Yeni Ders dışı Egzersiz Yönetmeliği

Kodla Büyü

faramak

Üye
Merhaba arkadaşlar
MEB yeni yayınladığı ders dışı egzersiz yönetmeliğinde TUBİTAK olimpiyatları ve projelerine yönelik yapılan çalışmaları da egzersiz kapsamına almıştır. Ancak benim kafama takılan bazı soru işaretleri var:

1. Egzersiz yapabilmek için önceden plan yapılmalı ve egzersize katılacak olan öğrencilerin listesi hazırlanıp milli eğitim müdürlüğüne verilmesi gerekir. Planı yapabilmek içinde proje konusunun öneceden bilinmesi gerekiyor ama tubitak ın şu an için herhangi br proje duyurusu yok. O zaman ben kafama göre bir proje üretip onun üzerine mi çalışma yapacağım. Eğer öyle ise bunun Tübitak koordinesinde olması mümkün olmayabilecek.

2. Ben herhangi bir programlama dilini veya bir programı mesela Flash ders dışı egzersiz olarak verebilecek miyim.

bu iki konuda fikri olan arkadaşlar varsa cevaplarını bekliyorum.

Teşekkürler.

yeni yönetmeliğin linki var mı hocam? mevzuat.meb'de göremedim ben.

Herhangi bir programlama dilini egzersiz olarak veremiyorsunuz yeni yönetmeliktede...
Proje egzersizi için mutlaka öğretmenler kurulunda "bilim olimpiyatları ve proje çalışmaları"nda egzersiz yapacağınızı tutanağa yazdırın. İstediğiniz zaman çalışmaya başlayabilirsiniz (kasım..ocak)

Aslında bunla ilgili forumda detaylı bir çalışma yapılıp, güzel projeler ortaya çıkarabiliriz. Hiç değilse hakkı ile çalışmalar yapılabilir.

adem' Alıntı:
Aslında bunla ilgili forumda detaylı bir çalışma yapılıp, güzel projeler ortaya çıkarabiliriz. Hiç değilse hakkı ile çalışmalar yapılabilir.
Adem hocam güzel demişsiniz. TÜBİTAK bilim olimpiyatları dışında, projeler başlığı altında ne gibi etkinlikler var acaba? Milli eğitimin proje yarışmaları bu başlığa mı giriyor?

ozgurel' Alıntı:
Herhangi bir programlama dilini egzersiz olarak veremiyorsunuz yeni yönetmeliktede...
Proje egzersizi için mutlaka öğretmenler kurulunda "bilim olimpiyatları ve proje çalışmaları"nda egzersiz yapacağınızı tutanağa yazdırın. İstediğiniz zaman çalışmaya başlayabilirsiniz (kasım..ocak)

Arkadaşlar benim anlayamadığım nokta şu ben egzersiz yapabilmek için illa birinin (MEB yada TUBİTAK) proje yarışması açmasını mı bekleyeceğim? Ya da, ben kafama göre proje yapıp bunu mu göndereceğim.Eğer öyle ise muattap kimi bulacağım?
Yani açık olmayan konu şu "bilim olimpiyatları ve proje çalışmaları" ne demektir yahu?

neden kolaylaşacak_? egzersiz olarak ilköğretimlerde bişiler yapan var mı? varsa neler yapıyorlar_?

ozznur' Alıntı:
neden kolaylaşacak_? egzersiz olarak ilköğretimlerde bişiler yapan var mı? varsa neler yapıyorlar_?

Satranç antrenörüyüm, izci lideriyim ve model uçak rehber öğretmeniyim. Genelde turnuvalara öğrenci hazırladığım için satranç egzersizi açıyorum ama bu sene henüz toplantı yapmadık, ben de kararımı netleştirmedim. Bu sene de satranç açarım sanırım ama seneye kesinlikle izci ünitesi açacağım.

2 seneden fazla ünite açmadıysanız ...iptal oluyor ltk belgeniz.

