Yol Bilgisayarı Fazla mı Gösteriyor ?

Kodla Büyü

opian

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Her 300-400 km de yol bilgisayarını sıfırlıyorum ve ortalama yakıt tüketimi 8,0-9,5 lt/100km arasında oluyor genellikle. Fakat bugün bp kartımda biriken puanlar(730 puan - Her litrede 2 puan veriyor BP -) ve bu zaman aralığındaki 5400km üzerinden yaptığım hesaplamaya göre ortalama yakıt tüketimim ise 6,75 lt. Araç 2007 WV Caddy 1.9TDI.

Yol bilgisayarı bu kadar sapabilir mi ? Bu farklılık neden ? Daha önce başına gelen ? Görüşleriniz ?

Hocam genelde 8-9,5 oluyor demişsiniz, hiç sıfırlamadan ölçseydiniz büyük ihtimal doğru ölçerdi.
birinde 9,5 olur ort, birinde şdışı yaparsınız 4,5 olur ort yine aynı hesaba geliyor.

Benim araç doğru ölçüyor, A ve B diye ayrı ayrı ortalamalar var A ya hiç dokunmuyorum B yi arada sıfırlıyorum.

wertyu6' Alıntı:
Hocam genelde 8-9,5 oluyor demişsiniz, hiç sıfırlamadan ölçseydiniz büyük ihtimal doğru ölçerdi.
birinde 9,5 olur ort, birinde şdışı yaparsınız 4,5 olur ort yine aynı hesaba geliyor.

Benim araç doğru ölçüyor, A ve B diye ayrı ayrı ortalamalar var A ya hiç dokunmuyorum B yi arada sıfırlıyorum.

Teşekkürler hocam.
Hep şehir içinde kullanıyorum. Şehir dışında(500 km civarı) yol bilgisayarını sıfırlayarak aldığım ortalama rakam 6,5 idi.

Eğer araç şehirdışında 6,5 ortalama yakıyorsa o zaman yanlış hesaylıyor ya da sizin hesaba katmadığınız bişey var. (bp dışında başka yerden almışsınızdır belki, veya bp den yakıt alırken
örneğin 25,10 litre yakıt aldınız sistem o ,10 ondalık kısımları tam sayıp puan veriyorsa veya hiç vermiyorsa bunlar hesapta sapmalara neden olabilir diye tahmin ediyorum)

yapacağınız şey şu; depoyu fulleyin, ortalamayı sıfırlayın, bi süre kullanın tekrar fulleyin kendiniz ortalamayı hesaplayın arabanın ortalaması ile karşılaştırın.
bu öyle bp nin puanları ile ölçülmez, doğru sonuç vermez.
saygılar...

wertyu6' Alıntı:
Eğer araç şehirdışında 6,5 ortalama yakıyorsa o zaman yanlış hesaylıyor ya da sizin hesaba katmadığınız bişey var. (bp dışında başka yerden almışsınızdır belki, veya bp den yakıt alırken
örneğin 25,10 litre yakıt aldınız sistem o ,10 ondalık kısımları tam sayıp puan veriyorsa veya hiç vermiyorsa bunlar hesapta sapmalara neden olabilir diye tahmin ediyorum)

yapacağınız şey şu; depoyu fulleyin, ortalamayı sıfırlayın, bi süre kullanın tekrar fulleyin kendiniz ortalamayı hesaplayın arabanın ortalaması ile karşılaştırın.
bu öyle bp nin puanları ile ölçülmez, doğru sonuç vermez.
saygılar...

Puanlardan kuruşu Kuruşuna olarak kaç litre aldığımı hesaplayabiliyorum. Sizin dediğiniz gibi deneyeceğim birde.
Teşekkürler hocam.

Geri