Çocuğumun kulağını nasıl çekersin

Kodla Büyü

big_way

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Gün geçmiyor ki acayip bir olayla karşılaşmayalim :) sene başından beri okulun yolunu bilmeyen sevgili velimiz çocuğun kulağı çekilmiş diye okula gelmiş. Neymiş hangi yüzyılda yaşıyormuşuz şikayet etse olacakları biliyormuşuz Aman yarabbim :D

Neyse çocuğun suçunu söyleyince biraz geri vites yaptı. Bir veli çocuğu üzerinde o kadar hakkı olan öğretmenleri bu şekilde tehdit edebiliyorsa suçlu kim?

Edit: Bazı arkadaşların fikirlerine binaen ankete son maddeyi ekledim.

Bana göre suçlu, kendi içinde, kendi menfaatine olan konularda bile birlik içerisinde hareket edemeyen öğretmenlerdir...

Öğretmenler birlik olsa ve dik dursa, veli karşısında eğilip bükülen idareciler(ki onlarda öğretmendir) olmasa boyle bi sorun kalmaz....

Benim başıma geldi.adam telefon açtı seni bakanlığa şikayet edeceğim.çocuğa rapor alıp savcılığa vereceğim saydı durdu.Sonra evine gidip ikna ettim ama bu bana ders oldu.Artık zeki kafası çalışan öğrencilerle ilgileniyorum sorunlu ailesi sorunlu bunlarla vakit kaybetmiyorum.Bişr telefonla mesleki kariyerim sona erebilir.Buna yukardan açık kapı bırakılmış.Bir doktor bile o biçim rapor verebiliyor arkasından öğretmeni şikayet et diyebiliyor.Bu yüzden artık öğretmenlik yok.Öğretim var anlat ve çık git.

Bunlara bu hakkı veren bakanlık suçluuuu eğer bu hak onlara verilmese gıkını çıkarmazlar.
hangi yüzyılda yaşıyoruz doğru demiş hepinizi tenzih ederek söylüyorum
öğretmenin çok afedersiniz g.tüne pandik atan öğrenciler varr da öğretmen bunlar yüzünden sesini çıkartamıyor

Böyle konularda genelde bizim eski müdür torosa biner kaçar gider.Öğretmenler kanepelere oturur kalkmaz.Sonra yaa öyle mi???Öğretmen camiası bitmiş kardeşim.En son gittiğim konferansta Türkiye çapında ben eğitim dehasıyım diyen bir profesör vardı.Veli eğitim uzmanı değildir okula sınıfa sokmayın diyor.Kalktı bir öğretmen adamı fena bozdu.Hocam bunu mebe anlatın dedi.

Şu an sınıfta kalma diye birşey gelsin buraya yazıyorum vatandaş önünüze yatar

Öğrenci hakkında tutanak tutulup disiplin kuruluna sevk edilmeli.ve gerekli ceza verilmeli.
Aksi halde malesef her durumda öğretmen suçlu oluyor.

çekmeyin hocam çekmeyin madem kimse arkanızda durmuyacak ise,biz eğitim öğretim yapacağız diye kulak çekersek kendi çocuğum ekmeksiz kalacaksa çekmem kimsenin kulağını bilgisayarını kapatıyorum çocukaların geçip gidiyorum

Buzkırıcı' Alıntı:
Benim başıma geldi.adam telefon açtı seni bakanlığa şikayet edeceğim.çocuğa rapor alıp savcılığa vereceğim saydı durdu.Sonra evine gidip ikna ettim ama bu bana ders oldu.Artık zeki kafası çalışan öğrencilerle ilgileniyorum sorunlu ailesi sorunlu bunlarla vakit kaybetmiyorum.Bişr telefonla mesleki kariyerim sona erebilir.Buna yukardan açık kapı bırakılmış.Bir doktor bile o biçim rapor verebiliyor arkasından öğretmeni şikayet et diyebiliyor.Bu yüzden artık öğretmenlik yok.Öğretim var anlat ve çık git.
Kesinlikle katılıyorum bundan sonra derse gir çık. kendini paralama devri kapanmıştır benim için de

