Çizgi İzleyen Robot - 4006 Tübitak Projemiz

Kodla Büyü
Tebrikler hocam. Malzeme listesini yazar mısın? Aracı biraz daha hızlandırmalısın.

Başıma bir iş gelmeyecekse bu çizgi izleyen robot saçmalığı ile dünyayı kurtaracağınızı sanıyorsanız acıyorum sizlere demek istiyorum.
Basit ve her şeyin hazır olduğu, öğrencinin içinde olmadığı, sadece gösterişli bir saçmalık bu.

Başıma bir iş gelmeyecekse bu çizgi izleyen robot saçmalığı ile dünyayı kurtaracağınızı sanıyorsanız acıyorum sizlere demek istiyorum.
Basit ve her şeyin hazır olduğu, öğrencinin içinde olmadığı, sadece gösterişli bir saçmalık bu.

Bence Fen Bilimleri dersi icin basit elektrik devresi ogrenci icin ne kadar önemliyse cizgi izleyen, engelden kacan robot da Robotik kodlama icin o kadar onemlidir. Bizlere basit, siradan gelebilir ancak robotik kodlamaya baslayan bir kisi icin onemli oldugunu dusunuyorum

Çizgi izleyen robot hazır kit eyvallah da @parrs hocamın dediği gibi ortaokul fen dersinde de basit anahtar devresi ile ışık açıp kapatıyor ortaokul öğrencileri. Herkesin seviyesi aynı değil. Herkes ileride MIT filan görmeyecek. Kendi seviyesine göre birşeyler yapmalarından rahatsız olmamak gerek. Aynı mantıkla öğrenme geriliği olan çocuklar da kaç yaşında basit işlemleri zor öğreniyorlar. Böyle basit işlem öğreterek dünyayı kurtaramayız deyip özel eğitim sınıflarını mı kapatalım? Size basit-saçma gelen durumlar başka birinin hayatını değiştirebilir. Çok da peşin hükümlü olmamak lazım.

kazanım açısından değerlendirmek gerekli bu durumu arkadaşlar. Bazı konuları ve konulara bağlı kazanımları öğrencilere en basitinden alıp tekrar ederek göstermek gerekiyor. Bu da onlardan biri diye düşünmek lazım. Ayrıca bu tip örneklerde öğrencilerin el becerilerinin de geliştirilmesi çabalanmalı diye düşünüyorum. (bazı malzemelerin sök tak, lehimle vs.)

1996-98 lerde meslek lisesinde z80, 8051, display vs kullanarak yaptigimiz devrelere bakiyorum herkes ardından farklı seyler deniyordu

simdi bakiyorum sürekli cizgi izleyen robot baska birsey yokmudur robotikde , derya deniz ama son 5 yildir artik her tubitakda cizgi izleyen robot gormek bilemedim...

ne bileyim en azindan farkli sensörlerde eklense ışık ısı yani hep aynı şeyi tekrar etmiyor gibi olurduk.

meslek lisesi ile kıyasladığınız okul büyük ihtimalle ortaokul hocam. Şimdiki meslek liselerinde neler yapıyorlar, neleri yapmalılar onları da konuşmak lazım. Tabi ki yeni şeyler denemek lazım ama panoda OVAKÖY yazıyor bir aratın google'da. Küçük bir köy okulu yanlış tahmin etmiyorsam :)

Elinize emeğinize sağlık öğretmenim...
Okulların kendi bölgesi imkanı, fırsatı ile birlikte değerlendirmek doğru olacaktır emeği...

sizin gibi insanlar burada lütfen yorum yapmasın. Siz ne işe yararsınız çok merak ediyorum eleştirmekten başka. Özgün içerikler üretin de görelim örneklerinizi. Tebrik edelim sizi. Laf var icraat yok sizde

Ne yapılırsa yapılsın boş değil. Olumlu eleştiriler yapın. Sizin de katkınız olsun. Öğrenciler bu projeler sayesinde sensörlerin çalışma mantığını kavrıyor.

