Yeni bilgisayar laboratuvarı,fikirlerinizi bekliyorum...

Kodla Büyü

toprak60

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Herkese iyi günler
Okulumuza yıllar sonra gelen parayla laboratuvar kurmak istiyoruz.
20-25 tane bilgisayar almak istiyoruz.
Bunun bir kısmını elektrik bölümünde bir kısmını da bilişim bölümünde değerlendireceğiz.
Çok paramız olmadığı için az parayla çok iş yapmak istiyoruz :)
Sistemlerde Autocad, Proteus, Visual Studio 2010 - Fireworks CS5.5 - Flash CS5.5 - Dreamveawer CS5.5 çalışacak.
Aşağıdaki sistemi kurduk. Yorumlarınızı bekliyorum.

intel G2030 3,0 GHz. 1155p 3MB VGA BOX (55W)..........................57,50 USD
ASUS H61M-K 1155p DDR3 S+V+GL+SATA2+USB2.0 MATX...........48,88 USD
2 GB DDR3 1333 MHz...................................................................29.19 USD(2 adet 58,38 USD)
(Kingston olabilir. Zeppelin diye bir marka var daha ucuz ama güvenemedim, sizlerinde görüşlerinizi bekliyorum.)
HITACHI 320 GB 7200 RPM SATA3.................................................32,78 USD
(maaliyet düşsün diye hitachi almayı düşünüyoruz. paramız bıraz artarsa toshiba,samsung, seagete, maxtor da olabilir.)
(aslında hdd 100 GB da yeter ama adamlar bulamayız diyorlar. bulsak bile 320 ile arasında çok fark olmaz diyorlar)
Legacy A205 200W........................................................................27,03 USD
(ucuz bir kasa, watt ın yeteceğini hesapladım. siz de aynı fikirde misiniz)
A4 Tech KB-2150D MM PS2 kablolu klavye+mouse...........................12,48 USD

Optik sürücü almayı düşünmüyorum, sadece öğretmen bilgisayarına bir tane alacaz.
Monitör fiyatı bakmadım ama çok özellikli olmasına gerek yok, işimizi görsün yeter.
Fikirlerinizi bekliyorum.
İyi çalışmalar.

Hocam bana göre işlemcileri kesinlikle iyi al. Ram, ekran herşey değişir ama işlemci değişmez. Bu sadece çok kısa sürede sorununu çözer. O okulda kalıcıysan bu sistemi toplama. Bilgisayar sayısını azalt sistemleri güçlü yap derim.

hocam dediğin programları ben core duo işlemci 2mb cahche, 2gb ddr2 ram, 80gb hdd ile rahatlıkla çalıştırıyorum. Bütçenize göre iyi bir seçim yapmışınız ancak sizin de bildiğiniz gibi performans gerektiren durumlarda iyi cevaplar veremeyebilir. Flash ve fireworks'ta bazı durumlarda sinirinizi bozabilir ancak genel anlamda işinizi görecek bir bilgisayar. eeee ne derler; ne kadar para o kadar köfte :)
hdd konusunda haklılar artık en az 320 gb üretiyorlar fiyatları da olabileceklerin en ucuzu durumda şu anda.
güç kaynağı eğer efektif olarak 200w sunuyorsa tamam derim ancak piyasadaki ucuz denilebilecek, marka değeri olmayan birçok güç kaynağı yazdığının %25 daha az güç veriyorlar. bu sebeble o konuda dikkatli olmanızı öneririm yoksa çok sık güç kaynağı yakarsınız.
Benim görüşlerim bu kadar umarım yardımcı olabilmişimdir.

hocam hitachi çok sıkıntılı bir marka tavsiye etmem. Bide işlemcin kesinlikle iyi olsun sıkıntı yaşama ilerde.

işlemci konusunda ben de kararsızım.
Acaba saydığım programları bu işlemciyle çalıştırırken sıkıntı çekermiyim bilemiyorum.
Bu konu kafamı çok meşgul ediyor. Güç kaynağı ile ilgili söylediklerinizi de dikkate alacam hocam.

Geri