Yangın söndüren robot yaptık ama düzgün çalışmıyor yardım.

Kodla Büyü

safran

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhaba arkadaşlar
Arduino mega kullanarak mblockta yangın söndüren robot yaptık. Arabamızın önünde 3 tane alev sensörü var bu sensörlerden 1024-0 arasında değer üretiliyor. ateşe yaklaştıkça 0 a yaklaşıyor değer. Sağ ve sol (A0 ve A1 pini) sensörlerden 850 ün altında veri alınca ortadaki sensör (A2 pini)200 ün altına düşene kadar o yöne dönüyor ve ilerliyor ve ortadaki sensör 25 ten küçük olunca durup üstteki motoru çalıtıtp pervaneyi döndürerek ateşi söndürüyor. Bazen sorunsuz çalışırken bazen soldaki veya sağdaki sensörler ateşi algılıyorlar ve döngüye giriyorlar ve o döngüden çıkamıyor ortadaki sensör 200 ün altına inmiyor. Ortadakini yüksek yapınca da kararsızlık yaşıyor bana yardımcı olabilir misiniz?
Yapmak isteyenlere mblcok kodlarını paylaşıyorum.

Ekli dosyalar

• robot.jpg
    robot.jpg
    118.5 KB · Görüntüleme: 95
  • 1453.2.rar
    35.6 KB · Görüntüleme: 38
Robotu denediğiniz yere gün ışığı geliyor mu acaba? Geçen yıl da biz yaptık bu projeyi, sensörler gün ışığına maruz kalınca robot kafayı yiyor. Dediğiniz gibi döngüye giriyor çıkmıyordu. Aynı durumdaysanız tavsiyem gölge bir yerde deneyin. Gün ışığından olabildiğince uzaklaştırın.

3 sensör (sol,orta ve sağ) olduğu için ısıyı aynı anda alıyor muhtemel.Tek sensörü servo motorun üstüne koyup 180 derece dönme hareketiyle yapsaniz daha sağlıklı olur diye düşünüyorum.ısı düştüğü an dönme işlemine devam eder:)

Robotu denediğiniz yere gün ışığı geliyor mu acaba? Geçen yıl da biz yaptık bu projeyi, sensörler gün ışığına maruz kalınca robot kafayı yiyor. Dediğiniz gibi döngüye giriyor çıkmıyordu. Aynı durumdaysanız tavsiyem gölge bir yerde deneyin. Gün ışığından olabildiğince uzaklaştırın.
kapalı yerde deniyoruz, bir türlü yapamadım artık olduğu kadar. :)

Geri