Yeniden Yapılandırılmış borcumu geciktirdim şimdi ne olacak?

Kodla Büyü

only61

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
arkadaşlar ben 2009 senesinde öğrenim ve katkı kredimi yeniden yapılandırdım.
tüm borcumu 36 aya böldüm aylık 100 tl verecek şekilde ayarladım.
tam 23 taksiti zamanında ve eksiksiz ödedim geriye 13 taksit kalmıştı
amma velakin haziran ayının taksidini unutmuşum. bugün temmuz taksidini ödemeye gittiğimde bana haziran taksidini ödemediğimi söylediler
ben bi yanlışlık vardır herhalde deyip temmuz taksidini ödedim. daha sonra biraz kıllandım ve tekrar para çekip ödenmemiş haziran taksidimi ödemek istedim
bana borcumun vergi dairesine yönlendirildiğini söylediler. Bu tür bir olay sizin başınıza geldi mi? Bundan sonra ne olacak bu işten ne kadar zararım olur?Saygılar

hocam nasıl bir uygulama yaparlar bilmem ama bu uygulamaya geçerken taksitlein aksatılması halinde kalan tüm paranın peşin isteneceğini söylemişlerdi sanırım. siz yinede araştırın.

ben bu parayı alırken taksitli aldım ödemesi nasıl peşin oluyormuş devlet bunu nasıl yapar tefeciden beter.

Pazartesi günü ilk işiniz kyk yı aramak olsun hocam.0 312 430 17 80(20 Hat).durumunuzu belirtin.1 defaya mahsus haziran taksitini ödemeniz durumunda yapılandırmanız devam edebilir.

ben de haziran dönemi borcumu unutmuşum. bugun ziraat bankasına gittim, haziran dönemini ödemek amacı ile. sistemde kayıt eklenemedi diyormuş. ya sistemde bi problem var ya da borcunuz vergi dairesine gönderilmiş, başka bir gün tekrar deneyin dedi gişedeki. o da anlayamadı. pazartesi tekrar deneyeceğim.

borcunuzu zamanında ödüyorsanız nasıl yeniden yapılandırdınız merak ettim
only61' Alıntı:
ben bu parayı alırken taksitli aldım ödemesi nasıl peşin oluyormuş devlet bunu nasıl yapar tefeciden beter.

duygu03' Alıntı:
benim bildiğim bi kere bile gecikse yapılandırılması kalkıyordu borcun...

evet yapılandırılan taksitler zamanında ödenmemesi, aksatılması durumda yapılandırılma gider, eski silinen indirime uğrayan faiz tekrar gelir borç olarak.

Ben böyle biliyorum, ben de yapılandırdım borcumu ve aklımda böyle kaldı.

hocam bende subat ta öğrenim yatırdım fakat banka calısanı yanlıslıkla katkıyı yatırmıs ben bunu bir sonra ki ay farkettim
siteye girdim baktım yapılandırmada bozulmamış. Bu aya kadar yapılandırılmıs sekilde yatırdım iptal olmadı ama bu ay yapılandırılmamıs görünüyordu ve gecikme faizleri ile yine iki katına cıktı. KYK nin 444 lü numarasını aradım saolsunlar anlayısla karsıladır. Biz gerekenleri yapacagız yapılandırmanız devam edecek 20 gün sonra tekrar arayın dediler.
Bence sende bi kyk yı ara belki bi çözümü vardır

hocam üst üste 2 kez ödemezsenin yapılandırmanız bozulur. eğer 1 taksidi aksattıysanız maliyeye gidip yatmayan taksitle birlikte yatacak olarak yatırırsanız sorun çıkmaz. dediğim gibi 2 taksit yatmazsa yapılandırma bozulur. diğer türlü yatırırsınız ve devam edersiniz normal ödeme planına

cevaplayan herkese teşekkür ederim. pazartesi günü vergi dairesine gideceğim ayrıca kyk yı arayacağım. o zaman herşey netleşir ben de burdan size gelişmeleri iletirim.
ama bi kaç yerden duyduğum kadarıyla yeni çıkan torba yasaya göre en fazla 3 kere geciktirme hakkın varmış, önceden hiç yoktu. dediğim gibi herşey pazartesi falan belli olur.hayırlısı artık.

