öğrencilere verilecek ilginç ve güzel cezalar ne olabilir?

Kodla Büyü

storm

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar ödevini yapmayan öğrenciler verebileceğim onları çok kırmadan biraz tatlı birazda onları düşündürücü güzel ve yaratıcı bir ceza vermek istiyorum.
sizce ne olabilir?

Çocuğu boş bir yerde 1 ders bekletme cezası olabilir (time out) Ama öğrencinin gözünü iyice korkutuktan sonra geç şurada bekle cezanı düşüneyim dersiniz, sonrada hadi affettim dersiniz. Öğrenci o arada hatasını düşünür.
Benzeri bir yöntem daha: Duvara disiplin yönetmeliğini asarsınız, sonra öğrencinin yüzü yazıya dönük şekilde bir ders bekletirsiniz. O da can sıkıntısından onu okur, belki göz korkar :)

bu cezalar biraz öğrenciyi rencide edebilir. öğrenciyi çokta yıpratmadan bir ceza yöntemi olsa iyi olur diye düşünüyorum

hocam sen o kadar ince düşünürsen hiç ceza veremezsin hem nerde öyle ceza aldığı için rencide olacak öğrenci şimdikilerin yüzüne tükürsen yağmur sanıyorlar edep haya kalmamış çocuklarda öğretmen bana hakaret etti diyip de moral bozup uslu duracak öğrenci profili mi var şimdi ....

sami55' Alıntı:
hocam sen o kadar ince düşünürsen hiç ceza veremezsin hem nerde öyle ceza aldığı için rencide olacak öğrenci şimdikilerin yüzüne tükürsen yağmur sanıyorlar edep haya kalmamış çocuklarda öğretmen bana hakaret etti diyip de moral bozup uslu duracak öğrenci profili mi var şimdi ....

hocam haklısınız. yalnız ben farklı bir uygulama olabilir mi diye konu açtım. Maksat bir farkındalık ve farklılık yapmak. Burda belki "ceza" kelimesi yanlış oldu. uygulama diyebiliriz. bir şey yapacaz ve sınıf bundan memnun olacak ceza alanda belki ama bu uygulama öğrencilere sorumluluk verdiğimizde yerine getirme dürtüsü oluşturucak.

Mesela ben ceza olarak sınıfta bir müzik açıp o çocuğu oynatıyordum. müzik tamamen random du. bu aslında bir ceza değil ödül gibi. fakat biz topluluk önünde hareket etmekten çekiniyoruz dolayısıyla bu eğlenceli bir ceza yada uygulama oluyordu.
bunun gibi farklı uygulamalar olabilir mi diye konu açtım. güzel fikirler çıkacağından eminim...

:)bizi ciddiye alan mı var ki... öğrenci ciddiye alsın.. ama ben çalışma yaptırdıktan sonra,genelde serbest bırakıyorum..çalışmayı bitirmeyen oyun oynayamıyor... 6. sınıflara da okudukları kitapların özetlerini çıkarttırıyorum... özetini yazmayan öğrenci oyun oynayamıyor...

dersleri nasıl yetiştirip de oyuna fırsat kalıyor şaşıyorum doğrusu :!:
eeeee' Alıntı:
:)bizi ciddiye alan mı var ki... öğrenci ciddiye alsın.. ama ben çalışma yaptırdıktan sonra,genelde serbest bırakıyorum..çalışmayı bitirmeyen oyun oynayamıyor... 6. sınıflara da okudukları kitapların özetlerini çıkarttırıyorum... özetini yazmayan öğrenci oyun oynayamıyor...

storm hocam siz performans ödevi veriyormusunuz. Ben zümredede vermeyeceğimi yazdım. Notu olmayan bir derste ödev vermek angarya bence.

Ceza kısmına gelince, zaten sınıfta 1 ders bolunca ayakta beklemek en büyük ceza onlar için.

Lisede öğrenciler genelde bilgisayar dersini sevmiyor. Her sınıfa girişimde "Hocam sınıfta nöbetçi kalabilir miyim" naraları yükseliyor. Ben de şöyle bir şey düşündüm. Nöbetçi olmaya çok hevesli birini nöbetçi yaparım -ki zaten bahçeye, kantine gidiyorlar, nöbet tuttukları yok- Ders esnasında sınıfta birilerinin bir şeylerinin kaybolduğu rolünü yaparız sınıftan birkaç işbirlikçi ile. Herkesin gözü nöbetçiye yönelir. Sonrasında elbette şaka olduğunu söyleriz... İyi bir ders olur diye düşünmüştüm ama uygulamaya koymadım henüz.

