Yardım Etkileşimli Tahta USB den boot edilemiyor faz 2

Kodla Büyü

yasin1905

Aktif Üye
Arkadaşlar okulumuzda bulunan 32 adet ET (faz2) kendi hazırladığım imaj ile yükledim. Ancak sadece 2 tanesini USB den boot etmek istediğimde USB leri görmüyor. Sebebi ne olabilir sizce?

Açılışta F7 ile ön yükleme ekranına girince USB seçeneğini göstermeyip sadece hard diski gösteriyor. Bios ayarları da diğer ET lerle aynı...
n7pZk1.jpg

Üstteki gibi görünmüyor...

serdemir' Alıntı:
biosta usb desteğinin açık olduğundan emin miyiz?

Evet açık. Bütün ayarları kontrol ettim. Sorunsuz çalışan tahtalardaki ile aynı. Hatta değiştirerek bütün varyasyonları denedim, hiçbir şekilde değişen bir şey olmuyor. BIOS güncellemesi yapmak var aklımda ama onu Vestel servisine yaptırayım diyorum. Elektirik gideceği tutar güncellerken, başımıza iş almayalım. Pahalı alet sonuçta...

Burada da belki bir arkadaş karşılaşmıştır, fikir alışverişi yaparız diye düşündüm.

Bu arada ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.

bu sandisk dısında başka bir flash bellek yada usb hdd denediniz mi olnları görüyor mu acaba ? bios default ayarları da deneyebilirsiniz.

ademola' Alıntı:
bu sandisk dısında başka bir flash bellek yada usb hdd denediniz mi olnları görüyor mu acaba ? bios default ayarları da deneyebilirsiniz.

Çok sayıda Flash bellek denedim hocam. BIOS u da sıfırladım, olayla alakalı ya da alakasız her türlü BIOS ayarında denedim. Sonuç aynı...

Vestel servisi çağırdım durum ile ilgili. Anlamıyorlar işten. Bunun bir sorun olduğunu kabul etmek istemiyor. UEFI den vestel in gönderdiği flashı başlatıyor doğrudan imaj başlıyor. Bak bizdeki oldu diyor...

Bende de multiboot flash ile UEFI den boot edilemiyor. Adama en son normal çalışan tahtada gösterdim 30 tanesi böyle çalışıyor 2 tanesinde olmuyor dedim. Fotoğrafını çekip gitti genel merkeze sorayım diyor...

Bakalım ne olacak.

evet benim başımada geldi.Ne yaptıysam usb belleği görmüyor.Diğer tahtalarda sorunsuz geri yükleme yapıyor ama bu tahta olmadı.Kendi geri yüklemesi var mı acaba faz 2 tahtaların yada yapan var mı acaba

savas3457' Alıntı:
evet benim başımada geldi.Ne yaptıysam usb belleği görmüyor.Diğer tahtalarda sorunsuz geri yükleme yapıyor ama bu tahta olmadı.Kendi geri yüklemesi var mı acaba faz 2 tahtaların yada yapan var mı acaba
yasin hocamla bu meseleyi daha yeni çözdük kendisi gelince anlatır; çalışan tahtanın biosunu yedekleyip sıkıntı olan makinaya attıyoruz

ademola' Alıntı:
çözüm bulundu
aşağıdaki program ile sağlam tahtadan bios rom dosyası yedeklenip sıkıntı olana yükleniyor. yasin hocam detaylı resimli anlatır işlemi gerçekleştiren o.

download/file.php?id=49287

Hocam müsait olduğumda buraya çözümü yazacaktım, girdiğimde benden önce davrandığını gördüm. Özverin için çok teşekkür ederim :) Büyüksün ;)

file.php

Arkadaşlar şu anda evdeyim; programı evdeki bilgisayarımın biosu farklı olduğu için açamıyorum. Internetten programın görüntüsünü bulup üzerinde açıklama yapmaya çalıştım. Pazartesi okula gidince ayrıntılı ekran görüntüleri yüklerim.

Kendi aldığım bios imaj dosyasını da ekledim. Ancak dikkat edin Faz2 intel tahtadan aldım. Amd olanların farklıdır.

Ekli dosyalar

• AfuWin64.rar
    1.3 MB · Görüntüleme: 257
  • faz2_intel_bios.zip
    2.1 MB · Görüntüleme: 284
mystreous' Alıntı:
rom yükleme tehlikeli değil mi? Sonra elimizde kalmasın tahta

Ben aylarca Vestel'den çözüm bekledim. Onlar dönmeyince sonunda gözümü karartıp romu flashladım. Tarif ettiğim şekilde yaparsanız, elektrik kesintisi denk gelmezse sıkıntı çıkmaz herhalde :)

yasin1905' Alıntı:
Arkadaşlar şu anda evdeyim; programı evdeki bilgisayarımın biosu farklı olduğu için açamıyorum. Internetten programın görüntüsünü bulup üzerinde açıklama yapmaya çalıştım. Pazartesi okula gidince ayrıntılı ekran görüntüleri yüklerim.

hocam sen aldığın yedek romu de ekle programın yanına, arkadaşların backup almasına gerek yok, direk recovery ederler.
yalnız dikkat edilsin. amd biosu ile intel bios u farklı olabilir sıkıntı çıkmasın. sizinki hangisi ise bunu belirtin.

f8 ile başlattıktan sonra bilgisayarı onar ve daha sonra bilgisayarı sıfırlama seçeneğini yaparak bilgisayarı ilk günkü haline geri getirdim.yarım saat falan sürüyor ama.şimdilik sorunu böyle çözdüm

savas3457' Alıntı:
f8 ile başlattıktan sonra bilgisayarı onar ve daha sonra bilgisayarı sıfırlama seçeneğini yaparak bilgisayarı ilk günkü haline geri getirdim.yarım saat falan sürüyor ama.şimdilik sorunu böyle çözdüm

Ben bunu da denemiştim ama sorunu çözmemişti... BIOS flashlayınca çözüldü.

file.php

Kendi aldığım bios imaj dosyasını da ekledim. Ancak dikkat edin Faz2 intel tahtadan aldım. Amd olanların farklıdır.

Hocam şu anda aynı sıkıntıyı yaşıyorum. üstünden çok zaman geçmiş ama çözümü tekrardan biraz detaylı anlatabilir misiniz?

bu sorun ile mücadele için ne yapıyorsunuz. link çalışmıyor.
AMD A8 Faz2 - UEFİ boot olmuyor. tahta kendini yükletmiyor.

USB yuvalarının biri bozuk veya görmüyor olabilir. Klavye ile ile Belleğin yerini değiştirin. O da olmazsa, çoklayıcı kullanıp; her ikisini ayrı ayrı deneyin.

USB yuvalarının biri bozuk veya görmüyor olabilir. Klavye ile ile Belleğin yerini değiştirin. O da olmazsa, çoklayıcı kullanıp; her ikisini ayrı ayrı deneyin.
uzun olanı yaptım. OPS Modülü sökerek içerisindeki BIOS pilini soketten çektim taktım. sonra BIOS eski fabrika ayarlarına gitti. Boot UEFİ ayarları geri geldi.
bu modüllerin sökülmesi ve takılması zor ama tahta metal muhafaza sol kanat kısmını söktüm. uğraş Ali Cabbaarr....

Geri