Öğretmenlik Meslek Kanunu meclise geldi

Kodla Büyü
Bu kanun taslağında şüphe ve tereddüte sebep olan bir husus var. Şöyle ki:
Bu taslakla, 657 sayılı kanunda yer alan
a) Başöğretmen unvanını kazanmış olanlara % 40'ına, ibaresi "Başöğretmen unvanını kazanmış olanlara % 120'ına" olarak değiştirilmek isteniyor.
b) Uzman öğretmen unvanını kazanmış olanlara % 20'sine, ibaresi "Uzman öğretmen unvanını kazanmış olanlara % 60'sine" olarak değiştirilmek isteniyor.
Sıkıntı şurada başlıyor.
Devlet memurlarına ödenecek zam ve tazminat kararı incelendiğinde;
1) Uzman öğretmen unvanına sahip olup, 1-2 derecelerden aylık alanlara ilave % 20 tazminat, diğer derecelerden aylık alanlara ise % 15 tazminat artışı yapılır diyor.
2) Başöğretmen unvanına sahip olup, 1-2 derecelerden aylık alanlara ilave % 40 tazminat, diğer derecelerden aylık alanlara ise % 30 tazminat artışı yapılır diyor.
Yani bu durumda kanun taslağında sadece 1-2 derecelerden aylık alanların tazminat oranları artırılmış, diğer derecelerden aylık alanların tazminat oranları değiştirilmemiş.

Kanun ile ilgili karar arasında çelişki var o halde
Kanunda derece ayrımı yok çünkü:

“(Ek fıkra: 30/6/2004-5204/2 md.) Birinci fıkrada sayılanlardan ayrıca;
a) Başöğretmen unvanını kazanmış olanlara % 40'ına,
b) Uzman öğretmen unvanını kazanmış olanlara % 20'sine,”

Uzman öğretmenlik için YL yapanlara yıl şartı verilmemiş bence,
Aynı şekilde doktora durumu içinde geçerli,
10 yıl şartı eğitim alıp sınava girecekler için mi geçerli olacak. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz 6. maddenin 1. ve 3. Bendini. :):):)

Muhteşem olmuş. Şimdi kendimi değerli bir öğretmen olarak hissediyorum. Bu kadarını ben bile beklemiyordum. Yüzyılın kazanımlarını almamız harika olmuş. Süper olmuş. Çok olmuş. Emeği geçen bütün paydaşlara selam ediyorum. Olağan üstü olmuş...

10 yıl şartı eğitim alıp sınava girecekler için mi geçerli olacak. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz 6. maddenin 1. ve 3. Bendini. :):):)
Yıl şartı aranıyor bence hocam. Aranmıyorsa bile mahkemeye falan verilir, aranır hale getirilir :)

Yıl şartı aranıyor bence hocam. Aranmıyorsa bile mahkemeye falan verilir, aranır hale getirilir :)
Allah Allah bu nedir şimdi temenni mi:)Tabi ki de yıl şartı aranmıyor.Ayrı değerlendirilmiş bu grup. millete fesatlik yapmak yerine gerçek hukuki haklarını aramak için mahkemeye gitme enerjisini harcasın insanlar.

ne yüksek lisansmış arkadaş...zamanında yapmadık.
Sendikalarla bölünen öğretmen camiasını şimdi de uzman baş öğretmen diye bölüyorlar. Daha önce hiç 12 maddelik bir "meslek kanunu" duydunuz mu? dağ fare bile doğuramadı ama nur topu gibi ALGI doğurdu.

"Hadi yine kaptınız 3 bin TL yi"

Bu kanun taslağında şüphe ve tereddüte sebep olan bir husus var. Şöyle ki:
Bu taslakla, 657 sayılı kanunda yer alan
a) Başöğretmen unvanını kazanmış olanlara % 40'ına, ibaresi "Başöğretmen unvanını kazanmış olanlara % 120'ına" olarak değiştirilmek isteniyor.
b) Uzman öğretmen unvanını kazanmış olanlara % 20'sine, ibaresi "Uzman öğretmen unvanını kazanmış olanlara % 60'sine" olarak değiştirilmek isteniyor.
Sıkıntı şurada başlıyor.
Devlet memurlarına ödenecek zam ve tazminat kararı incelendiğinde;
1) Uzman öğretmen unvanına sahip olup, 1-2 derecelerden aylık alanlara ilave % 20 tazminat, diğer derecelerden aylık alanlara ise % 15 tazminat artışı yapılır diyor.
2) Başöğretmen unvanına sahip olup, 1-2 derecelerden aylık alanlara ilave % 40 tazminat, diğer derecelerden aylık alanlara ise % 30 tazminat artışı yapılır diyor.
Yani bu durumda kanun taslağında sadece 1-2 derecelerden aylık alanların tazminat oranları artırılmış, diğer derecelerden aylık alanların tazminat oranları değiştirilmemiş.
Malesef 10 yıl bekleyecek yüksek lisansı olanlar sadece sınavdan muaf bırakmış kanun yıl şartından muaf bırakmamış.

Malesef 10 yıl bekleyecek yüksek lisansı olanlar sadece sınavdan muaf bırakmış kanun yıl şartından muaf bırakmamış.
Yıl şartı koymasa çok öğretmen uzman olurdu ozaman hepsine 1000 tl vermek zorunda kalırdı. 1 parmak balı az kişiye çalarak tüm öğretmenlere biner, ikibiner zam vermiş gibi algı yapıldı.

Yıl şartı koymasa çok öğretmen uzman olurdu ozaman hepsine 1000 tl vermek zorunda kalırdı. 1 parmak balı az kişiye çalarak tüm öğretmenlere biner, ikibiner zam vermiş gibi algı yapıldı.
Yalnız şartları sağlayan 600 bin kişi var denildi bu sayıda hiç de az değil.

öyle saça böyle tarak denildi gibi

Allah aşkına zam yapmasınlar herşeye kabulum. tatlı kaşığı ile verip kepçeyle almasınlar artık yeter

Ballandıra ballandıra anlatıyorlar ya buna inanamıyorum. Bir Allah'ın kulu da çıkıp ne sınavı demiyor. Ama o üç kuruşa tamah edip yağlayıp ballayacak bir sürü aynı mesleği yaptığım kişi var ve bu çok acı.
Artık sıradan bir memur haline getirilmeyi bırakın, okulda çalışan büro görevlisi ve hizmetlinin maaşı bizim maaşımızla yarışır hale gelmiş durumda. Meslek kanunu denilen şey zaten birlik olmayı çoktan bırakmış öğretmen camiasını, üç farklı gruba daha bölmeyi başaracak bir uygulama başka birşey değil.

Böylesine sesi içine kaçan! birlik olamayan bir meslek grubu görülmemiştir. Bana dokunulur korkusu ile belli sendikalara üye olan haklarını savunmayan suya sabuna dokunmayan bir meslek grubu daha yok ! Boş bomboş bir çalışma işte bu mu meslek kanunu ? Zümre öğretmenler kurulu bundan daha kapsamlı.

Meslek konunu değil, kamuda çalışan öğretmenleri ilgilendiren kısır bir çalışma.
Meslek konunu denildiğinde o mealeği yapan kişilerin en az ne kadar maaş alacağından başlar..

Özel sektör konusuna hiç girilmemiş, sözleşmeli konusunu görmedim, ücretli öğretmenlere en azından 30 gün üzerinden sigorta..

Maaşı 1000 lira farklı alacakmış cart curt allah razı olsun performans bunun neresinde..

Geri