Çocukları internet mi bozuyor, bizim yanlışlarımız mı?

Kodla Büyü

impartial

Aktif Üye
Akıllı telefonlar yaygınlaşmadan önce iyi kötü evdeki interneti filtreliyor ve çocukların erişim sağlayacakları kaynakları bir düzene sokuyordum. şimdi 4.5 g çıktı sağolsun, cepteki internet evdeki internetten daha hızlı hale geldi. hadi koy filtreyi. telefon senin elinde değil ki arkadaş. sen kısıtlasan çocuk işine geldimi senden benden iyi biliyor bilişimi. ama dikkatinizi çekerim işine geldiği zaman işine geldiği ölçüde. çocuklara donanım soracağınıza facebook ta grup nasıl kurulur, nasıl görüldü atılır, stalk nasıl yapılır, instagrama hikaye nasıl atılır yazın, bakın nasıl cevap veriyorlar.

şimdi aman deyim bekar arkadaşlar demesin : hocam tuşlu telefon alsan yaa!!! bekara boşanmak kolay ya:)

facebook, twitter, instagram, snapchat, whatsapp vs. derken bu ülkenin 7 yaşındaki çocuğundan 90 yaşındaki yaşlısına kadar herkes sanal alemde ikinci bir yüzle yaşıyor. herkesin sanalda ikinci bir kişiliği, herkesin sanalda ikinci bir var oluşu, ikinci bir cinsiyeti, herkesin sanalda sergilediği ve aslında olmadığı bir kişi var.

bırakın şimdiki çocuklar çok geri, şimdiki çocuklar ilgisiz, eğitimsiz falan diyoruz. bi onların anne babalarına yani kendimize bakalım. elimize kitap alıp okuyor muyuz? evde bir konu açıp çocukları beyin fırtınası yapmaya motive ediyor muyuz? ahlak deyince malum bizim memlekette akla gelen şey belli. çocuklara sosyal ahlakı öğretiyor muyuz? iş ahlakı, çevre ahlakı, saygı, nezaket kuralları, say say bitmez.

sonuç olarak çocukların da yetişkinlerin de beyinleri donmuş vaziyette. bilişim düşünmek için güzel, kodlama için güzel, çizim için, tasarım için sanat için güzel.

ama merak duygusunun tahrik edildiği, beraberinde herkesin tamamen suni ve aslında olmayan bir hayatı var mış gibi gösterdiği, yılda bir yediği pizzanın 40 çeşit fotoğrafını çekip yarışa dahil olduğu, saçma sapan bir hallerin içinde toplum.

İnternet iyi de, bizi asosyal ve yüz yüze sözlü iletişim kuramaz hale getirmiş olması yönüyle tam bir felaket. baksanıza şu an bile konuşacak biri yok, foruma yazar halde buldum kendimi...

• Beğen
Tepkiler: H_M
Bahsetmek istediğim sadece teknik bir tedbir uygulamak olsaydı o zaman güvenli internet seçeneklerini hakkında konu açardım:) ve belirttiğin yol güzel hocam.

Allah'a şükür isteyince kısıtlaması kolay. ama bu çare değil. ne kadar yasaklarsan o kadar ilgi çeker.
güvenli internet kullanalım desek bildiğimiz müstehceni kısarız. bu tamam da, sosyal medya uygulamaları tek başına yetiyor da artıyor bile. disiplin altına almaya baş gelemeyiz.

mesele şu: nitelik yok nitelik.... ama önce yetişkinlerde yok. çocuklar da büyüklerin aynası olur ancak.... nasıl çeviririz bilmiyorum. kendimce uyguladığım modeller var, onları da burda yazmak uygun düşmez, sonuçta herkesin bir yoğurt yeme şekli vardır elbet.

Son düzenleme:
Geri