Öğretmen askerlik için neler götürelim?

Kodla Büyü

silifkebt

Üye
[/b][/b]Arkadaşlar Burdur'u bilenler, öğretmen askerlik çıkanlara yanımızda neler götürebileceğimiz hakkında bilgi verebilir misiniz?

5 tane külot renk farketmez
5 tane fanila yeşil
traş takımı
saatin kesin olsun casio f91w neydi 5 tl(asker de herşey dakik olduğu için)
terlik
yatmak için pijama yada şort fanila
hamam havlusu kesin vermiyorlar orda
eğer bot vurur diye düşünürsen vatka
kalem
elektronik bişey götürmemeye çalış(götürürsen alıyorlar hemen içeride)

bunların dışında şimdilik aklıma gelmiyor

burdura gidince merkezde çay bahçesinde takılın 3-4 gibi alaya gidin. zaten yürüyerek gidersiniz.
soğuk suya hasret kalacaksınız, cam bardakta çay içmeye, bol bol kahve içersiniz otomatik makinelerde.
inşallah eğitimi az olan bi bölüğe düşersiniz.
bol bol uygun adımm yürüyeceksiniz.
şimdilik bu kadar :) biz bitirdik sıra sizde

Hocam zaten 17 gün fazla şey yük etme, kantinde fazlasıyla satulıyo her şey

iç çamaşırı yıkamakla uğraşma bol al. kantindede satılıyo çamaşır ,çorap vb...

Bende öğretmen asker olarak yaptım götürdüm bavulu bırakıp, geldim :)

hametan merhem götür ben götürdüm neredeyse 15 kişi kullandık bir süre sonra cilde gerek oluyor.
terlik
pijama
kantinle uğraşmayım diyorsan; kullan at yapmak için bolca asker çorabı, atlet, külot, traş köpüğü, jilet, saat, horlamalara karşı kulak tıkacı, mümkünsede üniden sınıf arkadaşlarını bul onlarla beraber teslim ol ben en samimi olduğum kişiyle bady olmuştum bu sayede. birde erkenden teslim olma 4 gibi git gir

Arkadaşların yukarıda yazdıkları yeterlidir sakın sakın fazla birşey götürme

koyacak yerin yok zaten,metal dolaplar var onun bir gözünü kullanabiliyorsun,

asker elbiselerini hemen dagıtırlar onları giydikten sonra bavulları dolaba boşalltıktan sonra

bavulları depoya kaldırılıyor-bir daha eğitim sonuna kadar orda durur--fazla götürdüğün elbiseyi

dolaba ---ki küçük bir dolap metal dolaplardan görmüşsünüzdür-tek kapaklı 2gözdür-üst göze size verilen asker

elbisesini askıyla asabileceğiniz yyer alttada bot ve diğer mazlzemelri koyacağınız yer olur,ben çok fazla şey götürdüm çoğunu kullanamayıp depoda kaldı,hammalığını yapmak yanıma kar oldu.

traş malzemeleri,siyah çoraplar,çamaşır bol olursa iyi olur bunlar kirlendikçe atılır,havlu akşam dışarıda istirhat ederken yat saatine kadar giyeceğin eşofman terlik tişört,bazı arkadaşlarda güneş koruyucu krem vardı o sıcakta faydası olmuştur.

Ha birde ilk hafta o sıcakta çoğu kimse hasta oldu grip ,terleyip terleyip o sıcakta ter sırttan felan vurunca herkes hasta oldu genelde toz toprak yutucan elbet,biz dışardanilaç almıştık
tailot türü birşey.en son eğitim bitimi gideceğin zaman zaten ilk geldiğin sivil elbiseler bavulda depodan alıp--asker elbiselerini teslim edip gidiyorsun.Birde paranız olmalı ,orda kantinden yiyebileceğin yerler var .Çoğu arkadaş ordan yerdik.

