yiboda çalışmak nasıl?

Kodla Büyü

demirsd

Üye
Arkadaşlar eş özründe yibo açıldı. yibolarda çalışma hakkında bilgi verebilirmisiniz. Gece nöbet durumu felan nasıl?

Hocam mesleğinizi seviyorsanız yibo gibisi yok derim. Çocukların çoğu parçalanmış ailelerden geldiği için sevgiye açlar tripleri yoktur genellikle. ben 2 yıldır çalışıyorum busene eş durumu istedim. nöbetlerde haftada 1 tutuyorduk. çok ciddi bi sıkıntı olmadı. gece 1-2 defa öğrenci rahatsızlandı hastaneye götürdük. erkek pansiyonunda 2 öğretmen nöbet tutuyorduk. gerçekten keyifli ve güzel günlerdi. bu arada hangi yibo.

hocam karaman vali hakkı teke yibo 1.5 yaşında bebeğim var gece nöbetleri benim için sıkıntı olabilir zorunlu mu nöbet?

zorunlu değil hocam bizim müdür sene başı toplantısında tutmak isteyenlerin isimlerini alıp kaymakamlıktan olur alıyordu. mazeretini söyleyip tutmaya bilirsin. her nöbet için 6 saat ekders yazılır buda ortalama 50tl civarıdır. ama öğretmen sayısı az ise tutman konusunda ısrarcı olabilirler.

bayansan uzak dur hocam. kesinlikle ve kesinlikle uzak dur. bayanlar yibolarda fazladan 10 puanalıyor. devlet hiçbir zaman fazladan birşey vermez. veriyorsa düşün derim. bayanlarda ben tutmuyorumda olmaz. çünkü herkesin çocuğu var kimse tutmak istemiyor.

benim yiboda 8 senem bitti bu sene 9. senem yorucu. geçen sene eşim hamile olduğu için tutmadım gece nöbeti dünya varmış dedim. hele ki idareyle aranda problem falan olursa gece nöbette şu olmuş gece bu olmuşlar bitmez. ağrısız başın ağrır.

ama umursamaz bir insansan fazladan puan ve gece nöbeti ücreti alırsın.

ben beş yıl yiboda çalıştım. Biz de karamanın bi ilçesinde yibodaydık. Vali hakkı teke yibo da zorunlu değildi tüm öğretmenlerin nöbet tutması, özellikle bayanlar açısından sıkıntı çıkarmıyolardı, ama benim olduğum yibo da nöbetler çok sıkıntılıydı, ayağımı sürüyerek giderdim nöbetlere, o da evli bi bayan için nöbet çok zor olduğundan.. yoksa küçük bi ilçede yiboda ortam çok güzel oluyo.. Nöbetlere rağmen yibo da 5 yılı çok güzel geçirdim..

her_dem' Alıntı:
bayansan uzak dur hocam. kesinlikle ve kesinlikle uzak dur. bayanlar yibolarda fazladan 10 puanalıyor. devlet hiçbir zaman fazladan birşey vermez. veriyorsa düşün derim. bayanlarda ben tutmuyorumda olmaz. çünkü herkesin çocuğu var kimse tutmak istemiyor.

benim yiboda 8 senem bitti bu sene 9. senem yorucu. geçen sene eşim hamile olduğu için tutmadım gece nöbeti dünya varmış dedim. hele ki idareyle aranda problem falan olursa gece nöbette şu olmuş gece bu olmuşlar bitmez. ağrısız başın ağrır.

size katılmıyorum hocam. umursamaz insanın baına her nöbette bişe gelir emin olun. bizim okulda hep umursamazları buluyordu böyle şeyler. nöbet tutmak sizi öğrencilere daha da yakınlaştırır kendinizi sevdirirseniz sözünüzden çıkmazlar. tabiki zorlukları var ama ben sert bi öğretmen olmama rağmen çocuklar sürekli hocam ne zaman nöbetçisiniz diye sorarlar yiyecek dağıtmak için peşinizde koşarlar yoklama alırken bende geleyim derler. bu ayrı bi mutluluk. bunu para için yapacaksanız hiç yapmayın hafta 2 bilgisayar kursanız zaten o parayı çıkarırsınız 1 saatinizi almaz. ama 50tl için 24saat nöbet pek umursamaz bi iş olmasa gerek. her nöbetimi hakkından fazlasını vererek tuttum ve iyikide tutmuşum.