tomreader2010' Alıntı:
çekmeyin hocam çekmeyin madem kimse arkanızda durmuyacak ise,biz eğitim öğretim yapacağız diye kulak çekersek kendi çocuğum ekmeksiz kalacaksa çekmem kimsenin kulağını bilgisayarını kapatıyorum çocukaların geçip gidiyorum
Bence de hocam bütün öğretmen arkadaşlara nacizane tavsiyem ne sevmek için ne dövmek için dokunmayın çocuklara yarım Metreden fazla yaklaşmayın

big_way' Alıntı:
Buzkırıcı' Alıntı:
Kesinlikle katılıyorum bundan sonra derse gir çık. kendini paralama devri kapanmıştır benim için de
Aynen bende katılıyorum öyle abuk durumlarda çocuktur efendim çocuk deyipgeçeceksin denyor ki

evet bence de en güzeli tutanak tutmak. sınıfın huzurunu dersin işlenişini negatif etkileyen davranışlarından dolayı. bir de bu olaylarda bazı arkadaşların dediği gibi sadece bakanlık değil, öğretmen camiası ve velilerde suçlu bence.

Aliosman_eser' Alıntı:
Bana göre suçlu, kendi içinde, kendi menfaatine olan konularda bile birlik içerisinde hareket edemeyen öğretmenlerdir...

Öğretmenler birlik olsa ve dik dursa, veli karşısında eğilip bükülen idareciler(ki onlarda öğretmendir) olmasa boyle bi sorun kalmaz....
:+1:

big_way' Alıntı:
tomreader2010' Alıntı:
Bence de hocam bütün öğretmen arkadaşlara nacizane tavsiyem ne sevmek için ne dövmek için dokunmayın çocuklara yarım Metreden fazla yaklaşmayın
evet hocam sevmek için de yaklaşmamak lazım hiç gerek yok

çocuğa eğitim dışında hayata kazandıırmaya çalışıyoruz diye çırpınıyodum ama artık o kadar uğraşmıyorum.
çocuğu için günlerce çabalayıp,,velinin sonunda bizi suçlu çıkarması durumlarından bıktım..
artık derse girip çıkıyorum sadece.
yaapacak bişey yok

Gereksiz bir anket olmuş. Neye göre suçlu arıyorsunuz? Eğitim sistemimizde şiddet (dayak, kulak çekme,....) yok. Yaptıysan suçlusundur. Ha sistemde nedne yok diyebilirsiniz o ayrı bir durumdur.

Sizlere tavsiyelerim;

1- Veli = oy demektir. Onun için siz veliden daha değersizsiniz. Bu siyasi bir durumdur.
2- Öğretmen = maraba, köle: günümüzde siyasi olarak böyle görülmektedir.
3- Herkese şirin gözükmek için öğretmeni yakarlar. bir dakika bile sebebini düşünmezler.
4- Kendinize vazifeniz olamayan görevler almayın. Sizin başkasının çocuğunu (özellikle söyledim öğretmene yakışmasa da) dayakla terbiye etme gibi bir göreviniz yok mevcut sistemde.
5- Kendinizi süpermen zannetmeyin. Çocukların bütün davranışlarını düzeltemezsiniz. Kulağını çektiğinizde de o davranış emin olun düzelmeyecektir.
6- Vicadanınızın rahat edeceği şekilde derslerinizi işleyin, etkinliklerinizi yapınız. Daha fazlasını yapacam diye sistemin yasakladığı şeyleri yapmayınız.
7- Öğrencilere fazla yakınlık kurmayınız. Unutmayın günümüzde herkes yakışıksız bir şeyle suçlanabilir. Ülkemiz üzülerek söylüyorum bu durumda
8- Hepimiz öğrencilerimizi seviyoruz. Hepimiz için değerliler. Onlara olan sevginizi gözlerinizin için gülümseterek yapınız. Kızgınlığınızı da aynı şekilde.
....

Teachnologist' Alıntı:
7- Öğrencilere fazla yakınlık kurmayınız. Unutmayın günümüzde herkes yakışıksız bir şeyle suçlanabilir. Ülkemiz üzülerek söylüyorum bu durumda
8- Hepimiz öğrencilerimizi seviyoruz. Hepimiz için değerliler. Onlara olan sevginizi gözlerinizin için gülümseterek yapınız. Kızgınlığınızı da aynı şekilde.
....

