Zoom vb Programlar Kişisel Verilerin Korunması

Kodla Büyü

xalfaa

Üye
Güvelik çok önemli ve son zamanlarda ülkemizde kişisel verilerin korunması kanunu kapsamında ciddi adımlar atıldı. Şu an bir çok okul müdürü, öğretmen ve öğrenci bizim okulumuz şöyle yaptı böyle yaptı diye zoom vb platformlarda yapılan bu görüşmelere ait fotoğrafları sosyal medyada paylaşıyor. Yarın bir gün bir veli çıksa ve bu kanun kapsamında benden izinsiz kızımın/oğlumun görüntüleri internette sosyal medyada geziyor dese ve şikayette bulunsa savcılığa kim haklı olur acaba? Gecesini gündüzüne katıp çocukların eğitimi için iyi bir şeyler yapmaya çalışan öğretmen mi? Yoksa veli mi?
Bu işi zoom vb uygulamalar ile yapacaksanız mutlaka veli izin dilekçesi alın arkadaşlar. Bir taslak hazırlayın whatsapp üzerinden veliye atın, o da aynısını el yazısıyla yazsın imzalasın ve whatsapp üzerinden fotoğrafını size geri atsın. Okul açıldığında da bu dilekçelerin asıllarını alacağınızı söyleyin atmasın, saklasın. Malum virüs nedeniyle evdeyiz dilekçe toplayamayız...
Okul müdürleri (hepsi değil tabiki) bir çok öğretmenden canlı ders vermelerini istiyor bunu biliyoruz.
Bu durum karşısında sizlerin düşüncelerini alabilir miyim. Sizler ne düşünüyorsunuz?

Son düzenleme:
Daha önce zoom konusunda şunu söylemiştim. Zoom kullandığınız bilgisayarda kayıtlı hiç bir hesabınız şifreniz olmasın. geçici bir süre bunu bu şekilde uygulayın.

bunun dışında zoom uygulamasını mobil telefona kurmak yanlış olur. o_O ... bence meydana gelen kötü durumları tecrübe eden öğretmenlerimizin çoğu mobil telefona zoom yükleyenler. Bu şekilde kötü bir tecrübe yaşayan veya yaşayandan bilgi edinen hocamız olursa buraya yazsa çok güzel olur.

Kredi kartı bilgilerini vs girmedikten sonra hesaptan para çekileceğini sanmıyorum. Ancak ders esnasında görüntülerin bir öğrencinin farklı bir öğrencinin resmini çekerek farklı yerlerde kullanması sorun yaratabilir; o açıdan öğrencilerin kameralarının kapalı tutulması gerektiğini düşünüyorum.

Çagımızın en büyük sorunu big data dır.kişisel bilgilerin sosyal araçlar kullanılarak sızdırılması,paylaşılması sorunudur.Bu yüzden bilinçli olmamız gerek.Bedava bir şey kullanıyorsan arka planda reklam malzemesi olmayı da kabul ediyorsun.Verilen izinlere dikkat etmek lazım.izinlere bakınız.bazen noRoot güvenlik duvarını açıyorum.vpn degildir.güvenli geçit sağlıyor.Sağlam bir VPN adresi kullanmak bir nebze gizliliğinizi koruyabilir.Her zaman güncel program kullanmak gerek ayrıca.

Mobil telefonunda kredi kartını google play hesabına bağlayan her kişi, bırakın zoom uygulamasını, her anlamda tehlike altındadır.

İllaki kredi kartına ihtiyacınız var ise sanal kredi kartı kullanın. limitini sıfırlayın. ihtiyaç halinde harcama tutarınca limiti yükseltin.

Tehlikeli olan zoom değil, mobil hayatta kredi kartınıza ulaşabilecek her uygulamadır tehlike:)

Zoom veya herhangi bir kameralı mikrofonlu program için söylüyorum: eğer diz üstü veya masa üstü bilgisayar kullanıyor iseniz. Sistemi kullandıktan sonra içiniz rahat değil ise, lütfen aygıt yöneticisinden kamera ve mikrofon aygıtlarını devre dışı (etkin değil=disable) bırakın.

