ÖTV Zammı geliyor...

Kodla Büyü
hocam uygulama mantıklı bana kalırsa. nedeni ise 10bin liralık 1.6 motor şahin arabanın vergisi ile 150bin liralık 1.6 motor sıfır mercedesin vergisinin aynı olması ki bu mantıklı bir durum değil. niye aynı olsun. mercedes alabilecek imkanı olandan daha fazla vergi alınsın. vergide adalet olsun.

olsun anasını satayım %300 olsun vergi.

Mercedes, VW, Toyota, Honda bilimum otomobil şirketleri gerizekalı. Ben onların yerinde olsam kapatırım fabrikaları, ülke kurarım. İki evrak, iki de ruhsat bastın mı hooop gelsin paralar. Allahın kerizleri uğraşıyorlar; yok arge, yok yeni motor teknolojileri, yok müşteri memnuniyeti diye.

ÖTV denilen ve 99 depremindeki yaraların hızlıca sarılması için çıkartılan ve tüm halkın desteklediği vergiyi bu şekilde kullanmak, bizim de kendi hakkımızı savunamamız.... ne desem boş, ne desem gg.

enteresan arkadaşlar desteklemiş; o zaman az bile B sınıfı giriş araçları bile 100 bin yapsınlar...

Focus-AStra-Golf- megane hepsinin DİZEL - OTOMATİKLERİ bu düzenlemeden etkilenecek fiyatları 20 bin lira artacak;bu artış hem 2. ele hemde vergisi sözde artmamış araçlara farzı misal egea vs..vs.. yede yansıyacak onlarda en 3-5 bin zam yapacak millete nasılsa bize mahkum diye..
bunların muhakemesini yapamayan arkadaşlar bize az bile....

Ford Focus Titanium 1.5 Tdci PowerShift 98.320 TL’den 118.680 TL‘ye,

Ford Mondeo Titanium 1.6 TDCi Man. 113.895 TL’den 137.300 TL‘ye,

Vw Golf AllStar 110 PS DSG 104.700 TL’den 126.240 TL‘ye,

Vw Passat Comfortline 1.4 TSI Manuel 97.000 TL’den 117.100 TL‘ye,

Opel Astra Excellence 1.6 Dizel 136 HP Man 99.400 TL’den 119.975 TL‘ye,

Hyundai Tucson STYLE 1.6 T-GDI 4X2 DCT 99.000 TL’den 119.564 TL‘ye,

Renualt Megane HB GT Line 1.5 dCi EDC 110 bg 99.150 TL’den 119.660 TL‘ye,

BMW 118i Pure 136 BG Otomatik 103.000 TL’den 124.280 TL‘ye,

Yurtdışında çok güzel velomobiller var. 3 yada 4 tekerli elektrik motoru destekli pedallı araç. Çoğu bir yada iki kişilik. Onlara yönelmeyi düşünüyorum ben.

omd' Alıntı:
Yurtdışında çok güzel velomobiller var. 3 yada 4 tekerli elektrik motoru destekli pedallı araç. Çoğu bir yada iki kişilik. Onlara yönelmeyi düşünüyorum ben.

heh, yaz sen de bunu buraya. eşeğin aklına karğuz kabuğunu düşür. seneye onlara da eklerler ötv ve ötv'nin kdvsini.

bisiklete bulaşacaklar diye korkuyorum bende.

tüm sevenlere gelsin
images

images

ben evelden ezelde lüks araca lüks vergiyi savunuyom bana az bile geldi
2 hafta içinde
bizim küçük okulda
bir arkadaş 130000tl
diğer arkadaş 103000tl
diğer arkadaşa sıra verdikleri için (130000tl araçtan)vaz geçti
araba aldı
bu arkadaşlar her tenefüs öğretmen az maaş alıyor diye ağlayan arkadaşlar

zaqwert' Alıntı:
ben evelden ezelde lüks araca lüks vergiyi savunuyom bana az bile geldi
2 hafta içinde
bizim küçük okulda
bir arkadaş 130000tl
diğer arkadaş 103000tl
diğer arkadaşa sıra verdikleri için (130000tl araçtan)vaz geçti
araba aldı
bu arkadaşlar her tenefüs öğretmen az maaş alıyor diye ağlayan arkadaşlar

böyle millet oldukça bizi daha çooooook kaz gibi yollarlar...Bulgaristan da-gürcistan da millet yarı fiyatına biniyor bu araçlara...
bizim milletimiz de bu gösteriş merakı ;eşe dosta caka satma merakı oldukça nasıla krediyi çekip alacaklar...böyle millete MÜSTEHAKTIR o zaman...

aynenbadi' Alıntı:
ikinci elleri nasıl etkileyecek bakalım
sıfırı zamlanan aracın 2. eli artacak zamlanmayanın artmayacak. şimdiden piyasa zammı koyan koydu birkaç uyanmayan var onlarda zamanla uyanırlar aslında bunu değerlendirebilirsiniz. zamlanmayacak aracını satıp sıfır almak istiyenler piyasayı düşürecekler en başta ama ocaktan sonra dolar zaamıyla beraber hem ötv si artan hem artmayanlar el yakacak.

benim anlamadığım atıyorum 50000 liralık mercedes ile 25000 liralık fiat arasında zaten vergi farkı yokmuydu vardı ikisininde %45 i aynımı

aynı değildi motor hacmi baz alınıyordu. bu uygulama için 10 sene geç kaldılar adam 2.0 motor alacam niye enayi gibi fazla vergi vereyim diyordu gidip 1.4 turbo charge araç alıp hem vergiden sıyırıyordu hemde aynı performansı alıyordu. 53000 türkiyeye geliş fiyatı olan arabaya ses sistemi ekleyecen 20 bin lira fazla ödemek zorunda kalıcan 55000 sınırını geçiyor diye. o yüzden bakalım disbritörler ne tarz arabalar getiricek görücez fazla da düşünmeye gerek yok acı plastik arabalar yoldadır

yildiray75' Alıntı:
aynı değildi motor hacmi baz alınıyordu. bu uygulama için 10 sene geç kaldılar adam 2.0 motor alacam niye enayi gibi fazla vergi vereyim diyordu gidip 1.4 turbo charge araç alıp hem vergiden sıyırıyordu hemde aynı performansı alıyordu. 53000 türkiyeye geliş fiyatı olan arabaya ses sistemi ekleyecen 20 bin lira fazla ödemek zorunda kalıcan 55000 sınırını geçiyor diye. o yüzden bakalım disbritörler ne tarz arabalar getiricek görücez fazla da düşünmeye gerek yok acı plastik arabalar yoldadır

sınır 55000 değil 40000 olarak belirlenmiş...Zaten giriş sınıfı araçların bile çıplak fiyatları 35-40 bin lira..bu zamdan giriş sınıfı hariç tüm segmentler etkileniyor...Sadece lüks araçlar etkilenmiş gibi bi algı yaratmaya çalışılmış..öyle bi durum yok arkadaşlar...
WV golf - reno megane - ford focus - honda civic- toyota corolla lüks sınıf mıdır?? bu araçlar orta sınıf C segment diye geçer;hatta alt-orta sınıf olarak adlandırılır..yani avrupa da abd de sabi maaşlı-ücretli insanların rahatlıkla binebileceği araç sınfıdır...ama ülkemiz de LÜKS oluverdi...ve destekleniyor...bize teneke linea-egea yeter... :alkis:

Verginin vergisi uygulaması yeni araç zamlarımız hayır olsun. Şimdiden söyleyeyim telefona da geliyormuş. :sleep:

spider23' Alıntı:
yildiray75' Alıntı:

sınır 55000 değil 40000 olarak belirlenmiş...Zaten giriş sınıfı araçların bile çıplak fiyatları 35-40 bin lira..bu zamdan giriş sınıfı hariç tüm segmentler etkileniyor...Sadece lüks araçlar etkilenmiş gibi bi algı yaratmaya çalışılmış..öyle bi durum yok arkadaşlar...
WV golf - reno megane - ford focus - honda civic- toyota corolla lüks sınıf mıdır?? bu araçlar orta sınıf C segment diye geçer;hatta alt-orta sınıf olarak adlandırılır..yani avrupa da abd de sabi maaşlı-ücretli insanların rahatlıkla binebileceği araç sınfıdır...ama ülkemiz de LÜKS oluverdi...ve destekleniyor...bize teneke linea-egea yeter... :alkis:
daha belirlenme diye bişey yok hocam tasarı bakanlar kurulunda 55000 rakamı var iner veya çıkar düzelnele yapıp 1 ocakta yürürlüğe girecek. ben 40000 rakamını hiçbiryerde rastlamadım kaynak varsa söyleyin inceleyim

hasari' Alıntı:
Verginin vergisi uygulaması yeni araç zamlarımız hayır olsun. Şimdiden söyleyeyim telefona da geliyormuş. :sleep:
Elimizdeki telefona kendi imkanlarımızla batarya takıyoruz hocam patlama riskini göze alarak yenilemek zor.

