Yaşadığım Ping Sorunu.. Yardımcı olursanız sevinirim...

Kodla Büyü

skypemba

Üye
Arkadaşlar burada soru soruluyor mu bilmiyorum,konu bura ile alakalı olduğu için buraya yazdım ama gerçekten görmekten çok sıkıldığım ve uzun süredir yaşadığım anlamsız problem konusunda bilgisi olan arkadaşların yardımını bekliyorum.Yardımcı olursanız gerçekten berhudar olurum.

Online oyunlarda ve Skype programında günün belirli saatlerinde ping sorunu ile karşılaşıyorum.(Skype'da çağrı sırasında konuştuğum kişilerin sesi birden robot sesi gibi bozuluyor pingten ötürü) Geceleyin saat 12den sonra bu sorun başlıyor.Ping GİRİP ÇIKIYOR. Yani şu şekilde:

5 saniye içerisinde 59 olan pingim 100,160,250,450,500 şeklinde artıyor.

Önümüzdeki 5saniye içerisinde 100 civarına geri iniyor.

100'e indikten sonra 100'den itibaren 500-600 civarlarına kadar tekrar fırlıyor,ve bu kısır döngü sürekli devam ediyor

Öncelikle modemim biraz eski zyxel P-1202-T10B.İnternet sağlayıcım ise TTNET.

Öncelikle ttneti aradım,hatta 5-6 defa aradım,3-4 çağrıda sorunun onlardan kaynaklanmadığını söylediler.

1 çağrıda modemle alakalı olduğunu söylediler.Modem üreticimi aradım,modemim yaklaşık 5sürüm gerideymiş.Onu da güncelledim.Daha sonra arkadaş bana cmd dosyası açtırdı,oraya ping [IP Adresim] -t yazdırdı,ping çıktığı sırada ortada yazan 1 değerinin oynayıp oynamadığını sordu.Test ettim,ping çıktığı sırada ordaki değer bozulmuyor,yani sorun modem ile alakalı değil.

En son aradığımda ise ağ virüsünden,kablolarla alakalı bir takım şeylerden bahsettiler.Bir isim söyledi,kablo ismiydi sanırsam ama ne olduğunu anlamadım,algılayamadım o yüzden bu konuşma biraz havada kaldı.

Ne yapmalıyım? Bilmiyorum belki çok basit bi sorun,ama emin olun çözümünü uzun süredir arıyorum ve cidden bulamıyorum.Çok can sıkıcı bir durum. Bu olaylar olurken herhangi bir şekilde download vs.yapmıyorum yanlış anlaşılmasın,yani oyun oynarken veya skypeda konuşurken download falan yapmıyorum o yüzden bir şeyler indiriyorsundur falan yazmanıza gerek yok.

Ek durumları ve yaptığım birkaç şeyi yazayım,alakası var mı bilmiyorum ama o konuda da bilgi vermiş olayım:

Windows güncelleştirmelerini kapattım,yarım yamalak yüklendi,bir kısmı yüklü bir kısmı yüklü değil. Şu an bilgisayarım güncelleştirmelere kapalı.

Birkaç defa güvenlik duvarını kapatıp geçiyor mu diye baktım olmadı.

Microsoft Security Essentials indirdim,tam tarama yaptım,2 tane trojan sildim,daha sonra essentialsı kaldırdım(lol oynarken build bakmak için girdiğim sitede aniden erotik bir sayfa açılıyordu,lookingforaffair idi adı sanırsam.Olgun bayanlarla tanış vs. yazıyordu,ben de o virüsü kaldırayım diye Microsoft Security Essentials'ı yüklemiştim zaten.O 2 trojanı sildikten sonra karşıma sanırsam 1 kere daha çıktı bir daha da çıkmadı o sayfa,veyahut virüsse virüs,her ne ise.)

İnternete ping sorunu çözümü yazdım bazı arkadaşlar MSMQ sunucusuyla ilgili bi şeyler yapmışlar,böyle yazılıyordu sanırsam açılımı da Microsoft Message Queue idi,her neyse bu defteri açıp birkaç değeri değiştirdim,ondalık onaltılık vs. bi şeyler ekledim.Fakat bu işe yaramayınca o eklediğim yeni şeyleri silmiştim.Bunu bir kere daha denedim ama en sonuncu denememde yaptığım birkaç şeyi silemedim,alakası var mı bilmiyorum ama bu da burda bulunsun.

Şu an ise 360 Total Security yükledim,tam tarama yaptırıyorum ve şu ana kadar 1 virüs buldu.

Modemin kablolarının uzun süre çekilmemiş olması ile alakalı olduğunu okudum.Modemin tüm kablolarını çıkardım,prizden de çıkardım ve 30 saniye bekledim,tekrar taktım.Sorun yine tekerrür etti.

