çanakkale savaşı-1

Kodla Büyü
Çok iyi düşünmüşsünüz konuyu hocam..Günümüzdeki akranlarının counter strike,paintball oynadığı yaşlarda onlar vatan için ölüyorlardı..

Hocam bunu Face'de görmüştüm resmin üzerine şöyle yazmışlardı:

30.000'likler değil...

15'likler..
.

Çok anlamlı, insanın gözleri yaşarıyor. Allah vatanımıza milletimize zeval vermesin. Allah yiğitlerimizi, kahramanlarımızı artırsın. 30.000'lik olmaktansa 15'lik olmayı kat be kat yeğlerim.

insanın gerçekten içi acıyor fotoğrafa bakınca...kim ister evladını o yaşta savaş cephelerinde olsun...Allah razı olsun hepsinden, mekanları cennet olsun inşallah

Çanakkale gibi şanlı bir zaferi anlatmak için bunlara gerek yok...Bir çok slaytta a böyle çocuk resimleri var maalesef...... Arkadaşlar o dönemde çekilmiş bir fotoğraf değil çok sonraları bir bayram törenindeki canlandırma geçişinden bu fotoğraflar arkada tramway bile görünüyor...
En önemlisi o dönemde kullanılan kalpaklar böyle değildi...Üçgen biçiminde kalpaklardı gerçek çanakkale fotoğraflarında görebilirsiniz.....Subayların kalpaklarına benzetilmeye çalışılmış temsili şapkalar bunlar...
Ve yine Osmanlı herşeye rağmen çocukları savaşta cepheye sürmemiştir gidenelrde ancak su taşıma vs amaçlarla cephe gerisinde bulunan o yöreden çocuklardır.yani en az 17-18 yaşlarda alınmıştır.Yine de çocuk değildir dikkat ederseniz.
15li kavramı ise 15 yaşını ifade etmez rumi takvime göre o yıllarda doğanları ifade eder.Hey onbeşli türküsü de buna benzer bir durumu anlatıyor bilirsiniz
http://www.youtube.com/watch?v=tixWmcQ4UZM

Atilla kardeşim bende desem ki hepsinden mezun olan olmuştur nasıl kanıtlaycaksın....Belge göster ... o da olmazsa mantıklı açıklama yap.Neyse ben gençlerden değil çocuklardan bahsediyorum fotoğtaftakiler çocuk çünkü
18-20 yaş normaldir elbette.
Tarih bilgime özellikle çanakkale konusunda güvenirim....(6-7 defa çanakkaleye gitmiş onlar kitap ve belgesel incelemiş biri olarak) Yalan değil abartmadır....O dönemde savaşmaktan kayıt yapmaya fırsatmı kalmış sanıyorsun.Şehitlikteki taşlara bakıp genelleme yapma...Lise son sınıf öğrencilerinin o dönemde 20li yaşlarda olduğunu düşünebilirsin herhalde....O tramway atlı falan değil epeyce modern :) Başlarındaki kalpaklar herşeyi gösteriyor
Aşağıdaki siteyi incelemenizi öneririm...adamın görüşleri bana ters ama verdiği bilgiler belgelere dayalı duygulara değil
http://www.gallipoli-1915.org/

Okulun resmi sitesine bende baktım okulun sitesi ne zaman tarihi bilgi kaynağı oldu....Osmanlı askeri kıyafetlerini incemene yeterli diyorum sen okul sitesindeki uydurma fotoğrafı gösteriyorsun

-----
Osmanlı, bütün kötü durumuna rağmen, köklü askeri geleneği olan bir devletti. Dün ortaya çıkmış bir aşiret değildi. Dolayısıyla, her önüne geleni de askere alma gibi bir alışkanlığı yoktu. Ordu, son yıllarda dökülüyor da olsa, imparatorluğun en organize kurumuydu ve yüzyıllardan beri gelen iyi-kötü bir düzene sahipti. Bu düzende de rüştünü ispat etmemiş gençleri cepheye sürmek gibi bir uygulaması asla olmamıştı

