yeni modül yazılsa?

Kodla Büyü

imsiyat

Seçkin Üye
Seçkin Üye
arkadaşlar merhaba, bakanlık modülleri elden geçiriyor ve modüllerin yeniden yazımına başlanacak büyük ihtimalle.

şu an için BTT dersinin modülleri yazılacak.

bu konuda siz değerli hocalarımızın görüşlerini almak istiyorum. ne olmalı ne olmamalı gibi aklınızda olan şeyleri belirtirseniz sevinirim.

işletim sistemi ile ilgili olan modüller windows 10 üzerinden devam edecek büyük ihtimalle.

ilginç demek ki herkes memnun.

yani bundan sonraki eğitim öğretimin tamamını etkileyecek bir olaydan söz ediyorum ama kimse cevap vermiyor.

burada modülleri yazarken fikrinizi sormak istedim. ama demek ki gerek yokmuş.

yani yazarız tamam ama ne bileyim böyle olmamalıydı...

Hocam öncelikle çok gereksiz bilgiler var en son 2011'de yazılmış olması lazım.Aklıma ilk gelen koruma kartları ve usb teknolojileri mutlaka güncellenmeli.Ayrıca arıza tespitinde daha kapsamlı örnek uylaması olan bilgilere yer verilmeli

modul içerisine video edit programları format factory tarzı program eklemeleri vs. gibi eklemeler uygulamaya dönük olarak eklenmelidir. Ayrıca gpedit.msc bölümü ayrıntılı bir şekilde ele alınılabilir.

bilisimweb' Alıntı:
modul içerisine video edit programları format factory tarzı program eklemeleri vs. gibi eklemeler uygulamaya dönük olarak eklenmelidir. Ayrıca gpedit.msc bölümü ayrıntılı bir şekilde ele alınılabilir.

geçen hafta akçakoca da modül yazımı için toplandık. evet modüller eski. btt'nin 5 modülü güncellenecek.

- iç donanımlar
- dış donanımlar
- işletim sistemi kurulumu
- işletim sistemi gelişmiş özellikler
- ağ temelleri

sonuçta orada 5 kişiydik ama burada yüzlerce öğretmen var. eksik bir şey kalmasın diye sormak istedim. şahsen ben gelişmiş özellikleri yazıyorum. 10. sınıf oldukları için ayrıntılı yazmaya çalışıyorum. görselliği ön planda tutuyorum ki bilgisayarı olmayanlar da unutmasın. ama gpedit.msc biraz ağır gibi. görev yöneticisine kadar anlatmayı düşünüyorum. denetim masasının bütün öğelerini anlatıyorum. önemlileri geniş önemsizleri bir kaç cümleyle olacak şekilde.

dediğim gibi bundan sonraki eğitim öğretimin ciddi bir anlamda değişmesi demek modüllerin değişmesi. o yüzden eksik-yanlış bir şey olmasın diye yardımınız iyi olur.

öncelikle bu ders için 4 saatin yeterli oldugunu düsünmüyorum. En azından 2011 yılında kaldırılan ağ temeleri dersi bttem dersi içerisinden cıkarılırsa Biraz rahatlama olur.

modul yazımı konusunda arıza tespiti ve işletim sistemleri kısmı güncellenebilir. Uygulamaya yönelik temrin örnekleri hazırlanabılır. Ancak yeni konuların eklenmesi dersin yogunlugunu arttırır bu da maalesef öğrenciler açısından sıkıntı.

darkprog' Alıntı:
öncelikle bu ders için 4 saatin yeterli oldugunu düsünmüyorum. En azından 2011 yılında kaldırılan ağ temeleri dersi bttem dersi içerisinden cıkarılırsa Biraz rahatlama olur.

modul yazımı konusunda arıza tespiti ve işletim sistemleri kısmı güncellenebilir. Uygulamaya yönelik temrin örnekleri hazırlanabılır. Ancak yeni konuların eklenmesi dersin yogunlugunu arttırır bu da maalesef öğrenciler açısından sıkıntı.

aslında bu konuyu gündeme getireceğim zaten. ağ temelleri ile bu işletim sistemi gelişmiş özellikler modülünün süresi eşit gözüküyor. btt dersinin 5 saat olma ihtimali de var.

kesinlikle dersin saati artırılmalı..konular yoğun fakat saati yetersiz

ssd sabit diskler daha fazla yer almalı..ayrıca artık tamamen kullanımı bitmiş-ölmüş teknolojilere çok çok az değinmek yeterli farzı misal ISA-AGP-PCI....hatta IDE..

keza monitörler konusunda artık CRT monitörlerin çalışma prensipleri vs..vs.. çok gereksiz...ayrıca hocam bazı konularla ilgili youtube da çok basit ama güzel anlatımlar bulunubiliyor..bunları da modülde link olarak ekleyebilrisiniz..mesala LCD ekran çalışma prensibi..