geçenlerde çıkan borç yapılandırmasına göre (torba yasa), 1 yıl içinde 2 taksitten fazla gecikirse yapılandırma bozuluyor. tabii bunu kredi yapılandırmasına birebir uyarlayamayız ama bir taksidin gecikmesiyle tümden iptal olması biraz saçma ve haksız bir uygulama gibi geliyor bana. kesin çözüm kyk

only61' Alıntı:
cevaplayan herkese teşekkür ederim. pazartesi günü vergi dairesine gideceğim ayrıca kyk yı arayacağım. o zaman herşey netleşir ben de burdan size gelişmeleri iletirim.
ama bi kaç yerden duyduğum kadarıyla yeni çıkan torba yasaya göre en fazla 3 kere geciktirme hakkın varmış, önceden hiç yoktu. dediğim gibi herşey pazartesi falan belli olur.hayırlısı artık.
hocam naptınız durum nedir? aynı durumdayım ben de şu an.

kyk da öğrenim/katkı kredisi sorgulamada şu şekilde bir bilgi mesajı var hocam

25 Şubat 2011 tarihinden sonra devam eden taksitlerinizden 2012 yılında üçten fazla taksitinizi süresinde ödememeniz veya eksik ödemeniz halinde yeniden yapılandırma hakkınızı kaybedeceksiniz.

Herhangi bir aya ait taksitinizi ödemezseniz veya eksik öderseniz; bir sonraki ay aksattığınız taksiti, bu taksitin gecikme zammını ve ilgili ayın taksitini ödemeniz gerekmektedir. Bu durumda sadece zamanında ödemediğiniz ay aksama sayılacaktır. Aksi halde sadece aksattığınız taksiti öder veya gecikme zammını ödemezseniz her iki ayda aksatılmış olacaktır.

Borcunuzu yapılandırmış iseniz 2 taksit ödemezseniz kalan parayı peşin tahsil etme yoluna gidiyorlar.Siz 1 taksit geciktirmişsiniz galiba? Arkadaşlar ben de birkaç taksiti Ziraat'tan yatırdım baktım banka beni aklımdan edecek sonra Vergi dairesine gidip yatırdım.Ne sıra ne stres..

Hocam rahat ol 8)
Bende eşimin borcunu taksitlendirmiştim ve mayıs ayını yarışmalar muhabbetine unutmuşum. Haziranda gittim 2 taksit + 5 TL (ki 30-40 Kuruş ancak geçikme faizi oluyor) olarak yatırdım. Hesabı kontrol ettiğimde 1. gecikme diye bi uyarı var. Üst yorumların birinde de söylendiği gibi 3 defa geciktirme hakkı vermişler. Sadece gecikme faizi ödersin.

Şubat ayında unutmuştum ve mart ayında cüzi bir faizle yatırdım haziran ve temmuz aylarını da unuttum tatil nedeniyle 3 ay aksatmış oldum sanırım yapılandırmam bozulacak, sadece 3 taksit kalmıştı.

2. gecikme bu... Vergi dairesine gittim, bağlı bulunduğun vergi dairesine sor dedi... Oraya sordum yarın bilgi veririm dedi...

Pazartesi günü oruçlu oruçlu bankada 1 saat kuyruk bekledim, yapılandırılmış borçları alamıyoruz, sistem çalışmıyor dedi bankadaki eleman. Öylece kaldı. Neyse hayırlısı... Bilen biri yardımcı olursa sevinirim... Cevap veren arkadaşlara teşekkürler...

s_kajmeran' Alıntı:
2. gecikme bu... Vergi dairesine gittim, bağlı bulunduğun vergi dairesine sor dedi... Oraya sordum yarın bilgi veririm dedi...

