında inanılmaz derecede rahatım...
ne e-okula öğrenci foto
ne etkinlik foto
ne de vs vs
bende yok...

ama lütfen yanlıs anlamayın forumu takip ettigimde özellikle formatör arkadasları okudugumda yahu ben mi cok tembelim nedir demekten kendimi alamıyorum...

hala da cozebilmis degilim...
konu hakkında fikri olan varsa aydınlatırsa beni sevinirim...

Geri