@imsiyat hocam merhaba, yaklaşık 2 sene önce tüm dalları ve dallardaki dersleri; Mesleki Yeterlilik Kurumunun oluşturduğu meslek yeterliliklerine göre inceledik, fazlalıkları ve eksikleri çıkardık, o günkü şartlarda gerekli olan konuları ekledik. Örneğin Veritabanı Programcılığı dalındaki "Gelişmiş İnternet Uygulamaları" dersi yerine "Mobil Uygulama Geliştirme" dersini oluşturduk, keza BTT dersi içindeki eski ve gereksiz çoğu şeyi çıkardık. Şu an da yazılacak modüller sanırım bunlara göre, modül bilgi sayfasını bana gönderebilir misiniz?

Bir de birkaç tavsiye vereyim. Modüllerde bolca örneğe yer verin, faaliyet sonlarında öğrencilerin yapacağı bolca örnek olsun ve örnekler aşamalı olarak gitsin. Modüllerin öğrenciler için yazıldığını unutmayın :) Diğer modül yazarı arkadaşlar ile ortak bir dil kullanın.

İyi çalışmalar, başarılar.

Btt modülü içindeki eski teknolojiler ile ilgili konular kısaltılmalı.

Mobil cihazlar ile ilgili KONULAR yerine göre her modülde işlenmeli.

Bulut Depolama Bulut İşletim Sistemleri iyice öğretilcek şekilde müfr. girmeli.

Ardunio tarzı Cihazların tanınması sağlanmalı.

Robotik teknolojisinin önemi kavratılmalı.

Biraz daha üzerinde durursam ufuk açıcı daha başka noktalar bulabilirim.

Önemli olan geleceğin ihtiyaçlarını görebilecek ve BT bilinci olan öğrenciler yetiştirmek olmalı modül hazırlayanlar için.
O zaman zaten çok faydalı eser ortaya çıkacaktır.

Vesselam.

BTT Ufuk açıp yol göstermeli zira çoğımız BTT
Yeni nesil teknoloji çok çok bahsedilmeli bence...

cumhurtorun' Alıntı:
@imsiyat hocam merhaba, yaklaşık 2 sene önce tüm dalları ve dallardaki dersleri; Mesleki Yeterlilik Kurumunun oluşturduğu meslek yeterliliklerine göre inceledik, fazlalıkları ve eksikleri çıkardık, o günkü şartlarda gerekli olan konuları ekledik. Örneğin Veritabanı Programcılığı dalındaki "Gelişmiş İnternet Uygulamaları" dersi yerine "Mobil Uygulama Geliştirme" dersini oluşturduk, keza BTT dersi içindeki eski ve gereksiz çoğu şeyi çıkardık. Şu an da yazılacak modüller sanırım bunlara göre, modül bilgi sayfasını bana gönderebilir misiniz?

Bir de birkaç tavsiye vereyim. Modüllerde bolca örneğe yer verin, faaliyet sonlarında öğrencilerin yapacağı bolca örnek olsun ve örnekler aşamalı olarak gitsin. Modüllerin öğrenciler için yazıldığını unutmayın :) Diğer modül yazarı arkadaşlar ile ortak bir dil kullanın.

hocam btt var şu an sadece. ama mobil programlamanın olması gerektiğine sonuna kadar katılıyorum. ilerleyen zamanlarda diğer modüllerin yazımında eklenecektir mutlaka.

bilgisayarbilisimnet' Alıntı:
Btt modülü içindeki eski teknolojiler ile ilgili konular kısaltılmalı.

Mobil cihazlar ile ilgili KONULAR yerine göre her modülde işlenmeli.

Bulut Depolama Bulut İşletim Sistemleri iyice öğretilcek şekilde müfr. girmeli.

Ardunio tarzı Cihazların tanınması sağlanmalı.

Robotik teknolojisinin önemi kavratılmalı.