Evet arkadaşlar yaptıklarım bunlar,ne yaptıysam yazdım sorunu da anlatabildim sanırsam.Modeme fazladım birinin bağlanmasıyla alakalı mıdır,yani modem şifremi mi değiştirmeliyim(modeme komşu falan mı bağlanıyordur yani ??);yoksa ağ virüsü gibi bir şey demişlerdi onunla mı alakalı bilmiyorum (eğer öyle bir durum varsa nasıl temizleyebilirim?) ama gerçekten bir bilginiz varsa ve yardımcı olursanız çok çok sevinirim.Şimdiden teşekkürler.

Bu arada sanırsam burası bilişim öğretmenleri sitesi,en iyi sizler bilirsiniz diye buraya yazdım yanlış anlaşılmasın lise öğrencisiyim ben :) .Yardımcı olursanız sevinirim :D

Ping dediğin bağlantı hızı aslında değeri ne kadar düşükse o kadar iyidir. Detaya inmiyorum.

Eğer senin interneti kullanan başka biri varsa mesela komşu ile paylaşmıssındır komşu kullanmaya başlayınca düşer.

Sendeki programlar bile buna neden olabilir güncelleme kontrolü vesaire. Gereksiz programları kapat. Virüste aynı şekilde neden olabilir.

Servis sağlayıcı TTnet ne bekliyorsun diyebilirim. Herşeyi dört dörtlük yapsan bile bağlantılar kablolar modem veya TTnet yüzünden de ping artabilir.

Ama tahmin et dersen her zaman gece belli bir saatte oluyorsa mesela 1:15 gibi bu sorunun nedeninin garanti program veya virüs olduğunu gösterir. Programlar belli saatlerde çalışmaya programlanırlar.

Lol oynarken diğer oyuncuların da ping değeri yükseliyorsa sorun sunucuda demektir.

İşin aslı normalde gece ping değerleri düşmesi gerekir. Çünkü insanlar yattığı için bağlantıyı ( Türkiye Geneli ) kullanan azalır.

Wifi şifre değiş.

Sorun bilgisayarda yada modem de ise bi şekilde çözersin ama TTnet ise çözemezsin.

senin modemin eski ise wifi şifresini 1dk da kırarlar. wpa tester ile. modemin WPS özelliğini kapat, ağ adını ve şifresini değiştir mümkünse mac adresini de değiştir yada yeni bir modem al. ayrıca sistemden trojan temizlemişsin, o sisteme güvenme hala virüs olabilir. komple formatla ve temiz bir kurulum yap. mümkün değilse combofix malwarebytes ve spybot ile ayrı ayrı tara.

ademola' Alıntı:
senin modemin eski ise wifi şifresini 1dk da kırarlar. wpa tester ile. modemin WPS özelliğini kapat, ağ adını ve şifresini değiştir mümkünse mac adresini de değiştir yada yeni bir modem al. ayrıca sistemden trojan temizlemişsin, o sisteme güvenme hala virüs olabilir. komple formatla ve temiz bir kurulum yap. mümkün değilse combofix malwarebytes ve spybot ile ayrı ayrı tara.

ayrıntılı anlatabilme şansın var mı çünkü wps nereden kapatılıyor bilmiyorum ama ?

HBV' Alıntı:
Ping dediğin bağlantı hızı aslında değeri ne kadar düşükse o kadar iyidir. Detaya inmiyorum.

Eğer senin interneti kullanan başka biri varsa mesela komşu ile paylaşmıssındır komşu kullanmaya başlayınca düşer.

Sendeki programlar bile buna neden olabilir güncelleme kontrolü vesaire. Gereksiz programları kapat. Virüste aynı şekilde neden olabilir.

Servis sağlayıcı TTnet ne bekliyorsun diyebilirim. Herşeyi dört dörtlük yapsan bile bağlantılar kablolar modem veya TTnet yüzünden de ping artabilir.

Ama tahmin et dersen her zaman gece belli bir saatte oluyorsa mesela 1:15 gibi bu sorunun nedeninin garanti program veya virüs olduğunu gösterir. Programlar belli saatlerde çalışmaya programlanırlar.

Lol oynarken diğer oyuncuların da ping değeri yükseliyorsa sorun sunucuda demektir.

İşin aslı normalde gece ping değerleri düşmesi gerekir. Çünkü insanlar yattığı için bağlantıyı ( Türkiye Geneli ) kullanan azalır.

Wifi şifre değiş.

Sorun bilgisayarda yada modem de ise bi şekilde çözersin ama TTnet ise çözemezsin.

hangi program olduğunu nereden anlayabilirim veya virüs ise nasıl temizleyebilirim?

Geri