Öğretmenlikte başka branşa geçiş

Kodla Büyü
aysegul_' Alıntı:
sıkıntılarımız ortak, sizi anlamıyor da değilim hocam ama....

Diyelim ki siz bölümü bitirdiniz... Ortada yönetmelik açısından bir problem de olmasın hadi... Siz ortada bu kadar atanamamış öğretmen varken (bu 5-6 yıl sonra çok daha fazla olacak büyük ihtimalle) atanabileceğinize inanıyormusunuz... Hadi atandınız diyelim, Türkiye'nin hangi köşesine atanırsınız o tamamen muhallakta... hadi iyi bir yere atandığınızı da varsayalım, peki hocam edebiyat öğretmenliği sorunsuz mu... Ki bence en zor alanlardan bile, edebiyat... Doğru bir cümle kurmaktan aciz bir gençliğe, fuzuli yi anlatmak kolay olmasa gerek...

Yani hocam, bu milli eğitim , bu öğrenciler, bu veliler ve eğitimciler böyle kaldıkça hiçbir şey yoluna giremez bence... Moralinizi bozmak ya da şevkinizi kırmak değil niyetim... Sadece düşüncelerimi belirtmek istedim...
Ah hocam keşke haksız olduğunuzu söyleyebilseydim size. Bir şey de ben ekliyeyim ayşegül hocam. Edebiyata bu yıl 50000 kişi yerleşmiş(kontenjan sınırsız olunca) . Yani sonrası vahim :? Dediklerinizi o kadar çok düşündüğüm şeyler ki yazdıklarınızı okurken içimden geçenleri biri yazıya aktarmış gibi hissettim :shock: Bırakın fuzuliyi anlatmayı bana geçenlerde bir öğrencim bilgisayarın cinsiyetini sordu saf bir eda içerisinde :scared: Bu ülkede her şey oluyor ya hocam. benimkisi hayal işte.. :( . Hani derler ya "kıyıyı kaybetmeyi göze almazsanız büyük okyanuslara açılamazsınız diye". mebe çok sordum başlamadan. Baktım ki cevap yok bir de baktım cebimde umutlarımla çıkıvermişim bu zorlu yola. Şimdiyse ilerleyemiyorum ne ileri, ne geri. sanırım bir ara yine meb i basmalıyım :p İşinin ehli olmayan insanların elinde hocam memleket ya o yüzden hep cevapsızlık, hep susuşlar...Allah sonumuzu hayretsin...

gülecim Hocam, sıkıntılar o kadar benzer ki yazdıklarınızı her okuyanda yanlız olmadığımı anlıyorum. işin açıkcası bende yüksek lisansla alan değiştirebilirmiyim diye mebe tlf açtım ama ne olur nede olmaz kesin bişi söyleyemem dedi, çatlayacam ya. şimdi yüksek lisans uygulamalı mat yapmayı düşünüyorum. sınıf öğretmenliği güzel ama tekrara sınava gir bölümü kazan sonra kpss.
bugün bi öğrencim "hocam ders önemsiz ama siz niye çok önem veriyorsunuz sizden önce bu kadar ders işlememiştik" dedi ya artık bendeki ruh hali tahmin edebiliyorsunuzdur. ama lisede ders vermekle öğretmenliğin tadına varıyorum. şimdi ya alan değiştiririm yada yolun başındayken dertli öğretmen olarak(bu gidişle ya ruh hastası yada kanser derdine yakalanırım artık) ahireti boylarım.
wallahi o kadar bezdim ki kazandığıma da bin pişmanım. ALLAH sonumuzu hayr eyleye

açıköğretim fakültesi okumak ,çin ne yapmam gerekiyor müracatları nasıl yapılıyor bilgisi olan var mı arkadaşlar

bende düşünüyorum branş değişikliğini ama galiba eğitim fak. bitirmeden olmuyacak gibi.
bazen canıma tak ediyor alıyorum elime kitapları çalışıyorum. bazen de bu sistemin bozukluğu içinde galiba en iyisi bilgisayar öğretmeni olmak diyorum bilemiyorum valla. benim okuldaki hocaları görseniz ne kadar dertliler. onlar bana imreniyor. ben onlara.

