Yeni öğretmenim 2.Dönem İçin Yardım İstiyorum???

Kodla Büyü

trkm1990

Üye
İlk dönem öğrencilerime genelde teorik konulardan bahsettim.
- Bilgisayar ve güvenliğimiz
- Bilgi Güvenliği
- virüsler
- yazılım nedir. vs vs

öğrencilerin çoğunun nerdeyse facebook oyundan başka bişe bilmediğini gözlemledim. 2. dönem yıllık planımda programla dilleri var.
Öğrencilerin bu konuda çok zorlanacağını düşündüğüm için micrsoft office öğretmeye karar verdim. Bu sene göreve yeni başladığım için 2 şeyde kafam takıldı.
- Birincisi plan dışına çıkıp yeni bir plan üzerinden dersime devam edebilir miyim?
- İkincisi 5 ve 6. sınıflar için office yazılımları için plan nerden bulabilirim?

ofice yi boşver hocam modası geçti onun, sana bir adet sunu ve word belgesi gönderiyorum onları kullan, müfettiş görmediği sürece planın dışına çıkabilirsin, müfettiş görürse sorun olur, ben çıkıyorum mesela geçen sene okula müfettiş gelmiş bu sene gelmez diye düşündüm ama gelirse epey bir cansıkıcı olacak.

Ekli dosyalar

• B.T. Sözel konular sunu.rar
    479.9 KB · Görüntüleme: 482
bbnette paylaşılan mustafa hocamın kitabının küçük bir özetidir.

Ekli dosyalar

• B.T. Sözel konular word.rar
    5.6 MB · Görüntüleme: 378
hastasıyız dede' Alıntı:
ofice yi boşver hocam modası geçti onun, sana bir adet sunu ve word belgesi gönderiyorum onları kullan, müfettiş görmediği sürece planın dışına çıkabilirsin, müfettiş görürse sorun olur, ben çıkıyorum mesela geçen sene okula müfettiş gelmiş bu sene gelmez diye düşündüm ama gelirse epey bir cansıkıcı olacak.

hocam döküman için tşk ederim ama sunudaki konuları ben ilk dönem anlattım :)

Bu seneki seminerde şube müdürleri bizzat planda yetiştiremediğiniz yerlere not düşebilirsiniz. Planı noktası virgülüne uygulamanızı kimse isteyemez sizden dedi.. Bende onun bu lafı üzerine öğrencilerin hazırbulunuşluğunu göz önünde bulundurarak değişiklik hakkımı kullandığımı söylersem bir sorun çıkar mı acaba?? sonuçta planda esneklik yapma hakkımızın odluğunu düşünüyorum. bunu idareyede bilirirsem değiştirme yapabilir miyim acaba sonuçta öğrencileri göz önünde bulundurarak böyle bir şey ypamaya karar verdim..

idareye bildirmeye gerek yok hocam, herşeyi idareye danışırsan ezerler seni, buradan bize sor arkadaşlar gerekli tecrübelerini paylaşacaktır.
ufak tefek bir değişiklikse bir sorun çıkmaz zaten, ben hiç uymuyorum öyle birşey sanmıştım seninkinide. :)

Hocam şu anda idareyle aramız fazlasıyla iyi :) beni ezeceklerini sanmıyorum... istediğim şey şu office programlarını anlatmak istiyorum ve doğaçlamadan ziyade bunu bi plana bağlamak istiyorum... bana içinde office programlarının yer aldğı bi plan lazım :)

ayrıca sunudaki konuları anlattıysan ve bts varsa uygulamalı konulara geç derim, bol bol etkinlik yap, bırak iffice anlatmayı, çok sıkıcı oluyor, senin içinde eziyete döner, onun yerine uzaktan yardım, eposta aldırma forum kullanma, araştırma yapma, googledriveye video yükleme, googledrive(internet depolama servisleri) ne dosya yükleme, ekran görüntüsü kaydetme vb gibi güncel konuları yaptır. :)

öyle diyorsunuzda şu anda hala office vazgeçilmezler arasında biz bile dersimizi anlatırken power point falan kullanıyoruz... güncelliğini yitirdiğini sanmıyorum.. söylediğiniz konularda anlatılabilir aslında ilgi çekici konulara benziyor..