evde atmaya layık gördüğün herşeyi topla günlük değiştir at gitsin yoksa yaz günü verdikleri kışlık kamuflajlar
iyice pişik yapacak.
birde en az 500 tl götür ve bozuk bozuk olsun orda bozamıyorlar kolay kolay
ayrıca traş makinanızda tek seferliklerden olsun hijyen konsu zayıf olduğu için aynı makinayı saklayıp ikinc kere yüzünüze sürmeyin sakın.
ayrıca banyo havlusu kesin götürün verdikleri havlu yüz havlusu zaten 3-5 güne oda kokar.
tabanlık getirin birde botlar dağıtılırken tam oturmasına bakmayın öyle yaparsanız güneşte ananızağlar bir numara büyük alın.

orda bir bankamatik vardı ama, eger o bankanın kartı varsa kullanılabilir--şimdi hatırlayamadım

gerçi bankamatikte çok sıra oluyo muydu tam hatırlayamıyorum

evet para lazım yemektir , kantinden ihtiyaçtır gidiyor.Dönüşte gidiş için bilet

fotograf,telefon kartı için vs.

kesinlikle VATKA al derim yanına cok ama cok lazım olur botlar icin sakın dar yada tam alma ayakların yara olur.

bilgiler için çok teşekkürler...konudan aykırı olacak ama hangi okula çıktığımızı ne zaman öğreniyoruz bilginiz varmı.

benim hatırladıgım ne zaman teslim olunuyodu,gittikten 10-15 gün içinde olması lazım zaten netten öğreniliyor meb in sitesinden öğreniliyodu.

memo-x' Alıntı:
benim hatırladıgım ne zaman teslim olunuyodu,gittikten 10-15 gün içinde olması lazım zaten netten öğreniliyor meb in sitesinden öğreniliyodu.
bende 10. veya 11. gün öğrendik diye hatırlıyorum. sabahın 7 sinde telefonlara koşmuştuk. interneti olan birini telefonla arayıp ondan öğrenmiştik.

Agustos sonu Eylül başı ordaki eğitim biter, gideceğinizz görev yerleri oradyken belli oluyo,evraklarla gideceğiniz okula gitmeniz gerekiyor 10 gün filan orda bir süreniz var, görev yeriniz yakınsa bir an önce başlamakta fayda var, günlük ücret ödeniyor maaşa kadar --erken başaladığınız süreye bağlı olarak.

Birde benim görev yeri -gideceğim okul belliyken değiştirdiler.Erken başlamnın böyle faydasıda olabilir.meb okula kadar atama yaptıgı halde başka okula gönderdiler, onun acısını 1 sene cektim.

hipopotam' Alıntı:
evde atmaya layık gördüğün herşeyi topla günlük değiştir at gitsin yoksa yaz günü verdikleri kışlık kamuflajlar
iyice pişik yapacak.
birde en az 500 tl götür ve bozuk bozuk olsun orda bozamıyorlar kolay kolay
ayrıca traş makinanızda tek seferliklerden olsun hijyen konsu zayıf olduğu için aynı makinayı saklayıp ikinc kere yüzünüze sürmeyin sakın.
ayrıca banyo havlusu kesin götürün verdikleri havlu yüz havlusu zaten 3-5 güne oda kokar.
tabanlık getirin birde botlar dağıtılırken tam oturmasına bakmayın öyle yaparsanız güneşte ananızağlar bir numara büyük alın.
zaten bir numara büyük veriyorlar hocam bazen. numarasına mutlaka bak. sakın ola bir numara büyük söyleyince zaten hallolur deme sonra 2 numara büyük botla rezil olursun. :)))

botlar için vatka iyi olur, topuk kısmı için felan gün boyu botun giyecen zaten

ben gecen sene arabamla gitmek zorunda kaldım terhisten sonra direk geleceğim için. memleket izmir görev muş.. saat 4 te vardım arabayı çektim kapıya kendime güvenimden artık nerden geliyorsa o güven nöbetçi er buyrun komutanım dedi kapıyı açmaya gitti arkasından astsubay bağırdı noluyor lan?? dedim komutanım arabayı koyabilirmiyiz ? defollll lan nere koyuyorsan arabanı diye çıkıştı arabadan inmeden vıjırt bastım geri gittim çarşıya bi traş oldum. arabaya bi yer buldum. berberde tanıştığım bi ögretmenin site evlerindeki evlerinin önüne koyduk o beni geri alaya bıraktı..

saat 5 e 5 kala vardık alaya. girdim kapıdaki sıra bitmişti güneşte düşmüştü aşağı yukarı bize o gün bot kalmadı kamuflajda 14 gün bot giydi herkes ben 12 gün....

tabi eç giden herkesin bizim gibi olacak diye bi kailde yok

ilk gün aşı vuruyorlar at şırındalarıya ama oruçsanız yırtıyorsunuz iftardan sonra götürüyorlar aşıya tekrar..

arkadaşlar alay küçük bir ilçeden kat kat daha büyük gogle ört den bakın.