Türkiye distribütör firmanın açıklaması

Ekli dosyalar

• guvenli_toplanti.pdf
    137.6 KB · Görüntüleme: 222
  • ZOOM_GUVENLIK.pdf
    143.1 KB · Görüntüleme: 206
Birinin Windows veya macos üzerinden attığı linke tıklarsan senin oturum bilgilerini calabiliyor.Kali linux da olusturuyor dosyayı.sonra sana yolluyor.sende tıklarsan karsı taraftaki saldırganın pcsinde metasploit üzerinden Shell acılıyor.ondan sonra saldırganın hayal gücüne kalmış.isterse arka kapı bırakır sonra istediğini yapar.kısaca size gönderilen şüpheli meeting linkine tıklamadıysanız sorun yok.cmd yi aç netstat -ano ile established ve listening olan baglantılara göz gezdirin.

yabancı linklere tıklarken her zaman iki kere düşünün.eger tıkladıysanızda bağlantıyı kesin.Baska cihazdan hesabınızdan cıkış yapınız.2. öneri standart kullanıcı olusturun.standart hesaptan zoomu kullanın.güvenlik duvarını ara ara varsayılana getirin.

Zoom ile ilgili bir gelişme varsa yazalım arkadaşlar.
Çoğu öğretmenimiz kullanıyor.

https://www.memurlar.net/haber/897427/ziya-selcuk-tan-acil-zoom-toplantisi.html

Inşallah bakanlık bir an önce resmî bir açıklama yapar
İnşaallah..
internette "zoom site:meb.gov.tr" diye arama yaparsanız birçok il ve ilçe milli eiğitim müdürlüğünün zoom programı nasıl kullanılır diye haber yaptığını, dosyalar paylaştığını görebilirsiniz.

rize, kocaeli, foça, bursa,buca,gürgentepe, kemalpaşa,karaburun,uzunköprü,izmir... okul siteleri değil..

Zoomdan mı bilmiyorum ama bana da sürekli mail hesabını kurtaran siz misiniz diye uyarılar geliyor. Mail hesabımla oturum açmıştım.

Mobil telefonlarda ios larda bir sıkıntı yok ama androidlerde uygulama izinlerine baktığınızda ciddi anlamda sıkıntılı bir uygulama. herşeye izin istiyor. Bence androidler yüklemesin

Mobil Telefonumdan(Android) Facebook hesabımı kullanarak zoom.us uygulamasına dahil oldum. Facebook hesabım Ruslar tarafından ele geçirilmiş görünüyor. Facebook ta kayıtlı telefon numaları, kayıtlı mail adresleri değiştirilmiş görünüyor. Facebook dili de tamamen Rusça olmuş durumda. Zoom uygulaması hakleyiciler tarafından android telefonlara sızıntı için mart ayı içinde kullanılmış görünüyor. https://www.avast.com/hackcheck/ adresinden mail adresi kullanarak dahil olduğunuz hesaplarınızın hangi şifrelerinizin açığa çıktığını, tarihlerini öğrenebilirsiniz.

Corona sebebi ile ilk defa uzaktan eğitim programları bu kadar revaçta. Tabi buda ister istemez siber saldırıları gündeme getirecek. Belki firma şimdiye kadar hiç farkında olmadığı güvenlik açıklarını fark edecek. Zoom firması sürekli güncellemeler yapıyor bu sebeple.
Ama inanın yok öğretmenlerin hesabından 58.5 Tl çekmiş, işte bu tam saçmalık. Firma için bırakın 5-10 öğretmeni binlerce öğretmenden bu parayı cekse bu para o adamlar için çerez parası.
58.5 Tl çekilenlerin çocukları yada kendileri hangi oyunları oynuyor yada sanal kart kullanıyor mu incelemek lazım.
Facebook, instagram hepsi zaten bizim kişisel bilgilerimizi bulutlarda depoluyor. Ne sanıyoruz bu bedava sosyal medya keyfi insanlık hayrına mı?
Sonuç ne zaman kendi yazılımlarımızı üretiriz o zamana kadar ne elimizdeki telefon nede bilgisayarlar hiçbiri güvenli değil.