Pazartesi günü oruçlu oruçlu bankada 1 saat kuyruk bekledim, yapılandırılmış borçları alamıyoruz, sistem çalışmıyor dedi bankadaki eleman. Öylece kaldı. Neyse hayırlısı... Bilen biri yardımcı olursa sevinirim... Cevap veren arkadaşlara teşekkürler...
Üstte belirtmiştim hocam banka ile uğraşmayın.Herhangi bir vergi dairesine gidin ödeyin sıra falan da beklemezsiniz.

" Hocam siz aylık mı ödüyorsunuz bu borcu.Yapılandıranlar 2 ayda bir taksit öderler?

Yok hocam 2 ayda 1 ödüyorum... Düğün dernek girdi araya öylece unutuldu... Pazartesi günü de sistem yok dediler bende bişey olmaz sonra öderim dedim çıktım. Bugün gittim bankada da gözükmedi, vergi dairesindede... :(

s_kajmeran' Alıntı:
Yok hocam 2 ayda 1 ödüyorum... Düğün dernek girdi araya öylece unutuldu... Pazartesi günü de sistem yok dediler bende bişey olmaz sonra öderim dedim çıktım. Bugün gittim bankada da gözükmedi, vergi dairesindede... :(
Bankada bana öyle dediler vergi dairesine gittim sistem açıktı.Bankadakiler bence pek bilmiyor bu işleri.Hangi hesaba yatacak niye buradan yatırıyorsunuz gibi saçma sorular soruyorlar.Üstte arkadaşlar 3 taksit yatırılmazsa bir şey olmaz diyorlar ama ben 2 taksit yatırılmazsa yapılandırma iptal olur diye biliyorum.Bu konuyu araştırmak lazım......

mazaka2012' Alıntı:
s_kajmeran' Alıntı:
Bankada bana öyle dediler vergi dairesine gittim sistem açıktı.Bankadakiler bence pek bilmiyor bu işleri.Hangi hesaba yatacak niye buradan yatırıyorsunuz gibi saçma sorular soruyorlar.Üstte arkadaşlar 3 taksit yatırılmazsa bir şey olmaz diyorlar ama ben 2 taksit yatırılmazsa yapılandırma iptal olur diye biliyorum.Bu konuyu araştırmak lazım......
İnşallah yarın olumlu bir cevap verirler... :(

Gecikmeden bişey olmuyor hocam bendede aynı durum var 315 tl ödüyordum taksitleri 2 taksit geciktirdim 8tl gecikme ücreti aldılar sadece o kadar..

Hocam bazı arkadaşlar yapılandırma meselesini karıştırmış sanırım yapılandırma 2 defa oldu 1. yapılandırmada direk kredi yurtlara başvuru yapıldı ve kyk üzeriden ödeme alındı 2. yapılandırma şu 6666 sayılı kanunmuydu neydi o yapılandırma vergi dairelerinden yapıldı. Kyk üzerinden yapılan yapılandırmalarda ödeme aksaması halide sorun çıkıyor. Bende şöyle birşey olmuştu ödemeleri bankaya gidip kredi numaranızı vererek yapıyordunuz bi ara sistemi değiştirip bankanın sistemine entegre ettiler tc kimlik no ile ödeme almaya almaya başladılar, benim tc kimlik kyk yokmuş o yüzden ödeme yapamadım kyk yı aradım bi bi şube söylediler orada falanca hesaba havale etsinler açıklamaya yazsınlar dediler 2 ay öyle yaptım tabi yeni sisteme göre ödenmemiş göründü yapılandırma bozuldu göründü bütün silinen borçlar, faizler,gecikmeler tamamını tek borç olarak göründü, sonra şube ile görüştüm tc kimliğimi verdim sisteme kaydettiler kyk ya ödeme makbuzlarının fotokopisini ve durumu anlatan bi dilekçe gönderdim düzeldi sonra bu ay son taksit ödenecek inşallah.
Sonradan çıkan 6666 sayılı kanun kapsamında ise aksatma hakkın var senede 2 defamı ne 3 olursa bozuyorlar yapılandırmayı ama ondan en fazla 18 taksit oluyordu, taksitler 2 ayda bir ödeniyor.

Geri