dnzlp' Alıntı:
her_dem' Alıntı:

size katılmıyorum hocam. umursamaz insanın baına her nöbette bişe gelir emin olun. bizim okulda hep umursamazları buluyordu böyle şeyler. nöbet tutmak sizi öğrencilere daha da yakınlaştırır kendinizi sevdirirseniz sözünüzden çıkmazlar. tabiki zorlukları var ama ben sert bi öğretmen olmama rağmen çocuklar sürekli hocam ne zaman nöbetçisiniz diye sorarlar yiyecek dağıtmak için peşinizde koşarlar yoklama alırken bende geleyim derler. bu ayrı bi mutluluk. bunu para için yapacaksanız hiç yapmayın hafta 2 bilgisayar kursanız zaten o parayı çıkarırsınız 1 saatinizi almaz. ama 50tl için 24saat nöbet pek umursamaz bi iş olmasa gerek. her nöbetimi hakkından fazlasını vererek tuttum ve iyikide tutmuşum.

bende sana katılmıyorum hocam. ben nöbetlerde sıkıntı çıkmasın, etüt düzenleri bozulmasın diye kendimi parçalarken yanımda umursamaz adamın teki nöbetci olur. girer sınıfın birine oradaki öğrencilerle muhabbet eder, senin sağlamaya çalıştığın düzenide bozar. senin sırtından asalak gibi nöbet tutar sende kendini yıpratırsın. yatılı okuldaki öğrenciyle aramdaki bağ normal okulda olmaz ama öğrenciyle aramda bağ oluşsun diye 24 saat okulda kalmana gerek olduğunuda düşünmüyorum.

ayrıca herkes para için orada nöbet tutar. para vermesinler bakalım 1 kişi çıkacak mı nöbet tutayım diye. "para için yapılmaz" yibolardaki öğretmenlerin ağzında genel laftır ancak "madem para için yapılmazsa yapma" dediğinde "ya akmasada damlıyo, mazot paramızı çıkartıyoruz" derler. yani o para için yapılmaz kısmınıda geçelim.

aklıma sizin yazdıklarınızı görünce yibodaki günlerim geldi, dağ başındayiboda olmak çok daha zor. Yağmur kar yağdığında çatı akar, her tarafımız su içinde kalırdı, ne zaman nöbet tutsam arkasından hemen hastalanırdım, çocuklar iki dakika yalnız bırakmazdıi sürekli öğretmenim öyle mi böyle mi diye gelirdi, bit pire hepsi bulaşırdı, yoklama alırdık öğrencileri yatırırdık, sonra bi gürültü gelirdi öğrenciler kalkmış geri, onları geri yatırmakla uğraşırdık, karanlıkta önüme zebiri çıkıverirdi, binbir türlü öğrenci olurdu.. düşününce bir sürü zorluğu vardı ama yibodaki samimiyeti çok özledim ben.. Hem öğretmen arkadaşlarımızla olan hem de öğrencilerle olan

hocam bayansan ve cocugun varsa uzak dur. şöyleki nöbet için pek gönüllü olan olmaz ondan dönüşümlü herkes nöbet tutar.çalıştığım dönem haftada 1 nöbet gelirdi.ne kadar dikkat edersen et en nihayetinde çocuk onlar gece yatağından düşen , bişeylerden korkup uyuyamayan,dışarıda bi taraflarını kıran,yatılıdan dışarı kaçanlar,ergenliğe yavaştan giriş yapan 8.sınıflar vs .. en kötüsüde eğer gittiğin yibo hastahaneye uzaksa benzer kaza durumlarında çocuklarla beraber hastaneye gidip bazen sabahlara kadar orada kalabilme durumundur.ders programında nasıl olur bilemiyorum belkide nöbetten çıktığın sabah derslerin olur.

