yanıp sönen tabela yapımı (yardım)

Kodla Büyü

botett

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar merhaba. Abim elektrik mezunu da bir tabela yaptı ışıkları dizdi. Normal çalışıyor fakat ben yanıp sönmesini istiyorum. bunu nasıl yapabiliriz, yardımlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum.

mikro denetleyici kullanmanız lazım.
sanırım sen bilgisayarcısın abinde elektrikci ise
ikinizin arası elektronikçi lazım gele. :idea:

elektronic workbench diye bi yazılım vardı. ampulleri ledleri microları diziyosun basıyosun elektiriği sonucu görüyorsun. belki işine yarar. 12v. luk ampullere az 220v vermedim ben o programda düğmeye bastığım gibi patlıyorlar valla :)

en kolayı picler proğramlaması da kolay yanıp sönmeyi bırak dans ettirrisin bilgisayardan kodlar bilgisayar sayesinde de pici proğramlar işini görürsün.

flouresan lambalarda kullanılan starterden bir tanesini devreye seri bağlarsan yanıp söner.

elektronikçinin cep aspirini olarak tabir edilen 555 işini en kolay şekilde görür.

555 entegresinin clock çıkışı ile tetiklenen 4017 halka sayıcının isteiğin çıkışını tabelana besleme olarak kullanabilirsin.

örnegin 2. çıkış ucunu besleme olarak kullanacaksan 3. çıkış ucu da kendini resetlemek için kullanırsın.

3. çıkış ucunu besleme olarak kullanacaksan 4. çıkış ucu kendini restleyecek ... şeklinde 10 farklı yanıp sönme hızı belirleyebilirsin. en kolay ve masrafsızı bu bence.

Geri