Önce Cmos Checksum Error Sonra Disk Boot Failure...

Kodla Büyü

Tarik_Turan

Aktif Üye
Merhabalar...Bugün labda durduk yere bir makina da CMOS CHECKSUM ERROR DEFAULT LOADED gibi bir ifade çıktı açılışta ve pc öylece kaldı.Neyse öğleden sonra şuna el atayım dedim ve sanırım bios ya da bios pili ile ilgili bir sorun dedim.Genelde bios pili zayıflayınca ya da bitince olur böyle bişey...Neyse gelelim o pili başka bir pille değiştim ve bakalım başka bir sorun var mı dedim ? Derken cmos hatasını vermedi ve bu sefer de DISK BOOT FAILURE,INSERT SYSTEM DISK AND PRESS ENTER ifadesi geldi karşıma...Şimdi de hard diskimi görmüyor dedim ve açılışta Bios ayarlarına baktım.Sorun 2 oldu ve harddiski de görmüyor :p Fabrika ayarlarına aldım ama değişen birşey yok.Söküp takmak nafile...Çözüm önerisi arıyorum.İlgili konularda engin bilgi birikimi ve tecrübeye ihtiyacım var :) Şimdiden Teşekkürler...

I)HDD arkasındaki siyah küçük jumper soketini 1. den (master) ikinciye (slave) ye geçir

II) <<BIOS AYARLARI>>

standart CMOS setup ayarlarını auto yapınız.

bios id hdd setup kısmından hdd tanıtıp ozelliği LARGE seçiniz.

flopy ayarlarını none ve disabled yapınız yani kapatınız.

flopy kısmından 1.44m yi none yapınız.

Son olarak cdrom dan açılışı seçip kurulum yüklemesini yaptıktan sonra biostan first boot hdd seçip deneyiniz.

muluca hocam öncelikle ilginize teşekkür ederim. Ki bir sorunum vardı.Şimdi artık iki oldu :)
Aynı sorunu başka bir makinadan aldığım bios pili ile gidereyim derken sorun hallolmadı ve o makinaya pilini geri takınca benzer 2 uyarıyı vermeye başladı :(

Sizin dediklerinizi daha önce yaptım zaten.Floppy i pasifleştirdim.Sadece diski görsün istedim...Biosun altından girip üstünden çıktım.Olmadı yahu,ne illet bişeymiş..Sağlam makina durduk yere bozuldu :)
Ama şöyle de bir sorum var.Makinaya sistem kurmadan bu sorun hallolmuyor muydu ?
Yani son adımda kurulum yüklemesinden falan bahsetmişsiniz ; bu yükleme olmadan da sorun halledilmiyor mu ?

Ayrıca HDD arkasında bir jumper takılı değil.Çünkü SATA disk var ve sata 1 IDE sine takılı...Acaba Sata diskin sürücüleriyle ilgili bir problem olabilir mi? Ama çokta mantıklı gelmiyor.Yine de diski görmeme nedeni BIOS ayarlarından da halledilemiyorsa ki Bios her Detecting olayından sonra bişey bulamıyor MASTER olarak...aklıma başka bişey gelmiyor :(
DISK BOOT FAILURE.... yazısını görmekten bıktım...
Arkadaşlar neler yapabilirim başka tavsiyesi olan var mı ?

hocam MASTER yada SLAVE bişey bulamamasının sebebi diskin SATA olması
diskin açmama nedeni de SİSTEM DOSYALARININ silinmiş olmasıdır muhtemelen. Windows CD nizi takıp ONAR seçeneğini kullanarak onarmayı deneyin. sistem dosyalarını yükleyemezseniz tek çözüm varsa İMAJ dosyasını geri yüklemeniz, yoksa diğer bir makinadan HDD klon yapabilir yada Windowsu tekrardan yükleyebilirsiniz.

Teşekkürler hocam ben de öyle tahmin ettim ve şimdi SATA lı bir XP cdsi arıyorum...Umarım sorunda bununla iligilidir...

Tarik_Turan' Alıntı:
Teşekkürler hocam ben de öyle tahmin ettim ve şimdi SATA lı bir XP cdsi arıyorum...Umarım sorunda bununla iligilidir...
..
Hocam Perfect XP benim bildiğim kadarıyla SATA driver eklentili olması gerekiyor zaten. bence sorun SATA driver ları ile alakalı değil. Muhtemel neden VİRÜS tür hocam. eski BOOT VİRÜSLERİ vardı bilmem hatırlarmısınız. En bilineni CRAZY BOOT. Bu virüsler HDD lerin MBR (Master Boot Record) kısmını bozuyor. O tarz bir virüste sisteminize girmiş olabilir.

İlk tavsiyem cd den çalışan bir Windows ile (WinPE olarak geçer) sisteminiz açın ve HDD yi görüyormu, partition yapısı sağlam mı bir kontrol edin. Elinizde WinPE benzeri bir sistem yoksa (zaten SATAlı bir XP de arıyormuşsunuz) TNCTR forumlarındaki MORNING isimli üyenin MXP V2 (V3 biraz hatalı) çalışmasını tavsiye ederim. 4GB boyutu var fakat kurulum yaptığınızda
+ İşletim sistemini kurar
+ Driverları kurar (%98 driverları tanıyor. notebook lar dahil)
+ Office 2003 uygulamasını kurar
+ AIMP, Winrar, KLite, MSN gibi sık kullanılan uygulamaları kurar.

..
DÜŞÜNCEM.. Buna neden olan bir VİRÜS
TAVSİYEM... İş tam olsun temiz olsun diye YENİDEN SİSTEM KURMANIZ
..

BaRBaRYaN35 hocam ilginize Teşekkürler...Şu an elimde eski sistem cd leri var ve SATA diskler sonradan takıldığı için onlardan kurulum yapamıyorum ve zaten pclerde imajlar var onlarla idare ediyordum.Ama arada bir böyle salak sorunlar çıkıyor ve XP CDsi gerekebiliyor.Bir tane indiriyorum.Eğer o işe yaramazsa ve diske MBR virüslerinden biri girmişse ; o zaman sizin söylediğiniz yöntemi de denerim.Teşekkürler...

Arkadaşlar bugün itibariyle bu sorunun bir virüs olduğunu gördüm.Nedeni ise ; kütüphane memurunun gelip pc de sorun demesinin ardından o pc de de aynı uyarıları görmem...Yani lab ve kütüphane de kısa sürede böyle aynı sorunlar oluyorsa ; demekki bu işte bir bit yeniği var ;) MBR virüsü girmiş sanırım...

Geri