böte eğitim fakültesini bitirdim. tekrar eğitim fakültesin okusam sınıf öğretmenliği için 2 seneye bitirebilşrmiyim acaba. pedegolojik formasyon zaten aldım temel mat, ingilizce falan onlrdan muaf olurum heralki.
bilgisayar öğretmeni olrak kalırsam sinirlerim iyicemen herap olacak.
AH Bİ ÇIKIŞ YOLU olsa. bu arada uzaktan eğitim diplomaları geçerli mi?

esesfa' Alıntı:
böte eğitim fakültesini bitirdim. tekrar eğitim fakültesin okusam sınıf öğretmenliği için 2 seneye bitirebilşrmiyim acaba. pedegolojik formasyon zaten aldım temel mat, ingilizce falan onlrdan muaf olurum heralki.
bilgisayar öğretmeni olrak kalırsam sinirlerim iyicemen herap olacak.
AH Bİ ÇIKIŞ YOLU olsa. bu arada uzaktan eğitim diplomaları geçerli mi?
Derslerden muaf olma ihtimaliniz üniversiteden üniversiteye değişmekle birlikte çok yüksek hocam. Açıklamalı transkript almanız gerekiyor üniversitenizden diye biliyorum.

hadi başka branş olsa neysede sınıf öğretmenliğine bence sakın geçmeyin o kadar öss girdiğine ve okuduğuna değmez..bilgisayar sınıfa göre kat kat iyi....onunda bi ton derdi var...bilgisayar gene en azından branş bölümü...tabi diğer branşların yanında kötü kalıyo haketmediği bi şekilde ama;İ sınıftanda iyi diye düşünüyorum...bednimde tek thocalığının biesellim; bi işim var en azından diyebiliyorum...başkada bt hocalığının bi avantajını görmüyorum...zamanı geri getirmek mümkün olsaydı..keşke bunların olacağını bilebilseydim...öyle çok isterdimki....

Branşımdan ben de memnun değilim ne yazık ki. :( İki haftadır okulumda ders işleyemiyorum. :verymad: Kararımı 6 ay önceden verdim zaten. :x Okul kapandıktan sonra ingilizce öğretmenliği için hazırlanacam.Üniversitede hazırlık okumuştum,gramerde çok sorunum yok. :roll: İngilizce öğretmenimiz doğum iznine ayrıldığı için kendi okulumda ingilizce derslerine de giriyorum.Emin olun bilgisayar dersinden daha zevkli geçiyor. :++: Ne yapıp edip branş değiştirecem...

Tespitime göre BÖTE'lilerin genelinin branş değiştirme isteği birazda üniversite yıllarından kaynaklı. Bizler genelde proje derslerinde hep diğer dersler bilgisayarla nasıl anlatır üzerine projeler geliştirdik. Bunun sonucu olarakta diğer branşlar üzerinde etkimiz artıyor diye düşünüyorum. Bu sebeplede diğer her branş bize daha keyifli geliyor. Mesela ben sene başı sümre öğretmenler kurulunda ve öğretmenler toplantısında diğer branşlardaki arkadaşlar kendi branşlarına dair konularla ilgili tartıştıklarında benim aklımda direk şimşekler çakıyor şu şekilde yapılabilir şeklinde ama elbetteki onlarla paylaşamıyorum. Malum bizim öğretmenler bir şeyi başkasından kabul edeceğine ölür daha iyi. Tabiki bu benim tespitim sizler ne dersiniz bilmiyorum.

Bu dünyayı kazanacağım diye 5-6 çalışın sonra türlü türlü sıkıntılarla karşılaşın. Bunu yerine ahireti kazanmak için ciddi bir şekilde 5-6 yıl çalışın ebedi bir ömrü kazanın. Çok daha karlı bir ticaret olmuş olur.