trkm1990' Alıntı:
öyle diyorsunuzda şu anda hala office vazgeçilmezler arasında biz bile dersimizi anlatırken power point falan kullanıyoruz... güncelliğini yitirdiğini sanmıyorum.. söylediğiniz konularda anlatılabilir aslında ilgi çekici konulara benziyor..
mesela wordu ödev hazırlatırken kullandırtabilirsin, power pointi sunu hazırlatırken kullandırtabilirsin, ama wordun, power pointin tüm menülerini anlatacam diye heder etme kendini,bir işe yaramıyor, zaten gereksiz, neden microsoftun hammallığını yapalım ki, işimize yada çocukların işine yarayanları, günlük hayatlarında onlara lazım olacak olanları bilsinler yeterli, ayrıca stracth ila programlama konusu yada web sitesi hazırlama, hazırsistemler(joomla vb) ile programlama konularına girişte yapabilirsin. ilk öğretmenliğimde ben o hataya(office) düşmüşütm sen düşme istiyorum, yinede sen bilirsin.

peki hocam sizce programlamada ne anlatalım öğrencilere hangi programı kullanalım??

Re:

hastasıyız dede' Alıntı:
trkm1990' Alıntı:
mesela wordu ödev hazırlatırken kullandırtabilirsin, power pointi sunu hazırlatırken kullandırtabilirsin, ama wordun, power pointin tüm menülerini anlatacam diye heder etme kendini,bir işe yaramıyor, zaten gereksiz, neden microsoftun hammallığını yapalım ki, işimize yada çocukların işine yarayanları, günlük hayatlarında onlara lazım olacak olanları bilsinler yeterli, ayrıca stracth ila programlama konusu yada web sitesi hazırlama, hazırsistemler(joomla vb) ile programlama konularına girişte yapabilirsin. ilk öğretmenliğimde ben o hataya(office) düşmüşütm sen düşme istiyorum, yinede sen bilirsin.

hocam iyi güzel hoş diyorsun tamamyıla sana katılıyorum da çocuklar kullanmayı bilmedikleri bir şeyden nasıl ödev hazırlasınlar.. performa ödevinde isteyenler power point yapsım dedim yapan bi kaç kişi çıktı onlarında nasıl yaptığını tahmin edemezsin yani... power point yaa netten indirmilşti yaada word belgesi gibi slaytlar vardı :)
sizin dediğiniz gibi menülerle falan uğraşmak istemiyorum sadece genel anlamda bir şeyler öğrenmeleri yeter benim için sonra dediğiniz gibi güncel konular anlatılabilir...

botecii00' Alıntı:
peki hocam sizce programlamada ne anlatalım öğrencilere hangi programı kullanalım??

valla hocam scrafth denen bi program var açıkçası hiç kullanmadım onu anlatmaya karar versem öyle açıp bakacam ne olduğuna... ama öğrenci seviyesine uygun bir şey olduğu kesin...

yıllık planı ilk dönem aynı kalcak şekilde yeniden hazırla. ikinci dönem neler anlatmak istiyorsan onları koy planına müdüre tekrar imzalat diğeriyle değiştir. tabi tarihler eskisi gibi kalsın bir sıkıntı çıkmaz böylelikle müfettiş gelsede.

benim okulumdaki öğrencilerin seviyeside iyi değildi o yüzden bende müfredat olarak ağır olmayan bir planla yola çıktım.
ilk dönem seninde anlattığın konular vardı. 2. dönem ise BİT'i kullanarak bilgiye ulaşma ve biçimlendirme(word), Metin Tabanlı İçerik Oluşturma(powerpoint) ve Hesaplama, Grafik ve Veri Oluşturma(excel) haziranın 2 haftasıda basit programa anlatcam.

bunları anlatırkende çok ayrıntıya girerek tek tek araç çubuklarını anlatarak değil çocuklarla beraber her hafta bir çalışma yaparak anlatacam böylelikle de öğrencilerin sıkılmayacağını düşünüyorum.

hocam hayırlsı olsun öncelikle.
lab var ama projeksiyon ve bilgisayar yok o yüzden de sınıflarda derse giriyorum.
nasıl bir yol izlemeliyim sizce?

yıllık plan

Ekli dosyalar

• bilişim yıllık plan 2013-2014.rar
    21.2 KB · Görüntüleme: 30
Geri