Tam fen liselerine göre olmuş kimle ben proje yapacağım Fizkçi olarak meslek lisesinde bilemiyorum.Ama yine de olumlu

masa tenisinden egzersiz açabilmek için belgeyi aldığımız tarihin bir önemi var mı arkadaşlar ? izcilikte böyle bir durumu daha önce duymuştum fakat masa tenisi ile alakalı da böyle bir durum söz konusu mu ?

..LysimakhoS..' Alıntı:
masa tenisinden egzersiz açabilmek için belgeyi aldığımız tarihin bir önemi var mı arkadaşlar ? izcilikte böyle bir durumu daha önce duymuştum fakat masa tenisi ile alakalı da böyle bir durum söz konusu mu ?

masa tenisi gibi spor dallarında egzersiz yapmak için antrenörlük belgenizin olması lazım. Antrenörlük belgeleri de belli bir süre vize edilmezse benim bildiğim kadarıyla iptal oluyor. İzcilikteki gibi kesin bir limiti yok. Belgenizin geçerliliği konusunda gençlik spor il müdürlüğüne başvurursanız daha sağlıklı bir cevap alabilirsiniz.

EKLEME:

Masa Tenisi Antrenör Talimatı - http://www.gsgm.gov.tr/sayfalar/fed_mev ... trenor.pdf

Madde 20- Antrenör Belge ve Lisansının Geçersiz Sayılması

TMTF Disiplin talimatı ve Sporla ilgili yayımlanan her türlü Ceza Yönetmeliklerine göre
üç yıl içinde bir defada 6ay ya da fazla ve/ veya üç yıl içinde toplam bir yıldan fazla ceza alan
antrenörlerin lisansları Eğitim kurulunun teklifi, Yönetim Kurulunun onaylaması halinde süresiz
olarak geçersiz sayılır. Bu yönetmeliğin 6 inci maddesinde belirtilen antrenör kurslarına
katılacaklarda aranan şartlardan herhangi birini antrenör belgesini aldıktan sonra kaybeden
veya bu şartlardan herhangi birini taşımadığı antrenör belgesi verildikten sonra anlaşılan
antrenörlerin belge ve lisansları yönetim kurulu tarafından geçersiz sayılır.
Federasyonun lisans vize işlemleri usul ve yöntemlerinde belirleyeceği süreler içerisinde
üst üste lisanslarını vize ettirmeyen antrenörlerin lisansları yönetim kurulunun onaylaması
halinde geçersiz sayılabilir.
Bu durumda olan antrenörler, eğitim kurulunun düzenleyeceği kurs
veya seminer sonrasında yeniden lisans çıkartabilir.
Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve kanunlarının açıkça suç saydığı Devletin ülkesi ve
milleti ile bölünmez bütünlüğü ve Cumhuriyetin niteliklerinden herhangi birini değiştirme veya
ortadan kaldırma amaçlarına yönelik faaliyetlerinden dolayı hakkında Cumhuriyet
Başsavcılığınca soruşturma başlatılan veya sporcularına doping yaptırdıkları belgelenen
antrenörlerin kurs başarı belgeleri ve lisansları geçici olarak Yönetim Kurulunca iptal edilir. Bu
suçlarından dolayı mahkûmiyet durumunda ise süresiz olarak iptal edilir.

Madde 21- Antrenörün Pasif Hale Geçmesi

Federasyon tarafından verilen lisansa sahip olan antrenörler en az üç yıl süre ile
herhangi bir kulüpte çalışmaz ve/ veya lisanslarını vize ettirmezse “Pasif Antrenör” statüsüne
geçerler.
Bu antrenörler yukarıda belirtilen süreden sonra bir takım çalıştırmaya başlarlarsa
yeniden “Aktif Antrenör” statüsünü kazanırlar. Ancak antrenörler o yıl ki vize ücreti üzerinden
geçmiş yıllara ait vize ücretlerini ödemesi ve açılacak ilk Antrenör Seminerine katılması halinde
aktif antrenör statüsünü kazanabilirler.
Ancak bu antrenörler bulundukları kategoriye ilk
başlayan antrenörler gibi işleme tabi tutulur ve işlemleri buna göre yapılır.

technolog' Alıntı:
ilon' Alıntı:

Satranç antranörlüğü belgeside belli zaman sonra iptal oluyor mu arkadaşlar?

