Yetkili Servislerde Bunlara Dikkat Edin!

Kodla Büyü

hasari

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
1.Basit Parçalara Fahiş Fiyatlar: “Oğluma yeni bir araç satın aldım 2 ay önce servis geri görüş kamarası takalım dedi. Tamam olur 650 TL’ye anlaştık aleti görmedim güvendik. Arabayı almaya gittim ne görüyüm aynanın üstünde kocaman bir ayna koymuşlar plakanın arkasında uzun bir göz neyse piyasayı bir araştırdım taktıkları parçanın fiyatı 150 TL. Basit bir parçaya fahiş fiyat biçerek araç sahipleri kandırılıyor.”

2.Pahalı Motor Yağı: “Aracımızı bakımına götürdük . Kesilen faturada motor yağının litresi 35, 20 TL /lt olarak 5 litre kullanılmış. Bu yağın Türkiye de ki satış fiyatı yaklaşık pazarlıksız 21, 8 TL /lt. Bu kadar kar marjı olur mu diye sorduğumuzda bize hesap mı soruyorsunuz dedilerAraç bakım yetkili servisleri orjinal parça fiyatlarını anormal kar marjı ile satabilirler, ama piyasada bulunan ve perakende satış fiyatı belli olan motor yağını bu kadar kar marjı ile satmalarını bilmemiz gerekir.”

3. Hayali Tamiratlar: “Fatura dökümünde yer alan tamirat ve değişim işlemlerinin aslında yapılmadığını gördüm. Araç arızalanınca başka bir servise gittim faturayı gösterdim belirtilen tamiratların hayali olduğunu aslında bunların hiç birinin yapılmadığını öğrendim. Ödediğim faturanın üzerine bir 300 TL daha ödedim.”

4. Eksik Bakım: “Aracımla kaza yaptım aracımı yetkili servisine çektirdim aracım bana 45 gün sonra teslim edildiği teslim edilen aracımda hala yapılması gereken eksikler bulunmaktadır. Halbuki benden tam bakım fiyatı aldılar ama eksik bakım yaptılar.”

5. Sağlam Aracı Bozma: “Servis aracımın sağlam yerlerini bozdu. Şanzımanı metal parçalarıyla doldurmuş. Üstelik birkaç bir iş yapmış gibi 3000 TL üzeri paramızı aldı. Tabi parayı aldıktan sonra iş bitiyor. Her zaman olduğu gibi müşteri suçlu, hatalı. Genel müdürlüğü bilgilendirdik. konuyu araştırmasını istedik ama sonuç çıkmadı. Hem fazla ücret alıp hem de aracımı bozdular.”

6. Kampanya Kandırmacası: “Aracın yıllık bakım için servise gittim bundan 15 gün önce bakım fiyatı almıştım 235 TL demişlerdi. Daha sonra bir kampanya başladığını gördüm parça ve işçilikte yüzde 25 indirim var deniyordu bu fırsattan yararlanmak için yıllık bakım yaptırmak istedim bana verilen rakam indirim dahil 300 TL dendi. Kampanya diyerek faturaları şişiriyorlar.”

7. Orijinal Parça Yerine Yan Sanayi: “Aracın yetkili servisi aracımın motor arızası için yan sanayi parça kullanmış ve bunun neticesinde motor yanmıştır. Bu durum mahkemece atanan bilirkişi raporu ile de tespit edilmiştir Birde benden orijinal parça fiyatı aldılar.”

Kaynak:sikayetvar

Ekli dosyalar

• araç.jpg
    araç.jpg
    91.4 KB · Görüntüleme: 1,013
Zaten doğru olan da odur. İyi bir usta yetkili serviste 1000 tl maaşla çalışmaz. Gider sanayide kendine dükkan açar.

Servis mi tövbeee tövbe..
2 hafta önce audi servis 710 tl cik aldı, sorun tamamen geçmedi, tamamen düzeltilmesi için bir 710 tl daha çıkarttı. Dışarda 75 tl ye yaptırdım hemde değiştikleri parçayı kullanarak yapıldı..

Ayrıca araç serviste 2 gün kaldı, sanayide 2 saatte halloldu.

muratbedel' Alıntı:
serkanaytekin' Alıntı:
salla81' Alıntı:
En iyisi sağlam bir usta bulmak servis falan hikaye.

:+1: aynen babam motor ustası hiç servise gitmem, işçiliğe para ödemem.

birde parçacı kayınpeder varsa insanın sırtı yere gelmez :lol:

hocam babam sanayide hatırı sayılır kişidir, nereye gitsek hem çay kahve içiyoruz, hemde ücretsiz hallediyoruz işimizi. Eee adam boşuna dememiş babam sağolsun diye. :)

Ben aracımın teknik servis işlerini kendim yapıyorum.
Arka-Ön fren ayarı ve pabup değişimleri. Buji değişimleri, Buji kablo kontrolleri.
Ön havalandırmadan toz kokusu geliyordu. Paneli söküp içerisini yıkadım 10 yıllık araba yeni gibi kokuyor şimdi.
Benzin deposunu falanda değiştirdim. Bu yaz tatilinde ise burçları değiştirecem. Birde şanzıman dişlisini değiştirecem.

Böte li olmama rağmen elektronik ve mekaniğe ilgiliyim. Her hangi bir aracın service manual dosyasına bakıp sorunu tespit edip çözebiliyorum.
Sadece hobi olarak bu işle ilgileniyorum ve sadece kendi aracım yada eş dost akraba araçlarına karşılıksız yardım ettiğim oluyor. :)

Hayalim garajlı bir ev ama memur maaşıyla hayal.

duzgun' Alıntı:
Ben aracımın teknik servis işlerini kendim yapıyorum.
Arka-Ön fren ayarı ve pabup değişimleri. Buji değişimleri, Buji kablo kontrolleri.
Ön havalandırmadan toz kokusu geliyordu. Paneli söküp içerisini yıkadım 10 yıllık araba yeni gibi kokuyor şimdi.
Benzin deposunu falanda değiştirdim. Bu yaz tatilinde ise burçları değiştirecem. Birde şanzıman dişlisini değiştirecem.

Böte li olmama rağmen elektronik ve mekaniğe ilgiliyim. Her hangi bir aracın service manual dosyasına bakıp sorunu tespit edip çözebiliyorum.
Sadece hobi olarak bu işle ilgileniyorum ve sadece kendi aracım yada eş dost akraba araçlarına karşılıksız yardım ettiğim oluyor. :)

Hayalim garajlı bir ev ama memur maaşıyla hayal.
Hocam bu yaptıklarınıza benim de çok ilgim var. en ufak birşeyde hemen sanayiye gitmek gerekiyor. İnsanın kendi arabasındaki ufak tefek sorunları çözebilmesi gerçekten çok güzel. Yazın sanayide çıraklık mı yapsam acaba :++:

Geri