Bilgisayar öğretmenliğine de kanaat edin. Başka branşlara özenmeyin elinizdekinin kıymetini bilin onu geliştirmeye çalışın. Yeni fikirler yeni projeler. Davulun sesi uzaktan hoş gelir ama geçeceğiniz bölümünde tahmin edemeyeceğiniz sıkıntıları olacaktır.

boss2' Alıntı:
Bu dünyayı kazanacağım diye 5-6 çalışın sonra türlü türlü sıkıntılarla karşılaşın. Bunu yerine ahireti kazanmak için ciddi bir şekilde 5-6 yıl çalışın ebedi bir ömrü kazanın. Çok daha karlı bir ticaret olmuş olur.

Bilgisayar öğretmenliğine de kanaat edin. Başka branşlara özenmeyin elinizdekinin kıymetini bilin onu geliştirmeye çalışın. Yeni fikirler yeni projeler. Davulun sesi uzaktan hoş gelir ama geçeceğiniz bölümünde tahmin edemeyeceğiniz sıkıntıları olacaktır.
Ahireti kazanmak için dünyada çalışmak gerekir bunu unutmayasın hocam, bu birinci husus.
Burada branş değiştirmeye çalışan arkadaşların hangisinin ne derecede ahiretini kazanmak için çalıştıklarını bilemezsin, bunu değerlendirmek sana düşmez, bu da ikinci husus.

boss2 haklı söylüyorsun da sana sorayım sevmediğin bi branş işkence haline dönüen dersler ne kadar devam edebilirsin? hergün sevecen diOrum gidiyorum okula ama dersin bir an önce geçsin diye dklaı sayıyorum.
gece gündüz bu branştan nasıl kurtulurum başka alana nasıl geçeim diye günlerim zehir oldu ya? mat istiyorum atanması zor. sınıf öğretmenliği olsa oda acaba atanırmıyım? hep soru işareti?
ahhhh bu bölümü okumaz olaydım nerde çıktı başıma şimdi de kurtulamıyorum.

Hocam sanırım 2.üniversite olduğunda bir kaç kat fazla ödüyorsun .. ben ufak bir hesapla bundan 6 sene önce vazgeçmiştim açıköğretime vereceğim parayı ms sertifika programlarına veririm diye düşünmüştüm .. Bu arada çok fazla kaynak var nette bu sınavlara kursa gitmeden de hazırlanmak mümkün MS sertifikaları için ...

MS sertifikası mı oda ne? meb bunu kabul edermi? be sertifikalar her alanda olurmu? ya ilk defa duyuyorum kusura bakmayın ama açıklarsanız çok sevinirim

microsoftun sertivikası bende başka bişi zannetmiştim ya bu kadarda olmaz artık kusura bakmayın. susamışcasına başka bölüm hayali ile artık bildiklerimi bile bilmez oldum

MS sertfikalarını özel sektör için önermiştim hocam,netten araştırabilirsiniz.

boss2' Alıntı:

sanmıyorum ki insanlar kanaat etmediklerinden bu kadar çözümler üretme yoluna gitsinler, bu kadar çırpınsınlar. Konuyu çok dar bir bakış açısıyla değerlendirmişsiniz ya da ifade etmek istediğiniz gibi edememişsiniz. Sizin kastetiğiniz şeyi biliyorum ben 'AVUNTU'...Elbette hayatta her zorlukla beraber bir kolaylık vardır.(inşirah,6) o zaman kolaylığı bulma imkanı varsa diye araştırıp çabalamak zorlukta bocalayıp hayata negatif bakmaktan iyi olacaktır elbette. Bir gün avunduğunuz duygular sizi terkettiğinde kişinin başladığı yere dönmesi muhtemeldir. beşeriz nihayetinde... Ha bu arada hocam 5-6 yıl ahireti kazanmaktan bahsetmişsiniz. Dinimiz dengeden bahseder, sadece ahiret için çalışmaktan değil. "Hiç ölmeyecekmiş gibi dünya için yarın ölecekmiş gibi ahiret için çalışın" bunu anlatıyor olsa gerek.