Satranç antrenörlüğü talimatına göre 3 yıl vizenizi yenilemezseniz iptal edilebilir. Bu tarz antrenörlük belgelerinin geçerliliğini gençlik ve spor il müdürlüklerinden o branşın temsilcisine ulaşarak öğrenebilirsiniz.

omd' Alıntı:
..LysimakhoS..' Alıntı:

masa tenisi gibi spor dallarında egzersiz yapmak için antrenörlük belgenizin olması lazım. Antrenörlük belgeleri de belli bir süre vize edilmezse benim bildiğim kadarıyla iptal oluyor. İzcilikteki gibi kesin bir limiti yok. Belgenizin geçerliliği konusunda gençlik spor il müdürlüğüne başvurursanız daha sağlıklı bir cevap alabilirsiniz.

EKLEME:

Masa Tenisi Antrenör Talimatı - http://www.gsgm.gov.tr/sayfalar/fed_mev ... trenor.pdf

Madde 20- Antrenör Belge ve Lisansının Geçersiz Sayılması

TMTF Disiplin talimatı ve Sporla ilgili yayımlanan her türlü Ceza Yönetmeliklerine göre
üç yıl içinde bir defada 6ay ya da fazla ve/ veya üç yıl içinde toplam bir yıldan fazla ceza alan
antrenörlerin lisansları Eğitim kurulunun teklifi, Yönetim Kurulunun onaylaması halinde süresiz
olarak geçersiz sayılır. Bu yönetmeliğin 6 inci maddesinde belirtilen antrenör kurslarına
katılacaklarda aranan şartlardan herhangi birini antrenör belgesini aldıktan sonra kaybeden
veya bu şartlardan herhangi birini taşımadığı antrenör belgesi verildikten sonra anlaşılan
antrenörlerin belge ve lisansları yönetim kurulu tarafından geçersiz sayılır.
Federasyonun lisans vize işlemleri usul ve yöntemlerinde belirleyeceği süreler içerisinde
üst üste lisanslarını vize ettirmeyen antrenörlerin lisansları yönetim kurulunun onaylaması
halinde geçersiz sayılabilir.
Bu durumda olan antrenörler, eğitim kurulunun düzenleyeceği kurs
veya seminer sonrasında yeniden lisans çıkartabilir.
Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve kanunlarının açıkça suç saydığı Devletin ülkesi ve
milleti ile bölünmez bütünlüğü ve Cumhuriyetin niteliklerinden herhangi birini değiştirme veya
ortadan kaldırma amaçlarına yönelik faaliyetlerinden dolayı hakkında Cumhuriyet
Başsavcılığınca soruşturma başlatılan veya sporcularına doping yaptırdıkları belgelenen
antrenörlerin kurs başarı belgeleri ve lisansları geçici olarak Yönetim Kurulunca iptal edilir. Bu
suçlarından dolayı mahkûmiyet durumunda ise süresiz olarak iptal edilir.

Madde 21- Antrenörün Pasif Hale Geçmesi

Federasyon tarafından verilen lisansa sahip olan antrenörler en az üç yıl süre ile
herhangi bir kulüpte çalışmaz ve/ veya lisanslarını vize ettirmezse “Pasif Antrenör” statüsüne
geçerler.
Bu antrenörler yukarıda belirtilen süreden sonra bir takım çalıştırmaya başlarlarsa
yeniden “Aktif Antrenör” statüsünü kazanırlar. Ancak antrenörler o yıl ki vize ücreti üzerinden
geçmiş yıllara ait vize ücretlerini ödemesi ve açılacak ilk Antrenör Seminerine katılması halinde
aktif antrenör statüsünü kazanabilirler.
Ancak bu antrenörler bulundukları kategoriye ilk
başlayan antrenörler gibi işleme tabi tutulur ve işlemleri buna göre yapılır.