Son düzenleme:
http://www.meb.gov.tr/canli-sinif-yazilimlarina-iliskin-aciklama/haber/20654/tr

Uzaktan eğitim sürecinde öğretmenlerin kendi imkanlarıyla eriştiği bazı yazılımlar üzerinden, "Öğretmenlerin maaşlarından para çekilmesi ve bu konuda İl Müdürlerinin acil toplantıya çağrıldığı" iddialarına ilişkin aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur:

Uzaktan eğitim sürecinde öğretmenlerimizin kendi imkanlarıyla eriştiği söz konusu bazı yazılımlar üzerinden; "Öğretmenlerin maaşlarından para çekilmesi üzerine Sayın Bakanımızın bu konuda İl Müdürlerini acil toplantıya çağırdığı" yönündeki iddialar gerçek dışıdır.

Uzaktan eğitim sürecinde olası işlem hataları ve siber güvenlik konularında il müdürlerimiz ve okul yönetimlerimiz üzerinden tüm öğretmenlerimizi bilgilendirmekteyiz.

ÖĞRETMENLERİMİZE YAPILAN BİLGİLENDİRME:
Canlı Sınıf uygulamalarında herhangi bir sorun yaşanmaması için öğretmenlerimizin öğrencileriyle uzaktan sanal ortamda ders yapmak amacıyla 8. sınıflar, lise hazırlık sınıfları ve 12. sınıflar için sadece EBA Canlı Ders özelliğini kullanması gerekmektedir. Bu sayede öğrencilerimizin kişisel verileri başka platformlara taşınmamış olacaktır.

Canlı Ders özelliğindeki görüntü kayıtları kişisel olmakla birlikte sistem görselleri kullanımı Bakanlığımızın onayına tabiidir. Tanıtım amaçlı görüntü ve fotoğraf paylaşımı ihtiyacı olduğunda Bakanlığımız sosyal medya hesaplarındaki paylaşımlarından istifade edilmesi hususunda hassasiyet gösterilmelidir.

Bununla birlikte diğer sınıf seviyeleri için EBA Canlı Sınıf uygulaması ülke genelinde kullanıma açılana kadar EBA dışındaki platformlar üzerinden sanal sınıf uygulamaları yapılması halinde, bu platformlara kullanıcıların kendi sosyal medya hesapları aracılığıyla giriş yapılmamalı, öğrencilerimizin kameraları zorunlu olmadıkça kapalı olmalı, sadece zorunlu hallerde kamera açılmalı ve bu işlemi yapmaya sadece öğretmen yetkili olmalı, öğretmenler ve öğrenciler tarafından ders esnasında hiçbir şekilde kişisel veriler kaydedilmemeli ve hiçbir platformda paylaşılmamalıdır.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Şu anda kullanılan facebook, Twitter, instagram, WhatsApp, Windows, office, Adobe, Google ... vs. hepsini silin. Çünkü hepsi veri çalıp, bilgi topluyor. Yapmayan yok. Bunlar sorun görünmüyor. Neden? Çünkü bunları ABD kontrol ediyor. Peki Zoom. Onun Serverlerı Çin de.

Düne kadar zoom nasıl kurulur, toplantı daveti nasıl yapılır gibi birçok videoyla, canlı ders yapmamızı isteyen il milli eğitim, son gelişmelerden sonra EBA asıl platformumuz, bunun dışında uygulamalar kullananlar şunlara şunlara dikkat etsin demeye başladı. Veliler de piyasada çıkan haberlerden huzursuz olmuş, durmadan soru soruyorlar. Müdür devam et derslere hocam diyor, bakanlık öğrenciler kamerasını açmasın diyor. Birçok arkadaş kendimi niye riske atayım ki, bıraktım canlı dersi diyor. Ne yapmalı arkadaşlar?