4 senedir yiboda çalışıyorum.Bu sene tayinim çıktı.
Yİbonun+ ları.
-Ek ders
-Ek Puan(Bayanlara+10 erkeklere +6)
-Okulda Para sıkıntısı olmaz Fotokopi YAzıcı Her zaman olur.
-Lojman (Yerine göre değişir.Ama Fiyatları uygundur.)
-Maddiyat(Kurs nöbet vs öğrenci her zaman elinizde çoğu kursu açarsınız.)
-SAygı(Çocuklar fakir olduğu için size karşı bir benimseme ve saygıları vardır.)
-Devamsızlık(Her yiboda değil ama çoğunda çocuklar 1 ay sonra okula başlar 1 ay öncesindede bırakır.Sınıflar tıkış tıkış olmuyor.Sürekli devamsız öğrenci oluyor.)
-Kapalı spor salonu,Futbol vs gibi etkinliklerin bol olması.
-Güzel arkadaşlıklar.
YİBO nun Eksileri
-Kapanma riski(Yibolar yakın zamanda kapanacak)
-Öğrenciler aileden kopuk olduğu için problemli olabiliyor.
-Yıkanma tuvalet ve temizlik alışkanlıkları yüzünden sürekli bir koku yayarlar ve %80 bit olur.
-Belletmenlikler zordur.Heleki idare titiz ise çok yorulursunuz.Aldığınız paranın Hakkını vermez.Gönüllü yoksa Belletmenlik Zorunludur.Çocuklu bayanlar için çok zor.
-Bir çocuk kaçsa başına bir şey gelse önce belletmenler sorumlu tutulur.Sonuçta okul hapishane değil.Tellerle çeviremiyorsunuz. kaç defa kaçan çocukların arkasından arabayla kovaladık.Bazen tarlalara kaçanlar oluyordu koşup yakalıyorduk.
-Hastalananları yada numara yapanları arabayla hastaneye taşırsınız(Ben 15 km uzaklıkta hastaneye götüryordum.Doktarlarda acemi ise film çektir.Kan aldır.2-3 saat gece beklediğiniz olur.)
-Öğretmenlerin Üzerine biraz fazla yük düştüğü için stresli ve gergin olabiliyorlar.
-Sorumsuz ve sorunlu aileler.1 Yıl çocuğunu arayıp sormaz.Hasta dersin gelmez.Ama bir şey olsada hocam benim çocuk size emanetti neden bakmadınız şikayet edecem vs de olabiliyor.
-Belletmenlik zamanlarında Bir nevi doktor gibi olmalısınız.İyi teşhis koyacaksınız. her başım ağrıyor şuram ağrıyor diyeni hastaneye götürecek olsanız ,Ömrünüz hastanelerde geçer.Kaç defa çocukların jelibonla kafa ağrısı karın ağrısı vb gibi hastalıkların geçtiğine şahit oldum.Bir keresindede çocuk kafasını cama çarpmış cam kırılmış çocuk piyasada yok.Bulduk konuşmuyor.Şüphelendik dilini çıkar dedik Bir çıkardı dilin üst kısmı ikiye bölünmüş.Hemen acil hastaneye gittik kaç tane dikiş attılar.Çocuğun elini kolunuda sen tutuyorsun hastanede. Kolu kırılanlar kafası yarılanlarda akeza.

Sonuç olarak Tekrar YİBO da çalışırmıydınız diye sorsanız Yibosuna göre değişir.Eğerki Maddi Sıkıntınız yoksa yanından geçmeyin derim arkadaşlar.
Karamandaki Yiboda Üniversite tarafında 7 km filan dışlarıda kalır.Çok uzak bir yer değil.Çarşıda kalıp git gelde yapabilirsiniz ben lisedeyken açılmıştı.1999 veya 2000 li yıllarda.

kdoksan' Alıntı:
4 senedir yiboda çalışıyorum.Bu sene tayinim çıktı.
Yİbonun+ ları.
-Ek ders
-Ek Puan(Bayanlara+10 erkeklere +6)
-Okulda Para sıkıntısı olmaz Fotokopi YAzıcı Her zaman olur.
-Lojman (Yerine göre değişir.Ama Fiyatları uygundur.)
-Maddiyat(Kurs nöbet vs öğrenci her zaman elinizde çoğu kursu açarsınız.)
-SAygı(Çocuklar fakir olduğu için size karşı bir benimseme ve saygıları vardır.)
-Devamsızlık(Her yiboda değil ama çoğunda çocuklar 1 ay sonra okula başlar 1 ay öncesindede bırakır.Sınıflar tıkış tıkış olmuyor.Sürekli devamsız öğrenci oluyor.)
-Kapalı spor salonu,Futbol vs gibi etkinliklerin bol olması.
-Güzel arkadaşlıklar.
YİBO nun Eksileri
-Kapanma riski(Yibolar yakın zamanda kapanacak)
-Öğrenciler aileden kopuk olduğu için problemli olabiliyor.
-Yıkanma tuvalet ve temizlik alışkanlıkları yüzünden sürekli bir koku yayarlar ve %80 bit olur.
-Belletmenlikler zordur.Heleki idare titiz ise çok yorulursunuz.Aldığınız paranın Hakkını vermez.Gönüllü yoksa Belletmenlik Zorunludur.Çocuklu bayanlar için çok zor.
-Bir çocuk kaçsa başına bir şey gelse önce belletmenler sorumlu tutulur.Sonuçta okul hapishane değil.Tellerle çeviremiyorsunuz. kaç defa kaçan çocukların arkasından arabayla kovaladık.Bazen tarlalara kaçanlar oluyordu koşup yakalıyorduk.
-Hastalananları yada numara yapanları arabayla hastaneye taşırsınız(Ben 15 km uzaklıkta hastaneye götüryordum.Doktarlarda acemi ise film çektir.Kan aldır.2-3 saat gece beklediğiniz olur.)
-Öğretmenlerin Üzerine biraz fazla yük düştüğü için stresli ve gergin olabiliyorlar.
-Sorumsuz ve sorunlu aileler.1 Yıl çocuğunu arayıp sormaz.Hasta dersin gelmez.Ama bir şey olsada hocam benim çocuk size emanetti neden bakmadınız şikayet edecem vs de olabiliyor.
-Belletmenlik zamanlarında Bir nevi doktor gibi olmalısınız.İyi teşhis koyacaksınız. her başım ağrıyor şuram ağrıyor diyeni hastaneye götürecek olsanız ,Ömrünüz hastanelerde geçer.Kaç defa çocukların jelibonla kafa ağrısı karın ağrısı vb gibi hastalıkların geçtiğine şahit oldum.Bir keresindede çocuk kafasını cama çarpmış cam kırılmış çocuk piyasada yok.Bulduk konuşmuyor.Şüphelendik dilini çıkar dedik Bir çıkardı dilin üst kısmı ikiye bölünmüş.Hemen acil hastaneye gittik kaç tane dikiş attılar.Çocuğun elini kolunuda sen tutuyorsun hastanede. Kolu kırılanlar kafası yarılanlarda akeza.

