Öğretmen neden starboart kullanmalı ?

Kodla Büyü

alpaygunes

Süper Üye
Süper Üye
1- Sayfalar arasında geçiş yaparak, önce anlattığı şekli , şemayı vs içeriğe tekrar dönebilme avantajı.
2- Kaydedip arşiveleme imkanı , daha sonra tekrar kullanabilme şansı. Böylece zamandan tasarruf edebilir.
3- Klasik tahtaya nisbeten etkileşimli içerikler oluşturabilme.(sürkle bırak ağırlıklı değerlendirme sayfaları)
4- Öğretmenlerin, yazdıklarını farklı formatlarda , internetten (blog vb ortamlarada) öğrencileriyle paylaşabilme şansı vardır.

Devamını bekliyorum arkadaşlar. Kurs sırasında öğretmenlere fark ettirmemiz gereken başka ne tür avantajları var starboard yazımının. Detaylara girmeden, ana başlıklar halinde aklımıza gelenleri lütfen paylaşalım. (Etkileşimli tahtadan bahsetmiyorum, yanlış anlaşılmasın)

• Multimedia içerikleri, tek bir ortamda ve dosyada barındırabilme imkanı (ekler bölümü aracılığı ile)
  • Bilgisayar - Tahta Yazılımı arasında hızlı geçişler/bilgi aktarımı (bir web sitesinin resmini çekip tahtada düzenleyebilme imkanı)
  • Bir defa hazırlanan içeriğin sürekli kullanılabilir olması
gibi...

Ben ve birçok arkadaşım powerpoint kullanmaya devam ediyoruz. Alışamadık starboard a .
Powerpoint daha kullanışlı. Neden mi?
İnternet de hazır çok sayıda sunu.
Efekt verme.
Sayfa oluşturma daha kolay.
Alışıldık arayüz.
...

*-Öğretmen öğrenciye dersi sunarken starboard yaptıgı calışma cercevesinde sunarsa bütünlüğü yakalayarak dersi işleyebilir.
*-Öğrenciye vermek istedigi konu verip ardından diğer sayfada öğrencinin aktif olacagı (boşluk doldurma, sürükle bırak, eleştirme, taşıma ) etkinliklerle öğrenci merkezli ders işler.
*-Kullanacagı materyalleri bir starboard dosyasına koyarak planlaması ve zaman kullanımını daha verimli yapar.
*-Dersde öğrencilerle cözebilecegi soru sayısını artırır. Her soruyu bir sayfaya koyarak daha hızlı soru cozebilir öğrencilerin daha fazla soru gorme şansı olur.
*-Anında dönütler alabilir ders planlamasınıona gore yaparsa.

İstenilen yerleri video olarak kaydedip öğrencilerine sunabilir ya da başka derslerde de kullanabilir.

Farklı türlerde değerlendirme araçları hazırlayabilir
Farklı ortamlardaki materyalleri ekran yakalama yöntemiyle hızlı bir şekilde alıp kullanabilir
Zorlanmadan geometrik şekiller çizebilir
Yapılan işlemleri geri alabildiği için belli bir noktaya kadar geri dönüp farklı denemeler yapabilir

bu başlık iyi olmuş sürekli hocam biz bunu niye kullanalım zaten pdfleri açıyoruz çocuk görüyor. slaytlarım var falan filan:s
bence metin üzerinde oynama yapabilme kolaylığı(metin böl)
akıllı kalem, açı ölçer gibi özelikler
ayrıca bence en çok lazım olacak istediği anda istediği belgeden belli bir bölümü alma ekran yakalama özelliği ve bunun üzerinde oynama yapabilme.

güzel olmuş bu başlık daha kurslarım başlamadı ama takip edilmeli..

webcevap' Alıntı:
Ben ve birçok arkadaşım powerpoint kullanmaya devam ediyoruz. Alışamadık starboard a .
Efekt verme.
Alışıldık arayüz.
...

