Ücretsiz kurumsal eposta?

Kodla Büyü

acer50

Süper Üye
Süper Üye
Bir arkadaşımın ofisi için, şirket kurumsal eposta adres istemiş. Bildiğiniz ücretsiz kurumsal eposta adres veren yer var mı?

Hocam kurumsal e-posta denen şey bir şirketin kendi domaini altında açılan e-postadır. aliveli@sirketadi.com gibi.. Hal böyle olunca da çalışanı olmadığınız hiçbir şirket size kendi kurumsal e-postasından hesap açıp al kullan diye vermez. Bu bir ücretli/ücretsiz konusu değildir. Sonuçta siz o şirketin adı altında bir yerlerle yazışacaksınız kimse böyle bir topa girmez.

En güzeli arkadaşınız ofisi için kendine bir domain alsın ve onun üzerinden kendi e-posta hesabını açsın ve kullansın.

Hocam kurumsal e-posta denen şey bir şirketin kendi domaini altında açılan e-postadır. aliveli@sirketadi.com gibi.. Hal böyle olunca da çalışanı olmadığınız hiçbir şirket size kendi kurumsal e-postasından hesap açıp al kullan diye vermez. Bu bir ücretli/ücretsiz konusu değildir. Sonuçta siz o şirketin adı altında bir yerlerle yazışacaksınız kimse böyle bir topa girmez.

En güzeli arkadaşınız ofisi için kendine bir domain alsın ve onun üzerinden kendi e-posta hesabını açsın ve kullansın.

Ne olduğunu biliyorum hocam, sadece ücretsiz kurumsal eposta sağlayan veren var mı onu sordum. Benimle ilgisi yok, yani ben almayacağım, onlara göstereceğim sadece. google ın böyle bir imkanı varmış daha önce, ücretsiz kurumsal eposta adresi sağlıyormuş ama ücretli hale gelmiş, varsa öyle bildiğiniz bilgi verirseniz sevinirim.

Ne olduğunu biliyorum hocam, sadece ücretsiz kurumsal eposta sağlayan veren var mı onu sordum. Benimle ilgisi yok, yani ben almayacağım, onlara göstereceğim sadece. google ın böyle bir imkanı varmış daha önce, ücretsiz kurumsal eposta adresi sağlıyormuş ama ücretli hale gelmiş, varsa öyle bildiğiniz bilgi verirseniz sevinirim.
Hocam Google'ın sağladığı hizmet (ismi google workspace'dir) size e-posta vermez. Yine size bir domainin e-posta işlemlerini Gmail sunucuları üzerinden yapabilmenizi sağlar. Evet bu hizmet önceden ücretsizdi fakat sizin kastettiğiniz ücretsiz bir kurumsal e-posta hesabı almak anladığım kadarıyla. Bu farklı bir şey

Hocam Google'ın sağladığı hizmet (ismi google workspace'dir) size e-posta vermez. Yine size bir domainin e-posta işlemlerini Gmail sunucuları üzerinden yapabilmenizi sağlar. Evet bu hizmet önceden ücretsizdi fakat sizin kastettiğiniz ücretsiz bir kurumsal e-posta hesabı almak anladığım kadarıyla. Bu farklı bir şey
Şurdaki yazılanları okuyunca sanki eposta veriyor gibi anladım.

Bugün bir firma benden de istedi.

Firmanın ücretsiz mail adresi olmaz.

Com.tr bir domain aldım.
En küçük host ile işini çözdük.

Şurdaki yazılanları okuyunca sanki eposta veriyor gibi anladım.

Hocam biraz yanlış anlamışsınız. Size şöyle hikayesiyle anlatayım:

Diyelim ki siz adiniz@sirketadi.com şeklinde bir e-posta hesabı oluşturmak ve bunu kullanmak istiyorsunuz. Bunu yapabilmek için gerekenler şunlardır:

1- Öncelikle sirketadi.com domaini size ait olmalıdır.
2- Bu domain üzerinden e-posta gönder/al yapabilmek istiyorsanız ayrıca e-posta sunucu hizmetine ihtiyacınız vardır.
3- Domaini alırken yanında hosting hizmeti de aldıysanız çok yüksek ihtimal e-posta sunucusu da bunun içinde vardır.
4- Hosting içinde varolan e-posta sunucusunu ve yazılımını beğeniyorsanız işinizi görüyorsa, ek bir şey yapmanıza gerek yoktur. Kontrol panelinden bir hesap açar direk kullanmaya başlarsınız.

5- FAKAT ŞİMDİ KİLİT NOKTAYA GELDİK: Eğer ki bu hostingle gelen e-posta sunucusu/yazılımı işinizi görmüyorsa, kotası yetmiyorsa, kullanıcı sınırları varsa, spam koruması iyi değilse veya çeşitli sebeplerle bunu kullanmak istemiyorsanız Google Workspace, Yandex 360, Zoho Mail, Outlook Business gibi hizmetler işte burada devreye giriyor.
6- Siz bunlardan birinde hesap açıyorsunuz, diyelim ki Google Workspace seçtiniz. Domaininizin yönetim panelinden MX kayıtlarına girip Google'ın sizden istediği bazı gerekli yönlendirmeleri yapıyorsunuz ve e-posta yönetiminizi Gmail altyapısına devretmiş oluyorsunuz.
7- Artık Gmail arayüzü üzerinden adiniz@sirketadi.com ile e-posta gönder/al yapabilirsiniz, yeni hesaplar açabilirsiniz, bunları yönetebilirsiniz vs..
8- İşte eskiden ücretsizken şimdi ücretli olan Google Workspace dediğimiz şey budur.

Sonuç olarak; elinizde size ait bir domain olmadıkça bu hizmetlerin hiçbirini kullanamazsınız. Bunlar yalnızca e-posta altyapı sağlayıcılarıdır.

Peki hocam bu domain, eposta sunucusu ve hatta web sitesi ile uğraşacak, güvenilir, işini doğru yapan, takip eden bildiğiniz, önerebileceğiniz şirket veya şahıs var mı? Ona yönlendireyim, web sitesi de yapılmış olsun. Statik bi site, çok orjinal bişey olmasına da gerek yok.

Peki hocam bu domain, eposta sunucusu ve hatta web sitesi ile uğraşacak, güvenilir, işini doğru yapan, takip eden bildiğiniz, önerebileceğiniz şirket veya şahıs var mı? Ona yönlendireyim, web sitesi de yapılmış olsun. Statik bi site, çok orjinal bişey olmasına da gerek yok.

Destek sağlayabiliriz, iletişim kurmanız yeterlidir.

Sunucumuz mevcuttur, Bursa merkez de faaliyet göstermekteyiz.

Sorunuzun cevabını bulmuşsunuz ama yine de farklı bir açıdan anlatmak istedim. Belki başka birisinin aramasında çıkar yardımcı olur.

Ücretli ve ücretsiz olarak, her isteyen kişi bir eposta uzantısını alıyorsa o artık kurumsal olmamış oluyor. Epsota adresi için Kurumsallık tam da burada başlıyor. işin içine bir ciddiyet katıyor.
Yani ya çalıştığı yerden veya öğrenci ise üniversite eposta adresi gibi bir şey kullanılması gerekli.

Geri