1900’ün başlarında iktidarı ele geçiren İttihat Terakki, gençlerle daha yakın temasta olma amacıyla 1914'te “Osmanlı Güç Cemiyetleri”ni kurmuştu. Ancak, bütün izci teşkilatlarını tek bir çatı altına almak amacıyla kurulan bu cemiyet, savaşın başlamasıyla amacına ulaşamamıştı. Savaşın başlamasından sonra bu kez, gençleri askeri esaslarda talim ve terbiye etmek ve askerliğe alıştırmak amacıyla, 1916 yılında, “Osmanlı Genç Cemiyetleri” kuruldu. “Genç Almanya Teşkilatı” örnek alınarak oluşturulan bu cemiyetin başına da rütbesi paşalığa çıkarılan Alman albayı von Hoff getirilmişti. Harbiye Nezareti'ne bağlı olarak kurulan cemiyetin örgütlenmesinde von Hoff'a yardım eden kişi de, Galatasaray Sultanisi'nin beden terbiyesi hocalarından Selim Sırrı Tarcan’dı

“Osmanlı Genç Cemiyetleri” iki ayrı dernekten oluşmaktaydı: İlki, 12 ila 17 yaşındaki çocuk ve gençleri bünyesinde barındıran “Gürbüz Cemiyeti”, ikincisi ise 17 yaşından büyük gençleri organize eden “Dinç Cemiyeti”…

Gürbüz Cemiyeti” azaları hiçbir şekilde askere gitmemişlerdi; sadece askeri eğitim almışlar ve en fazla fotoğraftaki gibi üniformalarla poz vermişlerdi.

“Dinç Cemiyeti” üyesi gençler ise savaşın sonlarına doğru, 1917'de çıkarılan bir kanunla askere alındılar. 1315 doğumluların (1897-99 arasında doğmuş olanlar) askere alınmasını öngören bu kanundan sonra silah altına alınanların en genci de 18 yaşındaydı. Türkülerde adı geçen "Hey onbeşli, onbeşli" deyimi, işte bu 1315 tarihinden ileri geliyordu.

“Gürbüz Cemiyeti”nin 1916'da kurulduğu dikkate alınırsa, fotoğraftaki çocukların 1915'teki Çanakkale Savaşı'na katılmalarının mümkün olamayacağı da ortada... Çocukların giydikleri başlık da dönemin savaşları ve cepheleri hakkında ciddi bilgiler veriyor. Çanakkale Savaşı'nda Osmanlı askerleri "kabalak" veya “Enveriye” tabir edilen bir başlık kullanmışlardı. Çocukların giydiği başlıklar ise diğer cephelerde (Kafkas, Irak-Filistin-Suriye, vb.) kullanılmıştı.

Sayın prof' bunları söylerken belge göstermeli.Ki söylediklerinin yarısı çanakkale ile ilgili değil.Burada bir fotoğraftan bahsediyoruz açık seçik.
Tekrar ediyorum çanakkale zaferinin büyüklüğünü anlatmak için kendini acındırmaya duygu sömürüsüne gerek yok.Okulların mezun vermemesi 3 okuldan yaklaşık 300 kişinini hepsinin şehit olduğunu göstermez.Kıtlıktan yokluktan öğretmenlerin askerde olmasındna dolayı mezun veremesi doğaldır.
Bir yokolan nesilden bahsedilecekse o da üniversite gençliğidir.

http://www.binbirkanal.com/canakkale-sehitleri.aspx

burda resmi olarak hangi ilde kaç şehit verilmiş nüfüs kağıdına göre yazılmış ben 17-16 yaşındaki çocukların isimleri ve nerde şehit olduklarıda yazıyor. bunuda belge olarak kabul etmiyorsan sen haklısın bundan sonra bir şey söyleyemem. çanakkale savaşı olalı 100 yıl bile geçmedi ve bütün kaynaklar ve o olayı yaşayanlar okullarda çocukların çanakkaleye savaşmaya gittiklerini söylüyor bunun üzerine tezler yazılıyor kiataplar yazılıyor sen inamıyorsan bir şey demiyorum artık

nüfusa geç yazılmadığına dair belge ister hacı senden :)

Bazı liselerin o yıllarda mezun vermediği bilinen bir gerçek bu da demek oluyor ki 20 yaşından küçük insanlar o savaşta şehit oldu.Bir dönem Trt'deki Kınalı Kuzular dizisinde işlemişlerdi bu konuyu..

Geri