Yeni laptopta diski bölmek?

Kodla Büyü

mirxas

Aktif Üye
Arkadaşlar yeni alınan laptoplarda bildiğiniz gibi genelde diskte ayrılmış bir kurtarma(recover bölümü yer alıyor ve diskler tek parça halinde duruyor. Ben bu diski 2 veya 3 e bölmek istiyorum. Ancak bunu kurulum esnasında yapabiliyor muyuz?
ve kurulum yapıp recover kısmına zarar vermeden bölümleme yapabilir miyiz?
bölümleme yapıldıktan sonra recover yapıldığında disk tekrar tek bölüm(c:) haline mi döner ?
Bu sorularıma cevap verirseniz çok sevinirim....

hocam kurulumu tamamladıktan sonra vista yada win7 de kolaylıkla disk bölme işlemi yapabilirsin.
Bilgisayarım üzerine sağ tıkla yönet seçeneği seç
Disk yönetimi bölmesini seç.
c sürücüsünün üzerinde sağ tuşa bas, birimi küçült seçeneğini seç
birim boyutunu ayarla biçimlendir, sürücü harfi ata
bu kadar :mrgreen:
kurtarma konsolunu çalıştırmadan diski 29 parçaya bölsen dahi kurulum sonrası sadece C sürücüsünü görürsün :D

çok teşekkürler aydınlattığınız için hocam.
peki dizüstü bilgisayar kullanan arkadaşlar işletim sistemlerini lisanslı olarak kullanmaya devam etmek için ne yapıyorlar acaba ?
Ben başka bir forumda şöyle bir fikir edindim önce kurtarma konsoluyla bilgisayarını kurmuş arkadaş daha sonra kendisi diskin imajını acronisle almış. xp cd si ile diski bölümledikten sonra o aldığı imajı kullanmaya başlamış. başka fikri olan var mı acaba?
Bir de şunu soracaktım xp ile diski böldüğümüzde kurtama konsoluna tekrar kullanabilir miyiz. yoksa xp cd ile bölümlediğimiz için kurtarma konsolu mefta mı olur?

bence acronic kullan hem kolay hem güzel tavsiye ederim zaten daha önce böyle başlıklar açılmıştı, aratırsan onlarada ulaşabilirsin . :+1:

Bence bir kere denemek gerekli, acaba sadece C yi biçimlendiriyor yoksa tüm harddiski mi biçimlendiriyor diye. Çünkü bazı kurtarma işlemleri tüm harddisk üzerinden yapılıyor.

Bir de şunu soracaktım xp veya windows 7 ile diski böldüğümüzde kurtama konsoluna tekrar kullanabilir miyiz. yoksa xp cd ile bölümlediğimiz için kurtarma konsolu mefta mı olur?

hocam easus diye bir program var, ben laptopumu yeni aldığımda harddiski onunla bölmüştüm

Geri