Yeni Bilgisayar Sınıfı Kurulumu

Kodla Büyü

BesSTy

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhabalar arkadaşlar,

Okulum düz liseden meslek lisesine dönüştü. Bu sene 10. sınıf öğrencileri meslek seçiyor. Mevcut bir bilgisayar sınıfımız var. 2 adet Bilgisayar sınıfı kurulması planlanıyor. 30+1 şeklinde.

Bir tanesi Bilişim bölümünün kullanımı için diğeri de Harita-Tapu Kadastro bölümü için. Okul müdürümüz baya ilgili bu konularda ve yardımcı oluyor. Aklında iyi bir BT sınıfı kurdurmak var uzun süre gidebilecek bir şekilde. Yaklaşık 110 bin TL ödenek var sanırım. Süreç nasıl işliyor. Ve ayrıca önerebileceğiniz sistem önerileri nelerdir. Bu zamana kadar kendi derslerim ve açtığım işletmenlik kursları için mevcut BT sınıfım yeterli geliyordur. (2010 kurulumu)

Özellikle meslek lisesinde çalışan hocalarımızın tecrübeleri çok daha önemli olacaktır benim için, Adobe yazılımlarını, ayrıca çizim programlarını (Tapu kadastro ve harita için) sorunsuz kullanabileceğimiz bir BT sınıf nasıl bir donanım seviyesinde olmalıdır. Önerileriniz için teşekkürler. Dizüstü şeklinde düşünülmüyor pek.

bilişim bölümü için bir tane 30+1 fazla gelir bence, fiziki mekanda sıkıntı yoksa 15 15 şeklinde 2 tane daha isabetli olabilir, derslerin işlenişi ve grupların bölünmesi açısından

Sayın hocam, ihaleye çıkmanız gerekecek. İhale işleri internet üzerinden bir sistem üzerinden yürütülüyor. Prosedür biraz karışık. Size tavsiyem bulunduğunuz yerde benzer bir ihale gerçekleştirmiş birini bulup, size yardımcı olmasını sağlayın. Biz bu sene böyle yaptık.

Sınıf mevcutları kalabalık olabileceğinden bu şekilde planlanması uygun oldu. Ayrıca fiziki şartlarda yetersizlikte var..
yakuphan hocam bahsettiğiniz sistemden haberim yok. 3 adet firmadan teklif aldık. Aralarından bir tanesini seçeceğiz. Yakınlarımdaki bir okuldaki arkadaşta benzer bir şekilde yaptıklarını söyledi. Eğer sistem hakkında bir bilginiz veya bir bağlantı var ise paylaşırsanız sevinirim..

Sistem önerilerinizi dört gözle beklemekteyim.

yeni açılan meslek liselerinde hani bilişim teknolojileri bölümü olmayacaktı.

Dışarıdan hizmet alımı için ihale şart. İhaleninde prosödürü belliidir. Onu takip ederek hizmet alımı yapın.

İhale şartnamesinde bilgisayarın özellikleri belirtin.

@SuniBedi hocam bahsettiğiniz konu hakkında bir fikrim yok. Ama bence bir meslek lisesi açılıyor ise ilk açılması gereken bölümlerden biridir diye düşünüyorum.

Arkadaşlar bağlantıda bana önerilen 3 farklı sisteme dair fiyat mevcut. Ekleme veya şu gereksiz bu şöyle olsa diyebileceğiniz konu var ise sevinirim. Kurulum yapılacak yer meslek lisesi olduğunu belirteyim.. Örneğin ben SATA3 harddisk yerine 120 veya 128 GB lik SSD disk düşünüyorum . +50 Tl lik fiyat farkı var..

Meslek liselerinde açılacak bölümlerde aranan şart, mezuniyetinden sonra iş alanında çalışma oranına göre belirlenir.
Bilişim teknolojileri alanın mezunları iş bulma oranı düşük olduğu için yeni açılan meslek liselerinde bt bölümleri atıl elamn yetiştiriyor.
Ondan dönüşümler yapılırken meslek liselerinde yeni bt bölümü açılmayacak deniliyordu.

yukardaki sistemlerden amd tercih ederim. lakin pcler çok yüksek performans göstermesine gerek yok. çift çekirdekli işlemci pcler bile işinizi rahat görür. ssd veya sata3 yerine sata2 bile iş görür.
Sonuçta pcyi en fazla kasacak programınız adobe yazılımları onları da çift çekirdekli makinalarda 2-4 gb ramle raht rahat çalıştırırsınız.

Teşekkürler önerileriniz için... Uzun vaade de fayda sağlasın diye biraz donanımları yüksek tutmaktayız. Başka önerisi olan arkadaşlardan da fikirlerini bekliyorum..