VE LÜTFEN BENİM ZÜMRELERİM 15-16 GÜNÜN HAKKINI VERİN. GÖRECEKSİNİZ 40 KİŞİLİK KOĞUŞUNUZDAN HER GÜN EN AZ 8 KİŞİ HASTALIK NUMARALARI YAPARAK ASKERLİĞİ YAVŞATACAK. BENİM ZÜMRELERİM BUNU YAPMAZ. SONUÇTA BU VATAN İÇİN YAPILAN EN ŞEREFLİ GÖREVDİR. BAŞINIZDAKİ KOMUTAN YADA ÇAVUŞ ŞEREFSİZLİK ETSE DE O ONUN AYIBIDIR. YÜCE TÜRK ORDUSUNUN DEĞİL ..
HAYIRLI TEZKERELER

2009 da gördüğüm birşey vardı ;Burdurdakiler çoğunlukta asker öğrt olandır.Yanlışlık yapılmış askerlik şubelerinden kadrolu olmayan -sözleşmeli olanlarıda buraya göndermişler sonradan farkedildi.20 gün yapacağız deyip sonra ask öğrt olacaz bekleyenlerden bir kısmı kısa döneme kalmışlardı.
Şimdi sözleşmeli olmadığı için herhalde böyle birşey yaşanmaz büyük ihtimalle.

Dönüş biletini oradayken son günlere bırakmadan dışardan internetten veya tel ile ayarlatın veya netten aldırın
son günlere yer kalmaz sıkıntı olur.Eğitim bittiği gün sonuçta nereye gideceğiniz yer bellidir.Herkes önce evine gider.

burdur güzel rahat yer. cep tel götür; girişte tırsmadan güzel bir yere sakla. soruyorlar çünkü :) şarj aletini de almayı unutma. sabah namazına diye erken kalkar, mescitte şarj edersin. bir de bol bol kutu pepsi ve magnum yiyeceksin eğitim aralarında. internet erişimi olan noktalar var oralardan nete girebilirsin. Birde soracaklar Bilgisayarcı var mı diye. Var de ayrıl 3-4 gün sertifika basılmasında program yazarsın, uyduruk bir kaç deneme yapılmış ama hepsi sallamasyon :)
birde dişim ağrıyo başım ağrıyo diye revire çıkıp eğitimden yırtmak isteyen bir tayfa illa oluyor. Dünyanın hiçbir tarafında 18 günde asker yetiştiren bir kurum yok,bunu başındaki komutanlarda biliyor oyalama yapıyorlar işte. Birde her pozisyonda her arada uyumayı öğreniyorsun.

giderken tel kartı al 500 kontor. bu kadar
hayırlı teskereler:)

omerfd' Alıntı:
5 tane külot renk farketmez
5 tane fanila yeşil
traş takımı
saatin kesin olsun casio f91w neydi 5 tl(asker de herşey dakik olduğu için)
terlik
yatmak için pijama yada şort fanila
hamam havlusu kesin vermiyorlar orda
eğer bot vurur diye düşünürsen vatka
kalem
elektronik bişey götürmemeye çalış(götürürsen alıyorlar hemen içeride)

Bunlar yeterli 1de mantar için ve güneş yanığı için krem al. Cep telefonu götürürsen iyice sakla, içeri sokarsın yine. Askere gittiğinde ilk gün önemlidir üniversiteden arkadaşlarınla arka arkaya girin beraber yaparsınız askerliği. Komutanların 10 dk sonra hazır olun demelerine aldırma çünkü hiç dedikleri saatte gelmezler sıcakta beklediğinizle kalırsınız gölgede ağaç diplerinde bekle onları. Törenler için adam seçerler sakın bunlara gireceğim diye uğraşma amelelikten başka birşey değil. Kaçmak istersende komutanlığın Fethiyeye bakan tarafında nöbet klübesinin yanındaki teller açıktı insan sığacak kadar :p

