Yeni Ford Fiesta 1.4 TDCI Titanium 2010

Kodla Büyü

bozkuhal

Aktif Üye
Arkadaşlar yeni Ford Fiesta 1.4 TDCI Titanium Lansman Paket + Metalik renk araç aldım 2010 model. Merak edenler olursa deneyimlerimi paylaşabilirim.
İLK İZLENİMLER:
- Süspansiyon sert
- Kapılardan hafif tıkırtı (plastik kaplamanın) ses yapıyor
- Kokpit tasarımı çok güzel
- Anlık yakıt tüketimi göstermiyor (son 100 km'deki ortalama yakıt tüketimini gösteriyor)
- İlk depoda 35 Lt (95 TL) Eurodizel aldım, 660 km uzun yol yaptım(şehirlerarası), yol bilgisayarı kalan yakıtla 200 km daha gider diyordu. Çeyrek depo daha yakıt var içinde. NOT: Yol: İzmit Merkez - Antalya Merkez arası yapılmıştır. 70 Km'si otoban, geri kalanı E5.
- Ses sistemi oldukça tatminkar.(Gövdeye gömülmüş CD-MP3 çalar, aux girişi var)
- Sinyal kolunu hafif itip bırakırsanız, ittiğiniz yöne 3 kez sinyal verip kapatıyor (şerit değiştirmelerde oldukça pratik kullanılıyor)
- Torpido gözü çok basit malzemeden yapılmış
- Direksiyon çok hafif. Bu kadar hafifini hiç kullanmamıştım. Virajlarda çok kolay döndüğü için umarım problem yaratmaz. (viraj dönerken yoldan gelecek bir darbede direksiyon çok kolay çekebilir gibi geldi bana o yüzden çok sert tutmam gerekiyor)
- Gece kokpit aydınlatması çok güzel, ancak kadraj ışığını kısma-açma ayarı olmadığı için uzun süre gece gidince göz alır mı bilemem? Bundan önceki Toyota Corolla 1.6 Terra aracımda vardı bu özellik)
Soracağınız birşey olursa bu konunun altında sorunuz.
Fiyat : Plaka teslim 32.000 TL
Kasko: 720 TL (Axa Sigorta-Full Kasko)

allah güle güle kullanmayı nasip etsin. yakıtta bayağı cimriymiş kıskandım. benim civic 135 tl benzinle ancak 700 km yapabildi o da tamamı şehirlerarası.

hocam güle güle kullanın aracın tasarımı çok tatlı ford son zamnalarda bir yol tuturdu bu noktada anlattıklarına göre fordun ford kalaslıgını hagla aşamamış yanllız yakıtta bu kadar ilerleme kaydetmeleri de ayrı bir başarı normalde fordlar çok yakıoyr olarak bilinir.tekrar hayırlı olsun dışardan çok sevimlii duruyor,birgün kullanır bakarız elbet :lol:

hocam allah kazasız belasız, güle güle kullanmak nasip etsin.
Bordo rengi çok hoşuma gidiyo yeni tasarımında :)

sağolun... ben de epey araştırdım önce. Zaten kullanmakta olduğumuz bir Toyota Corolla 1.6 Terra 2000 Model benzinli aracımız vardı. Bir alt sınıftan ekonomik bir araç bakıyorduk. 10 yıl binebileceğimiz bir araç olsun istedik. Ford'un tasarımı, iç donanımı çok güzel. Ödül almışlar 2009'da zaten bu tasarımla. Ben, Antalya çok sıcak olduğu için Gümüş Gri (Ay tozu Gri diye geçiyor Ford katoloğunda) aldım. Yol sesini falan Toyota'ya göre epey fazla alıyor. Ama bu sınıf araçları olan arkadaşlarım bu sınıf için ses alır demişlerdi zaten. Ama inanın motor sesi çok çok az geliyor aracın içine. Otobanda 110 km falan yaptırdım, otobanda yol sesi de olmadığı için motor sesini test etmek için ideal bir ortamdı, çok az ses geliyordu içeri. Motor sesi yalıtımını süper yapmışlar. Benzinli araçtan daha az geliyor inanın. Yakıtta da beni epey şaşırttı. Sanırım sırf şehirlerarası gitsek 40 lt (dolu depo) mazotla 860 km falan gidecek. Tahmin ediyorum ki şehir içinde de 650-700 km gider. Motor devri 1500 'i geçince Turbo da devreye giriyor ve araç güçlü bir çekişe giriyor. 68 beygir gözüküyor katalogda, sizi yanıltmasın süper bir çekişi var. Bu arada Titanium serisinde otomatik kararan iç dikiz aynası var. İlk defa gördüm hayatımda, arkadan bir aracın farı vurunca ayna siyahlaşıyor, sadece farları görüyorsunuz aynaya baktığınızda. Ayrıca arka camlar da siyah. Spor bir görünüm kazandırmışlar. Bir eksisi de ön koltuklardaki cam kontrol kumandalarının çok geride olması. Büyük sınıf araçlarda normalde kol yerine elinizi koyduğunuzda cam kumandaları tam elinizin altına denk gelir. Bunda biraz daha geride. Sanırım küçük segment araç oluşundan? Almak isteyenlere tavsiye ederim. Ancak bu fiyata üst segment benzinli araçlar da bulursunuz. Çok kilometre yapacaklara bu arabayı tavsiye ederim.