Biraz daha üzerinde durursam ufuk açıcı daha başka noktalar bulabilirim.

Önemli olan geleceğin ihtiyaçlarını görebilecek ve BT bilinci olan öğrenciler yetiştirmek olmalı modül hazırlayanlar için.
O zaman zaten çok faydalı eser ortaya çıkacaktır.

Vesselam.

kesinlikle en son teknolojilere değinilecek hocam. misal kurulumda ve işletim sistemi özelliklerinde windows 10 anlatılacak. fakat bu öğrenciler 10. sınıf olduğu için arduino sadece tanıtılabilir sanırım. robotik ağır gelebilir. bulut sistemlere değineceğim işletim sistemi gelişmiş özellikler modülünde.

Kullanılmayan eski donanımların direk çıkarılması gerektiğini düşünüyorum. Yoksa tarih dersi gibi olacak daha ileri zamanlarda ve yeni güncel arıza tespitleri lazım. tamire dönük modüller hazırlanması lazım. Ram in özelliklerini ayrıntılarıyla anlatılmasına gerek yok nasıl bozulur veya arıza nasıl tespit edilir ona bakılması lazım. yeni olarak Ardunio modül olarak eklenebilir. Yani öğrencilerin tamir etmesini kolaylaştıracak modül olması lazım. Yoksa tamir edemedikten sonra ide nin saniyede ne kadar veri gönderip aldığının bir önemi yok bence.
Kolay gelsin.

-Harici programlarla imaj alma işlemleri (Acronis, ghost, v.s.)
-Veri kurtarma işlemleri (diskten, flash bellekten, telefondan)
-Sistem çöktüğünde Canlı CD'ler (Live CD) kullanılarak içindeki bilgilerin kurtarılması
-Virüs girmiş flash belleklerin temizlenme yöntemleri
-Basit windows sorunlarının çözülmesi (unutulan şifre, boot dosyasının bozulması, v.s.)
-Tarihi değeri olan donanımlar kesin çıkartılmalı (Disket sürücü, CRT, Plazma, v.s.)
-Tüm donanımların çalışma prensiplerinin anlatıldığı bölümler mühendislik fakültesi düzeyinde değil, 10. sınıf öğrencisinin anlayabileceği düzeyde olmalı, gereksiz detaya girilmemeli
-Linux kurulumu ve kullanımı olmalı.
-Windowstaki ücretli uygulamaların linuxtaki ücretsiz muadilleri örnek uygulamalarla anlatılmalı
-Veri yedekleme cihazları, Nas serverlar günlük hayattan kullanım örnekleri
-Ağ üzerinde dosya paylaşma, kullanıcı bazlı erişim kısıtlamaları v.s.
-Windowsun kendi içerisindeki uzaktan erişim yöntemleri, harici programlarla uzaktan bağlanma (TeamViewer, v.s.)
-Modem-Router ayarları, admin panelinin anlatılması, kablosuz bağlantı için şifre verilmesi, kullanıcı hesapları, kota belirleme v.s.
-İnterneti dağıtma, paylaşma yöntemleri

İlk etapta aklıma gelenler bunlar. Öğrencinin derste öğreneceği bilgileri günlük hayatında kullanabilmesi lazım. Akademik bilgiler, ezber bilgiler hiçbir işe yaramadığı gibi bir süre sonra mutlaka unutuluyor. Modüle eklenecek yukarıdaki konular için 4 saat süre yetersiz kalabilir :)

serhatdemirok' Alıntı:
-Harici programlarla imaj alma işlemleri (Acronis, ghost, v.s.)
-Veri kurtarma işlemleri (diskten, flash bellekten, telefondan)
-Sistem çöktüğünde Canlı CD'ler (Live CD) kullanılarak içindeki bilgilerin kurtarılması
-Virüs girmiş flash belleklerin temizlenme yöntemleri
-Basit windows sorunlarının çözülmesi (unutulan şifre, boot dosyasının bozulması, v.s.)
-Tarihi değeri olan donanımlar kesin çıkartılmalı (Disket sürücü, CRT, Plazma, v.s.)
-Tüm donanımların çalışma prensiplerinin anlatıldığı bölümler mühendislik fakültesi düzeyinde değil, 10. sınıf öğrencisinin anlayabileceği düzeyde olmalı, gereksiz detaya girilmemeli
-Linux kurulumu ve kullanımı olmalı.
-Windowstaki ücretli uygulamaların linuxtaki ücretsiz muadilleri örnek uygulamalarla anlatılmalı
-Veri yedekleme cihazları, Nas serverlar günlük hayattan kullanım örnekleri
-Ağ üzerinde dosya paylaşma, kullanıcı bazlı erişim kısıtlamaları v.s.
-Windowsun kendi içerisindeki uzaktan erişim yöntemleri, harici programlarla uzaktan bağlanma (TeamViewer, v.s.)
-Modem-Router ayarları, admin panelinin anlatılması, kablosuz bağlantı için şifre verilmesi, kullanıcı hesapları, kota belirleme v.s.
-İnterneti dağıtma, paylaşma yöntemleri