Sonuç olarak Tekrar YİBO da çalışırmıydınız diye sorsanız Yibosuna göre değişir.Eğerki Maddi Sıkıntınız yoksa yanından geçmeyin derim arkadaşlar.
Karamandaki Yiboda Üniversite tarafında 7 km filan dışlarıda kalır.Çok uzak bir yer değil.Çarşıda kalıp git gelde yapabilirsiniz ben lisedeyken açılmıştı.1999 veya 2000 li yıllarda.

Hocama tamamen katılıyorum...

buna katılmıyorum artık :)) çünkü artık hastahane parasını devlet ödemediği için köyden hasta olda ağri kesici getir diyen kalmadı şaşşırmayın şiboda çalışanlar bilir sağlam çoçuk ilac için hasta numarası yapar götürmek zorundasınız.

karaman ermenek ybo da görev yapıyorum bellletmenleği çok kolaydı hani lojmanda otursam 6 gün yapardım üst üste evliyim bu arada
okulumuz ikinci kademe sadece 5 6 7 8 sınıflar var iyi bingöl solhan ybo da 1lerden başlıyordu hiççç çekilmez birinci kadame..

ybo güzeldir. kısa ve öz. para biriktirilecek mesleğinin değerli olduğunu bileceğin okul tipi ama titizlik hastaları için uzak durun derim bit pire nedir öğrenirsiniz.

Hocam ben de 8 senesini K.Maraş Göksun Yibo da geçirmiş biri olarak: Zor, eğlenceli, kimi zaman yorucu, sürekli riskli bir yer. Hocalarımın da dediği gibi nöbette kaçan mı dersin, hastalanan mı dersin, ilaç içip intihara kalkışan mı dersin, gecenin bir yarısı kar yağışı altında hastaneye gitmek mi dersin, gece saat 2 lere kadar PES oynamak mı dersin ( kafa dengi arkadaşlarla karşılıklı pes oynardık çocukları yatırdıktan sonra) o günleri hep özleyeceğim. Gerçekten içinizde az da olsa özveri yoksa kesinlikle Yibo yu yazmayın, çünkü gelip giden arkadaşların ettikleri sitemler aklıma geliyor da, eğer öyle özverili olamayacaksanız kesinlikle çekilmez bir yer olur Yibo. Tabi herşeyin hayırlısı

Beni zorunlu olarak yibo ya resen atama yaptılar norm fazlası olduğum için. Ben nöbet falan tutmak istemiyorum. Ayrıca uzaktan eğitim üniversite okuyorum derslerim oluyor akşam. Napacağım ben? şuanki yönetmelikte nöbet gönüllülük esasına göre mi? Yani zorunlu olarak yibo ya tayinim çıktı. zorunlu olarak nöbeti kaldıramayacağım. zaten yeterince evde yoğunum ders çalışıyorum. üstüne bir de geceleri evde olmazsam ne yaparım artık bilmiyorum.

forumicinforum' Alıntı:
Beni zorunlu olarak yibo ya resen atama yaptılar norm fazlası olduğum için. Ben nöbet falan tutmak istemiyorum. Ayrıca uzaktan eğitim üniversite okuyorum derslerim oluyor akşam. Napacağım ben? şuanki yönetmelikte nöbet gönüllülük esasına göre mi? Yani zorunlu olarak yibo ya tayinim çıktı. zorunlu olarak nöbeti kaldıramayacağım. zaten yeterince evde yoğunum ders çalışıyorum. üstüne bir de geceleri evde olmazsam ne yaparım artık bilmiyorum.

İdare tarafından zorunlu tutulduğu zamanlar olabiliyor, tutmamak için de pek bişey yapılamıyor böyle durumlarda

Geri