adişahın biri, koyduğu yüksek vergilere halkın hiç tepki vermemesine kızar olmuş. Vezirlerine, "Filanca yerdeki şehre gidin. Oradaki köprünün başına bir adam koyun. Geçen herkesten 1 akçe alsın." demiş. Vezirler padişahın dediğini yapmış. Şehir halkından ses seda çıkmamış. Padişah bunun üzerine kızarak, "Köprüden çıkandan da 1 akçe alınsın" demiş. Vezirler emri yerine getirmişler. Yine bir tepki gelmemiş, buna çok kızan padişah hemen emir vermiş: "Köprünün ortasına bir adam dikilsin. Geçen herkese on sopa vursun" demiş.

Emir yerine getirilmiş. Halktan yine tık yok. İyice küplere binen Padişah, tüm şehir halkını meydana toplayıp hiddetle haykırmış: "Bre mendeburlar. Hiç mi şikâyetiniz yoktur benim devletimden. Niye böyle susup durursunuz?" Kalabalıktan çıt çıkmamış. Daha da kızan Padişah: "Eğer tek bir şikâyetiniz bile yoksa hepinizin kellesini uçuracağım ona göre" demiş. Bunun üzerine biri elini kaldırmış:

* Padişahım şu bizim şehrin tek köprüsü var ya...

* Evet biliyorum o köprüyü. Yoksa geçiş parası mı çok geldi?

* Yok padişahım o değil de şu köprünün ortasında duran adam var ya...

* O adamdan mı şikâyetiniz var. İstemiyor musunuz o adamı?

* Yok padişahım. Tek bir adam olduğu için kuyruk oluyor. Birkaç adam daha koysanız da çok beklemesek.

otomobil firmalarının sitelerinin hiçbirinde fiyat listesi yok. hepsinde güncellenmektedir yazıyor...

yildiray75' Alıntı:
spider23' Alıntı:
yildiray75' Alıntı:

daha belirlenme diye bişey yok hocam tasarı bakanlar kurulunda 55000 rakamı var iner veya çıkar düzelnele yapıp 1 ocakta yürürlüğe girecek. ben 40000 rakamını hiçbiryerde rastlamadım kaynak varsa söyleyin inceleyim
http://www.resmigazete.gov.tr/main.aspx ... 161125.htm

hayda oranlar gene değişmiş taslak diye düzenleme yapıyorlar galiba da düzenleme değil bu %45 ten %75 e çıkmıştı onu da %100 yapmışlar hayırlı olsun dolar da 3.70 desen bal kaymak olmuş

Nasıl daha fazla milletin cebinden para alalım olayı, neymiş 1.6 LT lüks araçlar varmış da falan da filanda, tamamen halktan nasıl daha fazla para alalım yöntemi,başka bişey değil. Sen ÖTV koyulmayacak otomobile ÖTV zammı koyuyorsun ki, AB şartlarına göre ÖTV lüks tüketimde geçerlidir yani Elmas,pırlanta,sigara vs, fakat bizde beyaz eşya. otomotiv falan şakla gibi önce bunu tartışalım ses çıkaran yok, OTMOBİLDE ÖTV olmaz.

hsnsylk' Alıntı:
Nasıl daha fazla milletin cebinden para alalım olayı, neymiş 1.6 LT lüks araçlar varmış da falan da filanda, tamamen halktan nasıl daha fazla para alalım yöntemi,başka bişey değil. Sen ÖTV koyulmayacak otomobile ÖTV zammı koyuyorsun ki, AB şartlarına göre ÖTV lüks tüketimde geçerlidir yani Elmas,pırlanta,sigara vs, fakat bizde beyaz eşya. otomotiv falan şakla gibi önce bunu tartışalım ses çıkaran yok, OTMOBİLDE ÖTV olmaz.

Aynen siz katılıyorum. Olay daha çok vergi almak.
Baz (net) fiyatı 50.000 lira olan ile 100.000 lira olandan aynı miktarda para alınıyormuş havası var. Aynı oranda alınması aynı miktar alınıyormuş havasıyla milletin aklıyla oynadıklarını zannediyorlar.
Devletimiz dolu arabaya binmek sizin neyinize diye düşünüyor olmalı. Dört cam otomatik araba lüks yakında 2017 model arka camları manuel, arabalar satılacak.

Ekonomik olarak dar boğazdayız. Bunlar aslında bir ekonomik felaketin ayak sesleri. Hükümetin ekonomi politikaları çökmüş durumda. Allah sonumuzu hayretsin.

Geri