Düne kadar zoom nasıl kurulur, toplantı daveti nasıl yapılır gibi birçok videoyla, canlı ders yapmamızı isteyen il milli eğitim, son gelişmelerden sonra EBA asıl platformumuz, bunun dışında uygulamalar kullananlar şunlara şunlara dikkat etsin demeye başladı. Veliler de piyasada çıkan haberlerden huzursuz olmuş, durmadan soru soruyorlar. Müdür devam et derslere hocam diyor, bakanlık öğrenciler kamerasını açmasın diyor. Birçok arkadaş kendimi niye riske atayım ki, bıraktım canlı dersi diyor. Ne yapmalı arkadaşlar?
hocam branşınız nedir acaba ?

Şu anda kullanılan facebook, Twitter, instagram, WhatsApp, Windows, office, Adobe, Google ... vs. hepsini silin. Çünkü hepsi veri çalıp, bilgi topluyor. Yapmayan yok. Bunlar sorun görünmüyor. Neden? Çünkü bunları ABD kontrol ediyor. Peki Zoom. Onun Serverlerı Çin de.
Haklısınız. Kimisi hiçbir iş yapmıyor belki zoraki ebadan bir iki şey paylaşıyor ancak. Kimileri de kendi imkanlarıyla birşeyler yapmaya çalışıyor. Amaç ders yapanları baltalamak gibi geliyor bana. İnsanların akıllı telefonlarına baksanız kurulu onlarca uygulamanın ne kadarının ne kadar güvenli olduğunu bugüne kadar hiç bakmamışlardır ama bir zoom karalama kampanyası başladı gidiyor. Zoom ile ders işleyenlere "tamam işlemiyorum, ne haliniz varsa görün" denmesi mi amaçlanıyor?

andıroid, vindovs, feys, vatsap, tivitır ı kullanırken bişey yoktu da bi anda zum kullanmaya başlayınca kişisel verilerimiz ihlal edilmeye başlandı :eek:. link verdiğiniz haber siteleri de dahil pek çok site, program kişisel verileri ihlal ediyor zaten. "çerez"leri çıtır çıtır yiyorlar.

andıroid, vindovs, feys, vatsap, tivitır ı kullanırken bişey yoktu da bi anda zum kullanmaya başlayınca kişisel verilerimiz ihlal edilmeye başlandı :eek:. link verdiğiniz haber siteleri de dahil pek çok site, program kişisel verileri ihlal ediyor zaten. "çerez"leri çıtır çıtır yiyorlar.
Rakipler dişli.Adamlar gercekten açık bulmak istediklerinde buluyorlar.Niye uydurma haber yapsınlar ki.Bu zafiyeti bulanlar ne yaparsan yap biz açık buluruz diyorlar.Çünkü binanın temelini planını adamlar biliyor ne yaparsan yap pacayı sıyıramazsın.ya kendi dilini yazacan kendi pcni sistemini kullanacan yada dijital mahkum olmayı kabul edecen.tüm uygulamalarda vardır arka kapı.Kodlamasını yapan biliyor saf rolune bürünüyor sadece.her sey tron efsanesi ile başladı anlayacagın.

Sonuç aynı kapıya çıkıyor arkadaşlar ne yazıkki hala büyük bir çoğunluk bilişim teknolojileri hakkında hiçbirşey bilmiyor.
Büyük bir çoğunluk elinde o cep telefonları ve içinde o sosyal medya uygulamaları doluyken. Yediğini, içtiğini, giydiğini herşeyi paylaşırken bu verilerin çok güven içinde olduğunu düşünüyormuş. Bir zoomla bütün verilerin güvenliği kaybolduğunu düşünüyor, tik tokta her anını en saçma anlarını bile paylaşanlar.
Yani bırakalım tüm herkes ekmek yapıp paylaşsın

Geri