Yanlış Hesaplama mı yapıyorum?

Kodla Büyü

adadeniz

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Merhaba arkadaslar
2003 model Clio 1.4 authenqiue benzin/lpg arac kullanıyorum.

Şehirlerarası mesafeyi gösteren tabelalar malumunuz 10km aralıklarla bırakılır. Gecen gün uzun yol yaptım.

Ben 100km hız ile giderken kronometreyle zaman tuttum. İki tabela arası 8 dakikada gittim. Bunu defalarca yaptım hep aynı.. 7:30 - 8:00 dakika arası.

Eeee şöyle hesaplama yaptığında;
8 dakikada 10km gidiliyorsa
60 dakikada 75km yol gidilir o halde...

Eee bu durumda hız göstergesindeki 100km/h ne demek oluyor?
Km/h demek kilometer/hour yani saatteki kilometre degil mi?

Benim normalde 1 saatte 100km gitmem gerekmiyor muydu buna göre? Ben mi yanlış hesaplıyorum?

X km yolu Y hızla sabit gitmeye çalışırsam Z saatte gidebilirim gibi hesaplama yapmak istiyorum da....

Bu arada 158km lik yolu 2 haftada 3-4 kezdir gidip geliyorum hep de 1:50 saat ile 2:10 saat arası bir sürede gidiyorum.

Bu da demek oluyor ki hep 95-100km hızla gitmeye özen gösterdiğim 158km lik yolu 1:50-2:10saat sürede gittiğime göre saatte maksimum 79km yol katetmiş oluyorum.

Bu da YOL=HIZ x ZAMAN formülüne ters düşüyor.
Benim hesap yanlışsa doğrusu nedir?

Kara yollarının tabelalarına güven olur mu? Google maps ile gittiğiniz yolu kolayca bulabilirsin.

Hocam geçen be de Burdur'dan Balıkesir'e gittim. Bende de aşağı yukarı aynı sonuç çıkarttım. Çok üzerinde durmasam da kafamda soru işareti oluşmuştu!

Bakalım çözen olacak mı?

muallimtamer' Alıntı:
Kara yollarının tabelalarına güven olur mu? Google maps ile gittiğiniz yolu kolayca bulabilirsin.

Gittiği yolu bulmaktan bahsetmiyor. sayın hocam.

muallimtamer' Alıntı:
Km gostergesiyle uyusuyor yaptıgım km hocam. Onda sıkıntı yok. Ben hesabın peşindeyim

araç hız göstergelerinin 5-10 km/h daha yüksek gösterdiğini duymuştum...benim araç 90 gösterirken navigasyon cihazm 85-86 gösterince dğru galiba diye düşünmüştüm...onunla alakası olabilr hocam...

Sayın hocam sizin hesabınız ortalama hızdır. Eğer siz 158 km yolu hız sabitleyicisinde 100 km/h ye sabitleyin 158/100=1,58 saat gidersiniz. Bu da yaklaşık 1 saat 35 dk dir. Ancak bu ideal şartlar için olduğu için bunu siz asla yapamazsınız. Trafik ışığı, rampa, trafik sıkışıklığı gibi durumlardan dolayı hızınızı azaltmak zorundasınız.
Burada hız diye söyledim ama öğrenciler affetsin, sürat demem gerekirdi.
http://www.fenbilim.net/surat-ve-hizin-farki-nedir/
http://www.fenbilim.net/sabit-suratli-hareket/

Hocam ekrandaki km ile tekerleğin yaptığı yolda ufak farklılıklar olur kesin. Ama bu 100 kmde 25 km farklılık olmaz. O hız sizin gördüğünüz hız, hızınız mutlaka bazı yerlerde azalmıştır fark etmemişsinizdir.

ordu samsun arassı asla 100-110 dan aşagı gitmem ama 1 saatte aldıgım yol 75-bilemedin 85 km buna bende bir anlam verememişimdir

cyln' Alıntı:
muallimtamer' Alıntı:
Km gostergesiyle uyusuyor yaptıgım km hocam. Onda sıkıntı yok. Ben hesabın peşindeyim

Diyelim ki kronometreniz doğru, kilometre sayacınız 1 km hassasiyetinde ölçtüğü için siz baktığınızda 10 km de olabilir, 9,5km de, 10,9 km de...
Hem önceki tabelada hem de sonraki tabelada 0,9km sapma olsa toplamda 1,8 km sapma yapar.
10+1,8=11,8km
11,8km/7,5dk=1,5733 km/dk yapar ki bu da yaklaşık 95km/saat yapıyor.
Demek ki hız göstergeniz 5km sapmaya sahip.
Bu %5lik sapma da lastik hava basıncından bile kaynaklanıyor olabilir.

Navigasyon varsa eğer oda yaptınız sürati ve kalanyolu gösteriyor. Bir kezde onunla deneyin

Geri