Öğretmenlik Meslek Kanunu

Kodla Büyü
Maalesef öğretmeni sevmeyen bir yönetimden öğretmeni sevindirecek gelişmeler beklemek bana çok anlamsız geliyor. Umut elbette her zaman vardır ama görünen köy kılavuz istemez arkadaşlar.
(Cumhurbaşkanımız öğretmenler için; "15 saat çalışarak maaş alıyorsunuz daha ne istiyorsunuz?" gibi bir şey demişti.)

Yaklaşık 20 yıldır öğretmenim ve bizim lehimize neredeyse hiç bir şey olmadı desem ne demek istediğimi bir çok tecrübeli meslektaşım anlayacaktır. Yenilerin bunu anlaması zor.

Sendikalardan hâlâ umudu olanlara şaşırıyorum. Maalesef hükümetin her yaptığını noter gibi onaylayacaklar, ne bekliyorsunuz ki? Maalesef yetkili sendikadan istifalar olmayınca ezilmeye, geri geri gitmeye, düşmeye devam. Ağzımıza bir parmak bal sürecekler ve sendikalı olanları buna razı edip arka planda bir çok kayıp yaşatacaklar bize. Maalesef az bir menfaate evet diyecek çok menfaatperest tanıyorum.

Felaket tellallığı yapmak değil benimkisi. 20 yılda geldiğimiz noktaya bakıyorum. Ne kadar iyi olduk da şimdi daha iyisi olsun. Eğitim ödenekleri, ek ders ücretleri bitme noktasına geldi neredeyse. Geldiğimiz noktada hiç bir alım gücü olmayan ücretler haline geldi bunlar. Uzman öğretmenlik farkı 2.900 TL. Maalesef bir anlamı olmayan fark haline geldi.

Haksız çıksam ne güzel olurdu. Bir kere de şaşırtsalar bizi, yanılsak be.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Öğretmen meslek kanunu ile ilgili bakanlık değişiklikler için çalışma yapıyormuş.
Sendikalarda da görüş talep edilmiş.
Öğretmenlerin "meslek kanunu"nda öğretmenlerin de söz hakkı olduğunu düşünüp bakalım öğretmenlere soracaklar mı? Genel bir anket yapılsa bile olur.

Öğretmen meslek kanunu ile ilgili bakanlık değişiklikler için çalışma yapıyormuş.
Sendikalarda da görüş talep edilmiş.
İşimiz sendikaya kaldıysa eyvah.

Sendika dedikleri kendi sendikalarıdır ve onların da nasıl tavır sergileyecekleri malum. "Yanlış, itiraz ediyoruz." mu diyecekler. Hiç sanmıyorum.

Bakan Tekin, Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili bir soru üzerine, "14 Şubat 2022 tarihinde yürürlüğe giren Öğretmenlik Meslek Kanunu'na yönelik Anayasa Mahkemesinin gerekçeli kararını da dikkate alarak öğretmenlik mesleğini taçlandıracak, mesleğin niteliğini ve toplumsal statüsünü güçlendirecek şekilde gerekli hazırlıklarımız sürüyor. Hazırlıklarımız tamamlandığında ilgili kanun teklifini Meclise sunacağız inşallah." ifadelerini kullandı.

https://meb.gov.tr/ogretmenler-odasi-bulusmalari-sivasta-gerceklesti/haber/32224/tr

Hızlı olsalar iyi olur.15 senelik basın mensuplarına yeşil pasaport işi nasıl süpersonik hızda gerçekleşti.Yani öğretmeni işi nedense çok yavaş kalıyor.
Öğretmene hızlı bir anket aç.Sınavlı-sınavsız, şartlı-şartsız neyse sonuçları al yayınla buna göre olsun bitsin.

Bakan Tekin, Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili bir soru üzerine, "14 Şubat 2022 tarihinde yürürlüğe giren Öğretmenlik Meslek Kanunu'na yönelik Anayasa Mahkemesinin gerekçeli kararını da dikkate alarak öğretmenlik mesleğini taçlandıracak, mesleğin niteliğini ve toplumsal statüsünü güçlendirecek şekilde gerekli hazırlıklarımız sürüyor. Hazırlıklarımız tamamlandığında ilgili kanun teklifini Meclise sunacağız inşallah." ifadelerini kullandı.

https://meb.gov.tr/ogretmenler-odasi-bulusmalari-sivasta-gerceklesti/haber/32224/tr
taçlandıracak falan, ayvayı yedik desenize :)

DEVRİM NİTELİĞİNDE BİR KANUN
Öğretmenlik Meslek Kanun Taslağı'nı Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın başkanlığındaki kurula sunduklarını, kısa süre içerisinde taslak üzerinde görüşmelerin başlayacağını, görüş ve öneriler doğrultusunda revize edileceğini söyleyen Tekin, "Türkiye’de öğretmenlerin nitelikleri ve seçiminden, öğretmenlerin hizmet içi eğitimine kadar birçok konuyu düzenleyen kanun için 'Devrim niteliğinde' diyebiliriz. Anayasa Mahkemesi bu kanun ile ilgili bir iptal kararı verdi. İptalin ardından kanunun yeniden ele alınması gerektiğine karar verdik. Hazırladığımız taslak metnin başlıklarını vereceğim ama bunlara kurulda ilaveler, çıkarmalar olabilir. Kanun, öğretmenlerin ve yöneticilerin hak, ödev ve sorumlulukları, öğretmenlik mesleğinde kariyer, eğitim çalışanlarının şiddetten korunması, öğretmenlerin hizmet içi eğitimi gibi konuları kapsayacak” dedi.

https://www.yenisafak.com/gundem/ba...ti-akademi-mezunu-ogretmenler-geliyor-4618001

Mahkemenin iptal ettiği yönünde haberler çıkmıştı. Çok takip edemedim. Seneye uzmanlık sınavı falan olacak mı yoksa artık uzman öğretmen olmak mümkün değil mi?

Bakan Tekin bugün katıldığı TV programında yeni ÖMK teklifinin önümüzdeki günlerde meclise sunulacağını söyledi.

Hocam sonuna yetiştim. Eğer AYM iptal etmeseydi kesinlikle değişiklik düşünmediklerini fakat iptal edildiği için yapıyoruz dedi. Yıl konusunda kesinlikle değişiklik olmadığına emin olduk.

Seçim yok yılı niye düşürsün hükümet?
Kesinlikle niye düşürsün. Düşürürse öğretmen 3 kuruş daha fazla maaş alır buda mehmet şimşek politikasına uymaz. Az para almalı öğretmen. Eğitime hazırlık ödeneği kurban hisse ücretiyle aynı seviyelerde idi. Yani güncel değeri 20 bin TL olmaliyken tuz kil parasına döndü 2 binlira. Aynısını emekli ikramiyesinde de yaptılar. Sendikalar mutlu, ekonomiyi yönetenler mutlu, sendikaya üye olanlar mutlu, emekliler hafiften homurdaniyor.

Geri