Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

Yoğurt'ta Domuz Jelatini!!!

Konu, 'Her Telden' kısmında lion26 tarafından paylaşıldı.


 1. lion26

  lion26 Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  25 Mart 2007
  Mesajlar:
  1.179
  Beğeni:
  52
  Gıda teröristleri yoğurdun da tadını kaçırdı... Yoğurtta maliyeti düşürmek için domuz jelatini ve diğer katkılar kullanılıyor.
  Gıda teröristleri bu sefer de vatandaşın yoğurduna el uzattı. Yoğurdun içine domuz jelatini ve kullanım izni belli bir miktarda olan, fazlasında çok ciddi hastalıklara yol açan selüloz ile milamin gibi katkı maddeleri katılıyor.
  Uzmanlar, yoğurt üretirken kaynatılan sütün yüzde 40'ının buharlaştığını, bu nedenle artan maliyeti önlemek için su tutan; hayvan derisi ve kemiğinden yapılan jelatin gibi katkı maddelerin kullanıldığını, 'doğal' diye aldığımız yoğurtların sağlıksız olduğunu belirtiyor.
  Gıda Güvenliği Derneği Başkanı Dr. Samim Saner, az süt kullanarak yoğurt kıvamını tutturmak adına kıvam artırıcı ve hastalıklara yol açan katkıların kullanıldığını söyledi.

  Malta humması ve brusella gibi hastalıkların bu şekilde üretilen ürünlerden kaynaklandığını belirten Saner, şunları kaydetti:

  CİDDİ HASTALIKLAR VAR
  "Çiğ sütten yapılan ürünlerde çok dikkatli olmak gerekir. Yoksa ciddi hastalıklara davetiye çıkarmış olursunuz." Tüketicinin güvenli ve Tarım Bakanlığı onaylı ürünleri alması gerektiğini hatırlatan Saner, çömlekte 'köy ürünü' diye satılan markasız yoğurtlara özellikle dikkat edilmeli...

  "KAYMAK" DİYE MARGARİN YEMEYİN
  "Kaymaklı yoğurt" diye satılan ürünlerin gerçek olmadığını söyleyen uzmanlar, üzerindeki tabakanın da margarinden yapıldığını belirtiyor. Toplu yemekte kullanılan ve tereyağı aroması bulunan margarinin bir miktar sütle birlikte eritilip yoğurdun üzerine 'kaymak' diye döküldüğünü anlatan uzmanlar, tüketicinin 'doğal yoğurt' reklamıyla kandırıldığını vurguluyor.

  Kaynak: Takvim
  http://www.sabah.com.tr/Yasam/2012/05/10/yogurdun-icinden-domuz-jelatini-cikti
   
 2. hayat86

  hayat86 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  23 Eylül 2007
  Mesajlar:
  450
  Beğeni:
  1
  hocam ben sütü alıyorum yogurdu evde kendim yapıyorum :)
   
 3. ilk3r

  ilk3r Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  23 Nisan 2008
  Mesajlar:
  1.257
  Beğeni:
  10
  Süt dolum tesisinden 5lt bidonlarla süt alıyoruz. Buradan çok alan var herhangi bir şikayet duymadık. Sütün işlenmemiş olmasına buralarda dikkat ediliyor.
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal