Kodla Büyü

junior_l3oss

Aktif Üye
Uzaktan eğitim ile birlikte Zoom üzeri yaptığım bütün derslerimi kaydediyorum ve ders sonunda çevirmek istediğinde iptal ediyorum çünkü uzun sürüyor.
Bu işlemin ardından HDD'de fazla yer kaplıyor haliyle. MP4 çevirdikten sonra yaklaşık 1/3 oranına düşüyor dosya boyutu.
Yer tasarrufu açısından MP4 yapmak gerekli bir bakıma.

Kullanım mantığı şu şekilde.
Çevrilecek çok fazla zoom kaydınız var ise otomatik olarak hepsini siz başında beklemeden mp4 formatına çevirecek ve tamamlayacaktır. Bilgisayarınızı boşta bırakırken açın. Script sizin yerinize çevirsin.

Şimdi bu iş için hazırladığım .bat dosyalarını paylaşmak istiyorum.

Öncelikle dosyalarımız;
https://dosya.co/l3xgmdr59v98/Auto_Convert_to_MP4_recorded_.zoom_files_with_cmd_files.rar.html
https://www3.zippyshare.com/v/Rw7Lf3Fg/file.html

Rar klasörünün içinden çıkan .bat dosyalarını Zoom Kayıtlarının yer aldığı ana klasöre taşıyınız ya da kopyalayınız. Resim 1'deki gibi olmalı.

Resim 1: 3 dosya aynı yerde olmalı ve Auto Convert to MP4 recorded .zoom files with cmd files.bat dosyası ile çalıştırılmalı.

Öncelikle convert.bat dosyalasında D:\Zoom kısımlarını kendinize göre düzenleyiniz ve kaydediniz. Notepad++ programı ile kolayca yapabilirsiniz.

upload_2021-1-4_13-35-18.png

upload_2021-1-4_13-20-8.png

Bu işlemin ardından priority.bat ve convert.bat komut dosyaları çalışmaya başlayacaktır. Bu cmd komut satırlarını kapatırsanız döngü duracaktır.

convert.bat dosyası zTscoder.exe dosyasını double_click_to_convert_01.zoom dosyası var ise çalıştırarak Mp4 olarak yeniden kodlanmasını sağlar. Bu komut satırını kapattığımızda döngü duracaktır.
upload_2021-1-4_13-30-38.png

upload_2021-1-4_13-30-54.png

priority.bat dosyası öncelik olarak Yüksek ayarlanmış olarak çalıştırmaya yarar ve bu sürekli döngü halindedir. İşlem bitene kadar kapatmamak gerekir çünkü zTscoder.exe kapanıp tekrar açılınca default olarak Normal ayarlanmış olarak çalışır.
upload_2021-1-4_13-29-54.png

upload_2021-1-4_13-26-1.png

İşlemleri doğru şekilde yapmışsanız zoom ders kayıtlarını sorunsuz bir şekilde mp4 dosyasına çevirecektir.

Son düzenleme:
Ben çevirmeyi durdurmuşşsam sonradan dosya üzerine çift tıklayınca kendi kendine mp4 doayasına çevriliyor.
Sanırım siz onlarcasını birden yapmanın tarifini yapmışsınız.

Ben çevirmeyi durdurmuşşsam sonradan dosya üzerine çift tıklayınca kendi kendine mp4 doayasına çevriliyor.
Evet, dosya ismi de bunu söylüyor zaten. :) double_click_to_convert_01.zoom şeklinde ama 100 üzeri ders var. Hepsine tek tek girip 10 dk kadar beklemek yerine bu dosyalar ile gece otomatiğe bağlamak daha mantıklı gibi. Benim için pratik yani.
Mutlaka işine yarayacak olanlar vardır ya da bu dosyalar ile farklı bir işe yarayan script yazılabilir.

Kod:
@echo off

setlocal
cd /d %~dp0

for /R %%i in (double_click_to_convert_01.zoom) do %%i
"%AppData%\Zoom\bin\zTscoder.exe" %cd%

echo Bitti...
pause

convert.bat dosyasının içindeki kodu bu kod ile değiştirdiğimizde dosya yolunu girmemize gerek kalmıyor ve ana dizini bulup buna göre alt dizinlerde zoom kayıtlarını otomatik olarak bulup yeniden kodluyor.

Geri