yardım! pic ve plc arasındaki far nedir?Nasıl Plc öğrenebilirim?

Kodla Büyü

x-bar

Üye
Arkadaşlar plc ve pic arasındaki fark nedir? Kullanım alanları nereledir? Plc simülasyon programı ne işe yarar? Plc öğrenmek istiyorum fakat nerden başlamam gerektiğini bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.[/b]

Programlanabilen mantık denetleyicisi, plc ;içerisinde mikrobilgisayar bulunan ve ardısık kontrol devrelerinde kullanılan elektronik bir
kontrol elemanıdır.

pic te buna benzer programlanabilir control elemanı..

plc otomasyon için pic bu otomasyonu sürmek için kullanılır..

internette bir milyon kaynak var...

PLC (Programlanabilir Lojik Kontrolor) dür.
PIC ise bir mikroişlemci türüdür. Aradaki temel fark mikroişlemci her türlü iş için programlanabilen bir tümleşik devredir. PLC ise sadece otomasyon uygulamaları yapabileceğimiz bir aygıttır. Yani mikroişlemci bir çip iken plc bir cihaz gibi düşünülebilir.
Örneklendireyim PLC bir fabrikadaki üretim bandını konrol edebilen bir cihazken. PIC üzerine uygun program yazıldığın sayıcı gibi işlemleri yapabilen bir çiptir.

Bu konular yalnız derin konulardır. Sadece plc ve otomatik kumanda bir yarıyıl ders olarak mühendisliklerde okutulur.

PLC öğrenmek için otomatik kumanda ya biraz bak bence

Re: yardım! pic ve plc arasındaki far nedir?Nasıl Plc öğrenebili

pic ile küçük kontrol devreleri yapabilirsiniz.
plc ile bir fabrikanın otomasyonunu yapabilirsin. plc aslında mikroişlmeciye sahip bir elektronik sistemdir.
o zaman pic ile mikroişlemci arasında ne fark vardır? bu fark şudur;
pic in bellek kapasitesi ve giril çıkış sayısı kısıtlıdır. mikroişlemciler daha büyük belleğe ve daha fazla giriş çıkışa sahiptir ve portlarını istediğin gibi kullanabilirsin. plc öğrenmek istiyorum demişsin. nerede ve nasıl kullanmayı düşünüyorsun ?

Öncelikle sıkılmadan zaman ayırabilmelisin. Kısa sürede öğrenilebilecek bir konu değil. Hangi ildesin bilmiyorum ama İzmir için bu işe yıllarını vermiş olan Çankaya daki Emre Elektronik en iyi başlangıç noktası olacaktır. Kendileri ile iletime geçebilirsin.
http://www.emreelektronik.com.tr

Burada işine yarayacak PIC Programlama ve Deney Setlerini açıklamalı CD leri ile temin edebilirsin.
http://www.emreelektronik.com.tr/market ... egory_id=3

PIC mikrodenetleyiciler ile yapılmış çok sayıda hobby devreyi de sipariş edebilirsin.
http://www.emreelektronik.com.tr/market ... egory_id=2

Seni bu alanda yetiştirecek kitaplarda bu sitede var.
http://www.emreelektronik.com.tr/market ... gory_id=13

x-bar' Alıntı:
Arkadaşlar plc ve pic arasındaki fark nedir? Kullanım alanları nereledir? Plc simülasyon programı ne işe yarar? Plc öğrenmek istiyorum fakat nerden başlamam gerektiğini bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.[/b]

pic ile küçük uygulamalar yapabiliriz plc ile büyük işler. plc otomasyon uygulamalarında kullanılıyor arkadasların dediği gibi. plc similasyon programı plc uygulamalarını simule yani deneyebileceğin bir programdır. plc almakla iş bitmiyor s7-200 ucuzmus ama ekipmanlar olmadan biraz zor...simule programları ne kadar gelişmiştir :?: bence siz pic üzerine çalışın...ikiside sonucta aynı kapıya çıkıyor...

hocam pic kullanırken assembly bilmenizede gerek yok. :)

bir sürü compiler var c compiler, pascal compiler, basic compiler. yeterki siz isteyin birşeyler yapmayı... :wink:

pic ile küçük çaplı robotlar programlar yapabilirsiniz (sumo güreşi yapan robot gibi) tabiki bu kullandığınız entegereye göre değişir, okullarda kullanılan en yaygın mikroişlemci PİC16F84 dür.(hala aklımda.)Pic leri genelde bilgisayar bölümeler kullanırken PLC yi endüstriyel elektronik bölümleri kullanır.

Birisinin babası birisinin annesi mi belli değil?

Geri