İçeri girişte 30 arlı gruplar halinde mangalarınız belirlenir. bu nedenle arkadaşlarınızla gruplanırsanız aynı mangaya düşme ihtimaliniz artar. götürülmesi gereken en önemli eşyalar terlik, iç çamaşırı, havlu ve güneş kremidir. bunun yanında ağrı kesici, soğuk algınlığı ilacı vb ilaçlar yanınıza alın derim bu şekilde revirle uğraşmazsınız. bunun dışında eğitimlerden sonra serbest bırakılan zamanlarda kantinde bol bol kola, dondurma ve su kuyrukları olacaktır. küçük sular zannedersem 24 lü olarak satılıyor bu şekilde bir kere alıp dolabınıza koyarsanız rahat edersiniz.
burdurun tozu meşhurdur ayakkabı boyasını da unutmayın...
teslim olacağınız gün erken giderseniz içeri erken girer işlemlerinizi halledersiniz. benim gibi saat 16-17 gibi teslim olursanız işlemleriniz saat 22-23 gibi biter ve aç kalabilirsiniz. bu arada bizden 2 gün sonra teslim olanlar bizimle aynı zamanda çıktılar. bu arkadaşlara mazeret yazdırdılar o kadar.

hocam kendine bişey yük etme zaten koyacak yer yok.Çok Çok aaz şey götür bir çok ihtiyacın veriliyor zaten orda 17-18 günün keyfini çıkar

Senin için en önemli şey

Pudra, Sakın unutma çok dua edersin, hele birde sıcaksa varya %100 götür, el,ayak derken çok lazım çok

O kadar anlattım ama bu sayfa kendini yeniledi yarım saatlik yazım gitti :D .
Bi daha yazamayacağım

Kısaca günde 4-5 saat içtima sürer.Sabah 8 akşam 5 eğitm olur.Yürü selam ver uygun adım cart curt.Bir de pim çek bomba at,Ne mutlu türküm diyene diyerek bağıra bağıra uygun adım yürürsünüz.Sonra ilerki günler elinize g3ler verilir ilk başta çocuklar gibi sevinirsiniz ama sonra başınıza bela aldığınızı anlarsınız.Akşamları bol bol sohbet mhabbet askeri sistemin tartışılması acık da siyaseti katarsınız :D .Askeriye de mantık yok dersiniz içtimadan birbirinize taş atarsınız.2.gün iki kolunuzdan aynı anda 3 iğne yer bir 15-20 lira sigorta parası alırlar askerken ölürsniz 20 binlira verilecek bu parayı kim alsın diye bi kağıda yazdırırlar.Dua edin eşi öğretmen olan bir subayın bölüğüne düşün kompleksli bir subayın bölüne düşer ve 20 yaşındaki manga çavuşunuzda ya da onbaşınız da size komutanlık taslamaya kalkarsa Allah kolaylık versin diyelim.Hayatınızda anlata anlata bitiremeyeceğiniz tek 18 gün olacak bunu ordayken aklınızda bulundurun 18 günü hesaplarken 9-10 güne düşürmeye uğraşmayın düşmez.Mecbur 18 gün ordasınız.(Yani şu hesaplara girmeyin:hafta sonları tatil onları sayma.Cuma temzilik onu sayma.Son gün yemin töreni onu sayma.Son günden 1-2 gün öncesi prova onları sayma gibi :D )Şimdiden hayırlı tezkereler diyeyim.Daha uzun yazmıştım ama sayfanın yenilenmesi ile hepsi uçtu gitti.

swanp' Alıntı:
Dünyanın hiçbir tarafında 18 günde asker yetiştiren bir kurum yok,bunu başındaki komutanlarda biliyor oyalama yapıyorlar işte.
hayırlı teskereler:)

fransada 1 gün.
israilde kadın erkek 4 yıl.

askerlik eğitimi değiğimiz bu sürede hava civa boş işler iki ileri bir geri, yürü yürü dur. askerlik..