Hocam merhabalar. aşağıdaki konuda benzer bir durum konuşulmuştu. Fikir vermesi açısından inceleyebilirsiniz. Diğer konuda da belirttim burda tekrar yazayım. Bu kadar özelliğe gerek yok.

Ayrıca bilgi olması açısından söylüyorum teklif alımlarında siz özellik belirtirsiniz marka yazmazsınız ama firma teklif belirtirken marka yazabilir.
1. Size verilen tekliflerde Ekran kartı markası varken anakart markası yok. Bu demektirki size Asus ta verebilir AsRock ta. O yüzden siz her ne kadar kağıt üzerinde belirtmeseniz de firmalara muhakkak marka belirtin.
2. Anakart ve işlemci için belirleyici özellikleri muhakkak belirtin. gerçi piyasada pek kalmadı ama 1155 ve 1156 pin olmak üzere 2 farklı yapıya sahip intel işlemcileri vardı. 1155 piyasada yaygın olarak bulunurken 1156 daha az kullanılıyor. Garanti süresi geçtiğinde pc üzerinde modifikasyon yapmada veya arızalanana bileşenleri değiştirmede bu size sorun yaratır. o yüzden muhakkak bu tür ayırıcı özellikleri teklifinize yazın. Aynı şey anakart özelliği içinde geçerli. İntel Chipset yazmışlar ama p65 mi h65 mi yada hangisi mutalaka şartnamede belirtin.
3. Size verilen teklifte monitör fiyatı yok. Bu lütfen aldatıcı olmasın. Monitör fiyatını da hesaba katarak işlem yapın.
4. Laboratuvar demek sadece bilgisayar demek değildir bu yüzden pc fiyatını ayırırken para harcayacağınız diğer bileşenleri de unutmayın
- Bilgisayar Masaları (Öğrenci - Öğretmen)
- Sandalyeler (Öğrenci - Öğretmen)
- Projeksiyon cihazı
- Yazıcı (Çok lazım değil ama bence 1 tane olmalı. özellikle yazılıları çıkartırken çok işinize yarayacaktır)
- 32li Switch
- BT Sınıfı kablolama malzemeleri (Ağın kuruluş şekline göre bileşenler değişibilir. Cat5e kablo - Kablo kanalı - Kanal içi RJ45 prizler - Kanal içi Elektrik prizleri - Enerji kabloları - Sigortalar - Sigorta kutusu - Switch için kabinet vb..)
- BT Sınıfı zemini uygun değilse Ansitstatik zemin kaplaması
400$ + KDV gibi bir fiyata çıkar size...
..
Intel Core i3 2120 3.3 GHz 3MB 1155p HD 2000 VGA .... 105$
Asus P8H61-M LE DDR3 1333MHz S+GL+16X 1155p ..... 64$
Kingston 4 GB 1333 MHz DDR3 RAM CL9 ..................... 45$
Toshiba 500 GB 7200 RPM 32MB SATA3 ...................... 49$
MS 5MH-00019 Kablolu Klavye Mouse Set Desktop 400 .. 17$

AOC 19,5" E2070SWN LED Monitör 5ms Siyah .............. 85$

Samsung SH-224DB 24X SATA DvdRw Siyah - Bulk ...... 19$ (Sadece öğretmen bilgisayarına)

Redrock V1203HG 300W ATX Kasa Gri/Siyah ................ 33$ (kasa modeli değişebilir zevkinize göre ama ortalama bir kasa işinizi görecektir.)
Visual Studio 2010 - Fireworks CS5.5 - Flash CS5.5 - Dreamveawer CS5.5 sorunsuz bir şekilde kullandık.
..
halk-egitim-ogretmenleri-f247/hem-e-yeni-lab-kurulumu-icin-hangi-bilgisayarlar-alinmali-t130963.html
..

bizde de benzer bir alım yapılacak
söylenene göre 54000 tl üzeri için doğrudan temin yapılamıyor ihaleye gitmek gerekiyor oyüzden 54000 tl lik alım yapılack
merakl ettiğim ekran kartsız bu cihazlardan cad programlarından ve photoshop gibi programlardan verim alınabilirmi
128 bit bir akran kartı fiyatı epey yükseltiyor
ayrıca windows lisansı alıyormusunuz oda fiyatı yükseltiyor ancak olası bir denetimde kim sıkıntı yaşar
kararsız kaldım