Basitte olsa kendi projelerinizi yapsanız daha faydalı olursunuz. Tarih boyunca Çizgiyi izleyen bir araç gerece ihtiyaç duymadık hiç

Basitte olsa kendi projelerinizi yapsanız daha faydalı olursunuz. Tarih boyunca Çizgiyi izleyen bir araç gerece ihtiyaç duymadık hiç
fabrikalarda malzeme taşıyan robotlardan haberiniz yok sanırım. Pek çoğu halen belirli bir çizgiyi izliyor hocam. Klasik internet jargonuyla bitireceğim kusura bakmayın bu kalıbı kullanacağım hiç aklıma gelmezdi. Kaçırmak istemedim :D Araştırmanızı öneririm :D

fabrikalarda malzeme taşıyan robotlardan haberiniz yok sanırım. Pek çoğu halen belirli bir çizgiyi izliyor hocam. Klasik internet jargonuyla bitireceğim kusura bakmayın bu kalıbı kullanacağım hiç aklıma gelmezdi. Kaçırmak istemedim :D Araştırmanızı öneririm :D
birde dünyaya mal gönderenn aliexpress, banggood gibi şirketler var

Son düzenleme:
Bu çalışma basit bir çalışma kabul ediyorum. Ama hangi yeterlikteki ögrenci tarafından yapılmış hangi imkanlar dahilinde yapılmış bunları bilmeden yorum yapmamak gerekir.
Eleştiren arkadaşlarım yaptıkları çok daha fonksiyonel ve üst düzey proje örneklerini paylaşırlarsa biz de fayda sağlamış oluruz. Kolaylıklar diliyorum

4 şubeli ve toplam 50 öğrencisi olan bir köy okuluyuz. Robotik projelerini paylaşmamın amacı diğer öğretmen arkadaşların da faydalanmaları. Videonun yorumlar kısmındaki linkte projenin detayları ve malzemeleri mevcut.

Proje geçmişi olanlar ve lisansüstü eğitim yapanlar bir projenin ne derece özgünlüğe sahip olması gerektiğinin daha fazla farkındadır. Bilimsel çalışmalar bir binanın inşaası gibidir. Biri bir tuğla koyar, biri bir kat çıkar, diğeri sıva yapar vs.

Projelerdeki özgünlük konusunda yorum yapan arkadaşlar 4006 kılavuzunu acaba incelediler mi? 4006'nın amacı nedir, ne istenir, ne beklenir sorularına oradan cevap bulabilirler.

İyi çalışmalar dilerim.

4 şubeli ve toplam 50 öğrencisi olan bir köy okuluyuz. Robotik projelerini paylaşmamın amacı diğer öğretmen arkadaşların da faydalanmaları. Videonun yorumlar kısmındaki linkte projenin detayları ve malzemeleri mevcut.

Proje geçmişi olanlar ve lisansüstü eğitim yapanlar bir projenin ne derece özgünlüğe sahip olması gerektiğinin daha fazla farkındadır. Bilimsel çalışmalar bir binanın inşaası gibidir. Biri bir tuğla koyar, biri bir kat çıkar, diğeri sıva yapar vs.

Projelerdeki özgünlük konusunda yorum yapan arkadaşlar 4006 kılavuzunu acaba incelediler mi? 4006'nın amacı nedir, ne istenir, ne beklenir sorularına oradan cevap bulabilirler.

İyi çalışmalar dilerim.

Gayet güzel başlangıç olarak hocam. Bu şekilde öğrenciler yavaş yavaş yetişir ve kendi fikirleriyle imkanlar ölçüsünde daha gelişmiş projeleri de gerçekleştirirsiniz. Sizin ve öğrencilerinizin emeğine sağlık.

İyi çalışmalar dilerim.
Hocam kimin ne dediğine bakma. Bu şartlarda eleştiri getiren arkadaşlar gelip çok daha fazlasını yapsınlar madem. Sen çocuklara bir bakış açısı kazandırsan bile çok faydalı olur. Kolaylıklar diliyorum

Geri