Üniversal win-X os nasıl?

Kodla Büyü

aycaha

Aktif Üye
Arkadaslar merhaba.
Birden fazla Labda farklı konfigrasyona sahip pc ler var.
İsteğim şu;
3 Makinaya
Win-7 + bölümün tüm programları
Win-8.1 + programlar
Win-10+ programlar

Ayrı ayrı yükleyem. Tüüüm güncellemeleri vs yapam. Sonra bunların DRIVER larını kaldırsam ve driversiz halde imaj alsam... tüm pc lere sorunsuz atabileceğim imaj elde eder miyim?

Driverlerı da driver yukleme programlarıyla hallederim dediydim...

Sysprep ile evrensel Windows oluşturma diye araştırın. Sysprep Windowsu bir nevi fabrika ayarlarına dönüştürür.

Yakuphan hocam
Bakındım da... anladığım kadarıyla bu kurulum şekli sadece pc adı, yerel saat vb. ayarlamalar için yapılıyor. Hdd sid no aynı olmasın diye... yazılanlar bu yönde...

Sysprep ile evrensel Windows oluşturma diye araştırın. Sysprep Windowsu bir nevi fabrika ayarlarına dönüştürür.

Açıklama şöyle:

Sysprep imaj ne işimize yarar. Kısaca aynı özellik ve uygulamalara sahip bir sürü bilgisayara kurulum yapacaksak tek tek hepsine sıfırdan kurulum yapmak yerine bir adet ana kurulum yapıp içine istediğimiz program ve dosyaları yükleyip sysprepli imaj dosyası oluşturuyoruz ve bu imaj diski kurulum yapacağımız tüm bilgisayarlara klonluyoruz. Tüm makineler açılışta sıfırdan kurulum yapmak yerine windows’ un kişiselleştirme ekranından başlayacak.

Açıklama şöyle:

Sysprep imaj ne işimize yarar. Kısaca aynı özellik ve uygulamalara sahip bir sürü bilgisayara kurulum yapacaksak tek tek hepsine sıfırdan kurulum yapmak yerine bir adet ana kurulum yapıp içine istediğimiz program ve dosyaları yükleyip sysprepli imaj dosyası oluşturuyoruz ve bu imaj diski kurulum yapacağımız tüm bilgisayarlara klonluyoruz. Tüm makineler açılışta sıfırdan kurulum yapmak yerine windows’ un kişiselleştirme ekranından başlayacak.
Evet tam da bu işi yapıyor. Farklı donanıma sahip bilgisayarlara imajla yükleme için sysprep kullanmak gerekiyor. Windows 10'un buna ihtiyaç duymadığı söyleniyor ama windows 7 için bunu yapmak gerekiyor. Çünkü özellikle anakart sürücülerinin varlığı doğrudan imaj yüklendiğinde sıkıntı yaratıyor.
Bir diğer çözüm de belki bazı Acronis sürümlerinde yer alan Universal Image seçeneğinin kullanılması olabilir. Ben denemedim ama bazı deneyen arkadaşlar işe yaradığını söylüyorlardı. Acronis ile imaj alıyorsunuz, yüklerken Universal Image seçeneğini seçtiğinizde windows'u uygun hale getiriyordu. Ama bu yöntem windows 10'da işe yarar mı bilmiyorum.
Clonezilla ile imaj almayı düşünüyorsanız, en uygun yöntem sysprep'i kullanmak olacaktır. Bunu kullanıp, imajı yüklediğinizde sizden kullanıcı adı, parola vs. gibi şeyler isteyen windows kurulum ekranı geliyor ve burdan devam ediyorsunuz. Masaüstü geldiğinde tüm programlarınız ve ayarlarınız karşınıza geliyor. Forumda windows 7 ile ilgili olarak hazırladığım bir döküman vardı, onu inceleyebilirsiniz.
https://www.bilgisayarbilisim.net/konular/evrensel-imaj-alma-sysprep.43538/

Geri