hocam sizin bahsettiğiniz antranörlük belgesi değil bendeki 100 saat teorik 100 saat pratik toplam 200 saat'lik halk eğitim kanalıyla alınmış bir sertifika. Hakkari'de görev yaparken almıştım 4 yıl önce. o sertifikayı alan bir çok arkadaşım Türkiye'nin muhtelif illerinde şimdiye kadar birden fazla kez masa tenisi egzersizi açtılar ve herhangi bir problem olmadı. bahsetmiş olduğum belge antranörlük belgeside değil.. siz antrançrlük belgesinin vize sürelerinden bahsetmişsiniz fakat spor dallarıyla alakalı bir egzersiz açılmasında antranörlük belgesi arandığına dair resmi bir yazı varsa elinizde ve paylaşırsanız sevinirim.

..LysimakhoS..' Alıntı:
hocam sizin bahsettiğiniz antranörlük belgesi değil bendeki 100 saat teorik 100 saat pratik toplam 200 saat'lik halk eğitim kanalıyla alınmış bir sertifika. Hakkari'de görev yaparken almıştım 4 yıl önce. o sertifikayı alan bir çok arkadaşım Türkiye'nin muhtelif illerinde şimdiye kadar birden fazla kez masa tenisi egzersizi açtılar ve herhangi bir problem olmadı. bahsetmiş olduğum belge antranörlük belgeside değil.. siz antrançrlük belgesinin vize sürelerinden bahsetmişsiniz fakat spor dallarıyla alakalı bir egzersiz açılmasında antranörlük belgesi arandığına dair resmi bir yazı varsa elinizde ve paylaşırsanız sevinirim.

Yeni ders dışı etkinlik yönetmeliğinde beden eğitimi ve spor çalışmaları başlığında aranan nitelikler kısmında geçiyor hocam. Ayrıca ilgili spor dalının federasyon sitesinden erişebileceğiniz antrenör talimatnamelerinde milli eğitimde egzersiz açmak için kullanılabileceği yazar. (satranç, masa tenisi, futbol, vs vs vs) Masatenisi değil fakat satranç için halk eğitim belgesi almış arkadaşlar var okulumda. Yalnız fenerasyon temsilcisi ve eğitimcileri antrenörlük kursunda bize halk eğitim belgelerinin artık geçerli olmadığını ve antrenörlük belgesi olmayanın egzersiz açamayacağını söylemişlerdi. Tabii Milli eğitim her zaman daha esnek, okulunuzda antrenör belgesi olan yoksa halk eğitim belgenizle açmaya devam edebilirsiniz sanırım. Sonuçta bir kamu kurumundan aldığınız belgeniz bulunmaktadır. Benim kişisel kanaatim bu işten para kazanıyorsanız antrenörlük belgesini alınması yönündedir. Yetiştirdiğiniz öğrencileri yarışmalara götürdüğünüzde antrenör belgeniz olmadığı için sorun yaşayabilirsiniz.

formatör öğretmenler egzersiz yapabiliyormu içinizde yapan varmı varsa nasıl yapıyor hangi saatlerde yapıyor

herohamster' Alıntı:
formatör öğretmenler egzersiz yapabiliyormu içinizde yapan varmı varsa nasıl yapıyor hangi saatlerde yapıyor

formatör olmadığım için sadece yorumda bulunacağım. formatörler hafta içi mesaisi 17.00 bittiği için hafta içi günlerde egzersiz yapamazlar. Mevcut durumda hafta sonu bir görevleri olmadığı için hafta sonu 3+3 olarak yapabilirler. Mevcut ders dışı yönetmeliğine göre de buna bir engel yoktur. Yalnız yaptığınız egzersiz hafta sonu dahi olsa normal ücreti alırsınız. Bazı yerlerde müdürler, şube müdürleri filan hafta sonu 3+3 olmasına izin vermeyebiliyor bilginize.