starboart ile powerpoint arasında bir çizgi çekmek lazım. ama bu çizgiyi çekerkende öğretmenin ne istediğini bilmesi çok önemli. sunu işini starboartla yapmak bir noktaya kadar yeterli olur. Sunu için sunum yazılımları kullanılmalı fakat powepointi tercih etmek içinde daha geçerli sebepler yoksa powerpointe para verip almnında bir anlamı yok.
Sonuçta çıkış noktamız klasik tahta. klasik tahtaya elektronik bir çözüm diyorsak bu öncelikle akıllıtahta yazılımları olmalı. dahasını beklerseni ozaman powerpoint vb yazılımlar olmalı.
Tabi ihtiyaçlar anlatılacak konuya göre farklılıkta gösterebiliyor. Sınıfta çok çizen bir öğretmen ile çizime ihtiyaç duymayan sadece sunum yapan bir öğretmenin tercihleri farklı olacaktır.
Şunuda belirteyim starboart ile powerpointi kıyaslamaktan uzaklaşıp hayatında hiç sunu yazılımı görmemiş bir öğretmene starboard ın karatahtaya göre avantajlarını sıraladıkğımız düşünelim.

starboard vs blackboard :D

1. Starboard ile hazırlanan tüm içerikler PAVIRPOİNT biçiminde kayıt edilebiliyor.
2. PAVIRPOİNT dosyaları slaytlar halinde starboard'a TEK HAMLEDE aktarılarak, düzenlenebilir hale geliyor.

PAVIRPOİNT animasyonları ÖĞRENMEYİ NE KADAR GÜÇLENDİRİYOR ise STARBOARD'da olmayan ANİMASYON ÖZELLİĞİ öğrenmeyi o denli engelliyor (!)
Azıcık deneyimleriniz ile kitap bilgilerinizi birleştirmeyi öğrenin artık!

alpaygunes' Alıntı:
webcevap' Alıntı:
Efekt verme.
Alışıldık arayüz.
...

starboart ile powerpoint arasında bir çizgi çekmek lazım. ama bu çizgiyi çekerkende öğretmenin ne istediğini bilmesi çok önemli. sunu işini starboartla yapmak bir noktaya kadar yeterli olur. Sunu için sunum yazılımları kullanılmalı fakat powepointi tercih etmek içinde daha geçerli sebepler yoksa powerpointe para verip almnında bir anlamı yok.
Sonuçta çıkış noktamız klasik tahta. klasik tahtaya elektronik bir çözüm diyorsak bu öncelikle akıllıtahta yazılımları olmalı. dahasını beklerseni ozaman powerpoint vb yazılımlar olmalı.
Tabi ihtiyaçlar anlatılacak konuya göre farklılıkta gösterebiliyor. Sınıfta çok çizen bir öğretmen ile çizime ihtiyaç duymayan sadece sunum yapan bir öğretmenin tercihleri farklı olacaktır.
Ayrıca Starboard'la PowerPoint'i karşılaştırmak veya birinin yerine diğerini tercih etmek yanlış olur. Bir dönem PowerPoint ilgi çekmiş ve işe de yaramıştı. Ama geldiğimiz noktada monotonlaştı, ilgi çekmez oldu ve öğretmenlerin üretici tarafını yok edip tüketici tarafını güçlendirmeye başladı. Efect özellikleri başlangıçta eğlenceliydi ama şu an biliyoruz ki fazla efect kullanmak anlatılmak istenen içeriğin gözden kaçmasına neden oluyor. Okuduğum bir araştırmaya göre PP ile ders sunmanın öğrenme üzerine en ufak bir pozitif etkisinin bile olmadığını gösteriyor. Dolaysıyla sadece öğretmenlerin işini kolaylaştırıyormuş gibi görünüyor. Son olarak gerektiği yerde gerektiği kadar kullanılmalı ama artık dersler daha çok starboardla işlenmeli diyorum...