Hocam öğrencilerle yakınlık kurma konusunda çok haklısınız. Ben de ilk başladığımda kendi kendime derdim ki "Çocuklar benden korkmasın, bizi çok korkuttular ben bu çocukların (lise) gözünde korkunç bir öğretmen değil de baba gibi, abi gibi yakın bir öğretmen olayım, onların ders konusunda yardımcıları olayım hatta matematik, fizik, kimyayı iyi bildiğim için onlara üniversite sınavına çalışmaları konusunda yardımcı olayım felan....

Hepsi boş maalesef...

Gir dersine, müfredata göre anlat konunu, zil çalınca çık tenefüsüne, bir de temel seviyede çocukların disiplinine dikkat et, devam et gitsin.

3 -5 sene önce bir öğretmen arkadaşın başına geldi. Okul bitip eve giderken okul bahçesinde bir kız öğrenciyi arkadaşına şemsiye ile vururken görüyor. Kızıyor. Arkadaş sınıf öğretmeniydi kız ise 6. Sınıf. Kız biraz terbiyesizlik yapmış. Neyse ertesi gün bize anlattı. Kız zaten sorunlu bir öğrenci. Bir süre sonra arkadaşa dava açıldı. Gidilmiş doktordan darp raporu alınmış. Kız dayak yediğini öne sürüyor. Allahtan okul bahçemizde kamera vardı arkadaş suçsuzluğunu ispatladı. Onun yerinde olsam ben o raporu veren doktora dava açardım. Öğretmene cephe almak o kadar kolay ki. Bu arada gerçek dayak olaylarında arabuluculuk yapan idaremiz bu olayda sesini çıkartmamıştır. Örnekleri çoğaltmak mümkün mesela erkek arkadaşıyla kız arkadaşın yan yana oturmasına izin vermedi diye öğretmen arkadaşıyla öğrencilerin yanında tartışan öğretmen var. Bu yüzden ben öğrenciyi sadece uyarırım. Hiç başıma iş açamam öyle. Suçlu kime gelirsek nasıl eğitim ve öğretim de başarı tek bir öğeye bağlanamıyorsa başarısızlıkta tek bir öğeye bağlanamaz. Hep birlikte çökertiyoruz ülkenin geleceğini.

edersoy' Alıntı:
3 -5 sene önce bir öğretmen arkadaşın başına geldi. Okul bitip eve giderken okul bahçesinde bir kız öğrenciyi arkadaşına şemsiye ile vururken görüyor. Kızıyor. Arkadaş sınıf öğretmeniydi kız ise 6. Sınıf. Kız biraz terbiyesizlik yapmış. Neyse ertesi gün bize anlattı. Kız zaten sorunlu bir öğrenci. Bir süre sonra arkadaşa dava açıldı. Gidilmiş doktordan darp raporu alınmış. Kız dayak yediğini öne sürüyor. Allahtan okul bahçemizde kamera vardı arkadaş suçsuzluğunu ispatladı. Onun yerinde olsam ben o raporu veren doktora dava açardım. Öğretmene cephe almak o kadar kolay ki. Bu arada gerçek dayak olaylarında arabuluculuk yapan idaremiz bu olayda sesini çıkartmamıştır. Örnekleri çoğaltmak mümkün mesela erkek arkadaşıyla kız arkadaşın yan yana oturmasına izin vermedi diye öğretmen arkadaşıyla öğrencilerin yanında tartışan öğretmen var. Bu yüzden ben öğrenciyi sadece uyarırım. Hiç başıma iş açamam öyle. Suçlu kime gelirsek nasıl eğitim ve öğretim de başarı tek bir öğeye bağlanamıyorsa başarısızlıkta tek bir öğeye bağlanamaz. Hep birlikte çökertiyoruz ülkenin geleceğini.

iftira ve iftira ile itibarsızlaştırma davası açmadı mı arkadaş? açmadıysa çok büyük hata yapmış.