RoboTek' Alıntı:
açıköğretim lisans programlarının ücretini bilen var mı?
Hocam ben bu yıl toplamda 566 civarı birşey ödededim herhalde . İki taksit oluyor. Onun dışında ekstra bir bedeli yok.(bu kast ettiim anadolu aof için)

Bir de arkadaşlar üniversite ortamına girmeden ikinci üniversite okumakla ilgili bazı bilgileri paylaşmak istedim soruları görünce. Uzaktan biraz masraflı olmakla beraber mühendislik (bilgisayar, endüstri vs) okunabiliyor. Bunlar bana hitap etmiyor da yararlanmak isteyenler için. Ahmet yesevi Üniversitesinde( kazakistan) denkliği türkiyede kabul ediliyor, Yüksek lisans programları da var. Araştırmak isterseniz linki
http://www2.yesevi.net/
Anadolu üniversitesinde de önlisans ve lisans programları var. Linki tekrar göndereyim ilgilenenler için
http://www.anadolu.edu.tr/ogrenci_isler ... rsite.aspx

zulfikar1985' Alıntı:
boss2' Alıntı:

Ahireti kazanmak için dünyada çalışmak gerekir bunu unutmayasın hocam, bu birinci husus.
Burada branş değiştirmeye çalışan arkadaşların hangisinin ne derecede ahiretini kazanmak için çalıştıklarını bilemezsin, bunu değerlendirmek sana düşmez, bu da ikinci husus.

Sen ahirete çalışmak ile dünyada çalışmak arasındaki farkı anlayacak seviyede olmadığını anladım. Bu bir

Ne derece ahireti kazanmaya çalışmadıklarını yazdıkları yazıdan anlıyorum. Bu iki

Burda herkes birşeyler yazıyor tavsiyede bulunuyor nasıl karlı çıkarım bu dünyada nasıl daha rahat ederim diye çabalıyor bende bu dünyada tam anlamıyla rahatın olmadığını daha çok rahat edebilecekleri ebedi bir yerin olduğunu orayıda kazanmak için oraya hazırlık yapılması gerektiğini söyledim. Yani bende o arkadaşlara yardımcı olmak istedim buda üç

Bide dört var oda yazdığım yazıları anlayabilmen için en az dört defa okuman gerektiği.

esesfa' Alıntı:
boss2 haklı söylüyorsun da sana sorayım sevmediğin bi branş işkence haline dönüen dersler ne kadar devam edebilirsin? hergün sevecen diOrum gidiyorum okula ama dersin bir an önce geçsin diye dklaı sayıyorum.
gece gündüz bu branştan nasıl kurtulurum başka alana nasıl geçeim diye günlerim zehir oldu ya? mat istiyorum atanması zor. sınıf öğretmenliği olsa oda acaba atanırmıyım? hep soru işareti?
ahhhh bu bölümü okumaz olaydım nerde çıktı başıma şimdi de kurtulamıyorum.

Biz herzaman bardağın boş tarafına bakıyoruz. Biraz da dolu tarafına bakalım. iyi yönlerine bakalım.
Mesela atanamayanları düşün.
Mesela notlarla uğraşan diğer öğretmenleri düşün.
Mesela hiç işi olmayanları düşün.
Mesela işi olupta asgari ücret alanları düşün 600 TL
Mesela sağlığı yerinde olmayanları düşün.
Mesela İyi musibetlerle maruz kalmışları düşün. Bu kötü meselalar çoğaltılabilir.

