Çocuklarınız için evde kodlama etkinliği yapıyor musunuz?

Kodla Büyü

H_M

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar merhaba.
2 yaşında bir kızım var. Kodlama anlamında birşeyler yapılabilir mi? ya da yapanlar var mı ?
Kaç yaşında çocuklarınız var ve evde kodlama adına neler yapıyorsunuz?

yazılım ile doğrudan alakalı değil ama zeka ve el becerisini geliştirmeye yönelik yapboz, make n break oynuyoruz

• Beğen
Tepkiler: H_M
Hocam yaşı küçük olduğu için önce hikaye anlatıp sonrada hikayede kahramanın yaptıklarını kutucuklar içinde takip ettirebilirsiniz. Yani kağıt üzerinde çalışmalar yapılabilir. Pinterestte bulduğum iki örneği yüklüyorum. Ben henüz çocuğuma denemedim. Siz deneyince bize de bilgi verirsiniz :) İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

• KODLAMA.rar
    392.2 KB · Görüntüleme: 488
Hocam yaşı küçük olduğu için önce hikaye anlatıp sonrada hikayede kahramanın yaptıklarını kutucuklar içinde takip ettirebilirsiniz. Yani kağıt üzerinde çalışmalar yapılabilir. Pinterestte bulduğum iki örneği yüklüyorum. Ben henüz çocuğuma denemedim. Siz deneyince bize de bilgi verirsiniz :) İyi çalışmalar.
rar dosyası hatalı tekrar yüklerseniz inceleyelim.

Bu ara dergi raflarına baktığımda bir çok çocuk dergisinin robotik ve kodlama üzerine yoğunlaştıklarını gördüm. (Meraklı Minik ve Minika Çocuk özellikle.)
Ayrıca Stem_Maker Junior dergisi sanırım yeni bir dergi ve içeriği çok hoşuma gitti.
http://www.dr.com.tr/Kitap/Stem-Mak...tif/Edebiyat/Aylik-Dergi/urunno=0000000714859

Okul öncesi çocuklarına kodlama nasıl öğretilir diye araştırmıştım önceden ve uzmanların fikir birliğine vardıkları nokta bu işin screen-free coding şeklinde yapılması gerektiği...Yani çocuğu bilgisayardan uzak tutarak kodlamayı öğretmek... Bir diğer konu ise çok kuralcı ve baskıcı olmamak. Screen-free coding diye araştırdığınızda Pinterest vesaire gibi platformlarda çok fazla kaynak bulabiliyorsunuz.

arkadaşlar code.org un okuma yazma bilmeyen çocuklar için bile kodlama uygulaması var. Ben 4,5 yaşındaki kızımla yapıyorum. Çocuklar beklediğinizden çok daha geniş düşünüyor. Bazen yaptıklarıyla şaşırtıyorlar bizi

• Beğen
Hocam Fisher-Price ın da var uygulaması, ben iOS için indirdim; ücretsizdi. Çok basit düzeyde küçük çocuklar için ideal.

• Beğen
Geri