ÖSYM Engelli sınav görevlisi

Kodla Büyü
Günaydın değerli meslektaşlarım,
EKPSS sınavında engelli salon görevlisi olarak görev çıkmış. Ücreti bilen var mı aramızda? Onaylayıp onaylamamak da kararsızım. Attığım taş ürküttüğüm kuşa değer mi? Bir de msü çok geç yatmış sanırım.

Ücreti çok tatmin edici değil hocam. Tüm soruları çoğu zaman siz okumak zorundasınız(yanınızda su götürün). Ürküttüğünüz kuşa değer mi bilmem ama kurbağaya değmez :)

bende o görev var bir kere daha çıkmıştı adaya soruları okuyor cevapları biz işaretliyoruz optiğe. ücretini bilmiyorum

hocam göreviniz bittikten sonra okuldaki görevliye okuyucu kodlayıcı iseniz belirtin. Sistemde işaretlesinler normalden bir miktar fazla ücreti.

başkan 990 tl ise engelli salon görevlisi de en fazla 1200 tl olur diye düşünüyorum. tabi sınav süresi de normalden daha uzun oluyor. görme engelli ise soruları okuyup işaretleyeceksiniz. 2 görevli oluyor dönüşümlü okuyorsunuz. normal göreve göre daha yorucu tabi.

Yardımcı engelli gözetmen görevi ücreti 1121 TL

Günaydın değerli meslektaşlarım,
EKPSS sınavında engelli salon görevlisi olarak görev çıkmış. Ücreti bilen var mı aramızda? Onaylayıp onaylamamak da kararsızım. Attığım taş ürküttüğüm kuşa değer mi? Bir de msü çok geç yatmış sanırım.
ÖSYM de sınav raporunu zamanında doldurursanız ücreti o hafta yatıyor. Doldurmazsaniz geç yatıyor diye biliyorum.

Bana işaretleyici görevi çıkmış. Bunun okuyucu olanı da var anladığım kadarıyla.

Hocam yanlışınız olmasın.
Ne olduğumuz daha belli değil benim anladığım.
Orada belli oluyor diye biliyorum.
1713277703691.png

Engeli salonu görevi bana da çıktı. Okuyucu/İşaretleyiciydi. İade ettim. Bi kaç gün sonra tekrar görev vermişler. Yine aynen okuyucu işaretleyici. Onu da iade ettim. Sadece işaretleyici çıksa o kolay yapılır. Bu görevi üniversite hocaları pek tercih etmiyor, o yüzden öğretmenlere veriyorlar. Okuyucu işaretleyici sınav görevi bana çok çıkıyor. Geçmişte çok kez yaptım. Ta ki en son aday bana illallah ettirdi. O gün dedim ki bir daha bu görevi almayacağım. Türkçe sorularında uzun paragraflar vardı. Aday sürekli tekrar oku, tekrar oku diyordu. Adayınız tekrar oku, tekrar oku diyen biri değilse yapılır. Diğer türlü gerçekten zor iş. Ayrıca sınav süresi de normal sınava göre daha uzun.

Süreler engellilik derecesine göre ki 3 derece var... 60 soru var... Buna göre; 60dk - 60+20dk - 60+40dk .... En ileri seviyedeki durumlarda sınava giren aday talep etmişse ve hem okuyucu hem işaretleyici iseniz muhtemelen 60+40dk...+20 ve +40dk lar ek süre...

Sonuçta bir görev ama engelli bireye sınavını yapma konusunda destek olma anlamında da manevi bir yönü olduğunu düşünüyorum

Bana da Engelli Salonu Görevlisi (Okuyucu/İşaretleyici ) görevi çıkmıştı, sabah 10 a kadar onaylamak için süre vardı, ben onaylamadım, sonra 12 den sonra görevlendirildiniz belgenizi yazdırmanız gerekmektedir benzeri bir mesaj daha geldi. Sisteme girip iade et butonuna tıkladım ve görevlendirmeniz bulunmamaktadır ifadesi göründü. Sanırım 12 den sonra gelen mesaj sistemsel hatalı bir mesajdı. Sesim kısıkken bir de olası sorun yaratacak bir adaya denk gelme ihtimali uzak geldi...

Ben de ilk defa görev aldım okuyucu/işaretleyici diyor. Şimdi yazılanları görünce soğudum görevden :) Neyse maddi açıdan değil de en azından birine faydamız olacak diye avutayım kendimi.

Sınavda daha önce göre almış olanlardan, görevi kabul edin rahat diyenler ya ücretinin biraz daha yüksek olduğundan bahseder ya da zaten aday sorun çıkarmadığından kolay bir görev olduğundan... ama eğer ki öğrenci ve sınav psikolojisine güvenmiyor ve bunun bir seçme sınavı ve adayların da özel sınava girdiğini düşünürseniz...
Yakın zamanda bir branş öğretmeni arkadaş, derste durumu çok iyi olan bir öğrenciye, kendi sınavı anında dolaşırken bir uyarıda bulunmuş. Basit bir soruda kafasının karıştığını fark edip karmaşık ifadeler kullandığını fark edip, basit ifadelerle temel kavramı açıklasanız yeter gibi ... Öğrenci de yazdığı yanıtta doğru olan ifadeleri cevap bu kadar kolay olamaz diye düşünüp silip başka yanıt yazmış. Daha sonra öğrenci ve velisi okul müdürüne, öğretmen sınav anında kopya verdi öğrenci o kopyaya uygun yazdığı için puan kaybetti diye şikayette bulundu . Her ifadelerinde öğretmen kopya verdi ama puan kesti benzeri ifadeler kullanmışlar, öğretmen arkadaş ta tabi ki ne kopyası sadece sorunun anlaşılması için ipucu verdim sınıf geneline dese de konu biraz uzamış...
Yani biraz sınav anındaki öğrenci rolündeki insanlarla olan deneyimlerinize ve olası deneyimler ile ilgi kaygılarınız önemli...

Bu sınavda daha önce bir kaç kez görev aldım. Okuyucu işaretleyici olarak sadece okuyup işaretlerseniz sorun çıkmaz. Görevinizi yapınız. Ne eksik ne fazla. Kimsenin hakkının yenmesine izin vermeden. Kimseyi zor duruma sokmadan. O zaman çok kolay bir sınav. Hem canınız sıkılmaz soruları okurken. Ben öyle bakıyorum. Para için yapılmaz onu da söyleyeyim

10 küsür yıl önce görev almıştım, işitme engelli tek aday vardı, onunda işitme cihazı vardı yani normal bir adaydan farksızdı, salonda iki kişi bekledik.

Bu sınavda anladığım kadarıyla 1 aday oluyor. Yine 1 başkan ve 1 kişi de okuyucu ve/veya işaretleyici olarak görev yapıyor.

Bu sınavda anladığım kadarıyla 1 aday oluyor. Yine 1 başkan ve 1 kişi de okuyucu ve/veya işaretleyici olarak görev yapıyor.

Bütün adaylar için geçerli değil
Bazı salonlarda normal sınavlardaki gibi 20 aday başkan ve gözetmen de olabilir

Geri