bayghost' Alıntı:
hocam allah kazasız belasız, güle güle kullanmak nasip etsin.
Bordo rengi çok hoşuma gidiyo yeni tasarımında :)

Katalogda Ateş Kırmızısı diye geçen renkten bahsediyorsanız onunla ilgili bir bilgiyi paylaşayım:
Normalde Ford bu araçları İspanya fabrikasında üretiyor. Ancak sadece Ateş Kırmızı renk Almanya fabrikasından geliyor Türkiye'ye. Farklı bir fırınlanma şekli varmış ondan. 2 kat boya atılıyor sanırım. O yüzden de fiyat farkı vardır bu renkte. Eğer bu renk bir araç çizilirse, boyanırken bu rengi tutturmak çok zor olur gibi geldi bana...

Hayırlı olsun. Fiesta güzel araç. Allah kazasız belasız binmeyi nasip etsin. Tabi bizze de :D

bende düşünmüştüm ama seneye erteledim. hayırlı olsun hocam Allah kazasız belasız iyi günlerde kullanmak nasip etsin

hayırlı olsun hocam güle güle kullan ben de beğendim arabayı bi kaç ufak eksiği olabilir ama problem değil önemli olan arabının sağlam ,güvenilir ,konforlu ve ekonomik olması..gösterişi de cabası..Allah kaza,bela vermeden kullanmayı nasip etsin.

sağolun iyi dilekleriniz için. pek sık araba alamayacağımız malum. 10 yıl kadar binmeyi düşündüğümüz için en az (Allah kaza bela vermezse) o yüzden 0 km araç aldık. Olumsuzluklarını gördükçe siteye yazarım.

Aracı kullandıkça artılarını eksilerini yazıyorum:
- Aracın lansman paketiyle gelen lastikler (alüminyum alaşımlı jantta) 195x45xR16 ve bu lastik ebatından fazla bulunmuyor Türkiye'de. Bulsan da tanesi 240-250 TL gibi...
- Lastik yanakları çok ince olduğu için, yoldaki darbe ve titreşimleri aynen kabine iletiyor.
- Kokpitten ufak sesler gelmeye başladı. Tıkırtı zırıltı vs. Şehiriçinde rahatsız etmiyor ama şehirdışında can sıkabilir eğer radyo/mp3 çalar kapalıysa...

merhaba,
öncelikle aracınızı iyi günlerde kullanın.bende aynı aracın 2011 modelini almaya karar verdim ama ister istemez çelişki yaşıyor insan.diğer forumlarda 2009 modellerinde boya atması gibi sorun yaşanmış aynı sorun sizde de oldu mu??ilk çıktığı sene böyle bi durum yaşandığı için daha sonraki üretimlerde bu hatayı onardıklarını düşünüyorum ama yine bilginiz varsa bu konuda ve paylaşırsanız sevinirim...bugün test sürüşü yaptım ve aracı beğendim çekişi,oturaklılığı gayet iyiydi.özellik bakımından da tatmin edici.kullandığınız dönemde başka sıkıntı olduysa bunlarıda aktarırsanız memnun olurum...

hocam hayılır olsun Allah kazasız belasız dert sıkıntı çekmeden kullanmak nasip eylesin. Bende bu araçtan düşünüyorum ama biraz borca girmem gerekiyor sıfır araba için değermi diye düşünüyorum kararsızım

Geri