Yerel Disk Sürücü Harflerini değiştirebilir miyim?

Kodla Büyü

mystreous

Süper Üye
Süper Üye
Sıfır bilgisayara kurulum yaptım. Sata hdd ve Pata Dvdrw var. Ayrıca Kart Reader takılı
Bilgisayarımı açtığımda Yerel Disk(C) olması gerekirken (H) olmuş. Yerel Disk(D) olması gerekirken (I) olmuş.
C D E F G harfleri de Kart Readera atanmış.
Kart Readerı çıkartıp yeniden başlattığımda Yerel Diskin harflerinde herhangi bir değişiklik olmuyor.
Varmı bi fikri olan ??

bilgisayarıma sağ tıkla yönet
disk yönetimi
sürücüye sağ tıkla
sürücü harfi ve yol değiştir

Denetim Masası->Yönetimsel Araçlar->Bilgisayar Yönetimi->Depolama->Disk Yönetimi->Sürücüyü seç ve sağ tuş tıkla->Sürücü Harfi ve Yolu Değiştirden yapabiliyorsun hocam

Denetim masasından yönetimsel araçlara gir. Ordan bilgisayar yönetimini aç ve disk yönetimi bölümüne gir. Yerel disklerden hangisinin ismini değiştireceksen sağ tıklasürücü harfini değiştir seçeneği var. ordan değiştirebiliyorsun

carbon' Alıntı:
bilgisayarıma sağ tıkla yönet
disk yönetimi
sürücüye sağ tıkla
Bunu denedim ama işletim sistemi kurulu olduğu için değişitirilemez uyarısını alıyorum.

ismail02' Alıntı:
Denetim masasından yönetimsel araçlara gir. Ordan bilgisayar yönetimini aç ve disk yönetimi bölümüne gir. Yerel disklerden hangisinin ismini değiştireceksen sağ tıklasürücü harfini değiştir seçeneği var. ordan değiştirebiliyorsun

Arkadaşlar herkes aynı şeyi yazıyor. Bunu denedim. Burdan değişmiyor.

C D E F G harfleri de Kart Readera atanmış
kart sürücülerini kaldırarak denediniz mi hocam.
sanırım işletim sistemi kurulu sürücü çalışırken yolunu değiştiremezsin ama diğer sürücüyü değiştirebilirsin.

Kusura bakma arkadaşlarda bu dediklerini olmaz neden diye sorarsanız çünkü sistem kurulu olan diskin ismi degişmez..

ne yapman gerektigini söyleyeyim
1. Adım .
Bilgisayarıma sağ tıkla yönet
disk yönetimi
sürücüye sağ tıkla
yoluyla C sürücü harfini boşa çıkarmalısın
2. Adım Bilgisayarına Xp cdsini koy ve format işlemini başlat format işleminde xp kurulacak diski seçme bölümüne geldiginde
sistemin kurulu oldugu diskin ismi H demiştin onu sil sonra sildigin parçayı yeniden oluştur. ondan sonra yeni oluşturdugunun c oldugunu göreceksin...
Eger bu işe yaramazsa. ilk kurdugun sırada hata yapmışsın demektir. o zaman yedeklerini başka bir hardiske atıp hardiski tamamiyle sıdırlamalısın...

Kusura bakma arkadaşlarda bu dediklerini olmaz neden diye sorarsanız çünkü sistem kurulu olan diskin ismi degişmez..

ne yapman gerektigini söyleyeyim
1. Adım .
Bilgisayarıma sağ tıkla yönet
disk yönetimi
sürücüye sağ tıkla
yoluyla C sürücü harfini boşa çıkarmalısın
2. Adım Bilgisayarına Xp cdsini koy ve format işlemini başlat format işleminde xp kurulacak diski seçme bölümüne geldiginde
sistemin kurulu oldugu diskin ismi H demiştin onu sil sonra sildigin parçayı yeniden oluştur. ondan sonra yeni oluşturdugunun c oldugunu göreceksin...
Eger bu işe yaramazsa. ilk kurdugun sırada hata yapmışsın demektir. o zaman yedeklerini başka bir hardiske atıp hardiski tamamiyle sıdırlamalısın...

format atacaksa zaten 1.adıma gerek yok. kart sürücüleri sistemde kayıtlı.

Bütün programları, sürücüleri kurmuştum. Yeniden format atmak pek mantıklı gelmedi. Ghostunu oluşturup DVD ye yazıp sonradan yeniden FDisk yapmayı düşünüyorum. En mantıklı yolu bu galiba.
İlgilenen arkadaşlara teşekkürler...

Yeniden yapsaydım 2 kez formatlar, programları kurardım diye yakınıp durdum gene olmadı. En sonunda yeniden format attım. Problem düzeldi arkadaşlar. Teşekkür ediyorum hepinize. Bu bazen başıma geliyor. İşi kolaylaştırayım derken 3 katı zorlaştırıyorum. :(

Geri