Mesela klimalı odada oturuyorz.
Mesela not derdimiz yok.
Mesela öğrenciler yanımıza geliyor. biz sınıflara gitmiyoruz.
Mesela diğer öğretmenler bize muhtaç.
Mesela idare bize muhtaç.
Mesela teknoloji takip ediyoruz ne kadar güzel. Bunlarda iyi meselalar. Tabi çoğaltılabilir.

yüksek lisansla alan değiştirebilirmiyim? sınıf öğretmenliği veya uygulamalı mat falan
her yola başvuracam. ama bilmeden de hareket etmek istemiyorum

Alan değiştirmek için değil belki ama sevdiğim işi yapmak için 2. Üniversiteye başlamış bulunuyorum. Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü(2. Öğretim)'nü kazandım ve kaydımı yaptırdım. İnşallah 4 yıl sonra edebiyatla ilgili bir alanda çalışıyor olacağım.Zaman çok çabuk geçiyor, bir an önce harekete geçmek lazım, ilk adımı atmak önemli.

aycan' Alıntı:
ben kısmen cevap vereyim
milli eğitim müdürlüğüne gidip yönetmeliklerden iyi anlayan birine bu durumu sormuştum. fizik-matematik öğretmenliği gibi ataması olmayan bir bölüm okursan geçiş yapamazsın, onun dışında mümkün dedi. haziran aylarında branş değiştirme açılıyor demişti. kpss'ye girmeye gerek yok direk geçiş yapabilirsin kontejan olursa demişti.
ayrıca lisans bitirdikten sonra askerlik yapmadan tekrar lisans okuyamazsın dediler. ama 5 veya 6 yıllık bir bölüm olabiliyor askere gitmeden.
ve hocam senin durumun biraz istisna. çünkü eğitim fakültesi değil. fen edebiyat bildiğim kadarıyla. tamam eğitim derslerini almışsındır ama bir sorun çıkabilir. çünkü onlarda formasyon bile ayrı, fen edebiyatta çift anadal yapan bir arkadaşım formasyonu tek branş için alabiliyordu. bir formasyon alıp istediği branşta kullanma gibi seçeneği yoktu. yani edebiyat için ayrı bir formasyon gerekir diyebilirler.

eminmisiniz ben de bu bölümü okumak istiyorum bu formasyon herkes için ortak değil mi bir de formasyon mu tazelememiz gerekecek bu konuyu tekrardan araştırıp soran var mı ona göre tercih yapacağım..

boss2' Alıntı:
zulfikar1985' Alıntı:
boss2' Alıntı:

Sen ahirete çalışmak ile dünyada çalışmak arasındaki farkı anlayacak seviyede olmadığını anladım. Bu bir

Ne derece ahireti kazanmaya çalışmadıklarını yazdıkları yazıdan anlıyorum. Bu iki

Burda herkes birşeyler yazıyor tavsiyede bulunuyor nasıl karlı çıkarım bu dünyada nasıl daha rahat ederim diye çabalıyor bende bu dünyada tam anlamıyla rahatın olmadığını daha çok rahat edebilecekleri ebedi bir yerin olduğunu orayıda kazanmak için oraya hazırlık yapılması gerektiğini söyledim. Yani bende o arkadaşlara yardımcı olmak istedim buda üç

Bide dört var oda yazdığım yazıları anlayabilmen için en az dört defa okuman gerektiği.
sen bu insanları kırıcı asağılayıcı uslubunla ahiret için çalıştığnımı zannediyosun şimdi ?

Arkadaşlar merhaba,
Forumdaki bu başlığı yeni okudum, açıkçası ben de aynı sıkıntıları yaşayan biri olarak, bu sene LYS ye girdim, Kocaeli Üniversitesi İngilizce öğretmenliğini kazandım. Branşımı değiştirmeyi çok istiyorum bende bunun öncesinde ufak bir araştırma yapmıştım sanırım bir arkadaşında dediği gibi MEB ara ara alan değişikliği için başvuru açıyor, tabi çok net değilim bu konuda..Bakalım hayırlısı bir başlangıç yaptım..
Benim sorum acaba aranızda ikinci bir öğretmenlik okuyan arkadaşlar varsa derslerini saydırıp saydıramadığı, ayrıca okul idarelerinin haftanın belli günlerinde üniversiteye gitmek için musamaha gösterme insiyatiflerinin olup olmadığı ve yönetmeliklerde böyle bir izin söz konusu olabilir mi? Yüksek lisans ve doktora için olduğunu biliyorum ancak bu konuda bir bilgim yok..
İlgilenip cevap veren arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim ...

Geri