dndd' Alıntı:
bizde de benzer bir alım yapılacak
söylenene göre 54000 tl üzeri için doğrudan temin yapılamıyor ihaleye gitmek gerekiyor oyüzden 54000 tl lik alım yapılack
merakl ettiğim ekran kartsız bu cihazlardan cad programlarından ve photoshop gibi programlardan verim alınabilirmi
128 bit bir akran kartı fiyatı epey yükseltiyor
ayrıca windows lisansı alıyormusunuz oda fiyatı yükseltiyor ancak olası bir denetimde kim sıkıntı yaşar
kararsız kaldım
...
hocam biz 1 yıldır bu sistemi lab.larda kullanıyoruz.
cad programları yada photoshop kullanmadık ama Fireworks - Flash - VS2010 gibi yukarıda da yazdığım programları sorunsuzca kullandık.
Kaldı ki öğrenciler ps yada cam programı kullansa ne yapıcaklar. Render mi yapacaklar ki sistemi kassın.

lisans kısmını çözmek için ayda 1 kez format atmayı düşünebilirsiniz. hem illegal değil hemde image atarak fazla zamanınızı almaz. 3 öğrenciye görev verip işi öğretirseniz bir akşamda 30 makinenin imajını rahatlıkla atarlar ;)

54.000 olayını hatırlattığınız iyi oldu.. kesinlikle doğru. limit bu meblağı geçince doğrudan alım yapamıyorsunuz. peki kurumlar bunu nasıl aşıyor.
1. Kasalar için ayrı teklif alın. (OEM olarak alamıyorsunuz demirbaşa gireceği için faturada .... özellikli PC yazması gerekiyor)
2. Monitörler için ayrı teklif alın
3. Her bir kalem ürün için ayrı ayrı teklif alın.

@Barbaryan hocam, @dndd hocam mesajlarınız için teşekkürler.. 54.000 olayını bilmiyordum .. Önerilerinize göre teklifleri isteyeceğim..

Barbaryan hocam ilk yolladıkları liste üzerinden detaylı bilgileri güncelleyerek yollamalarını istedim. Bu ön teklif gibi bir şeydi zaten..Lisans sorununu bir şekilde hallediyoruz Barbaryan hocamın dediği gibi.. Lisanslar için para ayırsak sanırım paya para gerekecek.. Diğer ekipmanları elbette düşünüyorum..Onları ayrı bir teklif paketi olarak alacağız. İ3 'ün 4. nesil işlemcileri ve ona uygun ilerde sorun çıkarmayacak güncelleme yapabileceğimiz bir anakart modelini belirledikten sonra diğer donanımlar aşağı yukarı hesaplanabilir şeyler oluyor. SSD disk'i özellikle ekleyecem. Hız farkını görmek istiyorum.. Depolama alanı çok önemli değil kanımca. Öğrenci çalışmalarını kendi USB lerinde taşımalarını isteyecem sene boyunca..

@Barbaryan hocam elbette rendeer vs.. olayı üst düzey olmayacak ama elimden geldiğince ve ödenek yettiği miktarda en üst düzeyini almak düşüncemiz.. Çünkü oradan para artarsa gereksiz işlere harcanacak düşüncem.. Yok idarenin PC lerinin yenilenmesi vs..

Bir de bu olayla ilgili uymamız gereken teknik şartname nedir.. Araştırdım biraz ama onlar güncel gelmedi gözüme.. Belli bir teknik şartname sunmamız gerekiyor mu .. Bir de öğrenci PC lerinde klavye ler F olmak zorunda mı :D

Bir de tüm bu ihale teklif vs.. işlerinin resmi yazışmalarla mı yoksa bir sistem üzerinden mi yapıyoruz.. Bir bilginiz var ise sevinirim.. Eğer elinizde resmi yazışma örnekleriniz duruyorsa gönderebilirseniz sevinirim.. Tekrar teşekkürler.. Öneri ve tavsiyelerinizi bekliyorum diğer arkadaşlardan da.. İlerde BT sınıfı kurulumu yapacak olan arkadaşlara da faydalı bir başlık olacağı düşüncesindeyim..

Aslında okul olsa lisansi çok dert etmem ama halk eğitime kurulacak Sinif ben en çok bu lisans olayinda kararsizim
Çok para farkindayim
en iyisi bu isi idareye birakmak

dndd' Alıntı:
Aslında okul olsa lisansi çok dert etmem ama halk eğitime kurulacak Sinif ben en çok bu lisans olayinda kararsizim
Çok para farkindayim
en iyisi bu isi idareye birakmak
..
Arkadaşlar 100.000 değil 1.000.000 da para gelse AYRI OLARAK lisans almanız çok zor.
alacağınız ürünlerin demirbaş sistemine kayıt edilmesi gerekiyor ama lisans ın demirbaş kaydı bildiğim kadarıyla yok....

Geri