Bu basit bir durum değil. Karşı dava mutlaka açılmalıydı.

Teachnologist' Alıntı:
edersoy' Alıntı:

iftira ve iftira ile itibarsızlaştırma davası açmadı mı arkadaş? açmadıysa çok büyük hata yapmış.

Bu basit bir durum değil. Karşı dava mutlaka açılmalıydı.
Bizde çok söyledik. 25 yıllık öğretmendi bu yaşımdan sonra uğraşamam artık dedi.

Bence ankete hepsi seçeneği de eklenmeli suçu sadece bir grupta aramak doğru değil

Suçu neden dışarda aradığınızı anlamış değilim, hiç acayip bir durumda yok ayrıca hangi hakla bunu yaptığınız konusunda kendinizi sorgulamalısınız bence

study' Alıntı:
Suçu neden dışarda aradığınızı anlamış değilim, hiç acayip bir durumda yok ayrıca hangi hakla bunu yaptığınız konusunda kendinizi sorgulamalısınız bence
Tamam kulak çekme yanlış zaten şuanki kanunlarimizda öğrenci karşına geçip küfür etse bile bir şey yapamazsın okulda disiplin kuralı diye bir şey yok sınıfta kalmak zaten yok. Acayip olan velinin çocuğu üzerinde en az 1 yıldır bir çok emeği olan öğretmeni tehdit ederek sindirmek istemesi. Sizce de acayip değil mi?

big_way' Alıntı:
study' Alıntı:
Tamam kulak çekme yanlış zaten şuanki kanunlarimizda öğrenci karşına geçip küfür etse bile bir şey yapamazsın okulda disiplin kuralı diye bir şey yok sınıfta kalmak zaten yok. Acayip olan velinin çocuğu üzerinde en az 1 yıldır bir çok emeği olan öğretmeni tehdit ederek sindirmek istemesi. Sizce de acayip değil mi?

Kanunda herhangi bir düzenleme olmasına gerek yok hocam tartışılması o kadar gereksiz bir konuki birde bunun için anket yapmış suçlu kim diye soruyosunuz.
Velinin tavrı hakkına yorum yapmadım ancak velinin ilgisizliği size bu hakkı kesinlikle vermez.

study' Alıntı:
big_way' Alıntı:
study' Alıntı:

Kanunda herhangi bir düzenleme olmasına gerek yok hocam tartışılması o kadar gereksiz bir konuki birde bunun için anket yapmış suçlu kim diye soruyosunuz.
Velinin tavrı hakkına yorum yapmadım ancak velinin ilgisizliği size bu hakkı kesinlikle vermez.
Siz anketin konusunu anlayamadınız sanırım. Açık yazayım madem velinin öğretmeni tehdit etmesi kimin suçu? Seçeneklerde veli de var öğretmen de var diğer etken seçenekler de var. Size göre öğretmen suçludur olabilir

big_way' Alıntı:
study' Alıntı:
big_way' Alıntı:
study' Alıntı:

Siz anketin konusunu anlayamadınız sanırım. Açık yazayım madem velinin öğretmeni tehdit etmesi kimin suçu? Seçeneklerde veli de var öğretmen de var diğer etken seçenekler de var. Size göre öğretmen suçludur olabilir

Anketi gayet iyi anladım hocam velinin öğretmeni tehdit etmesi ona bu fırsatı yaratan öğretmenin suçudur tartışmasız.

study' Alıntı:
big_way' Alıntı:
study' Alıntı:
big_way' Alıntı:
study' Alıntı:

Anketi gayet iyi anladım hocam velinin öğretmeni tehdit etmesi ona bu fırsatı yaratan öğretmenin suçudur tartışmasız.
Saygı duyuyorum hocam

dersi anlatıp çıkarım diyoruz da, bazen dersi de anlatmak mümkün olmuyo, heralde mersindeki öğretmen gibi olacağız dersi anlatır çıkarım demek için

Çok enteresan. Aynı hatayı ben de yaptım. Ancak sonradan farkettim.

Bu ankete göre tek bir masum var:
ÖĞRENCİ

arkadaş Nasrettin hocanın dediği gibi: "Hırsızın hiç mi kabahati yok"

Geri