Öğrenciye verilecek en güzel ceza bence ÖDÜLLENDİRMEK... Ödevini yapmayan öğrenciye 1 çikolata verin ve deyinki bir dahaki gelişinde ödevini yaparsan sana 2 tane çikolata alacağım.Bu ödül şekerde olabilir,notta olabilir orası size kalmış... Öğretmenliğin en kolay kısmıdır 2 tokat atıp, sözlü notu sıfır verdim demek ve aciz bir insanın yapacağıda budur... Oysa öğretmenlik mesleği önce öğrenciyi ve öğrenciyede okulu, öğretmeni sevdirmekle başlıyor... Her öğretmen, öğrencilerini kendi çocuğu gibi görüp, sevdiği inandığı sürece başarısız ya da sorunlu öğrenci olacağını düşünmüyorum...

jemba35' Alıntı:
storm hocam siz performans ödevi veriyormusunuz. Ben zümredede vermeyeceğimi yazdım. Notu olmayan bir derste ödev vermek angarya bence.

Ceza kısmına gelince, zaten sınıfta 1 ders bolunca ayakta beklemek en büyük ceza onlar için.

hocam ilk zamanlar performans ödevi veriyordum. ancak bir öğrencim bana çok iyi bi ödev getirdi. ben F klavye yapın demiştim. öğrencim saatlerce uğraşmış, fon kartlarını kesip küp yapıp üzerine harfler yapıştırmış... yani kağıt ve kartonlardan bire bir klavye yapmış. saatlerni harcamış. bense ona götermelik bir 100 puan verdim tabiki bir değeri yoktu. o yıldan sonra performans görevi vermedim. zümrelerimede yazdım vermeyeceğim diye.

Ben genelde arayı çok iyi kuruyorum öğrencilerle hata yapana "peki haklısın demek ki fazla güvenmemeliyim" gibi trip modunda takılıyorum :) İşe yarıyor ama bunlar köy çocuğu ve onlar için öğretmen halen değerli... :(

Kaba saba olan ve terbiyesiz bir üslubu olana Türkiye de yetişen "Ağaç" ların isimleri özellikleri diye bir ödev veriyorum
sonraında 20 küsür ağaç ismi bulup araştırıyor
nazik ve güzelce tüm sınıfın karşısında sen hangisisin diye soruyorum : "Odun"

netini kes yzı yazdır ..yazmazsa haftaya 1 sayfa daha ver :) yok iyi yaparsa 2 sayfa ver haftaya :D

Bizim Öğretmen Kafayı Yemiş. Neden? Çünkü;

Yanımdakinden Uç İstedim Dedi 1. Uyarı
Su İçtim Dedi 2. Uyarı ve Elimin İçine 30 kere , Parmak Uçlarıma 10 kere vurdu.
Yanımdaki Beni Konuşturmaya Çalışıyor Bende "Sus!" Dedim Öğretmen Duydu Dedi Tahtaya Çık. Çıktım Dedi 2 Ders Boyunca Tek Ayak Üstünde Bekle Dedi Tamam Bekliyorum. 1 Ders Sonu 10 Dk Kala Dedi Yanıma Gel Gittim. Kulağımı 10 Dk. Boyunca Yukarı Kaldırdı Aşağı İndirerek Çekti Hemde Kulak Memesinden. Öyle Bir Acıdıki 2 Ders Bitişine 10 Dk. Kala Hep Çekti. En Sonunda 2 Öğrenci Çıkardı 2 side 1 er Kulağımdan Tutarak Çekti Yukarı Doğru Kulak Mememden . Hocada Cetvelle 30 Kere İçine Vurdu Elimin. 30 Kerede Parmak Uçlarıma Vurdu. Hızlı Hızlı. Sonra Bitti Dedi Bana " Bir Daha Bunları Yaparsan Kulağını Koparırırm Dedi"

Bu Eziyetmi Sizce?

çocuklara sandalyelerinizi bu gün dağınık bırakın diyorum, o çocuğa toplatıyorum. ama iş buraya varmadan yaramazlık yapmaya ilk başladığında yanıma oturtuyorum. elimi omzuna koyuyorum. rahat hareket edemediği için çok rahatsız oluyor. hem de ilgi çekmek için yapıyorsa istediği ilgiyi dersi böldürmeden vermiş oluyorum. yakınında kimse olmadığı için konuşamıyor da. en kolayı bu bence.

Geri