yağ değişimi?

Kodla Büyü

Caterpillar

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
arkadaşlar aracımın yağ lambası yanıyor sanırım yağ değişim zamanı geldi.ama kararsızım sizce servisin de mi değiştirmeliyim yoksa sanayide mi?
servis pahalı olur diye istemiyorum ama bilemedim işte..tecrübeli arkadaşlar yardımcı olabilir mi?

tabiki sanayi de hocam. altı üstü yağ değişimine çok para vermeye gerek yok. Yağ lambası değişim için değil de yağ azaldığı için yanar diye biliyorum ayrıca. yani yağ yakma gibi bir sorununuzda olabilir

mailicin' Alıntı:
tabiki sanayi de hocam. altı üstü yağ değişimine çok para vermeye gerek yok. Yağ lambası değişim için değil de yağ azaldığı için yanar diye biliyorum ayrıca. yani yağ yakma gibi bir sorununuzda olabilir

evet. yağ müşürü motordaki yağın miktarı azaldığı zaman o ışığın yanmasına neden olur.. Yani yağ değişimini gerektirecek bir durumda olmayabilir. siz 1 lt felan yağ ekleyin hocam.. Ama tabi en son hangi çeşit motor yağını eklediyseniz aynısını eklemeyi unutmayınız

pehepe' Alıntı:
mailicin' Alıntı:

evet. yağ müşürü motordaki yağın miktarı azaldığı zaman o ışığın yanmasına neden olur.. Yani yağ değişimini gerektirecek bir durumda olmayabilir. siz 1 lt felan yağ ekleyin hocam.. Ama tabi en son hangi çeşit motor yağını eklediyseniz aynısını eklemeyi unutmayınız
hocam zaten uzun yoldan gelirken lamba yandı,bende benzinlikte bu işten anlayana sordum o da idaraten biraz yağ koydu lamba söndü..işin açıkcası genel bi bakım yaptırıcam,yağ neden azalıyor araç yağ mı yakıyor diye..şimdi sanayide yaptırsam belki orijinal ürünler kullanmaycaklar.o yüzden tereddüt ediyorum:S

ayrıca aracımın en son yağ değişimi 10 bin km önce olmuş.. yani periyodik bakımı gelmiş,o yüzden azalmada olmuş olabilir mi?

by_katliam' Alıntı:
ayrıca aracımın en son yağ değişimi 10 bin km önce olmuş.. yani periyodik bakımı gelmiş,o yüzden azalmada olmuş olabilir mi?
Biran önce yağ değiştirmenizde fayda var muhtemelen yağ çok inceldiğinden azalmaya başlamıştır. Bu şekilde kullanınca pistonlarda kurum oluşmasına sebep oluyormuş. İyi bi ustaya göürürseniz en uygun yağı aldırarak bu sorunuda çözebilir. Bende arabayı ilk aldığımda benzer şekilde yağ eksiltme vardı. Usta uygun yağı aldırarak bu sorunu tamamen ortadan kaldırdı.
Aracınızın modelinden anlayan bir ustayla sanayide halledebilirsiniz. Eğer aracınızın modeli yeni değilse servise gerek yok diye düşünüyorum

hocam yağ filtresi de değişiecek sadece yağ değil. bence sanayide iyi ustalar var göstermek gerek

yağ değiişimi - benzinli araç sanayide - 150 tl çıkmaz, aynı araç servisde 400 istenilir.

uurerol' Alıntı:
Yağ lambası yandıysa hocam, ya arabana hiç bakmıyorsun, ya da arabada bir sorun var.
devamlı yanmıyor hocam bi yandı södü..zaten yağ değişim zamanı gelmişti..bi sanayiye gidelim bakalım

aklınızda bulunsuz bir aracın yağ lambası yandıysa araç 1 metre bile çalışırken hareket ettirilmemeli, hemen kontağı kapatmanız gerekir. Sonra 5-8 binliraya rektefiye yaptırıp motoru yenilemek zorunda kalırsınız.

hocam servise sorun fiyati sonra karar verin bende seat var 149 tl ye servis yapıo kampanya
markaya göre fiyat:)

zzh' Alıntı:
aklınızda bulunsuz bir aracın yağ lambası yandıysa araç 1 metre bile çalışırken hareket ettirilmemeli, hemen kontağı kapatmanız gerekir. Sonra 5-8 binliraya rektefiye yaptırıp motoru yenilemek zorunda kalırsınız.
Hocam doğru söylemiş, kullanma kılavuzunda da buna benzer bir açıklama bulunur zaten. Baktın yağ yakıyor "öğretmenden temiz" diye satarsın hocam :)

hocam diğer hocalarımda söylemiş ben tekrar edeyim dedim.Yağ lambası yanıyorsa yağ müşürü bozulmuş olabilir veya yağ pompası bozulmuştur.Hemen değiştirmelisin yoksa motoru yakarsın.Yağ mmüşürü+yağ+yağ filtersini ben geçen sene 250 tl ye değiştirirdim.İnşallah yağ pompası değildir.o daha pahalı.Birkaç yere sormadan yaptırmayın.Birkaç yere sorunca aşağı yukarı fiyat ve arıza belli olur.

Geri