Zafer Demirkol'un Çocuklar İçin Kodlama Kitabı

Kodla Büyü

burhaneren

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar kitabı takip ediyodum bu ay içinde çıkmış piyasaya. 250 sayfa falan,alan arkadaşlarımız varsa nasıl olmuş biraz bilgi verebilirmi bana. 40tl şuanki fiyatı,eğer sadece kod bloklarını tanıtıp örnek uygulama sayısını az tutmuşsa ya da basit örnekler varsa almayı düşünmüyorum. Birde Nergiz Ercil Çağıltay'ın Scratch İle Programlamayı Öğreniyorum kitabı var o nasıl ? Alan arakdaşların fikirlerini merak ediyorum.

burhaneren' Alıntı:
Arkadaşlar kitabı takip ediyodum bu ay içinde çıkmış piyasaya. 250 sayfa falan,alan arkadaşlarımız varsa nasıl olmuş biraz bilgi verebilirmi bana. 40tl şuanki fiyatı,eğer sadece kod bloklarını tanıtıp örnek uygulama sayısını az tutmuşsa ya da basit örnekler varsa almayı düşünmüyorum. Birde Nergiz Ercil Çağıltay'ın Scratch İle Programlamayı Öğreniyorum kitabı var o nasıl ? Alan arakdaşların fikirlerini merak ediyorum.

Scratch ile programlamayı öğreniyorum kitabını yaklaşık 2 yıl önce aldım. Kitabı iki kere inceledim. Ancak öğrenciler için uygun bir kitap değil. Eğitmenler için daha uygun olabilir. İngilizceye biraz hakimseniz Harvard üniversitesinin yayınladığı öğretmen,öğrenci kitapları bence scratch öğretmek ve öğrenmek için çok uygun.

http://scratched.gse.harvard.edu/guide/download.html

bu tarz bir kaynağa benim de ihtiyacım var sınıfım için.
kullanan arkadaşlar var ise aydınlatırsa sevinirim :)

20 yıla yakın bilgisayarla haşır neşirim. Birçok bilgisayar kitabı almışlığım da olmuştur. İnternet'in olmadığı dönemlerde kitaplar tek kaynak olduğundan, oldukça faydalandığımı söyleyebilirim. Ancak günümüzde bilgisayar kitaplarının yeterli olmadığını, hatta okuyana bir şeyler kazandırmadığını düşünüyorum. Hâlâ öğrencilerime kaynak olsun diye ara sıra alıyor olsam da neredeyse hiçbirinin içini açıp, bakma ihtiyacı duymuyorum. İnternet, youtube varken, özellikle programlama kitaplarına para vermek bana mantıklı gelmiyor.
Zafer Demirkol'un ASP ve PHP ile ilgili kitaplarını vaktinde okumuşluğum var. Açıkçası o kitaplarından pek memnun kalmamıştım, çünkü hemen her şeyi yüzeysel anlatmış, işe yarar bir proje yapmak için gerekli bilgilerden bahsetmemişti. Belki ön yargılı olacağım ama bahsettiğiniz bu kitapta da aynısı yaptığını düşünüyorum.

yakuphan' Alıntı:
20 yıla yakın bilgisayarla haşır neşirim. Birçok bilgisayar kitabı almışlığım da olmuştur. İnternet'in olmadığı dönemlerde kitaplar tek kaynak olduğundan, oldukça faydalandığımı söyleyebilirim. Ancak günümüzde bilgisayar kitaplarının yeterli olmadığını, hatta okuyana bir şeyler kazandırmadığını düşünüyorum. Hâlâ öğrencilerime kaynak olsun diye ara sıra alıyor olsam da neredeyse hiçbirinin içini açıp, bakma ihtiyacı duymuyorum. İnternet, youtube varken, özellikle programlama kitaplarına para vermek bana mantıklı gelmiyor.
Zafer Demirkol'un ASP ve PHP ile ilgili kitaplarını vaktinde okumuşluğum var. Açıkçası o kitaplarından pek memnun kalmamıştım, çünkü hemen her şeyi yüzeysel anlatmış, işe yarar bir proje yapmak için gerekli bilgilerden bahsetmemişti. Belki ön yargılı olacağım ama bahsettiğiniz bu kitapta da aynısı yaptığını düşünüyorum.

Hocam dediklerinizin çoğuna katılıyorum. 250 sayfa olunca muhtemelen kod blokları uzun uzun anlatılmıştır diye düşünüp 40tl yi vermek istemedim incelemeden. Ben proje üzerinden,uygulamalar üzerinden devam ettiğim için örnek sayısını bol tutmak istiyorum. Birde bazı konuları çocukların anlayacağı formata sokmakta zorlanıyorum ara sıra. Bol örnekli bir kitapsa çocuklara zaman zaman çoğaltıp vermek adına güzel olabilir diye düşündüm. Bakalım alan arkadaşlar ne derse ona göre hareket ederim artık. Sağolasın

bu arkadaş ne zaman bu kitabı basmış bilmiyorum ama kodlama için meb in attığı adımları görenler artık çocuklar için kodlama isminde kitaplar basar. İnternet yeter.

Ben bundan önce çıkan kitabını almıştım bi kere baktım o kadar nerdeyse hiç kullanmadim daha ne deyim :( :( :(

İncelemiştim. Çocuklar için istediğim düzeye indirgenmiş bir dili yoktu. Herhangi bir programlama kitabı gibi düşünüyorum. Çocukların dünyasından örnekler, dünyalarındaki kavramlarla benzetmeler bulamadım. Belki hazır bulunuşluğu yüksek, bilgisayara zaten hakim olan çocuklar için yeterli olabilir bilemiyorum.

"Çocuğumla beraber yazdım hatta bazı yerleri şöyle böyle yazsan ben anlamadım dedi çocuğum..." Şeklinde açıklamaları vardı gecen tv de
SYSOP' Alıntı:
İncelemiştim. Çocuklar için istediğim düzeye indirgenmiş bir dili yoktu. Herhangi bir programlama kitabı gibi düşünüyorum. Çocukların dünyasından örnekler, dünyalarındaki kavramlarla benzetmeler bulamadım. Belki hazır bulunuşluğu yüksek, bilgisayara zaten hakim olan çocuklar için yeterli olabilir bilemiyorum.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Geri