Eğtimde teknolojiyi verimli kullanmak istiyorsak mutlaka öğrenciyi tahtaya çekmemiz lazım. Bunu powerpoint gibi öğrencinin izleyici, dinleyici olduğu programlarda hazırlanmış sunu lar ile yapamazsınız. Mutlaka öğrenciye uygulama yaptırmanız lazım. Starboard yada benzeri yazılımlar ile hazırlanmış uygulamalar öğrenciyi tahtaya çekecektir. Starboard herşeyi içinde barındırabilecek bir program. Başka programlar ile hazırlanmış her türlü sunu, video, animasyonları kendi içerisinde kullanabiliyorsun.

tdemirparmak' Alıntı:
1. Starboard ile hazırlanan tüm içerikler PAVIRPOİNT biçiminde kayıt edilebiliyor.
2. PAVIRPOİNT dosyaları slaytlar halinde starboard'a TEK HAMLEDE aktarılarak, düzenlenebilir hale geliyor.

PAVIRPOİNT animasyonları ÖĞRENMEYİ NE KADAR GÜÇLENDİRİYOR ise STARBOARD'da olmayan ANİMASYON ÖZELLİĞİ öğrenmeyi o denli engelliyor (!)
Azıcık deneyimleriniz ile kitap bilgilerinizi birleştirmeyi öğrenin artık!

Engin bilgi ve tecrubenizle formu aydınlattığınız için teşekkürler. Önerilerinize tikkate alacağız. PAVIRPOİNT kelimesini neden büyük ve okunduğu gibi yazdığınızıda merak etmedim değil.

Arkadaşlar sizden ricam
lütfen powerpoint ile starboard arasında bir kısyaslamadan uzak duralım. en azından başlık benim ve ben kıyaslama istemiyorum. başka başlık altında kıyaslamaya devam edebilirsiniz.
Şuan sınıflarda karatahta ve starboard var ve şu sorunun cevapları üzerinde beyin fırtınası yapıyoruz.
Öğretmen karatahta yerine starboartı neden tercih etmeli?

Çoğu zaman powerpoint programında oluşturulan ürünlere sunu yerine "slayt" denmesinden gıcık kaptığım, powerpoint sunumları ile koca koca ders saatleri geçirilmesine gıcık kaptığım için okunduğu gibi yazdım:)
İronik idi.
Starboard ile ilgili bilinmeyen özellikleri bu başlıkta takip etmeye devam edeceğim, yararlı bir başlık.

Re: Öğretmen neden starboard kullanmalı ?

Starboard ile hazırlanmış naçizane etkinlik örnekleri ve benzerlerini fazla uğraşmadan uygulayabilir/oluşturabilir.

Ekli dosyalar

• rnek Uygulamalar.part1.rar
    3.8 MB · Görüntüleme: 72
  • rnek Uygulamalar.part2.rar
    2.9 MB · Görüntüleme: 77
Starboarda iki kişi aynı anda yazı yazabiliyor. İki Öğrenciyi kaldırın tahtaya iki farklı soruyu aynı anda çözsünler.

Bu da çift kalem eklentisi

Ekli dosyalar

• dualpenplugin.rar
    168.5 KB · Görüntüleme: 51
halilturkoglu hocam paylaşımızın çok güzel örnekler içeriyor teşekkürler
drejog hocam eklentiyi kurdum fakat sürekli pasif . ilk versiyonda çalıştırmıştım fakat şimdi başaramadım. nasıl aktif hale getirebilirim ?

teşekkürler hocam o etkinlikleri kursta öğretmen arkadaşlarla hazırladık.

Hocam dual-pen eklentisi sisteme kurdum fakat çalışmıyor sanırım. 2. teması algılamıyor. Ayarlar seçeneği de pasif, herhangi bir düzenleme/ayarlama yapılamıyor.

Hocam araç çubuğuna ikili sayfa seçeneğini ekleyip tıklamalısınız. İkili sayfa seçeneğini açınca yanyana gelen iki sayfaya aynı anda farklı yazı yazılabiliyor.

Geri