İlk etapta aklıma gelenler bunlar. Öğrencinin derste öğreneceği bilgileri günlük hayatında kullanabilmesi lazım. Akademik bilgiler, ezber bilgiler hiçbir işe yaramadığı gibi bir süre sonra mutlaka unutuluyor. Modüle eklenecek yukarıdaki konular için 4 saat süre yetersiz kalabilir :)

teşekkürler hocam :) kesinlikle hepsinin olması gerektiğine katılıyorum. fakat bir kısmı 11. sınıf teknik servis alanın sistem bakım onarım dersine epey uyuyor :) yoksa dediğiniz gibi ders saati yetmez maalesef :)

cumhurtorun' Alıntı:

hocam modül bilgi sayfasında açıkçası pek bir değişiklik yok. en azından BTT dersi için ama burada değişiklik yapılmasını iletebileceğimiz de söylendi. ekleme çıkarma için :)

ama kesinlikle dediğiniz şekilde mobil uygulamaların eklenmesi gerekiyor. ve benzer bir sürü konu :)

Bence modüllerde ilk yapılması gereken önemini yitirmiş hiç kullanılmayan parçaların komple kaldırılması olmalı
Çevirmeli Modemler,SCSI v.s

imsiyat' Alıntı:
teşekkürler hocam :) kesinlikle hepsinin olması gerektiğine katılıyorum. fakat bir kısmı 11. sınıf teknik servis alanın sistem bakım onarım dersine epey uyuyor :) yoksa dediğiniz gibi ders saati yetmez maalesef :)

Hocam bizim okulda sadece web programcılığı dalı mevcut. Yukarıda listelediğim konulardan linux hariç hepsini zaman içerisinde uygulamalı göstermeye çalışıyorum. Web programcılığı dalı veya veritabanı programcılığı dalından mezun olmuş bir öğrencinin bir virüs temizleyememesi, ağda dosya paylaşamaması, bir modemin içine girip şifre koyamaması hoş değil. Bu tür bilgiler bence standart bilgiler, dal farkı gözetmeden tüm dallarda gösterilmesi öğrenciler açısından yararlı olacaktır.

serhatdemirok' Alıntı:
imsiyat' Alıntı:

Hocam bizim okulda sadece web programcılığı dalı mevcut. Yukarıda listelediğim konulardan linux hariç hepsini zaman içerisinde uygulamalı göstermeye çalışıyorum. Web programcılığı dalı veya veritabanı programcılığı dalından mezun olmuş bir öğrencinin bir virüs temizleyememesi, ağda dosya paylaşamaması, bir modemin içine girip şifre koyamaması hoş değil. Bu tür bilgiler bence standart bilgiler, dal farkı gözetmeden tüm dallarda gösterilmesi öğrenciler açısından yararlı olacaktır.

hocam anlıyorum ama bir BÖM (artık modül değil bireyselleştirilmiş öğrenme materyali diye geçecek) içeriği çokta karışık olmamalı. virüs temizle anlattım. zaten çok geniş bir konu değil. antivirüsle temizlemeden bahsediyorum. yoksa görev yöneticisini aç virüsü bul kapat, başlangıç seçeneklerine geç virüsü bul kaldır falan mümkün değil maalesef.

ek olarak usb disc security programına da değindim mesela. ama fazlası için tecrübe edinmeleri lazım. ağda dosya paylaşımı ağ temelleri dersinde anlatılabilir modeme şifre koyma işlemiyle beraber.

başka görüşü olan arkadaşlar var sevinirim. diğer öğretmen arkadaşları da yönlendirdim BTT ile ilgili görüşleriniz bizim için önemli arkadaşlar.

Geri