Dün yapılan kurul toplantısında müdür yard. "İnternet Güvenliği" ders dışı egzersizinden bahsetti. Bana yapıp yapmayacağımı sordu. Bu egzersiz konusu hakkında daha önce bilgim olmadığı için araştırayım dedim beklemeye aldım. Dünden beri bakıyorum ama hiç bir şekilde egzersiz konuları için internet güvenliğini göremedim.

Bu konuda bilgisi var mı acaba. Pazartesi ilçe ye de sorduracağım gerçi ama o zamana kadar biraz bilgi bulabilirsem iyi olur. Eğer sıkıntı çıkmazsa bu konuda egzersiz çalışması yapmak istiyorum. Tabi formatörlükte olduğu için anca haftasonları olur o ayrı...

bayraktar06' Alıntı:
Dün yapılan kurul toplantısında müdür yard. "İnternet Güvenliği" ders dışı egzersizinden bahsetti. Bana yapıp yapmayacağımı sordu. Bu egzersiz konusu hakkında daha önce bilgim olmadığı için araştırayım dedim beklemeye aldım. Dünden beri bakıyorum ama hiç bir şekilde egzersiz konuları için internet güvenliğini göremedim.

Bu konuda bilgisi var mı acaba. Pazartesi ilçe ye de sorduracağım gerçi ama o zamana kadar biraz bilgi bulabilirsem iyi olur. Eğer sıkıntı çıkmazsa bu konuda egzersiz çalışması yapmak istiyorum. Tabi formatörlükte olduğu için anca haftasonları olur o ayrı...

bu konuda bir egzersiz alanı bulunmamakta ne yazık ki. Egzersiz alanları genellikle beden eğitimi, türkçe, resim, müzik öğretmenlerine göre düzenlenmiştir. Bizim ek belge olmadan ilköğretimde yapabileceğimiz egzersiz bulunmamakta. Lise düzeyinde çalışan arkadaşlar TÜBİTAK projeleri kapsamında bir egzersiz yapabilir. İleride TÜBİTAK ilköğretim öğrencileri için Bilişim Teknolojileri konulu proje yarışmaları düzenlerse bundan yararlanarak egzersiz yapabiliriz.

Mevcut düzende de ek belge için Gençlik spor müdürlüklerinin düzenleyeceği antrenörlük kursları, OBESİD tarafından düzenlenen izcilik eğitimleri (İlk aşama liderlik, LTK, devamında oymakbaşı, kümebaşı, ocakbaşı vs gibi), THK tarafından yaz aylarında düzenlenen Model Uçak rehber öğretmenlik kursu ... gibi örnekleri uzatabileceğimiz listedeki eğitimlerden birine gidip belge almamız gerekmekte.

omd' Alıntı:
technolog' Alıntı:
ilon' Alıntı:

Satranç antranörlüğü belgeside belli zaman sonra iptal oluyor mu arkadaşlar?

Satranç antrenörlüğü talimatına göre 3 yıl vizenizi yenilemezseniz iptal edilebilir. Bu tarz antrenörlük belgelerinin geçerliliğini gençlik ve spor il müdürlüklerinden o branşın temsilcisine ulaşarak öğrenebilirsiniz.

Teşekkurler.

biz okulda dergi çıkartacağız tasarım için bir bilgisayar öğretmeni olsun dediler adımı yazdırdım. daha sonra edebiyat öğretmeni ben bunu dergi çalışmalarını egzersiz olarak planlıyacağım dedi. bende öyle planlayabilir miyim?

okulda satranç egzersizi açmak için halk eğitim sertifikasıyla başvurdum fakat milli eğitim antrenörlük belgesi olmadığı için geri çevirdi. ben 2010 yılında yardımcı antrenörlük kursundan sertifika almıştım ama aradan 3 yıl geçti ve bu süre içinde hiç egzersiz açmadım.Antrenörlüğüm iptal mi oldu şimdi? iptal edilebilir yazmışsınız ama bi kesinliği yok galiba? egzersiz verebilmem için ne yapmam gerekiyor??

Geri