öğretmensen bişey yapmana gerek yok. yukarıda birçok şeyi fazlasıyla söylemişler..

Hocam arkadaşlar gerekli malzemeleri söylemiş ilave olarak çok önemli bir tane daha var:
Ortopedik Tabanlık. bunu mutlaka alın. Botun içindeki normal tabanlık çok sert ve ilk günlerden çoğu kişinin ayakları tabandan itibaren su topluyor. Su toplayan yerler patlayınca da acısı dayanılmaz oluyor. Botu alır almaz içindeki kendi tabanlığını söküp atın, aldığınız ortopedik tabanlığı takın. Çok işinize yarayacaktır.

Arkadaşların söylediği vatka ve çengelli iğneyi da mutlaka götürün. Bot önden ve yanlardan vurduğunda kullanırsınız. Benim gibi köprücük kemikleriniz biraz çıkıksa onun üzerine de koyabilirsiniz. G-3 ile bol bol tüfek omza yaparken bir süre sonra sol köprücük kemiğini ağrıtıyor.

Burdur'a artık bedelli/dövizle askerlik yapanlarda da gitmediğine göre tek eğlenceleri asker öğretmenler kalmış.
Orada fazla uzun dönem asker bulunmaz. Toplumun her kesiminde olduğu gibi erinden üst komutanına askerler de küçüklüğünde okulda yaşadıkları olumsuzluklar yüzünden bol bol öğretmenliğe mesleğimize laf sokar. :verymad:

Yemekhane, kantin sıralarına girerken bazı arkadaşların hareketlerini görünce öğretmen olduklarına inanmakta güçlük çekersiniz.

Paranız olsa bile kantin ve internet kafeyi işleten uzun dönem askerler yerinde olmaz. Açık olduğu zaman da sıra çok olur, ne var ne yok anında tükenir. 30 dakika internete girmek için 2 saatten fazla sıra beklemiştim. :puhaha:

kily' Alıntı:
VE LÜTFEN BENİM ZÜMRELERİM 15-16 GÜNÜN HAKKINI VERİN. GÖRECEKSİNİZ 40 KİŞİLİK KOĞUŞUNUZDAN HER GÜN EN AZ 8 KİŞİ HASTALIK NUMARALARI YAPARAK ASKERLİĞİ YAVŞATACAK. BENİM ZÜMRELERİM BUNU YAPMAZ. SONUÇTA BU VATAN İÇİN YAPILAN EN ŞEREFLİ GÖREVDİR. BAŞINIZDAKİ KOMUTAN YADA ÇAVUŞ ŞEREFSİZLİK ETSE DE O ONUN AYIBIDIR. YÜCE TÜRK ORDUSUNUN DEĞİL ..
HAYIRLI TEZKERELER

:puhaha:

dolap beygiri gibi dön dur hocam. başka bir şey yokki. olayı "yüce türk ordusu" gibi ulvi değerlere taşımaya gerek yok.
bazısı kısa dönem gidiyor. beş parasız rezillik yapıyor dağ başında bazısı uzun dönem gidiyor.. hadi uzun dönemi anladık.. kısa dönemle asker öğretmenleri basıl ayırıyorlar bunlar.. neden diye sorulduğunda hiçbir sebebi yok. asker öğretmen oluyorsun hepisi topusu 18 gün yürüyecen.. ben kısa dönemdi. ilk önce döndük bizde boğazımız yırtıldı marş söylicez diye.. ne geçti elimize. askermi olduk şimdi.. sonra gitti ordu evinde uşaklık yaptık milletin bebesine.

memo-x' Alıntı:
Birde benim görev yeri -gideceğim okul belliyken değiştirdiler.Erken başlamnın böyle faydasıda olabilir.meb okula kadar atama yaptıgı halde başka okula gönderdiler, onun acısını 1 sene cektim.

O nasıl oluyor hocam, neden değiştiriyorlar okulu? Daha kötü bir okula mı verdiler?

Geri